Metallurg

Lipetsk

See also:  Metallurg (Lipetsk), USSR

Founded: 1957

Stadium: Metallurg Stadium

Other names:

 1957  Lipetsk Masters Team
 1958 – 1960  Trudovye Rezervy
 1961 – 1965  Torpedo
 1966 – 1974  Metallurg
 1975 – 1978  Novolipetsk
 1979 –   Metallurg

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2023/24 - 1/128 finals
Russian Cup 2022/23 - 1/64 finals
Russian Cup 2021/22 - Elite Group Round, Group 10 - place 2
Russian Cup 2020/21 - 1/128 finals
Russian Cup 2019/20 - 1/128 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/64 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/128 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/64 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/32 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/64 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/128 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/64 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/32 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/16 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/256 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/128 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/16 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/8 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/16 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/8 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/256 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/8 finals
Russian Cup 1999/00 - Quarterfinal
Russian Cup 1998/99 - 1/8 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/16 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/256 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/8 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/128 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/128 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/32 finals

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2008 - place 2

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  Russia 2023/24, Second League Division A Second Stage, Group Gold
  -    -  Russia 2022/23, Second division Group 3A
  -  Russia 2021/22 FNL First division - place 19 ↓ 
  -    -  Russia 2020/21, Second division Group 3 - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2019/20, Second division Centre - place 2
  -    -  Russia 2018/19, Second division Centre - place 3
  -    -  Russia 2017/18, Second division Centre - place 5
  -    -  Russia 2016/17, Second division Centre - place 7
  -    -  Russia 2015/16, Second division Centre - place 4
  -    -  Russia 2014/15, Second division Centre - place 7
  -    -  Russia 2013/14, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2012/13, Second division Centre - place 4
  -    -  Russia 2011/12, Second division Centre - place 7
  -    -  Russia 2010, Second division Centre - place 7
  -  Russia 2009 First division - place 19 ↓ 
  -    -  Russia 2008, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2007, Second division Centre - place 2
  -    -  Russia 2006, Second division Centre - place 6
  -  Russia 2005 First division - place 20 ↓ 
  -  Russia 2004 First division - place 9
  -  Russia 2003 First division - place 8
  -    -  Russia 2002, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2001, Second division Play-off
  -  Russia 2000 First division - place 18 ↓ 
  -  Russia 1999 First division - place 15
  -  Russia 1998 First division - place 12
  -  Russia 1997 First league - place 2
  -    -  Russia 1996, Second league West - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 1995, Second league West - place 9
  -    -  Russia 1994, Second league West - place 7
  -  Russia 1993, first league West - place 10 ↓ 
  -  Russia 1992, first league West - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:153
Tourneys:9 852
Matches:1 105 885
Clubs:11 363
National teams:259
Stadiums:10 134
Site news
22.07.2024
current

Third qualifying round of the
UEFA Champions League 2024/25
added

22.07.2024
current

Third qualifying round of the
Europa League 2024/25
added

22.07.2024
current

Third qualifying round of the
Europa Conference League 2024/25
added

22.07.2024
current

1/8 finals of the
Belarusian Cup 2024/25
added

07.04.2024
current

UEFA Nations League 2024/25 added

In the football world

Tomorrow, July 25

Wisła KrakówRapid Wien

18:00

RužomberokTrabzonspor

18:30

MoldeSilkeborg

19:00

KilmarnockCercle

19:30

SheriffElfsborg

20:00

PanathīnaïkósBotev Plovdiv

20:00

CorvinulRijeka

20:00

AjaxVojvodina

20:30

BragaMaccabi Petah-Tikva

20:30

Mladá BoleslavTransINVEST

18:00

KuPSTromsø

18:00

Bruno's MagpiesKøbenhavn

18:00

Go Ahead EaglesBrann

18:30

Víkingur REgnatia

18:45

ValurSt. Mirren

18:45

IlvesAustria Wien

19:00

DjurgårdensProgrès

19:00

F91Häcken

19:00

BaníkUrartu

19:00

MilsamiAstana

19:00

PaksAEK Larnaca

19:00

ZürichShelbourne

19:00

BrøndbyLlapi

19:00

StjarnanPaide

19:00

Žalgiris VilniusPafos

19:00

Dnipro-1Puskás

0:3*

Olimpija LjubljanaPolissya

19:00

FlorianaVitória Guimarães

19:00

BreiðablikDrita

19:15

OmoniaTorpedo Kutaisi

19:30

ZiraDAC 1904

19:30

St. Patrick'sVaduz

19:45

Maccabi HaifaSabah

19:45

ZimbruArarat-Armenia

19:45

SumqayıtMOL Fehérvár

20:00

NoahSliema Wanderers

20:00

Iberia 1999Partizani

20:00

Radnički 1923Mornar

20:00

St. GallenTobil

20:00

Hapoel Be`er ShevaCherno More

20:00

GentVíkingur Gotu

20:00

OsijekLevadia

20:00

MariborUniversitatea

20:15

CFRNeman

20:30

CSKA 1948Budućnost

20:30

Legia WarszawaCaernarfon Town

20:45

İstanbul BaşakşehirLa Fiorita

20:45

Hajduk SplitHB Tórshavn

21:00

ZrinjskiNK Bravo

21:00

SarajevoSpartak Trnava

21:00

Cuiabá Esporte ClubePalestino

18:00

Always ReadyLDU

20:30

Atlético ParanaenseCerro Porteño

21:30

 

LanúsBelgrano

18:45

PlatenseVélez Sársfield

18:45

TigreCentral Córdoba

21:00

Atlético TucumánInstituto

21:00

 

CorinthiansGrêmio

20:00

Local time

Yesterday, July 23

Bodø/GlimtRFS

4:0

Lincoln Red ImpsQarabağ

0:2

PanevėžysJagiellonia

0:4

MalmöKlaksvík

4:1

APOELPetrocub

1:0

UE Santa ColomaMidtjylland

0:3

FerencvárosThe New Saints

5:0

Dynamo KievPartizan

6:2

Shamrock RoversSparta Praha

0:2

FCSBMaccabi Tel Aviv

1:1

LuganoFenerbahçe

3:4

BallkaniĦamrun Spartans

0:0

Differdange 03Ordabasy

1:0

VirtusFlora

0:0

Racing MontevideoHuachipato

0:1
pen. 0:3

InternacionalRosario Central

1:1

 

AberdeenAirdrieonians

2:1

East KilbrideQueen of the South

1:3

StenhousemuirAyr United

1:4

Buckie ThistleDundee United

2:5

Kelty HeartsPeterhead

0:1

Queen's ParkElgin City

4:0

DundeeAnnan Athletic

3:1

InvernessArbroath

0:0
pen. 3:5

Cove RangersLivingston

0:2

SpartansForfar Athletic

1:0

Alloa AthleticSt. Johnstone

3:2

East FifeBrechin City

4:0

MontroseEdinburgh

2:1

Partick ThistleClyde

2:3

Hamilton AcademicalRoss County

1:2

Stirling AlbionStranraer

2:2
pen. 4:2

 

Deportivo RiestraArgentinos Juniors

2:0

Gimnasia y EsgrimaSan Lorenzo de Almagro

0:1

Newell's Old BoysIndependiente Rivadavia

0:0

IndependienteBarracas Central

0:0

International tournaments

Current

15.11.2023 – 01.10.2025

World Cup 2026,
Qualifying tournament, Africa

12.10.2023 – 10.09.2024

Asian Cup 2027,
Qualifying tournament

09.07.2024 – 31.05.2025

UEFA Champions League 2024/25

11.07.2024 – 21.05.2025

Europa League 2024/25

10.07.2024 – 28.05.2025

UEFA Europa Conference League 2024/25

06.02.2024 – 30.11.2024

Copa Libertadores 2024

05.03.2024 – 23.11.2024

Copa Sudamericana 2024

© WildSoft 2007-2024 info@wildstat.ru