USSR, group B 1940 |
| 04.10.1940 | | Dynamo Kharkov | | Spartak Yerevan | | 3:1 (1:0) |
| Kharkiv |
USSR, group B 1940 |
| 29.09.1940 | | Selmash | | Spartak Yerevan | | 3:0 (0:0) |
| Kharkiv |
USSR, group B 1940 |
| 19.09.1940 | | Stroitel Yuga | | Spartak Yerevan | | 1:1 (1:0) |
| Bakı |
USSR, group B 1940 |
| 13.09.1940 | | Spartak Yerevan | | Burevestnik | | 2:0 (0:0) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 06.09.1940 | | Spartak Yerevan | | Torpedo | | 0:0 |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 02.09.1940 | | Spartak Yerevan | | Lokomotiv Yuga | | 2:2 (1:1) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 28.08.1940 | | Spartak Yerevan | | Dynamo Minsk | | 2:1 (0:0) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 24.08.1940 | | Spartak Yerevan | | Pishchevik Odessa | | 2:3 (0:3) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 18.08.1940 | | Spartak Yerevan | | Sudostroitel | | 2:2 (0:1) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 10.08.1940 | | Spartak Leningrad | | Spartak Yerevan | | 3:0 (1:0) |
| Leningrad |
USSR, group B 1940 |
| 02.08.1940 | | Avangard | | Spartak Yerevan | | 2:0 (0:0) |
| Leningrad Kirov Factory Stadium |
USSR, group B 1940 |
| 27.07.1940 | | Krasnaya Zarya | | Spartak Yerevan | | 2:0 (1:0) |
| Leningrad |
USSR, group B 1940 |
| 21.07.1940 | | Pishchevik Moscow | | Spartak Yerevan | | 1:1 (0:1) |
| Moscow |
USSR, group B 1940 |
| 13.07.1940 | | Spartak Yerevan | | Dynamo Kharkov | | 1:1 (1:1) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 09.07.1940 | | Spartak Yerevan | | Selmash | | 4:1 (1:0) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 02.07.1940 | | Spartak Yerevan | | Stroitel Yuga | | 1:2 (1:1) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 22.06.1940 | | Torpedo | | Spartak Yerevan | | 3:1 (2:1) |
| Gorky |
USSR, group B 1940 |
| 17.06.1940 | | Burevestnik | | Spartak Yerevan | | 2:1 (1:0) |
| Moscow |
USSR, group B 1940 |
| 10.06.1940 | | Lokomotiv Yuga | | Spartak Yerevan | | 2:0 (2:0) |
| Kiev |
USSR, group B 1940 |
| 05.06.1940 | | Dynamo Minsk | | Spartak Yerevan | | 0:1 (0:0) |
| Minsk |
USSR, group B 1940 |
| 31.05.1940 | | Pishchevik Odessa | | Spartak Yerevan | | 1:1 (1:1) |
| Odesa |
USSR, group B 1940 |
| 28.05.1940 | | Sudostroitel | | Spartak Yerevan | | 0:0 |
| Mykolaiv |
USSR, group B 1940 |
| 20.05.1940 | | Spartak Yerevan | | Spartak Leningrad | | 1:1 (0:1) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 14.05.1940 | | Spartak Yerevan | | Avangard | | 0:1 (0:0) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 07.05.1940 | | Spartak Yerevan | | Krasnaya Zarya | | 0:1 (0:0) |
| Yerevan |
USSR, group B 1940 |
| 02.05.1940 | | Spartak Yerevan | | Pishchevik Moscow | | 1:4 (1:3) |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 30.10.1939 | | Lokomotiv Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 2:1 |
| Tbilisi |
USSR, group B 1939 |
| 26.10.1939 | | Spartak Yerevan | | Stal | | 3:0 |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 18.10.1939 | | Temp | | Spartak Yerevan | | 2:0 |
| Bakı |
USSR, group B 1939 |
| 06.10.1939 | | Torpedo | | Spartak Yerevan | | 1:1 (0:1) |
| Gorky |
USSR, group B 1939 |
| 24.09.1939 | | Dynamo Batumi | | Spartak Yerevan | | 0:1 (0:0) |
| Batumi |
USSR, group B 1939 |
| 18.09.1939 | | Spartak Yerevan | | Spartak Kharkov | | 2:0 (1:0) |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 11.09.1939 | | Spartak Yerevan | | Krylya Sovetov | | 1:3 (1:2) |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 06.09.1939 | | Spartak Yerevan | | Burevestnik | | 3:0 |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 27.08.1939 | | Spartak Yerevan | | Dynamo Kazan | | 3:0 (0:0) |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 23.08.1939 | | Spartak Yerevan | | Osnova | | 0:1 (0:1) |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 24.07.1939 | | Dynamo Rostov-on-Don | | Spartak Yerevan | | 2:2 (1:1) |
| Rostov-on-Don |
USSR, group B 1939 |
| 18.07.1939 | | Dzerzhinets | | Spartak Yerevan | | 5:0 (3:0) |
| Voroshilovgrad |
USSR, group B 1939 |
| 10.07.1939 | | Spartak Yerevan | | Stalinets | | 1:1 (0:1) |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 04.07.1939 | | Zenit | | Spartak Yerevan | | 0:1 (0:0) |
| Leningrad |
USSR, group B 1939 |
| 29.06.1939 | | Spartak Leningrad | | Spartak Yerevan | | 1:2 |
| Leningrad |
USSR, group B 1939 |
| 18.06.1939 | | Avangard | | Spartak Yerevan | | 1:0 (0:0) |
| Leningrad Kirov Factory Stadium |
USSR, group B 1939 |
| 12.06.1939 | | Dynamo Kharkov | | Spartak Yerevan | | 5:1 (4:1) |
| Kharkiv |
USSR, group B 1939 |
| 06.06.1939 | | Spartak Yerevan | | Selmash | | 2:1 (2:0) |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 31.05.1939 | | Spartak Yerevan | | Sudostroitel | | 0:2 (0:1) |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 24.05.1939 | | Spartak Yerevan | | Spartak Minsk | | 2:1 (2:0) |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 18.05.1939 | | Spartak Yerevan | | Pishchevik | | 0:3 |
| Yerevan |
USSR, group B 1939 |
| 12.05.1939 | | Spartak Yerevan | | Lokomotiv Kiev | | 0:2 (0:1) |
| Yerevan |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Dynamo Alma-Ata | | Spartak Yerevan | | 2:1 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Dynamo Kutaisi | | Spartak Yerevan | | 0:0 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Dynamo Kutaisi | | Spartak Yerevan | | 3:0 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Zenit Frunze | | Spartak Yerevan | | 0:1 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Kalev | | Spartak Yerevan | | 0:1 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Lokomotiv Ashkhabad | | Spartak Yerevan | | 3:3 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Dynamo Alma-Ata | | 1:1 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Dynamo Kishinyov | | 3:2 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Dynamo Kishinyov | | 6:0 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Zenit Frunze | | 7:1 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Kalev | | 1:2 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Lokomotiv Ashkhabad | | 2:1 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Spartak Vilnius | | 1:3 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Spartak Vilnius | | 1:4 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Spartak Minsk | | 1:1 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | Spartak Tbilisi | | 0:5 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | DO Minsk | | 1:0 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | DO Minsk | | 1:1 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Yerevan | | DO Riga | | 2:3 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Minsk | | Spartak Yerevan | | 0:3 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | Spartak Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 2:0 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | DO Riga | | Spartak Yerevan | | 1:3 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | DO Tashkent | | Spartak Yerevan | | 3:0 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | DO Tashkent | | Spartak Yerevan | | 5:1 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | DO Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 0:2 |
| |
USSR, second group 1949, Republics |
| | | DO Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 5:0 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Dynamo Baku | | Spartak Yerevan | | 1:0 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Dynamo Yerevan | | Spartak Yerevan | | 2:0 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Dynamo Rostov-on-Don | | Spartak Yerevan | | 0:1 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Lokomotiv Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 3:1 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Neftyanik | | Spartak Yerevan | | 0:0 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Pishchevik Astrakhan | | Spartak Yerevan | | 0:0 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Yerevan | | Dynamo Baku | | 0:3 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Yerevan | | Dynamo Yerevan | | 2:4 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Yerevan | | Dynamo Rostov-on-Don | | 4:2 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Yerevan | | Lokomotiv Tbilisi | | 2:3 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Yerevan | | Neftyanik | | 1:0 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Yerevan | | Pishchevik Astrakhan | | 1:3 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Yerevan | | Spartak Tbilisi | | 2:4 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Yerevan | | Traktor Taganrog | | 3:3 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Yerevan | | DO Tbilisi | | 1:1 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Spartak Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 3:1 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | Traktor Taganrog | | Spartak Yerevan | | 2:1 |
| |
USSR, second group 1948, Southern zone |
| | | DO Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 1:1 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Dynamo Baku | | Spartak Yerevan | | 2:5 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Dynamo Baku | | Spartak Yerevan | | 5:2 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Dynamo Yerevan | | Spartak Yerevan | | 3:3 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Dynamo Rostov-on-Don | | Spartak Yerevan | | 1:1 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Dynamo Rostov-on-Don | | Spartak Yerevan | | 3:2 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Lokomotiv Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 3:1 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Lokomotiv Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 7:2 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Spartak Yerevan | | Dynamo Yerevan | | 0:4 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Spartak Yerevan | | Krylya Sovetov Tbilisi | | 2:3 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Spartak Yerevan | | Krylya Sovetov Tbilisi | | 3:4 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Spartak Yerevan | | Neftyanik | | 0:2 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Spartak Yerevan | | Neftyanik | | 2:5 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | Spartak Yerevan | | ODO Tbilisi | | 1:4 |
| |
USSR, second group 1947, Transcaucasia |
| | | ODO Tbilisi | | Spartak Yerevan | | 10:1 |
| |