Ethiopia

See also  Eritrea

FIFA rank: 149

National stadium: Addis Ababa Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Africa - Second round
World Cup 2014. Qualifying tournament, Africa - Third round
World Cup 2010. Qualifying tournament, Africa - Second round, group 8
World Cup 2006. Qualifying tournament, Africa - Qualifying round
World Cup 2002. Qualifying tournament, Africa - First round, group E
World Cup 1994. Qualifying tournament, Africa - First round, group F - place 3
World Cup 1986. Qualifying tournament, Africa - Round 1
World Cup 1982. Qualifying tournament, Africa - Round 1
World Cup 1978. Qualifying tournament, Africa - Round 1
World Cup 1974. Qualifying tournament, Africa - Round 2
World Cup 1970. Qualifying tournament, Africa - Round 2
World Cup 1962. Qualifying tournament, Europe - Group 7, subgroup B, round 2

Overall stats African Cup of Nations - overall stats
African Cup of Nations 2019. Qualifying tournament - Group F
African Cup of Nations 2017. Qualifying tournament - Group J - place 2
African Cup of Nations 2015. Qualifying tournament - Group B - place 4
African Cup of Nations 2013. Final tournament - Group C - place 4
African Cup of Nations 2013. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 2012. Qualifying tournament - Group B - place 3
African Cup of Nations 2008. Qualifying tournament - Group 10 - place 4
African Cup of Nations 2004. Qualifying tournament - Group 2 - place 3
African Cup of Nations 2002. Qualifying tournament - Preliminary round
African Cup of Nations 2000. Qualifying tournament - Preliminary round
African Cup of Nations 1998. Qualifying tournament - Group 3 - place 4
African Cup of Nations 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 6
African Cup of Nations 1994. Qualifying tournament - Group 2 - place 3
African Cup of Nations 1992. Qualifying tournament - Group 2
African Cup of Nations 1990. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1988. Qualifying tournament - Preliminary round
African Cup of Nations 1986. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1984. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1982. Final tournament - Group B - place 4
African Cup of Nations 1982. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1980. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1978. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1976. Final tournament - Group A - place 3
African Cup of Nations 1974. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1972. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1970. Final tournament - Group A - place 4
African Cup of Nations 1970. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1968. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 1965. Final tournament - Group A - place 3
African Cup of Nations 1965. Qualifying tournament - Qualifying round
African Cup of Nations 1963. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 1962. Final tournament - Winner
African Cup of Nations 1962. Qualifying tournament - Round 1
African Cup of Nations 1959 - place 3
African Cup of Nations 1957 - place 2

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, Africa - First round
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Africa - Third round
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Africa - First round
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, Africa - First round
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, Africa - Group 3 - place 2
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, Africa - Group 2, final
Olympic Games 1964. Qualifying tournament, Africa - Group 3, round 2
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, Africa - Group 3 - place 2
Olympic Games 1956. Qualifying tournament - Qualifying round

Overall stats CECAFA Cup - overall stats
CECAFA Cup 2017 - Group B - place 3
CECAFA Cup 2015 - place 3
CECAFA Cup 2013 - Quarterfinal
CECAFA Cup 2012 - Quarterfinal
CECAFA Cup 2011 - Group C - place 4
CECAFA Cup 2010 - place 4
CECAFA Cup 2009 - Group A - place 3
CECAFA Cup 2007 - Group C - place 3
CECAFA Cup 2006 - Quarterfinal
CECAFA Cup 2005 - Winner
CECAFA Cup 2004 - Winner
CECAFA Cup 2002 - Group B - place 5
CECAFA Cup 2001 - Winner
CECAFA Cup 2000 - place 3
CECAFA Cup 1999 - Quarterfinal
CECAFA Cup 1995 - place 4
CECAFA Cup 1992 - Group B - place 4
CECAFA Cup 1988 - Group B - place 3
CECAFA Cup 1987. Final tournament - Winner
CECAFA Cup 1983 - Group A - place 5

Overall stats African Nations Championship - overall stats
African Nations Championship 2018. Qualifying tournament - Central-East Zone, play-off
African Nations Championship 2016. Final tournament - Group B - place 4
African Nations Championship 2016. Qualifying tournament - Central East Zone, first round
African Nations Championship 2014. Final tournament - Group C - place 4
African Nations Championship 2014. Qualifying tournament - Central East Zone, first round
African Nations Championship 2011. Qualifying tournament - Central East Zone, first round

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2006 2005 2003 2002 2001 2000 1999 1996 1993 1984 1983 1982 1981 1973 1972 1970 1969 1967 1964 1963 1962 1956

Clubs:

Awasa Flour Mill (Awassa)
Awassa City FC (Awasa)
CBE SA (Addis Ababa)
Cotton FC (Dire Dawa)
Dedebit (Addis Ababa)
Defense Force (Addis Ababa)
Dire Dawa Locomotive (Dire Dawa)
EEPCO FC (Addis Ababa)
Embassoria
Eritrea Shoe Factory
Ethio-Cement (Dire Dawa)
Ethiopian Coffee (Addis Ababa)

Ethiopian Insurance (Addis Ababa)
Ground Force
Guna Trading (Mek'ele)
Harrar Beer Bottling (Harrar)
Mechal (Addis Ababa)
Medr Babur (Dire Dawa)
Ogaden Anbassa (Harar)
Omedla (Addis Abeba)
Saint George FC (Addis Ababa)
Tele Asmara (Asmara)
Welayta Dicha (Wolaitta Soddo)
Wolaita Tussaa (Wolaita Sodo)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 748
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, September 24

 

Krylia SovetovFK Krasnodar

19:30

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyDynamo

15:00

 

MetalurhReal Pharma

16:30

 

FK HaradzeyaNeman

19:00

 

ChikhuraSamtredia

16:00

 

RFSMETTA/LU

19:00

 

LillestrømTromsø

19:00

 

KoronaZagłębie S

18:00

 

BragaSporting

20:15

 

BaumitViktoria

18:00

 

HäckenGöteborg

19:00

 

ChapecoenseFluminense

20:00

Vasco da GamaBahia

20:00

Local time

Yesterday, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

4:0

 

DynamoAnzhi

0:1

YeniseyUral

1:2

ArsenalRubin

2:2

FK RostovFK Ufa

0:0

AkhmatFK Orenburg

1:1

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

2:0

LeningradetsFK Dolgoprudny

1:2

Pskov-747FK Murom

2:0

Lokomotiv-KazankaVeles

3:0

 

FK Khimki-MZorkiy

0:2

FK RyazanFK Kaluga

1:2

TorpedoDynamo

1:0

SaturnRotor-2

0:3

SokolKvant

2:1

 

Spartak-NalchikChernomorets

1:3

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

1:3

 

FK MariupolFK Oleksandriya

1:0

FK LvivKarpaty

1:1

Arsenal-KievOlympik

1:3

 

KolosMetalist 1925

0:0

 

ChaikaBukovyna

1:1

PodillyaVeres

0:1

FK MynaiFK Kalush

2:0

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

0:1

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

2:1

KreminEnerhiya

2:0

FK NikopolMyr

1:1

TavriyaHirnyk

1:2

 

SəbailSabah

0:0

ZiraNeftçi

1:2

 

AlashkertLori

2:1

GandzasarArarat

4:0

 

IslochShakhtsyor

1:0

FK SlutskFK Minsk

0:1

FK VitebskDynamo Br

0:1

Tarpeda-BelAZFK Homel

1:0

 

KaysarShakhtyor

2:1

ZhetysuQayrat

1:0

AtyrauKyzylzhar

3:2

AqtöbeTobil

3:1

OrdabasyIrtysh

0:2

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

4:1

Dinamo-AutoMilsami

1:0

SheriffZarya

5:2

ZimbruPetrocub

0:0

 

PaxtakorBuxoro

2:1

 

NeftchiNasaf

3:1

QizilqumQoʼqon 1912

1:0

 

SturmMattersburg

1:2

AltachWolfsberg

0:1

St. PöltenHartberg

3:0

 

FulhamWatford

1:1

BurnleyAFC Bournemouth

4:0

Cardiff CityManchester City

0:5

Crystal PalaceNewcastle United

0:0

Leicester CityHuddersfield Town

3:1

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

1:1

LiverpoolSouthampton

3:0

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

1:2

 

Aston VillaSheffield Wednesday

1:2

Derby CountyBrentford

3:1

MiddlesbroughSwansea City

0:0

ReadingHull City

3:0

Ipswich TownBolton Wanderers

0:0

Leeds UnitedBirmingham City

1:2

Nottingham ForestRotherham United

1:0

Sheffield UnitedPreston North End

3:2

Stoke CityBlackburn Rovers

2:3

West Bromwich AlbionMillwall

2:0

Queens Park RangersNorwich City

0:1

 

Lymington TownTorquay United

0:7

ChesterCity of Liverpool

4:0

Ashton UnitedTrafford

3:0

RadcliffeCurzon Ashton

1:2

Farsley CelticSouthport

0:3

Mossley AFCKidsgrove Athletic

1:2

Staveley Miners WelfareGuiseley

0:4

South ShieldsStockport County

1:2

Knaresborough TownWorkington

1:4

Cleethorpes TownBamber Bridge

3:3

York CityAshton Athletic

5:0

MarineFrickley Athletic

1:0

Dunston UTSIrlam

2:1

United of ManchesterColne

2:0

Nantwich TownBlyth Spartans

3:3

DarlingtonBradford Park Avenue

0:1

ChorleyLeek Town

3:0

Witton AlbionSpennymoor Town

2:1

AltrinchamWhitley Bay

5:0

Consett AFCWarrington Town

3:3

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

2:2

Boston UnitedPeterborough Sports

0:2

St Ives TownGrantham Town

1:1

Kidderminster HarriersAtherstone Town

5:0

StourbridgeLeamington

3:2

Rugby TownHednesford Town

1:3

St Neots TownRomulus

4:3

Nuneaton TownBrackley Town

1:1

AlvechurchCorby Town

1:4

Kettering TownAFC Mansfield

2:1

Anstey NomadsMickleover Sports

1:7

Halesowen TownGainsborough Trinity

0:3

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

3:1

BuxtonCoalville Town

0:0

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

3:0

Kings LangleyLewes

1:1

WealdstoneGreat Wakering Rovers

2:0

Welling UnitedChesham United

2:1

HendonPhoenix Sports

15:00*

WokingTooting & Mitcham United

4:0

Hanwell TownLowestoft Town

1:0

Egham TownBrightlingsea Regent

3:3

Chelmsford CityWorthing

1:2

Concord RangersMargate

2:0

Leverstock GreenDorking Wanderers

2:4

Haringey BoroughErith Town

2:0

LeistonHastings United

3:4

Coggeshall TownWalton Casuals

2:0

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

1:6

Billericay TownBurnham

4:1

AFC Kempston RoversMarlow

1:0

Hitchin TownDidcot Town

1:1

Bognor Regis TownAFC Sudbury

1:1

Haverhill RoversLeatherhead

0:6

East Thurrock UnitedWhitehawk

2:3

Brantham AthleticEastbourne Borough

0:1

Oxford CityCray Valley Paper Mills

5:0

Gosport BoroughRamsgate

2:3

AFC HornchurchEast Grinstead Town

2:1

AFC Uckfield TownDartford

1:3

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

0:1

FC RomaniaBeaconsfield Town

0:2

HorshamHeybridge Swifts

4:3

Dulwich HamletTonbridge Angels

3:1

Metropolitan PoliceNeedham Market

2:2

Merthyr TownWinchester City

1:4

Chippenham TownSwindon Supermarine

2:2

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

5:2

Weston-super-MareSalisbury

2:2

Tiverton TownDorchester Town

2:0

HerefordTruro City

0:0

Poole TownCinderford Town

3:0

Taunton TownBitton

4:0

Banbury UnitedBath City

0:2

Hungerford TownWantage Town

15:00*

BinfieldCirencester Town

0:3

Slough TownSholing

2:2

King's Lynn TownStafford Rangers

3:1

 

Waasland-BeverenCharleroi

1:1

EupenOostende

1:2

LokerenMouscron-Péruwelz

0:0

Sint-TruidenAntwerp

2:0

 

SeptemvriLokomotiv

1:3

Botev VCSKA

0:2

 

HoffenheimBorussia D

1:1

HerthaBorussia M

4:2

AugsburgWerder

2:3

WolfsburgFreiburg

1:3

NürnbergHannover

2:0

Schalke 04Bayern

0:2

 

FortunaWillem II

4:4

ExcelsiorHeerenveen

3:3

VVV-VenloNAC

3:0

VitesseDen Haag

1:1

 

Rayo VallecanoAlavés

1:5

Celta de VigoReal Valladolid

3:3

EibarLeganés

1:0

GetafeAtlético

0:2

Real MadridEspañol

1:0

 

ParmaCagliari

2:0

FiorentinaSPAL

3:0

SampdoriaInter

0:1

 

StumbrasŽalgiris K

0:0

 

OddVålerenga

3:2

 

CracoviaWisła P

3:1

LechiaZagłębie L

3:3

MiedźLegia

1:4

 

Santa ClaraRio Ave

1:3

MarítimoBelenenses

0:0

Vitória SetubalPorto

0:2

 

NapredakDinamo

3:0

ZemunBačka

2:2

VojvodinaVoždovac

3:0

RadnikRadnički

1:2

MladostProleter

1:0

RadFK Mačva

1:0

 

GoricaKrško

1:0

MariborDomžale

2:2

 

LilleNantes

2:1

AngersToulouse

0:0

MontpellierNice

1:0

ReimsDijon

0:0

Saint-ÉtienneCaen

2:1

StrasbourgAmiens

3:1

 

OsijekGorica

0:1

LokomotivaRijeka

2:0

 

RudarIskra

0:0

LovćenZeta

0:2

PetrovacTitograd

1:2

 

SigmaDukla

1:0

KarvináPříbram

4:1

Mladá BoleslavSlovácko

5:1

OpavaTeplice

2:0

SpartaSlovan

4:1

 

ElfsborgÖrebro

1:0

SiriusÖstersunds

0:1

TrelleborgDjurgårdens

0:3

DalkurdNorrköping

0:2

 

AberdeenMotherwell

1:0

DundeeHibernian

0:3

Hamilton AcademicalSt. Mirren

3:0

HeartsLivingston

0:0

 

TulevikTammeka

3:2

KuressaareLevadia

0:5

PaideTrans

2:5

FloraPärnu

3:0

 

São PauloAmérica

1:1

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

2:0

New York Red BullsToronto

2:0

Atlanta UnitedReal Salt Lake

2:0

Minnesota UnitedPortland Timbers

3:2

Columbus CrewColorado Rapids

2:1

Montreal ImpactNew York City

1:1

New England RevolutionChicago Fire

2:2

Orlando CityHouston Dynamo

0:0

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

2:1

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

1:4

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

3:2

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

2:3

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

2:0

Shanghai SIPGChangchun Yatai

3:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru