Benin

See also  Dahomey

FIFA rank: 88

National stadium: Stade de l'Amitié

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Africa - Second round
World Cup 2014. Qualifying tournament, Africa - Second round, group H - place 3
World Cup 2010. Qualifying tournament, Africa - Third round, group D - place 2
World Cup 2006. Qualifying tournament, Africa - Group 3 - place 6
World Cup 2002. Qualifying tournament, Africa - First round, group A
World Cup 1994. Qualifying tournament, Africa - First round, group F - place 4
World Cup 1986. Qualifying tournament, Africa - Round 1

Overall stats African Cup of Nations - overall stats
African Cup of Nations 2019. Qualifying tournament - Group D
African Cup of Nations 2017. Qualifying tournament - Group C - place 2
African Cup of Nations 2015. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 2013. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 2012. Qualifying tournament - Group H - place 4
African Cup of Nations 2010. Final tournament - Group C - place 3
African Cup of Nations 2008. Final tournament - Group B - place 4
African Cup of Nations 2008. Qualifying tournament - Group 9 - place 2
African Cup of Nations 2004. Final tournament - Group D - place 4
African Cup of Nations 2004. Qualifying tournament - Group 3 - place 1
African Cup of Nations 2002. Qualifying tournament - Preliminary round
African Cup of Nations 2000. Qualifying tournament - Preliminary round
African Cup of Nations 1998. Qualifying tournament - Group 2 - place 4
African Cup of Nations 1994. Qualifying tournament - Group 1 - place 4
African Cup of Nations 1992. Qualifying tournament - Group 4 - place 5
African Cup of Nations 1986. Qualifying tournament - Preliminary round
African Cup of Nations 1984. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1982. Qualifying tournament - Preliminary round
African Cup of Nations 1980. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1976. Qualifying tournament - Preliminary round
African Cup of Nations 1974. Qualifying tournament - Preliminary round

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Africa - First round

Overall stats Amilcar Cabral Cup - overall stats
Amilcar Cabral Cup 2001 - Group A

Overall stats CEDEAO Cup - overall stats
CEDEAO Cup 1991. Qualifying tournament - Qualifying round
CEDEAO Cup 1983. Qualifying tournament - First round

Overall stats WAFU Cup - overall stats
WAFU Cup 2002 - Qualifying round

Overall stats West African Nations Cup - overall stats
West African Nations Cup 1987 - Group 1 - place 3
West African Nations Cup 1984 - place 5
West African Nations Cup 1982 - Group 1 - place 3

Overall stats African Nations Championship - overall stats
African Nations Championship 2018. Qualifying tournament - Zone West B, second round
African Nations Championship 2014. Qualifying tournament - Zone West B, first round
African Nations Championship 2009. Qualifying tournament - Zone West B, preliminary round

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2017 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2001 2000 1998 1997 1996 1995 1993 1988 1984 1983 1982 1981 1964

Clubs:

Adjidjas FAP (Cotonou)
AS Police (Porto-Novo)
ASPAC FC (Cotonou)
Buffles du Borgou (Parakou)
Dragons de l'Ouémé (Porto-Novo)
Energie Sport (Cotonou)
JS Pobè (Pobè)
Lions de l'Atakory
Mambas Noirs FC (Cotonou)
Mogas 90 FC (Porto-Novo)
Postel Sport FC (Porto-Novo)
Requins de l'Atlantique (Cotonou)
Toffa (Cotonou)
Tonnerre FC (Abomey)
UNB (Cotonou)
USS Kraké (Porto-Novo)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 820
Matches:1 015 963
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 415
Site news
10.10.2018
current

Quarterfinal of the
Russian Cup 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, October 20

 

FK OrenburgYenisey

13:30

UralKrylia Sovetov

16:00

FK UfaRubin

18:30

 

Spartak-2FK Chertanovo

14:30

ShinnikLuch

15:00

AvangardTom

16:00

FakelFK Tambov

16:00

FK KhimkiFK Tyumen

16:00

Rotor-VolgogradMordovia

16:00

BaltikaFK Krasnodar-2

16:00

FK Nizhniy NovgorodFK Armavir

16:00

FK SochiSibir

17:00

Zenit-2SKA-Khabarovsk

17:00

 

Znamya TrudaVeles

13:00

Pskov-747Lokomotiv-Kazanka

14:00

FK KolomnaTorpedo

14:00

LeningradetsDnepr

15:00

 

FK KalugaMetallurg

14:00

KvantDynamo

14:00

FK RyazanZorkiy

15:00

Salyut-BelgorodSaturn

15:00

SokolRotor-2

15:30

FK StroginoTorpedo

16:00

 

FK MariupolZorya

14:00

VorsklaDynamo

17:00

 

InguletsKobra

*

AvanhardBalkany

13:00

KolosDnipro-1

15:00

RukhVolyn

15:00

Hirnyk-SportAhrobiznes

15:00

ZirkaMetalist 1925

15:00

 

Cherkashchyna-AkademiyaFK Mynai

15:00

VeresFK Kalush

16:00

PodillyaNyva V

16:00

 

Real PharmaKrystal

15:00

HirnykEnerhiya

15:00

FK NikopolKremin

15:00

 

QəbələNeftçi

17:00

QarabağSəbail

19:00

 

ArtsakhLori

14:00

ShirakArarat

15:00

 

FK MinskDynamo Mn

15:00

BATEFK Haradzeya

17:00

ShakhtsyorNeman

19:00

 

AstanaOrdabasy

19:00

 

ZimbruZarya

15:00

Dinamo-AutoSperanţa

15:00

 

NavbahorBuxoro

16:00

MetallurgBunyodkor

16:00

PaxtakorLokomotiv

18:00

 

Red BullWacker

17:00

LASKAltach

17:00

HartbergRapid

17:00

 

ChelseaManchester United

12:30

AFC BournemouthSouthampton

15:00

Cardiff CityFulham

15:00

Manchester CityBurnley

15:00

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

15:00

West Ham UnitedTottenham Hotspur

15:00

Wolverhampton WanderersWatford

15:00

Huddersfield TownLiverpool

17:30

 

Blackburn RoversLeeds United

12:00

Aston VillaSwansea City

15:00

BrentfordBristol City

15:00

ReadingMillwall

15:00

Hull CityPreston North End

15:00

Ipswich TownQueens Park Rangers

15:00

Nottingham ForestNorwich City

15:00

Rotherham UnitedBolton Wanderers

15:00

Stoke CityBirmingham City

15:00

Wigan AthleticWest Bromwich Albion

15:00

Derby CountySheffield United

17:30

 

Dunston UTSGateshead

12:30

GuiseleyStourbridge

15:00

Warrington TownHalifax Town

15:00

ChorleyBarrow

15:00

Hartlepool UnitedKidsgrove Athletic

15:00

AFC FyldeChesterfield

15:00

SouthportAshton United

15:00

Blyth SpartansYork City

15:00

Harrogate TownWrexham

15:00

Stockport CountyAltrincham

15:00

MarineSalford City

15:00

Witton AlbionSolihull Moors

15:00

Alfreton TownSt Neots Town

15:00

WokingWelling United

15:00

Hitchin TownLeatherhead

15:00

Chippenham TownMaidenhead United

15:00

Eastbourne BoroughSlough Town

15:00

Hemel Hempstead TownOxford City

15:00

Weston-super-MareBath City

15:00

Boreham WoodDagenham & Redbridge

15:00

Metropolitan PoliceHavant & Waterlooville

15:00

Gloucester CityBromley

15:00

Aldershot TownKettering Town

15:00

Torquay UnitedWinchester City

15:00

Billericay TownTaunton Town

15:00

EastleighHampton & Richmond Borough

15:00

WealdstoneSutton United

15:00

Ebbsfleet UnitedWorthing

15:00

Maidstone UnitedLeyton Orient

15:00

Haringey BoroughPoole Town

15:00

BarnetBraintree Town

15:00

Concord RangersDover Athletic

15:00

 

Mouscron-PéruwelzStandard

18:00

KortrijkSint-Truiden

20:00

AntwerpLokeren

20:00

GenkEupen

20:30

 

SlaviaSeptemvri

15:00

Botev PCherno More

17:15

LudogoretsLevski

20:00

 

KisvárdaMezőkövesd-Zsóry

17:00

HaladásVidi

17:00

MTKHonvéd

17:00

DiósgyőrÚjpest

17:00

DebrecenPaks

17:00

PuskásFerencváros

19:30

 

Bayer 04Hannover

15:30

StuttgartBorussia D

15:30

AugsburgRB Leipzig

15:30

WolfsburgBayern

15:30

NürnbergHoffenheim

15:30

Schalke 04Werder

18:30

 

PSVEmmen

18:30

ExcelsiorVitesse

18:30

HeerenveenAjax

20:45

UtrechtAZ

20:45

 

SioniSamtredia

15:30

 

Real MadridLevante

13:00

ValenciaLeganés

16:15

VillarrealAtlético

18:30

BarcelonaSevilla

20:45

 

RomaSPAL

15:00

JuventusGenoa

18:00

UdineseNapoli

20:30

 

Riga FCJelgava

13:00

VentspilsSpartaks

15:00

FK LiepājaMETTA/LU

17:00

 

SandefjordStrømsgodset

18:00

 

Zagłębie SMiedź

15:30

ŚląskArka

18:00

LechKorona

20:30

 

VoždovacMladost

16:00

ProleterFK Mačva

19:00

Crvena ZvezdaRad

19:00

RadničkiZemun

19:00

NapredakRadnik

19:00

 

MuraRudar

14:00

GoricaMaribor

16:00

AluminijDomžale

18:00

 

Paris Saint-GermainAmiens

17:00

CaenGuingamp

20:00

DijonLille

20:00

NantesToulouse

20:00

ReimsAngers

20:00

StrasbourgMonaco

20:00

 

RudešOsijek

15:00

Istra 1961Dinamo

17:30

 

BudućnostTitograd

13:30

IskraZeta

13:30

RudarGrbalj

13:30

PetrovacSutjeska

13:30

LovćenMornar

13:30

 

SigmaFastav

15:00

PříbramBaumit

17:00

BaníkKarviná

17:00

SlováckoTeplice

17:00

 

DalkurdÖrebro

16:00

 

CelticHibernian

15:00

HeartsAberdeen

15:00

LivingstonDundee

15:00

MotherwellSt. Johnstone

15:00

St. MirrenKilmarnock

15:00

 

KuressaareKalev

13:00

PaidePärnu

13:00

TransFlora

16:00

 

AméricaGrêmio

16:00

BotafogoBahia

16:00

São PauloAtlético Paranaense

19:00

SportVasco da Gama

19:00

 

Guangzhou Evergrande TaobaoBeijing Renhe

19:35

Guizhou HengfengDalian Yifang

19:35

Chongqing Dangdai LifanHebei China Fortune

19:35

Shanghai Greenland ShenhuaTianjin Quanjian

19:35

Shandong Luneng TaishanTianjin Teda

19:35

Local time

Yesterday, October 18

 

Real Salt LakeNew England Revolution

4:1

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru