Auxerre

Auxerre

Founded: 1905

Stadium: Stade de l'Abbé-Deschamps

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2010/11 - Group G - place 4
UEFA Champions League 2002/03 - Group stage 1, group A - place 3
UEFA Champions League 1996/97 - Quarterfinal

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
UEFA Cup 2006/07 - Group A - place 4
UEFA Cup 2005/06 - First Round
UEFA Cup 2004/05 - Quarterfinal
UEFA Cup 2003/04 - 1/8 finals
UEFA Cup 2002/03 - 1/8 finals
UEFA Cup 1997/98 - Quarterfinal
UEFA Cup 1995/96 - 1/16 finals
UEFA Cup 1993/94 - 1/32 finals
UEFA Cup 1992/93 - Semifinal
UEFA Cup 1991/92 - 1/16 finals
UEFA Cup 1989/90 - Quarterfinal
UEFA Cup 1987/88 - 1/32 finals
UEFA Cup 1985/86 - 1/32 finals
UEFA Cup 1984/85 - 1/32 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1994/95 - Quarterfinal

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2006 - South-Mediterranian, round 3
Intertoto Cup 2000 - Round 5
Intertoto Cup 1998 - Round 3
Intertoto Cup 1997 - Final

Overall stats French Super Cup - overall stats
Trophée des champions 2005 - Final
Trophée des champions 2003 - Final

Overall stats French Ligue 1 - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

France 2022/23 Ligue 1
France 2021/22 Relegation play-off
France 2011/12 Ligue 1 - place 20
France 2010/11 Ligue 1 - place 9
France 2009/10 Ligue 1 - place 3
France 2008/09 Ligue 1 - place 8
France 2007/08 Ligue 1 - place 15
France 2006/07 Ligue 1 - place 8
France 2005/06 Ligue 1 - place 6
France 2004/05 Ligue 1 - place 8
France 2003/04 Ligue 1 - place 4
France 2002/03 Ligue 1 - place 6
France 2001/02 Division 1 - place 3
France 2000/01 Division 1 - place 13
France 1999/00 Division 1 - place 8
France 1998/99 Division 1 - place 14
France 1997/98 Division 1 - place 7
France 1996/97 Division 1 - place 6
France 1995/96 Division 1 - Champion
France 1994/95 Division 1 - place 4
France 1993/94 Division 1 - place 3
France 1992/93 Division 1 - place 6
France 1991/92 Division 1 - place 4
France 1990/91 Division 1 - place 3
France 1989/90 Division 1 - place 6
France 1988/89 Division 1 - place 5
France 1987/88 Division 1 - place 9
France 1986/87 Division 1 - place 4
France 1985/86 Division 1 - place 7
France 1984/85 Division 1 - place 4
France 1983/84 Division 1 - place 3
France 1982/83 Division 1 - place 8
France 1981/82 Division 1 - place 15
France 1980/81 Division 1 - place 10

Football calendar
Now in database:

Years:152
Tourneys:9 590
Matches:1 083 882
Clubs:11 257
National teams:259
Stadiums:9 959
Site news
30.03.2023
current

Group stage of the
Copa Sudamericana 2023
added

29.03.2023
current

Third round of the
Copa do Brasil 2023
added

29.03.2023
current

Group stage of the
Copa Libertadores 2023
added

29.03.2023
current

Brazilian Série A 2023 added

18.03.2023
current

Quarterfinal, Semifinal & Final of the
UEFA Champions League 2022/23
added

18.03.2023
current

Quarterfinal, Semifinal & Final of the
Europa League 2022/23
added

18.03.2023
current

Quarterfinal, Semifinal & Final of the UEFA Europa Conference League 2022/23 added

Fixtures
Serbia 2022/23, Superliga

Day 28

02.04

Radnik - TSC

16:00

02.04

Radnički Niš - Čukarički

18:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, April 2

USM AlgerAlakhdhar

21:00

Marumo GallantsFC Saint Eloi Lupopo

22:00

ASEC MimosasRivers United

16:00

Diables NoirsDC Motema Pembe

17:00

ASC KaraFAR Rabat

20:00

PyramidsFuture

22:00

TP MazembeYoung Africans

15:00

MonastirienneAS Real Bamako

21:00

 

FK KhimkiFK Krasnodar

14:00

Krylia SovetovFK Orenburg

15:00

FakelCSKA

16:30

FK RostovTorpedo

19:00

 

FK UfaSKA-Khabarovsk

13:30

RubinVeles

15:00

Dynamo MakhachkalaBaltika

16:00

KAMAZAlaniya

17:00

VolgaVolgar

17:00

YeniseyFK Krasnodar-2

17:00

NeftekhimikArsenal

17:30

KubanShinnik

19:00

 

NostaFK Chelyabinsk

14:00

Torpedo MiassAmkar

14:00

Ural-2FK Orenburg-2

14:30

FK TyumenZenit-Izhevsk

15:00

IrtyshFK Novosibirsk

17:00

 

FK LvivDynamo

13:00*

Metalist 1925Dnipro-1

14:00*

ZoryaRukh

15:00*

ChornomoretsShakhtar

15:00*

 

ŞamaxıQarabağ

15:30

SabahQəbələ

18:00

 

Ararat-ArmeniaNoah

16:00

UrartuAlashkert

19:00

 

FK SlutskFK Minsk

14:00

NemanShakhtsyor

16:00

SlaviaDynamo Mn

18:00

BATEEnergetik-BDU

20:00

 

ZhetysuTobil

15:00

AqtöbeKyzylzhar

16:00

AtyrauOkzhetpes

16:00

AstanaOrdabasy

19:00

 

Sfîntul GheorgheMilsami

14:00

PetrocubBălți

16:00

 

BunyodkorTuron

17:00

MetallurgPaxtakor

17:00

 

Austria WienLASK

14:30

Austria KlagenfurtRed Bull

14:30

SturmRapid

17:00

 

West Ham UnitedSouthampton

14:00

Newcastle UnitedManchester United

16:30

 

GenkOud-Heverlee

13:30

EupenAnderlecht

16:00

MechelenBrugge

18:30

Union Saint-GilloiseSint-Truiden

19:15

 

KecskemétMezőkövesd-Zsóry

14:15

FerencvárosMOL Fehérvár

16:30

DebrecenVasas SC

19:00

 

KölnBorussia Mönchengladbach

15:30

WerderHoffenheim

17:30

 

Go Ahead EaglesAjax

12:15

UtrechtVolendam

14:30

SpartaFeyenoord

14:30

FortunaGroningen

16:45

 

KobuletiDinamo Tb

14:00

Dinamo BtSamgurali

21:00

 

Celta de VigoAlmería

14:00

Real MadridReal Valladolid

16:15

VillarrealReal Sociedad

18:30

AtléticoReal Betis

21:00

 

BolognaUdinese

12:30

SpeziaSalernitana

15:00

MonzaLazio

15:00

RomaSampdoria

18:00

NapoliMilan

20:45

 

Tukums 2000METTA/LU

13:00

AudaValmiera

15:00

 

DainavaŽalgiris K

17:55

 

WisłaRadomiak

12:30

CracoviaWidzew

15:00

LechPogoń

17:30

 

ChavesBraga

15:30

MarítimoBoavista

15:30

Rio AveBenfica

18:00

PortoPortimonense

20:30

 

RadnikTSC

16:00

Radnički NišČukarički

18:00

 

OlimpijaTabor

17:30

DomžaleMura

20:15

 

LilleLorient

13:00

ClermontAjaccio

15:00

NantesReims

15:00

AngersNice

15:00

BrestToulouse

15:00

MonacoStrasbourg

17:05

Paris Saint-GermainLyon

20:45

 

RijekaOsijek

15:00

LokomotivaVaraždin

18:00

 

JablonecPardubice

16:00

TepliceHradec Králové

16:00

SpartaZbrojovka

16:00

Bohemians 1905Slovácko

19:00

 

HammarbyDegerfors

15:00

NorrköpingSirius

15:00

HalmstadAIK

17:30

GöteborgVärnamo

17:30

 

Ross CountyCeltic

12:00

 

VaprusKalev

14:30

LevadiaKuressaare

19:00

 

InstitutoTalleres

16:30

ColónAtlético Tucumán

19:00

BanfieldPlatense

21:30

 

Melbourne CityNewcastle United Jets

15:00

Local time

Yesterday, March 31

NepalLaos

2:1

Horoya ACVipers SC

2:0

RajaSimba

3:1

Zamalek SCAl-Merrikh

4:3

 

FK YessentukiMashuk-KMV

0:3

SKASpartak-Nalchik

0:2

 

Yenisey-2Dynamo Vologda

1:1

 

TuranSumqayıt

2:3

 

AraratLernayin Artsakh

2:0

 

NeftchiAGMK

2:2

SurkhonBuxoro

2:0

 

HartbergAustria Lustenau

0:1

 

BurnleySunderland

0:0

 

Zulte WaregemAntwerp

0:2

 

EintrachtBochum

1:1

 

MallorcaAtlético Osasuna

0:0

 

BangaHegelmann Litauen

0:5

 

ZagłębieWarta

0:0

PiastGórnik

1:0

 

Estoril-PraiaGil Vicente

1:0

 

KolubaraNapredak

0:1

Mladost LučaniNovi Pazar

1:3

 

MarseilleMontpellier

1:1

 

SlavenIstra 1961

2:0

 

Rosario CentralGimnasia y Esgrima

3:1

EstudiantesNewell's Old Boys

3:0

River PlateUnión

1:0

 

Western Sydney WanderersAdelaide United

2:3

International tournaments

Current

23.03.2023 – 21.11.2023

European Football Championship 2024,
Qualifying tournament

21.06.2022 – 10.06.2023

UEFA Champions League 2022/23

04.08.2022 – 31.05.2023

Europa League 2022/23

05.07.2022 – 07.06.2023

UEFA Europa Conference League 2022/23

07.02.2023 – 11.11.2023

Copa Libertadores 2023

07.03.2023 – 28.10.2023

Copa Sudamericana 2023

08.03.2022 – 06.05.2023

AFC Champions League 2022

10.09.2022 – 10.06.2023

CAF Champion's League 2022/23

09.09.2022 – 04.06.2023

CAF Confederation Cup 2022/23

11.02.2023 – 27.05.2023

OFC Champions League 2023

Just finished

21.03.2022 – 27.03.2023

African Cup of Nations 2023,
Qualifying tournament

© WildSoft 2007-2023 info@wildstat.ru