Belarus

FIFA rank: 80
UEFA league rank: 27

National stadium: National Olympic Stadium Dinamo

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group A - place 6
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 5
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 6

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group D - place 4
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group G - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 3 - place 5
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 1 - place 5
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 5 - place 4

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2017 - place 2

Overall stats Baltic Cup - overall stats
Baltic Cup 1976 - place 4
Baltic Cup 1975 - place 3
Baltic Cup 1974 - place 4
Baltic Cup 1973 - place 4
Baltic Cup 1957 - place 3
Baltic Cup 1954 - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2006 - Group 1, 3rd place match
Cyprus International Tournament 2004 - place 3

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League D - Group 2

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992

Clubs:

AK-Zhdanovichy (Zhdanovichy)
ALF-2007 (Minsk)
ALF-Legea (Minsk)
Ashmyany-BDUFK (Ashmyany)
Ataka (Minsk)
Avtoprovod (Shchuchyn)
Azertsy (Hlybokaye)
Azot (Hrodna)
BATE (Barysaw)
Batski (Gomel)
Belcard (Hrodna)
Belenergostroi (Belaazyorsk)
Belita-Vitex (Uzda)
Belshina (Babruysk)
BGATU-Niva (Samakhvalavichy)
Biaroza-2010 (Biaroza)
Biolog (Navapolatsk)
Brestbytkhim (Brest)
Brestzhilstroy (Brest)
Darida (Minsk Region)
Dnepr (Mogilev)
Dnepr-DYUSSH-1 (Rahachow)
DSK-Homel (Gomel)
Dynamo Br (Brest)
Dynamo Mn (Minsk)
Dynamo-93 (Minsk)
Dynamo-Yuni (Minsk)
DYuSSh (Kirawsk)
DYuSSh-2 (Smarhon)
Elektromodul (Maladzyechna)
Energetik (Novolukoml)
Energetik-BDU (Minsk)
Energiya-CHP-5 (Druzhny)
Energosbyt-BGATU (Minsk)
Fandok-2 (Babruysk)
FC Torpedo Mogilev (Mogilev)
FK Asipovichy (Asipovichy)
FK Babruysk (Babruysk)
FK Baranavichy (Baranavichy)
FK Chavusy (Chavusy)
FK Chysts (Chysts)
FK Gomel-2 (Gomel)
FK Haradzeya (Haradzeya)
FK Homel (Gomel)
FK Horki (Gorki)
FK Ivatsevichi (Ivatsevichi)
FK Kletsk (Kletsk)
FK Kobryn (Kobryn)
FK Lida (Lida)
FK Luninets (Luninets)
FK Lyuban (Lyuban)
FK Minsk (Minsk)
FK Miory (Miory)
FK Molodechno-2013 (Maladzyechna)
FK Orsha (Orsha)
FK Polatsk (Polotsk)
FK Pruzhany (Pruzhany)
FK Rudzensk (Rudzensk)
FK Senno (Senno)
FK Slutsk (Slutsk)
FK Smalyavichy (Smalyavichy)
FK Smorgon (Smarhon)
FK Snow (Snow)
FK Staryya Darohi (Staryya Darohi)
FK Uzda (Uzda)
FK Vitebsk (Vitebsk)
FK Vitebsk-2 (Vitebsk)
FK Voronovo (Voronovo)
FK Zapadnyi (Vyalikiya Matykaly)
FK Zhlobin (Zhlobin)
Fomalgaut (Barysaw)
FSK Hrodnensky (Skidel)
Gazovik (Vitebsk)
Gomelshklo (Kastsyukovka)
Granit Mikashevichy (Mikashevichy)
Isloch (Minsk District)
Kamunalnik (Zhlobin)
Khimik (Hrodna)
Khimik (Svetlahorsk)
Khimvolokno (Hrodna)

Klechesk (Kletsk)
Kolas-Druzhba (Baranovichi region)
Kommunalnik (Slonim)
Kristall (Smalyavichy)
Krumkachy (Minsk)
Krutagorye (Dzyarzhynsk)
Livadia (Dzyarzhynsk)
Lokomotiv (Gomel)
Lokomotiv (Vitebsk)
Luch (Minsk)
Maladzyechna-DYUSSH-4 (Maladzyechna)
Metrostroy (Minsk)
MHUP (Mogilev)
MLF (Minsk)
MOFK (Orsha)
Montaxhnik (Mozyr)
Myasakambinat (Vitebsk)
MZAL (Minsk)
Naftan (Navapolatsk)
Nalogovik (Minsk)
Neftyanik (Rechytsa)
Neman (Hrodna)
Neman (Masty)
Neman-Agro (Stowbtsy)
Nika (Minsk)
Niva (Zhytkavichy)
Orbita (Minsk)
Oresa (Lyuban)
Palesse-2 (Kozyanki)
Partizan-2 (Minsk)
Partizan-2002 (Minsk)
Partizan-MTZ (Minsk)
Pinema (Pinsk)
PMC Pastavy (Pastavy)
PMK-7 (Hantsevichy)
Pratsounyya Rezervy (Baran)
Priozyorye (Verkhnedvinsk)
Pripyat (Olshany)
Rada (Kletsk)
Rahachow-MKK (Rahachow)
Rechytsa-2014 (Rechytsa)
RShSVM-Olimpya (Minsk)
Ruzhany (Brest region)
RVAR (Minsk)
Savit (Mogilev)
SDYuShOR-3 (Pinsk)
SDYuShOR-8 (Gomel)
SDYuShOR-MTZ-Syabap (Minsk)
Shakhtsyor (Salihorsk)
SKAF (Minsk)
SKVICh (Minsk)
Slavia (Mozyr)
Slavyanin (Minsk)
Slonim-2017 (Slonim)
SMIautotrans (Smalyavichy)
Sozh (Krychaw)
Spartak (Shklow)
Sputnik (Rechytsa)
Start (Miory)
Stroitel (Vitebsk)
Tarpeda (Minsk)
Tarpeda-BelAZ (Zhodzina)
Tekhnolog (Ivatsevichy)
Traktar (Minsk)
Transmash (Mogilev)
Tsementnik (Krasnaselski)
UA-Stroy-Zhytkavichy (Zhytkavichy )
Vadakanal-Transit (Brest)
Veras (Niasvizh)
Veras (Verkhnyaya Lipa)
Vertykal (Kalinkavichy)
Veyno (Mogilev Region)
Victoria (Maryina Horka)
Vitbich-Dynamo-Energo (Vitebsk)
Volna (Pinsk)
Zarya (Krugloe)
Zarya (Yazyl)
Zbornaya TF (Gomel)
Zhodzina-2007 (Zhodzina)
ZLiN (Gomel)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 805
Matches:1 015 760
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, September 26

JuniorColón

19:15

 

Sakhalin (Yuzhno-Sahalinsk)Arsenal (Tula)

15:00

Luki-Energiya (Velikiye Luki)Yenisey (Krasnoyarsk)

17:30

Syzran-2003 (Syzran)FK Rostov (Rostov-on-Don)

18:00

FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)FK Ufa (Ufa)

18:00

Chernomorets (Novorossiysk)Spartak (Moscow)

18:30

Volgar (Astrakhan)Zenit (Saint Petersburg)

19:00

Chaika (Peschanokopskoye)Anzhi (Makhachkala)

19:00

SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)Akhmat (Grozny)

19:00

FK Khimki (Khimki)Rubin (Kazan)

19:00

Baltika (Kaliningrad)Lokomotiv (Moscow)

20:00

Torpedo (Moscow)Dynamo (Moscow)

20:15

 

FK ChitaIrtysh

17:00

 

FK MariupolDynamo

17:00

 

QarabağZira

20:00

 

Tarpeda MnBATE

16:30

 

KaysarQayrat

KyzylzharShakhtyor

ZhetysuOrdabasy

AkzhayikTobil

17:00

AtyrauAstana

17:30

AqtöbeIrtysh

19:00

 

ArsenalBrentford

19:45

LiverpoolChelsea

19:45

Nottingham ForestStoke City

19:45

West Ham UnitedMacclesfield Town

19:45

Tottenham HotspurWatford

20:00

 

LewesKings Langley

19:45*

Truro CityHereford

19:45*

 

VidiMezőkövesd-Zsóry

20:00

 

FortunaBayer 04

18:30

Borussia DNürnberg

20:30

RB LeipzigStuttgart

20:30

Borussia MEintracht

20:30

Mainz 05Wolfsburg

20:30

 

AthleticVillarreal

20:00

LeganésBarcelona

20:00

ValenciaCelta de Vigo

22:00

SevillaReal Madrid

22:00

 

UdineseLazio

19:00

AtalantaTorino

21:00

CagliariSampdoria

21:00

GenoaChievo

21:00

JuventusBologna

21:00

NapoliParma

21:00

RomaFrosinone

21:00

 

JonavaŽalgiris V

18:00

SūduvaTrakai

20:00

 

NapredakCrvena Zvezda

20:00

 

KrškoDomžale

20:00

 

AmiensRennes

19:00

BordeauxLille

19:00

CaenMontpellier

19:00

DijonLyon

19:00

MarseilleStrasbourg

19:00

NîmesGuingamp

19:00

Paris Saint-GermainReims

21:00

 

HammarbyElfsborg

19:00

NorrköpingMalmö

19:00

ÖstersundsBrommapojkarna

19:00

SundsvallDjurgårdens

19:00

TrelleborgDalkurd

19:00

 

Corinthians (São Paulo)Flamengo (Rio de Janeiro)

21:45

Cruzeiro (Belo Horizonte)Palmeiras (São Paulo)

21:45

 

New York CityChicago Fire

19:00

Local time

Yesterday, September 24

 

Krylia SovetovFK Krasnodar

0:3

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyDynamo

1:3

 

MetalurhReal Pharma

3:0

 

FK HaradzeyaNeman

0:2

 

ChikhuraSamtredia

2:0

 

RFSMETTA/LU

3:0

 

LillestrømTromsø

1:0

 

KoronaZagłębie S

3:1

 

BragaSporting

1:0

 

BaumitViktoria

3:0

 

HäckenGöteborg

4:1

 

ChapecoenseFluminense

1:2

Vasco da GamaBahia

2:1

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru