Sparta

Rotterdam

Founded: 01.04.1888

Stadium: Sparta-Stadion Het Kasteel

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1959/60 - Quarterfinal

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
UEFA Cup 1985/86 - 1/16 finals
UEFA Cup 1983/84 - 1/8 finals
Inter-Cities Fair Cup 1970/71 - 1/8 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1971/72 - 1/8 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1966/67 - 1/8 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1962/63 - Preliminary Round

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1994 - Group 3 - place 3
Intertoto Cup 1975 - Group 1 - place 4
Intertoto Cup 1967 - Group A1 - place 3
Intertoto Cup 1965/66 - Group A4 - place 2
Intertoto Cup 1963/64 - Group B2 - place 3
Intertoto Cup 1961/62 - Quarterfinals

Overall stats Uhrencup - overall stats
Uhrencup 1963 - place 4

Overall stats Dutch Eredivisie - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Netherlands 2023/24 Eredivisie
Netherlands 2022/23 Eredivisie
Netherlands 2021/22 Eredivisie - place 14
Netherlands 2020/21 Eredivisie - place 8
Netherlands 2019/20 Eredivisie - place 11
Netherlands 2018/19 Relegation
Netherlands 2017/18 Eredivisie - place 17
Netherlands 2016/17 Eredivisie - place 15
Netherlands 2013/14 Relegation
Netherlands 2012/13 Relegation
Netherlands 2011/12 Relegation
Netherlands 2009/10 Eredivisie - place 16
Netherlands 2008/09 Eredivisie - place 13
Netherlands 2007/08 Eredivisie - place 13
Netherlands 2006/07 Eredivisie - place 13
Netherlands 2005/06 Eredivisie - place 14
Netherlands 2004/05 Relegation group B - place 1
Netherlands 2003/04 Relegation group A - place 3
Netherlands 2001/02 Eredivisie - place 17
Netherlands 2000/01 Eredivisie - place 17
Netherlands 1999/00 Eredivisie - place 13
Netherlands 1998/99 Eredivisie - place 17
Netherlands 1997/98 Eredivisie - place 13
Netherlands 1996/97 Eredivisie - place 13
Netherlands 1995/96 Eredivisie - place 6
Netherlands 1994/95 Eredivisie - place 14
Netherlands 1993/94 Eredivisie - place 9
Netherlands 1992/93 Eredivisie - place 13
Netherlands 1991/92 Eredivisie - place 8
Netherlands 1990/91 Eredivisie - place 13
Netherlands 1989/90 Eredivisie - place 12
Netherlands 1988/89 Eredivisie - place 12
Netherlands 1987/88 Eredivisie - place 12
Netherlands 1986/87 Eredivisie - place 8
Netherlands 1985/86 Eredivisie - place 7
Netherlands 1984/85 Eredivisie - place 4
Netherlands 1983/84 Eredivisie - place 5
Netherlands 1982/83 Eredivisie - place 4
Netherlands 1981/82 Eredivisie - place 8
Netherlands 1980/81 Eredivisie - place 7
Netherlands 1979/80 Eredivisie - place 13
Netherlands 1978/79 Eredivisie - place 6
Netherlands 1977/78 Eredivisie - place 5
Netherlands 1976/77 Eredivisie - place 7
Netherlands 1975/76 Eredivisie - place 10
Netherlands 1974/75 Eredivisie - place 6
Netherlands 1973/74 Eredivisie - place 8
Netherlands 1972/73 Eredivisie - place 4
Netherlands 1971/72 Eredivisie - place 4
Netherlands 1970/71 Eredivisie - place 6
Netherlands 1969/70 Eredivisie - place 5
Netherlands 1968/69 Eredivisie - place 8
Netherlands 1967/68 Eredivisie - place 5
Netherlands 1966/67 Eredivisie - place 3
Netherlands 1965/66 Eredivisie - place 7
Netherlands 1964/65 Eredivisie - place 5
Netherlands 1963/64 Eredivisie - place 14
Netherlands 1962/63 Eredivisie - place 3
Netherlands 1961/62 Eredivisie - place 9
Netherlands 1960/61 Eredivisie - place 4
Netherlands 1959/60 Eredivisie - place 7
Netherlands 1958/59 Eredivisie - Champion
Netherlands 1957/58 Eredivisie - place 9
Netherlands 1956/57 Eredivisie - place 8

Football calendar
Now in database:

Years:152
Tourneys:9 719
Matches:1 095 755
Clubs:11 336
National teams:259
Stadiums:10 042
Site news
21.09.2023
current

Third qualifying round of the
FA Cup 2023/24
added

Fixtures
Europa League 2023/24

Group A, Day 2

05.10

Freiburg - West Ham United

18:45

05.10

TSC - Olympiakós

18:45

Group B, Day 2

05.10

Marseille - Brighton & Hove Albion

18:45

05.10

AÉK - Ajax

19:45

Group C, Day 2

05.10

Real Betis - Sparta Praha

18:45

05.10

Aris Limassol - Rangers

19:45

Group D, Day 2

05.10

Sporting - Atalanta

17:45

05.10

Raków - Sturm

18:45

Group E, Day 2

05.10

Liverpool - Union Saint-Gilloise

20:00

05.10

Toulouse - LASK

21:00

Group F, Day 2

05.10

Villarreal - Rennes

21:00

05.10

Maccabi - Panathīnaïkós

22:00

Group G, Day 2

05.10

Roma - Servette

21:00

05.10

Slavia Praha - Sheriff

21:00

Group H, Day 2

05.10

Molde - Bayer 04

21:00

05.10

Häcken - Qarabağ

21:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 28

Boca JuniorsPalmeiras

21:30

CartaginésAlajuelense

20:00

Port of SpainDefence Force

18:00

DunbeholdenCibao

19:00

 

2DROTS (Moscow)FK Khimki (Khimki)

16:30

 

UrartuCSKA

15:00

 

OlimpikNasaf

17:00

NavbahorTuron

19:00

PaxtakorAGMK

19:00

 

MolenbeekUnion Saint-Gilloise

18:30

BruggeGenk

20:45

 

EtarPirin

15:30

KrumovgradArda

18:00

CSKALokomotiv Sofia

20:30

 

AZHeracles Almelo

20:00

 

SamguraliSamtredia

16:00

TelaviDila

18:00

TorpedoDinamo Bt

20:00

 

StjarnanKR

19:15

Víkingur RFH

19:15

ValurBreiðablik

19:15

 

KAÍBV

16:15

FramKeflavík

19:15

HKFylkir

19:15

 

Celta de VigoAlavés

19:00

GranadaReal Betis

19:00

Atlético OsasunaAtlético Madrid

21:30

 

FrosinoneFiorentina

18:30

MonzaBologna

18:30

GenoaRoma

20:45

 

LechRaków

20:00

 

EstrelaBraga

20:15

 

ČukaričkiMladost

16:30*

VoždovacVojvodina

18:30*

 

MariborRadomlje

17:30

OlimpijaKoper

20:15

Local time

Yesterday, September 26

CorinthiansFortaleza

1:1

MotaguaIndependiente La Chorrera

1:1

MocaGolden Lion

3:0

 

FK Ufa (Ufa)Torpedo (Moscow)

1:1
pen. 8:7

 

Rukh (Vynnyky)PFK Oleksandriya (Oleksandriya)

0:1*

Veres (Rivne)Shakhtar (Donetsk)

0:3*

 

West ArmeniaNoah

2:4

 

BATEFK Homel

1:2

 

Bradford CityMiddlesbrough

0:2

Exeter CityLuton Town

1:0

Ipswich TownWolverhampton Wanderers

3:2

Mansfield TownPeterborough United

2:2
pen. 3:1

Port ValeSutton United

2:1

Salford CityBurnley

0:4

Manchester UnitedCrystal Palace

3:0

 

BeroeCSKA 1948

0:0

Cherno MoreBotev Plovdiv

1:0

 

SevillaAlmería

5:1

MallorcaBarcelona

2:2

 

JuventusLecce

1:0

 

Radnički 1923Radnik

15:00*

RadničkiŽelezničar

17:00*

TSCNapredak

19:05*

 

LilleReims

1:2

 

KilmarnockHearts

1:2

 

KuressaareNõmme Kalju

0:2

HarjuLevadia

0:1

Local time

International tournaments

Current

23.03.2023 – 21.11.2023

European Football Championship 2024,
Qualifying tournament

27.06.2023 – 01.06.2024

UEFA Champions League 2023/24

08.08.2023 – 22.05.2024

Europa League 2023/24

13.07.2023 – 29.05.2024

UEFA Europa Conference League 2023/24

07.02.2023 – 11.11.2023

Copa Libertadores 2023

07.03.2023 – 28.10.2023

Copa Sudamericana 2023

15.08.2023 – 18.05.2024

AFC Champions League 2023/24

08.08.2023 – 05.05.2024

AFC Cup 2023/24

18.08.2023 – 26.05.2024

CAF Champion's League 2023/24

18.08.2023 – 17.05.2024

CAF Confederation Cup 2023/24

01.08.2023 – 07.12.2023

CONCACAF Central American Cup 2023

23.08.2023 – 07.12.2023

CONCACAF Caribbean Cup 2023

© WildSoft 2007-2023 info@wildstat.ru