Tom

Tomsk

See also:  Tom (Tomsk), USSR

Founded: 1957

Stadium: Trud Stadium

Other names:

 1957  Burevestnik
 1958  Tomich
 1959 – 1960  Sibelektromotor
 1961 – 1963  Tomich
 1964 – 1967  Torpedo
 1968 – 1973  Tomles
 1974 – 1978  Torpedo
 1979 – 1987  Manometr
 1988 –   Tom

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2018/19 - 1/32 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/8 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/16 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/32 finals
Russian Cup 2013/14 - Quarterfinal
Russian Cup 2012/13 - 1/16 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/8 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - Quarterfinal
Russian Cup 2007/08 - Semifinal
Russian Cup 2006/07 - 1/8 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/16 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/16 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/8 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/8 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/16 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/16 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/16 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/8 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/8 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/128 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/256 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/128 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/512 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2016 - place 4
FNL Cup 2015 - place 2
FNL Cup 2013 - place 2

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2018/19 FNL First division
  -  Russia 2017/18 FNL First division - place 15
Russia 2016/17 Premiere League - place 16 ↓ 
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 3 ↑ 
  -  Russia 2014/15 FNL First division - place 4
Russia 2013/14 Premiere League - place 13 ↓ 
  -  Russia 2012/13 FNL First division - place 2 ↑ 
Russia 2011/12, Premiere League Second stage, group B - place 15 ↓ 
Russia 2010 Premiere League - place 8
Russia 2009 Premiere League - place 9
Russia 2008 Premiere League - place 13
Russia 2007 Premiere League - place 11
Russia 2006 Premiere League - place 8
Russia 2005 Premiere League - place 10
  -  Russia 2004 First division - place 2 ↑ 
  -  Russia 2003 First division - place 3
  -  Russia 2002 First division - place 3
  -  Russia 2001 First division - place 7
  -  Russia 2000 First division - place 10
  -  Russia 1999 First division - place 12
  -  Russia 1998 First division - place 14
  -    -  Russia 1997, Second league East - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 1996, Second league East - place 2
  -    -  Russia 1995, Second league East - place 8
  -    -  Russia 1994, Second league Siberia - place 2
  -  Russia 1993, first league East - place 12 ↓ 
  -  Russia 1992, first league East - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 820
Matches:1 015 963
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 415
Site news
10.10.2018
current

Quarterfinal of the
Russian Cup 2018/19
added

Fixtures
Belgium 2018/19, First Division A

Day 11

20.10

Mouscron-Péruwelz - Standard

(0:0)

20.10

Kortrijk - Sint-Truiden

20:00

20.10

Antwerp - Lokeren

20:00

20.10

Genk - Eupen

20:30

21.10

Anderlecht - Cercle

14:30

21.10

Oostende - Gent

18:00

21.10

Charleroi - Zulte Waregem

20:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 21

 

DynamoZenit

14:00

SpartakArsenal

16:30

FK KrasnodarAkhmat

19:00

 

FK Chertanovo-2FK Dolgoprudny

19:00

 

KhimikFK Khimki-M

14:00

 

DynamoSpartak-Nalchik

14:00

Legion-DynamoFK Krasnodar-3

14:00

Mashuk-KMVVolgar

15:00

SKABiolog-Novokubansk

15:00

DruzhbaChernomorets

16:00

Spartak VlUrozhay

16:00

ChaikaAngusht

18:00

 

Zenit-IzhevskVolga

14:00

NeftekhimikLada-Tolyatti

15:00

KAMAZSyzran-2003

16:00

ZvezdaUral-2

17:00

FK Ufa-2FK Chelyabinsk

18:00

 

FK LvivArsenal-Kiev

14:00

OlympikChornomorets

17:00

FK OleksandriyaKarpaty

19:30

 

PrykarpattyaObolon-Brovar

16:00

 

PolissyaBukovyna

15:00

Nyva TChaika

15:00

 

MetalurhMyr

15:30

 

SumqayıtSabah

17:00

KeşləZira

19:00

 

AlashkertGandzasar

15:00

Ararat-ArmeniaPyunik

18:00

 

FK SlutskTarpeda-BelAZ

14:00

FK SmalyavichyIsloch

16:00

Dynamo BrTarpeda Mn

18:30

 

AtyrauAkzhayik

15:00

QayratTobil

15:00

KyzylzharZhetysu

15:00

ShakhtyorAqtöbe

15:00

IrtyshKaysar

16:00

 

PetrocubSfîntul Gheorghe

16:00

SheriffMilsami

17:00

 

Admira WackerWolfsberg

14:30

MattersburgSt. Pölten

14:30

AustriaSturm

17:00

 

EvertonCrystal Palace

16:00

 

AnderlechtCercle

14:30

OostendeGent

18:00

CharleroiZulte Waregem

20:00

 

DunavLokomotiv

17:30

CSKAEtar

20:00

 

HerthaFreiburg

15:30

Borussia MMainz 05

18:00

 

NACWillem II

12:15

Heracles AlmeloGroningen

14:30

FeyenoordZwolle

14:30

VVV-VenloDen Haag

14:30

FortunaDe Graafschap

16:45

 

DinamoLokomotivi

16:00

TorpedoMetalurgi

18:00

SaburtaloKolxet`i 1913

20:00

 

Rayo VallecanoGetafe

12:00

EibarAthletic

16:15

HuescaEspañol

18:30

Real BetisReal Valladolid

20:45

 

FrosinoneEmpoli

12:30

BolognaTorino

15:00

ChievoAtalanta

15:00

ParmaLazio

15:00

FiorentinaCagliari

18:00

InterMilan

20:30

 

Žalgiris VTrakai

13:00

JonavaSūduva

13:00

 

HaugesundOdd

18:00

LillestrømRosenborg

18:00

RanheimBodø/Glimt

18:00

TromsøStart

18:00

VålerengaKristiansund

18:00

StabækBrann

20:00

 

Zagłębie LWisła P

15:30

LegiaWisła K

18:00

 

Spartak Zlatibor VodaPartizan

13:00

DinamoBačka

16:00

 

CeljeKrško

14:45

OlimpijaTriglav

17:00

 

MontpellierBordeaux

15:00

Saint-ÉtienneRennes

17:00

NiceMarseille

21:00

 

SlavenGorica

15:00

LokomotivaHajduk

17:30

 

DuklaOpava

15:00

SlovanSlavia

17:00

 

DjurgårdensAIK

15:00

HäckenÖstersunds

15:00

ElfsborgSundsvall

17:30

KalmarNorrköping

17:30

TrelleborgSirius

17:30

 

Hamilton AcademicalRangers

13:30

 

LevadiaTulevik

13:00

Nõmme KaljuTammeka

15:00

 

VitóriaCorinthians

16:00

FluminenseAtlético Mineiro

16:00

PalmeirasCeará

16:00

CruzeiroChapecoense

19:00

ParanáFlamengo

19:00

 

Los AngelesVancouver Whitecaps

14:00

Portland TimbersReal Salt Lake

14:00

San Jose EarthquakesColorado Rapids

14:00

Atlanta UnitedChicago Fire

15:00

DC UnitedNew York City

15:00

Montreal ImpactToronto

15:00

Orlando CityColumbus Crew

15:00

Philadelphia UnionNew York Red Bulls

15:00

DallasSporting Kansas City

16:00

Houston DynamoSeattle Sounders

16:00

Minnesota UnitedLos Angeles Galaxy

16:00

 

Beijing Sinobo GuoanChangchun Yatai

15:30

Henan JianyeGuangzhou R&F

19:35

Jiangsu SuningShanghai SIPG

19:35

Local time

Yesterday, October 19

 

AnzhiCSKA

0:2

LokomotivFK Rostov

2:1

 

Luki-EnergiyaTekstilshchik

2:1

 

ShahtarDesna

1:0

 

MFK MykolaivFK Sumy

1:1

 

TavriyaMFK Mykolaiv-2

2:0

 

FK VitebskDnepr

3:1

 

FK OlmaliqNasaf

0:2

SoʼgʼdiyonaQoʼqon 1912

1:0

NeftchiQizilqum

3:1

 

Sheffield WednesdayMiddlesbrough

1:2

 

BruggeWaasland-Beveren

1:1

 

VereyaBotev V

2:2

 

EintrachtFortuna

7:1

 

ChikhuraDila

2:1

 

Celta de VigoAlavés

0:1

 

RFSValmiera

3:0

 

PiastLechia

1:1

JagielloniaPogoń

2:1

 

ČukaričkiVojvodina

1:0

 

LyonNîmes

2:0

 

InterRijeka

1:2

 

Bohemians 1905Viktoria

2:2

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru