2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  Overall table

Russia

See also  USSR,  CIS

FIFA rank: 48
UEFA league rank: 6

National stadium: Luzhniki Stadium

Last results

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2014. Final tournament - Group H - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group F - place 1
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 3
World Cup 2002. Final tournament - Group H - place 3
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 1
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1994. Final tournament - Group 2 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 2

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Final tournament - Group B - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group G - place 2
European Football Championship 2012. Final tournament - Group A - place 3
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group B - place 1
European Football Championship 2008. Final tournament - Semifinal
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group E - place 2
European Football Championship 2004. Final tournament - Group A - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 4 - place 3
European Football Championship 1996. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 8 - place 1

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1912 - Consolation tournament, first round

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
FIFA Confederations Cup 2017. Final tournament - Group A - place 3

Overall stats Nehru Cup - overall stats
Nehru Cup 1995 - place 2
Nehru Cup 1993 - Group A - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2003 - Winner

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 2 - place 2

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1914 1913 1912

Clubs:

Afips (Afipsky)
Agan (Raduzhnyi)
Agtala (Moscow)
Akademiya (Tolyatti)
Akhmat (Groznyi)
Alania-2 (Vladikavkaz)
Alania-D (Vladikavkaz)
Almaz (Moscow)
Alnas (Almetyevsk)
Amkar (Perm)
Amur-2010 (Blagoveshchensk)
Angara (Angarsk)
Angara (Boguchany)
Angusht (Nazran)
Angusht (Nazran)
Anzhi (Makhachkala)
Anzhi-2 (Makhachkala)
Anzhi-Yunior (Zelenodolsk)
APK (Morozovsk)
Ararat (Moscow)
Aroma (Gulkevichi)
Arsenal (Tula)
Arsenal-2 (Tula)
Aruan (Nartkala)
Asmaral-D (Moscow)
Astrateks (Astrakhan)
Atom (Novovoronezh)
Atommash (Volgodonsk)
Avangard (Kamyshin)
Avangard (Kolomna)
Avangard (Kursk)
Avangard (Podolsk)
Avtoagregat (Kineshma)
Avtodor (Vladikavkaz)
Avtofavorit (Pskov)
Avtomobilist (Yuzhno-Sakhalinsk)
Avtozapchast (Baksan)
Azamat (Cheboksary)
Baikal (Irkutsk)
Baltika (Kaliningrad)
Baltika-2 (Kaliningrad)
Baltika-D (Kaliningrad)
Baltika-Tarko (Kaliningrad)
Bashselmash (Neftekamsk)
Bataisk-2007 (Bataisk)
Beshtau (Lermontov)
Biokhimik-Mordovia (Saransk)
Biolog-Novokubansk (Progress)
BSK (Spirovo)
Bulat (Cherepovets)
Burevestnik-YuRGUES (Shakhty)
Chaika (Peschanokopskoye)
Chernomorets (Novorossiysk)
Chernomorets-D (Novorossiysk)
Chkalovets (Novosibirsk)
CSKA (Moscow)
CSKA-2 (Moscow)
CSKA-2 (Moscow)
Dagdizel (Kaspiysk)
Dalstroyindustriya (Komsomolsk-on-Amur)
Delin (Izhevsk)
Devon (Serafimovskiy)
Diana (Volzhsk)
Dmitrov (Dmitrov)
Dnepr (Smolensk)
Druzhba (Arzamas)
Druzhba (Maykop)
Druzhba-D (Maykop)
Dynamo (Barnaul)
Dynamo (Biysk)
Dynamo (Bryansk)
Dynamo (Kemerovo)
Dynamo (Kirov)
Dynamo (Kostroma)
Dynamo (Makhachkala)
Dynamo (Moscow)
Dynamo (Omsk)
Dynamo (Perm)
Dynamo (Rostov-on-Don)
Dynamo (Saint Petersburg)
Dynamo (Stavropol)
Dynamo (Stavropol)
Dynamo (Tula)
Dynamo (Vologda)
Dynamo (Voronezh)
Dynamo-2 (Moscow)
Dynamo-2 (Moscow)
Dynamo-2 (Saint Petersburg)
Dynamo-D (Stavropol)
Dynamo-Gazovik-D (Tyumen)
Dynamo-Start (Kostroma)
Dynamo-Zhemchuzhina-2 (Sochi)
Elektron (Vyatskie-Polyany)
Energetik (Uren)
Energiya (Chaikovskiy)
Energiya (Ulyanovsk)
Energiya (Volzhskiy)
Energiya-D (Kamyshin)
Energomash (Belgorod)
Erzu (Groznyi)
EVM (Ruzayevka)
Fabus (Bronnitsy)
Fakel (Voronezh)
Fakel-D (Voronezh)
FAYuR (Beslan)
FCSh-73 (Voronezh)
FK Abinsk (Abinsk)
FK Alagir (Alagir)
FK Armavir (Armavir)
FK Astrakhan (Astrakhan)
FK Balakovo (Balakovo)
FK Belogorsk (Belogorsk)
FK Berezniki (Berezniki)
FK Blagoveshchensk (Blagoveshchensk)
FK Chelyabinsk (Chelyabinsk)
FK Cherepovets
FK Chertanovo (Moscow)
FK Chertanovo-2 (Chertanovo)
FK Chita (Chita)
FK Derbent (Derbent)
FK Digora (Digora)
FK Dolgoprudny (Dolgoprudny)
FK Domodedovo (Domodedovo)
FK Elista (Elista)
FK Gatchina (Gatchina)
FK Gubkin (Gubkin)
FK Istra (Istra)
FK Izhevsk (Izhevsk)
FK Kaluga (Kaluga)
FK Khimki (Khimki)
FK Khimki-M (Khimki)
FK Kolomna (Kolomna)
FK Krasnodar (Krasnodar)
FK Krasnodar-2 (Krasnodar)
FK Krasnodar-2000 (Krasnodar)
FK Krasnodar-3 (Krasnodar)
FK Lobnya (Lobnya)
FK Lukhovitsy (Lukhovitsy)
FK Magnitogorsk (Magnitogorsk)
FK Moskva (Moscow)
FK Mozdok (Mozdok)
FK Murom
FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)
FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)
FK Novokuznetsk (Novokuznetsk)
FK Obninsk (Obninsk)
FK Orenburg (Orenburg)
FK Orenburg-2 (Orenburg)
FK Oryol (Oryol)
FK Pele (Moscow)
FK Reutov (Reutov)
FK Rostov (Rostov-on-Don)
FK Ryazan (Ryazan)
FK Rybinsk (Rybinsk)
FK Sochi (Sochi)
FK Sochi (Sochi)
FK Stary Oskol (Stary Oskol)
FK Stavropol (Stavropol)
FK Strogino (Moscow)
FK Taganrog (Taganrog)
FK Tambov (Tambov)
FK Tolyatti (Tolyatti)
FK Tosno (Tosno)
FK Tyumen (Tyumen)
FK Ufa (Ufa)
FK Ufa-2 (Ufa)
FK Vidnoye (Vidnoye)
FK Volgodonsk (Volgodonsk)
FK Volgograd (Volgograd)
FK Vologda (Vologda)
FK Yelyets (Yelyets)
Fortuna (Mytishchi)
FSA (Voronezh)
FShM Torpedo (Moscow)
GAI (Kiselevsk)
Galaks (Saint Petersburg)
Gigant (Grozny)
Gigant (Voskresensk)
Gornyak (Gramoteino)
Gornyak (Kachkanar)
Gornyak (Kushva)
Gornyak (Raichikhinsk)
Gornyak (Uchaly)
Idel (Kazan)
Irgiz (Balakovo)
Irtysh (Omsk)
Iskra (Engels)
Iskra (Novoaleksandrovsk)
Iskra (Smolensk)
Istochnik (Rostov-on-Don)
Izumrud-Neftyanik (Timashyovsk)
Kabardey (Nizhny Cherek)
KAIT-Sport (Moscow)
KAMAZ (Naberezhnye Chelny)
KAMAZ-2 (Naberezhnye Chelny)
KamAZavtocenter (Naberezhnye Chelny)
Karelia-Discovery (Petrozavodsk)
Kareliya (Petrozavodsk)
Kavkazkabel (Prokhladnyi)
Khimik (Belorechensk)
Khimik (Dankov)
Khimik (Dzerzhinsk)
Khimik (Koryazhma)
Khimik (Meleuz)
Khimik (Novomoskovsk)
Khimik (Uvarovo)
Khimik-Avgust (Vurnary)
Khoper (Balashov)
Kinotavr (Podolsk)
Kolos (Bykovo)
Kolos (Krasnodar)
Kolos (Pokrovskoye)
Kolos-2 (Krasnodar)
Kooperator (Vichuga)
Kosmos-Kirovets (Saint Petersburg)
Kraneks (Ivanovo)
Krasnogvardeyets (Moscow)
Krasnoznamensk (Krasnoznamensk)
Krasny-SGAFKST (Smolensk)
Kristall (Dyatkovo)
Kristall (Sergach)
Kristall (Smolensk)
Krylia Sovetov (Samara)
Krylia Sovetov-2 (Samara)
Kuban (Krasnodar)
Kuban-2 (Krasnodar)
Kuban-D (Krasnodar)
Kuban-Holding (Pavlovskaya)

Kuzbass (Kemerovo)
Kvant (Obninsk)
Lada (Dimitrovgrad)
Lada-D (Tolyatti)
Lada-Tolyatti (Tolyatti)
Legion-Dynamo (Makhachkala)
Leningradets (Leningrad Oblast)
Lokomotiv (Kaluga)
Lokomotiv (Liski)
Lokomotiv (Moscow)
Lokomotiv (Nizhniy Novgorod)
Lokomotiv (Saint Petersburg)
Lokomotiv-2 (Moscow)
Lokomotiv-D (Nizhniy Novgorod)
Lokomotiv-D (Saint Petersburg)
Lokomotiv-Kazanka (Moscow)
Lokomotiv-KMV (Mineralnye Vody)
Luch (Vladivostok)
Luki-Energiya (Velikiye Luki)
Makkabi (Moscow)
Mashuk-KMV (Pyatigorsk)
MEPhI (Moscow)
Metallurg (Aldan)
Metallurg (Asha)
Metallurg (Lipetsk)
Metallurg (Pikalevo)
Metallurg (Vyksa)
Metallurg-Oskol (Stary Oskol)
Metiznik (Magnitogorsk)
MITOS (Novocherkassk)
Monolit (Moscow)
Mordovia (Saransk)
Mosenergo (Moscow)
Mostovik-Primorye (Ussuriysk)
Mostransgaz (Gazoprovod)
MVD Rossii (Moscow)
Nara-ShBFR (Naro-Fominsk)
Nart (Cherkessk)
Neftekhimik (Nizhnekamsk)
Neftyanik (Bugulma)
Neftyanik (Buguruslan)
Neftyanik (Ufa)
Neftyanik (Uray)
Neftyanik (Yaroslavl)
Nemkom (Krasnodar)
Nika (Krasny Sulin)
Nika (Moscow)
Niva (Slavyansk-na-Kubani)
Nosta (Novotroitsk)
Novosibirsk-Olimpik (Novosibirsk)
Oazis (Yartsevo)
Octan (Perm)
Oka (Kolomna)
Okean (Nakhodka)
Okean-D (Nakhodka)
Olimpiya (Gelendzhik)
Olimpiya (Kirovo-Chepetsk)
Olimpiya (Volgograd)
Parus (Anapa)
Piter (Saint Petersburg)
Podolye (Podolsk Region)
Politekhnik-92 (Barnaul)
Portovik-Energiya (Kholmsk)
Pozis (Zelenodolsk)
Presnya (Moscow)
Priazovye (Yeysk)
Progress (Biysk)
Progress (Chernyakhovsk)
Proletariy (Surazh)
Pskov-2000 (Pskov)
Pskov-747 (Pskov)
Raspadskaya (Mezhdurechensk)
Rassvet (Troitskoye)
Reformatsiya (Abakan)
Rekord (Aleksandrov)
Restavratsiya (Krasnoyarsk)
Ritm (Alekseyevka)
Roda (Moscow)
Rostselmash-2 (Rostov-on-Don)
Rotor-2 (Volgograd)
Rotor-Volgograd (Volgograd)
Rubin (Kazan)
Rubin-2 (Kazan)
Rus (Saint Petersburg)
Sakhalin (Yuzhno-Sakhalinsk)
Salyut (Saratov)
Salyut-Belgorod (Belgorod)
Saturn (Naberezhnye Chelny)
Saturn (Ramenskoye)
Saturn-1991 (Saint Petersburg)
Saturn-2 (Moscow Region)
Saturn-2 (Moskovskaya Oblast)
Selenga (Ulan-Ude)
Serp i Molot (Moscow)
Sever (Murmansk)
Shakhtyor (Artyom)
Shakhtyor (Peshelan)
Shakhtyor (Prokopievsk)
Sheksna (Cherepovets)
Sherstyanik (Nevinnomysk)
Shinnik (Yaroslavl)
Sibir (Novosibirsk)
Sibir-2 (Novosibirsk)
Sibiryak (Bratsk)
SibOVV (Kemerovo)
SKA (Rostov-on-Don)
SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)
Skat-5s (Yelabuga)
SKChF (Sevastopol)
SKD (Samara)
Slavyansk (Slavyansk-na-Kubani)
Slavyansky (Slavyansk-na-Kubani)
Smena (Komsomolsk-na-Amure)
Smena (Moscow)
Smena-Zenit (Saint Petersburg)
Sochi-04 (Sochi)
Sodovik (Sterlitamak)
Sokol (Saratov)
Sokol-D (Saratov)
Solaris (Moscow)
Soyuz-Gazprom (Izhevsk)
Spartak (Gorno-Altaisk)
Spartak (Kostroma)
Spartak (Moscow)
Spartak (Nizhniy Novgorod)
Spartak (Ryazan)
Spartak (Rybnoye)
Spartak (Shchyolkovo)
Spartak (Tambov)
Spartak (Yoshkar-Ola)
Spartak Vl (Vladikavkaz)
Spartak Vladikavkaz (Vladikavkaz)
Spartak-2 (Moscow)
Spartak-Arktikbank (Arkhangelsk)
Spartak-Bratskiy (Yuzhnyi)
Spartak-Chukotka (Moscow)
Spartak-D (Nalchik)
Spartak-MZK (Ryazan)
Spartak-Nalchik (Nalchik)
Spartak-Peresvet (Bryansk)
Spartak-Telekom (Shuya)
Sportakademklub (Moscow)
Sputnik (Kimry)
Stavropolye-2009 (Stavropol)
Stolitsa (Moscow)
Stroitel (Morshansk)
STsOP (Kislovodsk)
Svetogorets (Svetogorsk)
Syzran-2003 (Syzran)
Tekstilshchik (Ivanovo)
Tekstilshchik (Kamyshin)
Tekstilshik-D (Kamyshin)
Terek-2 (Groznyi)
Titan (Klin)
Tobol (Kurgan)
Tobol (Tobolsk)
Tom (Tomsk)
Tom-2 (Tomsk)
Torpedo (Izhevsk)
Torpedo (Miass)
Torpedo (Moscow)
Torpedo (Mytishchi)
Torpedo (Pavlovo)
Torpedo (Rubtsovsk)
Torpedo (Taganrog)
Torpedo (Vladimir)
Torpedo-2 (Moscow)
Torpedo-Lyubertsy (Lyubertsy)
Torpedo-Mashuk (Georgiyevsk)
Torpedo-Viktoriya (Nizhny Novgorod)
Torpedo-ZIL (Moscow)
Trestar (Ostankino)
Trubnik (Kamensk-Uralksiy)
Tsement (Mikhailovka)
TSK (Simferopol)
Turbostroitel (Kaluga)
Ural (Ekaterinburg)
Ural-2 (Ekaterinburg)
Uralan-D (Elista)
Uralan-Plus (Moscow)
Uralelektromed (Verkhnyaya Pyshma)
Uralets (Nizhniy Tagil)
Uralmash-D (Ekaterinburg)
Urozhay (Krasnodar)
Vainakh (Shali)
Veles (Moscow)
Vest (Kaliningrad)
Viktor Ponedelnik Football Academy (Rostov-on-Don)
Viktoria (Nazarovo)
Vityaz (Krymsk)
Vityaz (Podolsk)
Volga (Nizhniy Novgorod)
Volga (Ulyanovsk)
Volga-1908 (Tver)
Volga-Olimpiets (Nizhniy Novgorod)
Volgar (Astrakhan)
Volgar-Astrakhan (Astrakhan)
Volochanin-Ratmir (Vyshniy Volochek)
Vybor-Kurbatovo (Kurbatovo)
Yakutiya (Yakutsk)
Yenisey (Krasnoyarsk)
Yudzhin (Samara)
Yugra (Nizhnevartovsk)
Yunit (Samara)
Zarya (Leninsk-Kuznetskiy)
Zavodchanin (Saratov)
Zelenograd (Moscow)
Zenit (Irkutsk)
Zenit (Moscow)
Zenit (Penza)
Zenit (Saint Petersburg)
Zenit-2 (Saint Petersburg)
Zenit-2 (Saint Petersburg)
Zenit-Izhevsk (Izhevsk)
Zhemchuzhina (Budyonnovsk)
Zhemchuzhina (Yalta)
Zhemchuzhina-Sochi (Sochi)
Zhemchuzhina-Sochi-D (Sochi)
Znamya (Noginsk)
Znamya Truda (Orekhovo-Zuevo)
Zorkiy (Krasnogorsk)
Zverda (Irkutsk)
Zvezda (Gorodishche)
Zvezda (Perm)
Zvezda (Ryazan)
Zvezda (Saint Petersburg)
Zvezda (Serpukhov)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 827
Matches:1 016 985
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 443
Site news
28.01.2019
current

Fifth Round Proper of the
FA Cup 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, February 17

 

SəbailSabah

15:00

QarabağQəbələ

17:30

 

Blackburn RoversMiddlesbrough

13:00

 

Bristol CityWolverhampton Wanderers

13:00

Doncaster RoversCrystal Palace

16:00

Swansea CityBrentford

16:00

 

BruggeGenk

14:30

AntwerpAnderlecht

18:00

Mouscron-PéruwelzCercle

20:00

 

EtarDunav

12:30

SeptemvriBeroe

15:00

LevskiLokomotiv

17:30

 

EintrachtBorussia M

15:30

Bayer 04Fortuna

18:00

 

AjaxNAC

12:15

ExcelsiorEmmen

14:30

GroningenFeyenoord

14:30

De GraafschapUtrecht

16:45

 

Real MadridGirona

12:00

ValenciaEspañol

16:15

Real BetisAlavés

18:30

VillarrealSevilla

18:30

 

SPALFiorentina

12:30

UdineseChievo

15:00

GenoaLazio

15:00

EmpoliSassuolo

15:00

InterSampdoria

18:00

NapoliTorino

20:30

 

Zagłębie LMiedź

15:30

LegiaCracovia

18:00

 

MoreirenseTondela

15:00

BelenensesMarítimo

15:00

ChavesBoavista

17:30

SportingBraga

20:00

 

DinamoSpartak Zlatibor Voda

14:00

RadZemun

14:00

 

BordeauxToulouse

15:00

CaenStrasbourg

15:00

LilleMontpellier

15:00

ReimsRennes

17:00

Saint-ÉtienneParis Saint-Germain

21:00

 

DinamoSlaven

15:00

OsijekIstra 1961

15:00

 

BaumitOpava

15:00

ViktoriaSlavia

17:00

 

MotherwellHearts

12:15

KilmarnockCeltic

16:00

 

TalleresHuracán

17:10

Rosario CentralTigre

17:10

Boca JuniorsLanús

19:20

BanfieldRiver Plate

21:30

 

SydneyCentral Coast Mariners

17:00

Local time

Yesterday, February 15

 

Queens Park RangersWatford

0:1

 

StandardLokeren

3:1

 

VereyaLudogorets

0:0

 

AugsburgBayern

2:3

 

Den HaagZwolle

1:0

 

EibarGetafe

2:2

 

JuventusFrosinone

3:0

 

PogońGórnik

3:1

PiastLech

4:0

 

Rio AveSanta Clara

1:2

 

VoždovacNapredak

4:0

 

NîmesDijon

2:0

LyonGuingamp

2:1

 

LokomotivaRudeš

0:0

 

TepliceMladá Boleslav

0:2

 

Vélez SársfieldColón

1:1

UniónAtlético Tucumán

3:0

San Martín de TucumánBelgrano

0:0

 

Wellington PhoenixMelbourne Victory

1:1

Newcastle United JetsMelbourne City

3:1

International tournaments

Current

22.03.2017 – 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru