Sudan

FIFA rank: 128

National stadium: Al-Merrikh Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2022. Qualifying tournament, Africa - First round
World Cup 2018. Qualifying tournament, Africa - Second round
World Cup 2014. Qualifying tournament, Africa - Second round, group D - place 4
World Cup 2010. Qualifying tournament, Africa - Third round, group D - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Africa - Group 3 - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, Africa - Second round, group 2 - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, Africa - First round
World Cup 1990. Qualifying tournament, Africa - First round
World Cup 1986. Qualifying tournament, Africa - Round 2
World Cup 1982. Qualifying tournament, Africa - Round 2
World Cup 1978. Qualifying tournament, Africa - Round 1
World Cup 1974. Qualifying tournament, Africa - Round 1
World Cup 1970. Qualifying tournament, Africa - Round 3 - place 3
World Cup 1962. Qualifying tournament, Africa - First round, subgroup A
World Cup 1958. Qualifying tournament, Africa and Asia - Third round

Overall stats African Cup of Nations - overall stats
African Cup of Nations 2021. Qualifying tournament - Group C
African Cup of Nations 2019. Qualifying tournament - Group A - place 4
African Cup of Nations 2017. Qualifying tournament - Group I - place 3
African Cup of Nations 2015. Qualifying tournament - Group A - place 4
African Cup of Nations 2013. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 2012. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2012. Qualifying tournament - Group I - place 2
African Cup of Nations 2008. Final tournament - Group C - place 4
African Cup of Nations 2008. Qualifying tournament - Group 4 - place 1
African Cup of Nations 2004. Qualifying tournament - Group 3 - place 3
African Cup of Nations 2002. Qualifying tournament - Group 7 - place 4
African Cup of Nations 1998. Qualifying tournament - Group 1
African Cup of Nations 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 5
African Cup of Nations 1994. Qualifying tournament - Group 2 - place 4
African Cup of Nations 1992. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
African Cup of Nations 1990. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1988. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1986. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1984. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1980. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1978. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1976. Final tournament - Group B - place 3
African Cup of Nations 1976. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1974. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1972. Final tournament - Group B - place 4
African Cup of Nations 1970. Final tournament - Winner
African Cup of Nations 1968. Qualifying tournament - Group 6, round 1
African Cup of Nations 1965. Qualifying tournament - Qualifying round
African Cup of Nations 1963. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 1963. Qualifying tournament - Qualifying round
African Cup of Nations 1959 - place 2
African Cup of Nations 1957 - place 3

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, Africa - First round
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Africa - First round
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Africa - First round
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, Africa - Third round
Olympic Games 1972. Final tournament - Group 2 - place 4
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, Africa - Group 3 - place 1
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, Africa - Group 2, round 2
Olympic Games 1964. Qualifying tournament, Africa - Group 1, round 2
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, Africa - Final round - place 3

Overall stats Arab Nations Cup - overall stats
Arab Nations Cup 2012 - Group C - place 2
Arab Nations Cup 2009. Qualifying tournament - First round, group 2 - place 1
Arab Nations Cup 2002 - Group A - place 4
Arab Nations Cup 1998. Final tournament - Group 3 - place 3

Overall stats CECAFA Cup - overall stats
CECAFA Cup 2015 - place 4
CECAFA Cup 2013 - place 2
CECAFA Cup 2012 - Group B - place 3
CECAFA Cup 2011 - place 3
CECAFA Cup 2010 - Group B - place 4
CECAFA Cup 2008 - Group B - place 4
CECAFA Cup 2007 - Winner
CECAFA Cup 2006 - Winner
CECAFA Cup 2005 - Group B - place 3
CECAFA Cup 2004 - place 3
CECAFA Cup 2003 - place 4
CECAFA Cup 2002 - Group A - place 4
CECAFA Cup 1999 - Quarterfinal
CECAFA Cup 1996 - place 2
CECAFA Cup 1991 - place 4
CECAFA Cup 1990 - place 2
CECAFA Cup 1983 - Group A - place 3
CECAFA Cup 1982 - Group B - place 3
CECAFA Cup 1981 - Group B - place 4
CECAFA Cup 1980 - Winner
CECAFA Cup 1979 - Group B - place 3

Overall stats Pan Arab Games - overall stats
Pan Arab Games 2011 - Group C - place 3
Pan Arab Games 2007 - place 5
Pan Arab Games 1965 - place 2

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1983 - Group B - place 5
President's Cup 1979 - Group A - place 3

Overall stats Nile Basin Tournament - overall stats
Nile Basin Tournament 2011 - place 5

Overall stats African Nations Championship - overall stats
African Nations Championship 2020. Qualifying tournament - Central Eastern Zone, second round
African Nations Championship 2018. Final tournament - place 3
African Nations Championship 2018. Qualifying tournament - Central-East Zone, third round
African Nations Championship 2016. Qualifying tournament - Central East Zone, first round
African Nations Championship 2014. Qualifying tournament - Central East Zone, first round
African Nations Championship 2011. Final tournament - place 3
African Nations Championship 2009. Qualifying tournament - Central East Zone, second round

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1998 1997 1996 1994 1993 1992 1983 1981 1973 1971 1970 1969 1967 1963 1957 1956

Clubs:

Al Ittihad (Wad Madani)
Al Khartoum (Khartoum)
Al-Ahli (Atbara)
Al-Ahli (Wad Madani)
Al-Ahly Shendi (Shendi)
Al-Hilal (Omdurman)
Al-Hilal (Port Sudan)
Al-Hilal Al-Ubayyid (Al-Ubayyid)
Al-Merreikh (Omdurman)
Al-Merreikh (Port Sudan)
Al-Mourada SC (Omdurman)
Al-Nil (Al-Hasahisa)
Alamal (Atbara)
Burri (Khartoum)
Hay Al Arab (Port Sudan)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 119
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

Fixtures
Norway 2019

Day 25

20.10

Molde - Haugesund

18:00

20.10

Ranheim - Odd

18:00

20.10

Strømsgodset - Lillestrøm

18:00

20.10

Viking - Tromsø

18:00

20.10

Sarpsborg 08 - Brann

20:00

21.10

Bodø/Glimt - Mjøndalen

19:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 21

 

GandzasarArarat-Armenia

16:00

 

FK HaradzeyaEnergetik-BDU

19:00

 

Sheffield UnitedArsenal

20:00

 

StourbridgeWhitby Town

19:45*

 

Tsarsko SeloBotev V

17:30

BeroeSlavia

20:00

 

BresciaFiorentina

20:45

 

Bodø/GlimtMjøndalen

19:00

 

RakówŚląsk

18:00

 

GöteborgDjurgårdens

19:00

ÖrebroElfsborg

19:00

 

Central CórdobaEstudiantes

19:00

ColónGodoy Cruz

21:20

 

BahiaCeará

19:30

BotafogoCSA

20:00

Local time

Yesterday, October 19

ZambiaEswatini

2:2

RwandaEthiopia

1:1

NigeriaTogo

2:0

UgandaBurundi

3:0

NamibiaMadagascar

2:0

MoroccoAlgeria

3:0

 

FK TambovUral

1:2

SpartakRubin

0:0

ZenitFK Rostov

6:1

 

AvangardTekstilshchik

2:1

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

1:0

MordoviaFK Krasnodar-2

0:3

LuchYenisey

0:1

SKA-KhabarovskTom

1:1

FK ArmavirRotor

0:0

BaltikaNeftekhimik

1:0

FakelShinnik

0:4

ChaikaSpartak-2

2:1

TorpedoFK Chertanovo

0:1

 

Znamya TrudaFK Kolomna

2:0

LeningradetsOlimp

0:0

TorpedoZvezda

2:1

FK DolgoprudnyZenit-2

2:1

FK MuromLuki-Energiya

5:1

 

ZorkiyArarat

4:2

Khimik-ArsenalFK Ryazan

4:2

Rotor-2Dynamo

0:3

KvantFK Kaluga

0:4

SokolSalyut-Belgorod

2:1

FK StroginoMetallurg

0:2

 

Legion-DynamoAnzhi

2:0

Spartak-NalchikSKA

0:1

ChernomoretsUrozhay

4:0

FK Krasnodar-3Druzhba

4:2

Mashuk-KMVInter

0:0

AlaniyaBiolog-Novokubansk

3:1

 

KarpatyFK Lviv

0:0

ZoryaDesna

2:1

 

AhrobiznesChornomorets

2:0

BalkanyKremin

1:1

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

0:0

Hirnyk-SportVolyn

2:4

FK MynaiAvanhard

2:0

Metalist 1925Obolon-Brovar

2:1

 

Nyva TFK Kalush

0:3

PolissyaDinaz

1:0

Nyva VChaika

2:0

VeresFK Uzhhorod

3:0

 

HirnykKrystal

1:2

TavriyaAlians

0:2

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

3:0

 

QəbələQarabağ

1:1

KeşləSabah

1:1

 

ShirakArarat

2:1

 

SlaviaNeman

0:1

BATEFK Homel

1:1

Dynamo MnFK Vitebsk

0:2

 

AtyrauZhetysu

0:3

IrtyshKaysar

2:1

 

Dinamo-AutoZimbru

4:0

MilsamiSheriff

1:1

 

SurkhonNavbahor

0:0

DinamoPaxtakor

1:4

LokomotivBuxoro

2:0

NasafFK Andijon

3:0

 

LASKMattersburg

7:2

SturmRed Bull

1:1

AltachAdmira Wacker

1:4

 

EvertonWest Ham United

2:0

AFC BournemouthNorwich City

0:0

Aston VillaBrighton & Hove Albion

2:1

ChelseaNewcastle United

1:0

Leicester CityBurnley

2:1

Tottenham HotspurWatford

1:1

Wolverhampton WanderersSouthampton

1:1

Crystal PalaceManchester City

0:2

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

2:2

BarnsleySwansea City

1:1

BrentfordMillwall

3:2

Charlton AthleticDerby County

3:0

Hull CityQueens Park Rangers

2:3

Leeds UnitedBirmingham City

1:0

Luton TownBristol City

3:0

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

0:1

ReadingPreston North End

1:0

Stoke CityFulham

2:0

 

Potters Bar TownBarnet

1:1

ChesterfieldWrexham

1:1

Hednesford TownBoston United

0:1

GatesheadColne

5:0

BarrowSolihull Moors

0:1

Whitby TownStourbridge

1:1

Hartlepool UnitedBrackley Town

1:0

Nantwich TownKing's Lynn Town

1:0

ChorleySpennymoor Town

2:0

SouthportAltrincham

1:3

TamworthDarlington

0:3

WhyteleafeChippenham Town

0:3

Welling UnitedEastleigh

0:0

Maidstone UnitedKings Langley

4:1

Oxford CityMargate

2:1

Bowers & PitseaChichester City

1:2

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

1:1

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

2:1

DartfordKingstonian

2:3

WeymouthDover Athletic

1:2

Sutton UnitedBillericay Town

1:1

Torquay UnitedBoreham Wood

3:2

Royston TownMaldon & Tiptree

1:3

Maidenhead UnitedWealdstone

1:1

BromleyAldershot Town

4:3

Ebbsfleet UnitedWoking

1:1

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

1:2

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

6:1

Halifax TownHarrogate

1:2

Notts CountyBelper Town

2:1

York CityStockport County

2:0

 

StandardGenk

1:0

KortrijkZulte Waregem

2:0

OostendeEupen

2:3

GentWaasland-Beveren

2:0

 

Botev PLudogorets

0:1

LevskiArda

2:1

 

RákócziKisvárda

0:2

DebrecenDiósgyőr

2:1

PuskásPaks

4:2

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

0:0

Zalaegerszegi TEHonvéd

0:1

FerencvárosÚjpest

1:0

 

RB LeipzigWolfsburg

1:1

WerderHertha

1:1

FortunaMainz 05

1:0

AugsburgBayern

2:2

UnionFreiburg

2:0

Borussia DBorussia M

1:0

 

AZHeerenveen

2:4

WaalwijkAjax

1:2

TwenteWillem II

0:1

UtrechtPSV

3:0

VVV-VenloVitesse

0:4

 

TorpedoSaburtalo

0:2

Dinamo TbLokomotivi

0:1

 

EibarBarcelona

0:3

Atlético MadridValencia

1:1

GetafeLeganés

2:0

MallorcaReal Madrid

1:0

 

LazioAtalanta

3:3

NapoliHellas Verona

2:0

JuventusBologna

2:1

 

VentspilsRiga FC

2:1

RFSBFC Daugava

2:0

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

0:0

PanevėžysAtlantas

1:1

 

KristiansundRosenborg

2:2

VålerengaStabæk

0:2

 

KoronaWisła P

0:1

LegiaLech

2:1

JagielloniaCracovia

3:2

 

MladostPartizan

1:0

VoždovacFK Mačva

2:0

JavorTSC

3:2

ProleterRadnik

2:1

RadničkiNapredak

4:1

Spartak Zlatibor VodaInđija

3:0

 

MuraTriglav

2:2

OlimpijaRudar

6:0

CeljeDomžale

2:1

 

LyonDijon

0:0

MetzNantes

1:0

ToulouseLille

2:1

NîmesAmiens

1:1

AngersBrest

0:1

ReimsMontpellier

1:0

 

VaraždinIstra 1961

1:0

SlavenRijeka

1:2

 

ZetaPetrovac

1:1

KomBudućnost

2:3

RudarTitograd

3:1

IskraSutjeska

2:0

PodgoricaGrbalj

1:1

 

SlovanJablonec

2:2

SigmaDynamo

1:3

FastavMladá Boleslav

0:2

SlaviaPříbram

3:1

 

HelsingborgsHäcken

0:2

ÖstersundsSirius

2:0

 

CelticRoss County

6:0

Hamilton AcademicalHibernian

1:1

KilmarnockLivingston

2:1

MotherwellAberdeen

0:3

St. MirrenSt. Johnstone

2:0

 

LevadiaKuressaare

2:1

PaideKalev

2:1

TransMaardu

5:2

 

BanfieldAtlético Tucumán

1:2

IndependienteArgentinos Juniors

0:1

PatronatoNewell's Old Boys

1:3

TalleresLanús

2:4

 

FortalezaGrêmio

2:1

CorinthiansCruzeiro

1:2

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

1:3

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

0:2

 

Western UnitedPerth Glory

1:1

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

1:1

Local time

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru