2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960 

Paraguay

FIFA rank: 36

National stadium: Estadio Defensores del Chaco

Last results

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 7
World Cup 2014. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 9
World Cup 2010. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2010. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 3
World Cup 2006. Final tournament - Group B - place 3
World Cup 2006. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 4
World Cup 2002. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 2002. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 4
World Cup 1998. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 1998. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 2
World Cup 1994. Qualifying tournament, South America - Group 1 - place 3
World Cup 1990. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 2
World Cup 1986. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 1986. Qualifying tournament, South America - Playoff, final
World Cup 1982. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 3
World Cup 1978. Qualifying tournament, South America - Group 1 - place 2
World Cup 1974. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 2
World Cup 1970. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 2
World Cup 1966. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 2
World Cup 1962. Qualifying tournament, intercontinental play-off - Playoff
World Cup 1958. Final tournament - Group 2 - place 3
World Cup 1958. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 1
World Cup 1954. Qualifying tournament - Group 11 - place 2
World Cup 1950. Final tournament - Group 3 - place 3
World Cup 1930 - Group 4 - place 2

Overall stats Copa América - overall stats
Copa América 2019 - Quarterfinal
Copa América 2016 - Group A - place 4
Copa América 2015 - place 4
Copa América 2011 - place 2
Copa América 2007 - Quarterfinal
Copa América 2004 - Quarterfinal
Copa América 2001 - Group B - place 4
Copa América 1999 - Quarterfinal
Copa América 1997 - Quarterfinal
Copa América 1995 - Quarterfinal
Copa América 1993 - Quarterfinal
Copa América 1991 - Group A - place 3
Copa América 1989 - place 4
Copa América 1987 - Group C - place 3
Copa América 1983 - Semifinal
Copa América 1979 - Winner
Copa América 1975 - Group 3 - place 2
South American Championship 1967. Final tournament - place 4
South American Championship 1967. Qualifying tournament - Qualifying round
South American Championship 1963 - place 2
South American Championship 1959 - place 3
South American Championship 1959 (unofficial) - place 5
South American Championship 1956 (unofficial) - place 5
South American Championship 1955 - place 5
South American Championship 1953 - Winner
South American Championship 1949 - place 2
South American Championship 1947 - place 2
South American Championship 1946 (unofficial) - place 3
South American Championship 1942 - place 4
South American Championship 1939 - place 3
South American Championship 1937 - place 4
South American Championship 1929 - place 2
South American Championship 1926 - place 4
South American Championship 1925 - place 3
South American Championship 1924 - place 3
South American Championship 1923 - place 3
South American Championship 1922 - place 2
South American Championship 1921 - place 4

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, South America - Group 1 - place 3
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, South America - Final group - place 3
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 3
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, South America - Final group - place 4

Overall stats Copa del Atlantico - overall stats
Copa del Atlantico 1976 - place 3
Copa del Atlantico 1960 - place 4

Overall stats Brazil Independence Cup - overall stats
Brazil Independence Cup 1972 - Group 3 - place 2

Overall stats Kirin Cup - overall stats
Kirin Cup 2008 - place 2
Kirin Cup 2003 - Final round
Kirin Cup 2001 - place 2
Kirin Cup 1998 - place 3

Overall stats Copa Oswaldo Cruz - overall stats
Copa Oswaldo Cruz 1968 - Final
Copa Oswaldo Cruz 1962 - Final
Copa Oswaldo Cruz 1961 - Final
Copa Oswaldo Cruz 1958 - Final
Copa Oswaldo Cruz 1956 - Final
Copa Oswaldo Cruz 1955 - Final
Copa Oswaldo Cruz 1950 - Final

Overall stats Copa Artigas - overall stats
Copa Artigas 1985 - Final
Copa Artigas 1983 - Final
Copa Artigas 1977 - Final
Copa Artigas 1975 - Winner
Copa Artigas 1968 - Final
Copa Artigas 1966 - Final
Copa Artigas 1965 - Final

Overall stats Copa Rosa Chevallier Boutell - overall stats
Copa Rosa Chevallier Boutell 1971 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1964 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1963 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1956 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1950 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1945, January - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1945, July - Winner
Copa Rosa Chevallier Boutell 1943 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1940 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1939 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1931 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1926 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1925 - Winner
Copa Rosa Chevallier Boutell 1924 - Final
Copa Rosa Chevallier Boutell 1923 - Winner

Overall stats Copa Félix Bogado - overall stats
Copa Félix Bogado 1983 - Winner
Copa Félix Bogado 1977 - Winner

Overall stats Copa Paz del Chaco - overall stats
Copa Paz del Chaco 1999 - Winner
Copa Paz del Chaco 1995 - Winner
Copa Paz del Chaco 1993 - Final
Copa Paz del Chaco 1991 - Winner
Copa Paz del Chaco 1983 - Winner
Copa Paz del Chaco 1980 - Winner
Copa Paz del Chaco 1979 - Final
Copa Paz del Chaco 1977 - Winner
Copa Paz del Chaco 1963 - Winner
Copa Paz del Chaco 1962 - Final
Copa Paz del Chaco 1957 - Final - place 2

Overall stats Copa Rodrigues Alves - overall stats
Copa Rodrigues Alves 1923 - Final
Copa Rodrigues Alves 1922 - Final

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1993 1991 1989 1988 1987 1986 1985 1983 1981 1980 1979 1977 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1963 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1954 1950 1939 1931 1928 1925 1922 1921 1919

Clubs:

12 de Octubre (Itauguá)
Atlético Colegiales (Asunción)
Cerro Porteño (Asunción)
Club Cerro Corá (Asunción)
Deportivo (Capiatá)
Deportivo Santaní (San Estanislao)
General Diaz (Luque)
Guaraní (Asunción)
Independiente de Campo Grande (Asunción)
Libertad (Asunción)
Luqueño (Luque)
Nacional (Asunción)
Olimpia (Asunción)
San Lorenzo (San Lorenzo)
Sol de América (Asunción)
Tacuary (Asunción)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 980
Matches:1 026 470
Clubs:10 789
National teams:259
Stadiums:9 520
Site news
17.07.2019
current

Russian Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, July 20

Papua New GuineaFiji

09:00

New Zealand U23New Caledonia

12:00

SeychellesMadagascar

MaldivesComoros

MayotteMaldives

BenficaGuadalajara

13:00

ArsenalFiorentina

18:00

BayernReal Madrid

19:00

Manchester UnitedInter

19:30

 

Vainakh (Shali)Alaniya (Vladikavkaz)

13:00

FK Strogino (Moscow)Rodina (Moscow)

16:00

Khimik-Avgust (Vurnary)Lada (Dimitrovgrad)

16:00

Lada-Tolyatti (Tolyatti)Akron (Tolyatti)

16:00

Olimp (Khimki)Ararat (Moscow)

17:00

Legion-Dynamo (Makhachkala)FK Makhachkala

17:00

Kuban-Holding (Pavlovskaya)SKA (Rostov-on-Don)

18:00

Urozhay (Krasnodar)Druzhba (Maykop)

18:00

Kvant (Obninsk)FK Dolgoprudny (Dolgoprudny)

18:30

Inter (Cherkessk)Dynamo (Stavropol)

19:00

 

FK UfaFK Krasnodar

16:00

Krylia SovetovArsenal

17:30

CSKAFK Orenburg

19:00

FK RostovSpartak

21:30

 

YeniseyRotor

15:00

TekstilshchikFK Khimki

16:00

FakelFK Chertanovo

17:00

MordoviaSpartak-2

17:00

LuchTom

17:00

BaltikaChaika

18:00

SKA-KhabarovskTorpedo

18:00

AvangardFK Krasnodar-2

18:00

FK ArmavirNeftekhimik

19:00

 

FK HaradzeyaIsloch

18:45

Dynamo BrTarpeda-BelAZ

20:45

 

ShakhtyorOkzhetpes

19:00

KaysarAqtöbe

21:00

 

GenkMechelen

20:30

 

CSKACherno More

18:45

BeroeLudogorets

21:00

 

Riga FCBFC Daugava

18:00

 

RakówKorona

15:00

Wisła KŚląsk

17:30

PiastLech

20:00

 

Spartak Zlatibor VodaRad

18:00

ČukaričkiNapredak

20:00

Crvena ZvezdaJavor

20:00

MladostMladi Radnik

20:00

VojvodinaFK Mačva

20:00

 

RijekaVaraždin

19:00

GoricaInter

21:00

 

OpavaPříbram

17:00

SigmaFastav

17:00

SlováckoDynamo

17:00

SpartaBaumit

19:30

 

AIKHelsingborgs

16:00

ÖrebroFalkenbergs

16:00

SundsvallHäcken

18:00

 

TammekaKalev

16:00

 

Vasco da GamaFluminense

17:00

CearáPalmeiras

19:00

CorinthiansFlamengo

19:00

CSAAtlético Paranaense

19:00

BahiaCruzeiro

21:00

 

Colorado RapidsNew York City

19:00

Vancouver WhitecapsSan Jose Earthquakes

19:00

Columbus CrewMontreal Impact

19:30

Philadelphia UnionChicago Fire

19:30

TorontoHouston Dynamo

19:30

Sporting Kansas CityDallas

19:30

Real Salt LakeMinnesota United

20:00

 

Guangzhou R&FGuangzhou Evergrande Taobao

19:35

Tianjin TedaDalian Yifang

19:35

Local time

Yesterday, July 18

Papua New GuineaTonga

8:0

VanuatuSamoa

11:0

New CaledoniaTuvalu

11:0

TahitiAmerican Samoa

8:1

FijiSolomon Islands

4:4

MauritiusSeychelles

1:1

MayotteComoros

2:0

RéunionMaldives

4:0

MakedonijaAlashkert

0:3

TeutaVentspils

1:0

TobilJeunesse

1:1

InterBrøndby

2:0

VaduzBreiðablik

2:1

ZrinjskiAkademija Pandev

3:0

KRMolde

0:0

CracoviaDAC 1904

2:2 aet

LevadiaStjarnan

3:2 aet

RoPSAberdeen

1:2

RFSOlimpija Ljubljana

0:2

UniversitateaSəbail

3:2

HaugesundCliftonville

5:1

B36Crusaders

2:3

LevskiRužomberok

2:0

EngordanyDinamo Tbilisi

0:1

Dynamo MinskFK Liepāja

1:2

ProgrèsCork City

1:2

Ballymena UnitedMalmö

0:4

KilmarnockConnah's Quay Nomads

0:2

RangersSt Joseph`s

6:0

Shamrock RoversBrann

2:1

Hajduk SplitGżira United

1:3

MOL VidiZeta

0:0

HiberniansShakhtsyor Soligorsk

0:1

ApollonŽalgiris Kaunas

4:0

PetrocubAEK

0:1

NorrköpingSt. Patrick's

2:1

MilsamiSteaua

1:2

KukësiDebrecen

1:1

Žalgiris VilniusHonvéd

1:1

MuraMaccabi

2:3

ShkupiPyunik

1:2

Hapoel Be`er ShevaLaçi

1:0

QayratŠiroki Brijeg

2:1

SpartakRadnik

2:0 aet
pen. 3:2

DomžaleBalzan

1:0

BudućnostTrans

4:1

RadničkiFlora

2:2

Torpedo KutaisiOrdabasy

0:2

NeftçiSperanţa

6:0

LegiaEuropa

3:0

FK VitebskKuopio

1:1

Argentinos JuniorsColón

0:1
pen. 3:4

 

Portland TimbersOrlando City

1:1

CincinnatiDC United

1:4

International tournaments

Current

21.03.2019 Ц 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

21.06.2019 Ц 19.07.2019

African Cup of Nations 2019,
Final tournament

06.06.2019 Ц 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.07.2019 Ц 20.07.2019

Pacific Games 2019

16.07.2019 Ц 10.08.2019

International Champions Cup 2019

25.06.2019 Ц 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 Ц 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 Ц 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 Ц 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 Ц 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 Ц 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru