Zarya

Voroshilovgrad

See also:  Zorya (Lugansk), Ukraine

Founded: 1923

Other names:

 1923 Ц 1934  Metallist (Lugansk)
 1934 Ц 1936  Metallist (Voroshilovgrad)
 1937 Ц 1947  Dzerzhinets (Voroshilovgrad)
 1948 Ц 1951  Trudovye Rezervy (Voroshilovgrad)
 1952 Ц 1953  Dzerzhinets (Voroshilovgrad)
 1954 Ц 1956   Avangard (Voroshilovgrad)
 1957 Ц 1959  Trudovye Rezervy (Voroshilovgrad)
 1959 Ц 1963  Trudovye Rezervy (Lugansk)
 1964 Ц 1970  Zarya (Lugansk)
 1970 Ц 1990  Zarya (Voroshilovgrad)
 1991  Zorya (Lugansk)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1973/74 - 1/8 finals

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - 1/32 finals
USSR Cup 1990/91 - 1/64 finals
USSR Cup 1989/90 - 1/32 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/64 finals
USSR Cup 1987/88 - 1/64 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/64 finals
USSR Cup 1984/85 - 1/64 finals
USSR Cup 1984 - 1/32 finals
USSR Cup 1983 - 1/32 finals
USSR Cup 1982 - Zone 1 - place 5
USSR Cup 1981 - Zone 3 - place 5
USSR Cup 1980 - Zone 2 - place 4
USSR Cup 1979 - Zone 1 - place 6
USSR Cup 1978 - 1/8 finals
USSR Cup 1977 - Semifinal
USSR Cup 1976 - 1/8 finals
USSR Cup 1975 - Final
USSR Cup 1974 - Final
USSR Cup 1973 - Quarterfinal
USSR Cup 1972 - 1/16 finals
USSR Cup 1971 - 1/8 finals
USSR Cup 1970 - 1/8 finals
USSR Cup 1969 - 1/16 finals
USSR Cup 1967/68 - Quarterfinal
USSR Cup 1966/67 - 1/16 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/64 finals
USSR Cup 1965 - 1/64 finals
USSR Cup 1964 - 1/16 finals
USSR Cup 1963 - 1/32 finals
USSR Cup 1962 - Ukrainian SSR zone, quarterfinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 5, semifinal
USSR Cup 1958 - Zone 2, quarterfinal
USSR Cup 1957 - Zone 1, semifinal
USSR Cup 1949 - Ukrainian SSR zone, quarterfinal
USSR Cup 1939 - 1/16 finals
USSR Cup 1938 - Zone 18 (Donetsk), round 1
USSR Cup 1937 - 1/16 finals

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1991, second league West - place 2
  -    -  USSR 1990, second league West - place 7
  -    -  USSR 1989, second league Zone 6 - place 4
  -  USSR, first league 1988 - place 20 ↓ 
  -  USSR, first league 1987 - place 16
  -    -  USSR 1986, second league Final C - place 1 ↑ 
  -    -  USSR 1985, second league Zone 6, tournament for places 1-14 - place 13
  -  USSR, first league 1984 - place 20 ↓ 
  -  USSR, first league 1983 - place 13
  -  USSR, first league 1982 - place 6
  -  USSR, first league 1981 - place 15
  -  USSR, first league 1980 - place 10
USSR, 1979 Top league - place 17 ↓ 
USSR, 1978 Top league - place 9
USSR, 1977 Top league - place 9
USSR, 1976. ¬ысша€ лига Autumn - place 12
USSR, 1976. ¬ысша€ лига Spring - place 16
USSR, 1975 Top league - place 9
USSR, 1974 Top league - place 14
USSR, 1973 Top league - place 7
USSR, 1972 Top league - Champion
USSR, 1971 Top league - place 4
USSR, 1970 Top group A - place 5
USSR, 1969. First group A Tournament for places 1-14 - place 11
USSR, 1968 First group A - place 13
USSR, 1967 First group A - place 16
  -  USSR, second group A 1966 Tournament for places 1-3 - place 1 ↑ 
  -  USSR, second group A 1965 Tournament for places 1-16 - place 7
  -  USSR, second group A 1964 Tournament for places 1-14 - place 11
  -  USSR, second group A 1963 - place 5
  -  USSR, class B 1962 Ukrainian SSR, tournament for places 1-6 - place 1
  -  USSR, class B 1961 Ukrainian SSR, zone 2 - place 2
  -  USSR, class B 1960 Ukrainian SSR, zone 2 - place 3
  -  USSR, class B 1959 Zone 5 - place 4
  -  USSR, class B 1958 Zone 2 - place 6
  -  USSR, class B 1957 Zone 1 - place 16
  -  USSR, second group 1949 Ukrainian SSR - place 15
  -  USSR, group B 1939 - place 16

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 732
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 405
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Belgium 2018/19, First Division A

Day 8

21.09

Zulte Waregem - Kortrijk

20:30

22.09

Waasland-Beveren - Charleroi

18:00

22.09

Eupen - Oostende

20:00

22.09

Lokeren - Mouscron-Péruwelz

20:00

22.09

Sint-Truiden - Antwerp

20:30

23.09

Gent - Brugge

14:30

23.09

Anderlecht - Standard

18:00

23.09

Cercle - Genk

20:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

21:00

 

DynamoAnzhi

14:00

YeniseyUral

15:30

ArsenalRubin

16:30

FK RostovFK Ufa

19:00

AkhmatFK Orenburg

19:00

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

14:00

LeningradetsFK Dolgoprudny

15:00

Pskov-747FK Murom

16:00

Lokomotiv-KazankaVeles

17:00

 

FK Khimki-MZorkiy

13:00

FK RyazanFK Kaluga

14:00

TorpedoDynamo

15:00

SaturnRotor-2

15:00

SokolKvant

17:00

 

Spartak-NalchikChernomorets

17:00

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

16:00

 

FK MariupolFK Oleksandriya

14:00

DynamoDesna

17:00

FK LvivKarpaty

17:00

ShahtarChornomorets

17:00

Arsenal-KievOlympik

19:30

 

KolosMetalist 1925

16:00

 

ChaikaBukovyna

16:00

PodillyaVeres

16:00

FK MynaiFK Kalush

17:00

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

18:00

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

16:00

KreminEnerhiya

16:00

FK NikopolMyr

16:00

TavriyaHirnyk

16:00

 

SəbailSabah

18:30

ZiraNeftçi

20:30

 

AlashkertLori

16:00

GandzasarArarat

19:00

 

Tarpeda-BelAZFK Homel

14:00

FK SlutskFK Minsk

16:00

FK VitebskDynamo Br

18:00

IslochShakhtsyor

19:45

 

KaysarShakhtyor

16:00

ZhetysuQayrat

16:00

AtyrauKyzylzhar

17:30

AqtöbeTobil

19:00

OrdabasyIrtysh

19:00

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

16:00

Dinamo-AutoMilsami

16:00

SheriffZarya

18:00

ZimbruPetrocub

20:00

 

PaxtakorBuxoro

18:00

 

NeftchiNasaf

18:00

QizilqumQoʼqon 1912

20:00

 

St. PöltenHartberg

17:00

 

FulhamWatford

12:30

BurnleyAFC Bournemouth

15:00

Cardiff CityManchester City

15:00

Crystal PalaceNewcastle United

15:00

Leicester CityHuddersfield Town

15:00

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

15:00

LiverpoolSouthampton

15:00

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

17:30

 

Aston VillaSheffield Wednesday

15:00

Derby CountyBrentford

15:00

MiddlesbroughSwansea City

15:00

ReadingHull City

15:00

Ipswich TownBolton Wanderers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Nottingham ForestRotherham United

15:00

Sheffield UnitedPreston North End

15:00

Stoke CityBlackburn Rovers

15:00

West Bromwich AlbionMillwall

15:00

Queens Park RangersNorwich City

17:30

 

Lymington TownTorquay United

12:30

ChesterCity of Liverpool

15:00

Ashton UnitedTrafford

15:00

RadcliffeCurzon Ashton

15:00

Farsley CelticSouthport

15:00

Mossley AFCKidsgrove Athletic

15:00

Staveley Miners WelfareGuiseley

15:00

South ShieldsStockport County

15:00

Knaresborough TownWorkington

15:00

Cleethorpes TownBamber Bridge

15:00

York CityAshton Athletic

15:00

MarineFrickley Athletic

15:00

Dunston UTSIrlam

15:00

United of ManchesterColne

15:00

Nantwich TownBlyth Spartans

15:00

DarlingtonBradford Park Avenue

15:00

ChorleyLeek Town

15:00

Witton AlbionSpennymoor Town

15:00

AltrinchamWhitley Bay

15:00

Consett AFCWarrington Town

15:00

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

15:00

Boston UnitedPeterborough Sports

15:00

St Ives TownGrantham Town

15:00

Kidderminster HarriersAtherstone Town

15:00

StourbridgeLeamington

15:00

Rugby TownHednesford Town

15:00

St Neots TownRomulus

15:00

Nuneaton TownBrackley Town

15:00

AlvechurchCorby Town

15:00

Kettering TownAFC Mansfield

15:00

Anstey NomadsMickleover Sports

15:00

Halesowen TownGainsborough Trinity

15:00

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

15:00

BuxtonCoalville Town

15:00

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

15:00

Kings LangleyLewes

15:00

WealdstoneGreat Wakering Rovers

15:00

Welling UnitedChesham United

15:00

HendonPhoenix Sports

15:00

WokingTooting & Mitcham United

15:00

Hanwell TownLowestoft Town

15:00

Egham TownBrightlingsea Regent

15:00

Chelmsford CityWorthing

15:00

Concord RangersMargate

15:00

Leverstock GreenDorking Wanderers

15:00

Haringey BoroughErith Town

15:00

LeistonHastings United

15:00

Coggeshall TownWalton Casuals

15:00

St Albans CityWhyteleafe

15:00

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

15:00

Billericay TownBurnham

15:00

AFC Kempston RoversMarlow

15:00

Hitchin TownDidcot Town

15:00

Bognor Regis TownAFC Sudbury

15:00

Haverhill RoversLeatherhead

15:00

East Thurrock UnitedWhitehawk

15:00

Brantham AthleticEastbourne Borough

15:00

Oxford CityCray Valley Paper Mills

15:00

Gosport BoroughRamsgate

15:00

AFC HornchurchEast Grinstead Town

15:00

AFC Uckfield TownDartford

15:00

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

15:00

FC RomaniaBeaconsfield Town

15:00

HorshamHeybridge Swifts

15:00

Dulwich HamletTonbridge Angels

15:00

Metropolitan PoliceNeedham Market

15:00

Merthyr TownWinchester City

15:00

Chippenham TownSwindon Supermarine

15:00

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

15:00

Weston-super-MareSalisbury

15:00

Tiverton TownDorchester Town

15:00

HerefordTruro City

15:00

Poole TownCinderford Town

15:00

Taunton TownBitton

15:00

Banbury UnitedBath City

15:00

Hungerford TownWantage Town

15:00

BinfieldCirencester Town

15:00

Slough TownSholing

15:00

King's Lynn TownStafford Rangers

15:00

 

Waasland-BeverenCharleroi

18:00

EupenOostende

20:00

LokerenMouscron-Péruwelz

20:00

Sint-TruidenAntwerp

20:30

 

SeptemvriLokomotiv

17:30

Botev VCSKA

20:00

 

HoffenheimBorussia D

15:30

HerthaBorussia M

15:30

AugsburgWerder

15:30

WolfsburgFreiburg

15:30

NürnbergHannover

15:30

Schalke 04Bayern

18:30

 

FortunaWillem II

18:30

ExcelsiorHeerenveen

19:45

VVV-VenloNAC

19:45

EmmenZwolle

20:45

 

Rayo VallecanoAlavés

13:00

Celta de VigoReal Valladolid

16:15

EibarLeganés

16:15

GetafeAtlético

18:30

Real MadridEspañol

20:45

 

ParmaCagliari

15:00

FiorentinaSPAL

18:00

SampdoriaInter

20:30

 

ValmieraVentspils

15:00

 

StumbrasŽalgiris K

13:00

 

OddVålerenga

18:00

 

CracoviaWisła P

15:30

LechiaZagłębie L

18:00

MiedźLegia

20:30

 

Santa ClaraRio Ave

15:30

MarítimoBelenenses

19:00

Vitória SetubalPorto

21:00

 

NapredakDinamo

16:00

VojvodinaVoždovac

19:00

RadnikRadnički

19:00

MladostProleter

19:00

ZemunBačka

19:00

RadFK Mačva

19:00

 

GoricaKrško

18:00

MariborDomžale

20:15

 

LilleNantes

17:00

AngersToulouse

20:00

MontpellierNice

20:00

ReimsDijon

20:00

Saint-ÉtienneCaen

20:00

StrasbourgAmiens

20:00

 

OsijekGorica

16:30

LokomotivaRijeka

19:00

 

LovćenZeta

15:00

PetrovacTitograd

15:00

RudarIskra

15:00

SutjeskaBudućnost

15:00

MornarGrbalj

15:00

 

SigmaDukla

15:00

KarvináPříbram

17:00

Mladá BoleslavSlovácko

17:00

OpavaTeplice

17:00

SpartaSlovan

19:00

 

ElfsborgÖrebro

16:00

SiriusÖstersunds

16:00

TrelleborgDjurgårdens

16:00

DalkurdNorrköping

18:00

 

AberdeenMotherwell

15:00

DundeeHibernian

15:00

Hamilton AcademicalSt. Mirren

15:00

HeartsLivingston

15:00

 

TulevikTammeka

13:00

KuressaareLevadia

13:00

PaideTrans

16:00

PärnuFlora

19:00

 

São PauloAmérica

16:00

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

12:30

New York Red BullsToronto

17:00

Atlanta UnitedReal Salt Lake

19:00

Minnesota UnitedPortland Timbers

19:00

Columbus CrewColorado Rapids

19:30

Montreal ImpactNew York City

19:30

New England RevolutionChicago Fire

19:30

Orlando CityHouston Dynamo

19:30

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

15:30

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

19:35

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

19:35

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

19:35

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

19:35

Shanghai SIPGChangchun Yatai

19:35

Local time

Yesterday, September 20

AEKZürich

0:1

LudogoretsBayer 04

2:3

CelticRosenborg

1:0

RB LeipzigRed Bull

2:3

KøbenhavnZenit

1:1

Slavia PrahaBordeaux

1:0

SpartakAnderlecht

1:0

Dinamo ZagrebFenerbahçe

4:1

SportingQarabağ

2:0

ArsenalVorskla

4:2

F91Milan

0:1

OlympiakósReal Betis

0:0

VillarrealRangers

2:2

Rapid WienSpartak Moscow

2:0

MarseilleEintracht Frankfurt

1:2

LazioApollon

2:1

BeşiktaşSarpsborg 08

3:1

GenkMalmö

2:0

SevillaStandard

5:1

Akhisar BelediyesporFK Krasnodar

0:1

RennesBaumit

2:1

Dynamo KyivAstana

2:2

MOL VidiBATE

0:2

PAÓKChelsea

0:1

Colo-ColoPalmeiras

0:2

DeportivoFluminense

0:2

BahiaBotafogo

2:1

TauroMotagua

2:1

HeredianoÁrabe Unido

2:0

 

TrakaiPalanga

3:0

International tournaments

Current

22.03.2017 Ц 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 Ц 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 Ц 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 Ц 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 Ц 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 Ц 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 Ц 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 Ц 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 Ц 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 Ц 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 Ц 01.11.2018

CONCACAF League 2018

Just finished

04.09.2018 Ц 15.09.2018

SAFF Championship 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru