2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960  1959  1958  1957  1956  1955  1954  1953  1952  1951  1950  1949  1948  1947  1946  1945  1944  1943  1942  1941  1940  1939  1938  1937  1936  1935  1934  1933  1932  1931  1930  1929  1928  1927  1926  1925  1924  1923  1922  1921  1920  1919  1918  1917  1916  1915  1914  1913  1912  1911  1910  1909  1908  1907  1906  1905  1904  1903  1902  1901  1883  1882  1881  1880  1879  1878  1877  1876  1875  1874  1873  1872 

India

FIFA rank: 97

National stadium: Salt Lake Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2014. Qualifying tournament, Asia - Second round
World Cup 2010. Qualifying tournament, Asia - First round
World Cup 2006. Qualifying tournament, Asia - First round, group 3 - place 3
World Cup 2002. Qualifying tournament, Asia - First round, group 8 - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, Asia - First round, group 10 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Asia - Group D - place 5
World Cup 1986. Qualifying tournament, Asia - Group 2, round 1, subgroup B - place 2
World Cup 1950. Qualifying tournament - Group 10, round 1

Overall stats Asian Cup - overall stats
Asian Cup 2019. Qualifying tournament - Third round, group A
Asian Cup 2011. Final tournament - Group C - place 4
Asian Cup 2007. Qualifying tournament - Group A - place 4
Asian Cup 2004. Qualifying tournament - Preliminary round, group G - place 2
Asian Cup 2000. Qualifying tournament - Group 3 - place 3
Asian Cup 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 3
Asian Cup 1992. Qualifying tournament - Group 3 - place 2
Asian Cup 1988. Qualifying tournament - Group 1 - place 6
Asian Cup 1984. Final tournament - Group 2 - place 5
Asian Cup 1984. Qualifying tournament - Group 3 - place 2
Asian Cup 1968. Qualifying tournament - Group 1 - place 4
Asian Cup 1964. Final tournament - place 2
Asian Cup 1960. Qualifying tournament - Western zone - place 4

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Asia - Group 3 - place 3
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Asia - Group 3 - place 5
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, Asia - Group 2, subgroup A - place 3
Olympic Games 1964. Qualifying tournament, Asia - Group 3, round 2
Olympic Games 1960. Final tournament - Group 4 - place 4
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, Asia - Second round
Olympic Games 1956. Final tournament - place 4
Olympic Games 1956. Qualifying tournament - Qualifying round
Olympic Games 1952 - Preliminary round
Olympic Games 1948 - First round

Overall stats AFC Challenge Cup / Solidarity Cup - overall stats
AFC Challenge Cup 2014. Qualifying tournament - Group A - place 2
AFC Challenge Cup 2012. Final tournament - Group B - place 4
AFC Challenge Cup 2012. Qualifying tournament - Group B - place 1
AFC Challenge Cup 2010. Final tournament - Group B - place 4
AFC Challenge Cup 2008. Final tournament - Winner
AFC Challenge Cup 2006 - Quarterfinal

Overall stats Asian Games - overall stats
Asian Games 2002 - Group C - place 2
Asian Games 1998 - Second round, group I - place 4
Asian Games 1986 - Group B - place 4
Asian Games 1982 - Quarterfinal
Asian Games 1978 - Semifinal group 1 - place 4
Asian Games 1974 - Group B - place 4
Asian Games 1970 - place 3
Asian Games 1966 - Group B - place 3
Asian Games 1962 - Winner
Asian Games 1958 - place 4
Asian Games 1954 - Group B - place 2
Asian Games 1951 - Winner

Overall stats Merdeka Tournament - overall stats
Merdeka Tournament 2001 - Group B - place 4
Merdeka Tournament 1986 - Group A
Merdeka Tournament 1982 - Group 2 - place 4
Merdeka Tournament 1981 - Semifinal
Merdeka Tournament 1976 - place 6
Merdeka Tournament 1974 - place 6
Merdeka Tournament 1973 - place 6
Merdeka Tournament 1971 - place 10
Merdeka Tournament 1970 - place 3
Merdeka Tournament 1969 - place 7
Merdeka Tournament 1968 - place 6
Merdeka Tournament 1967 - place 8
Merdeka Tournament 1966 - place 3
Merdeka Tournament 1965 - place 3
Merdeka Tournament 1964 - place 2
Merdeka Tournament 1961 - Group A - place 4
Merdeka Tournament 1959 - place 2

Overall stats Super Cup Millenium - overall stats
Super Cup Millenium 2001 - Group 2 - place 3

Overall stats Nehru Cup - overall stats
Nehru Cup 2012 - Winner
Nehru Cup 2009 - Winner
Nehru Cup 2007 - Winner
Nehru Cup 1997 - place 4
Nehru Cup 1995 - place 4
Nehru Cup 1993 - Group B - place 3
Nehru Cup 1991 - First round - place 6
Nehru Cup 1989 - place 6
Nehru Cup 1988 - place 6
Nehru Cup 1987 - Group A - place 3
Nehru Cup 1986 - place 6
Nehru Cup 1985 - Group A - place 4
Nehru Cup 1984 - place 6
Nehru Cup 1983 - Group B - place 4
Nehru Cup 1982 - place 5

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1982 - Group A - place 4
President's Cup 1977 - Group A - place 5
President's Cup 1976 - Group A - place 5

Overall stats SAFF Championship - overall stats
SAFF Championship 2015 - Winner
SAFF Championship 2013 - Final
SAFF Championship 2011 - Winner
SAFF Championship 2009 - Winner
SAFF Championship 2008 - Final
SAFF Championship 2005 - Winner
SAFF Championship 2003 - place 3
SAFF Championship 1999 - Winner
SAFF Championship 1997 - Winner
SAFF Championship 1995 - Final
SAFF Championship 1993 - Winner

Overall stats South Asian Games - overall stats
South Asian Games 1999 - place 3
South Asian Games 1995 - Winner
South Asian Games 1993 - place 2
South Asian Games 1991 - Group A - place 3
South Asian Games 1989 - place 3
South Asian Games 1987 - Winner
South Asian Games 1985 - Winner

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2006 2005 2004 2003 2002 2000 1998 1994 1986 1977 1976 1971 1956 1955 1954 1953 1952 1948 1941 1938

Clubs:

Bengaluru (Bangalore)
Churchill Brothers (Margao)
Dempo (Panaji)
East Bengal (Kolkata)
JCT (Phagwara)
Mahindra United (Mumbai)
Mohun Bagan (Kolkata)
Mysore State (Bangalore)
Pune (Pune)
Punjab Police (Jalandhar)
Salgaocar (Vasco da Gama)
West Bengal (Kolkata)

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 651
Matches:998 876
Clubs:10 621
National teams:258
Stadiums:9 214
Site news
19.08.2017
current

FA Cup 2017/18 added

18.08.2017
current

Russian Cup 2017/18 added

18.08.2017
current

Ukrainian Cup 2017/18 added

16.08.2017
current

Italian Serie A 2017/18 added

16.08.2017
current

Spanish La Liga 2017/18 added

Fixtures
Friendly internationals 2017

22.08

Malaysia - Syria

24.08

India - Saint Kitts and Nevis

24.08

Trinidad and Tobago - Jamaica

25.08

Uzbekistan - Kyrgyzstan

25.08

Macau - Malaysia

29.08

Myanmar - Malaysia

29.08

Bahrain - Jordan

30.08

Oman - Afghanistan

31.08

Singapore - Hong Kong

02.09

Indonesia - Fiji

02.09

Canada - Jamaica

05.10

Hong Kong - Fiji

05.10

Myanmar - Thailand

10.10

Russia - Iran

24.10

Grenada - Panama

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 21

Al AinAl Hilal

19:50

 

AkhmatArsenal

20:00

 

Manchester CityEverton

20:00

 

Maine RoadAbbey Hey

19:45*

Beaconsfield TownChalfont St Peter

19:45*

 

SeptemvriBeroe

20:30

 

ValurGrindavík

19:15

StjarnanFjölnir

19:15

 

LevanteVillarreal

20:15

MálagaEibar

22:00

 

METTA/LUJelgava

17:00

VentspilsFK Liepāja

17:00

RFSRiga FC

19:00

 

Sarpsborg 08Strømsgodset

19:00

 

ZagłębieWisła K

18:00

 

FeirensePaços de Ferreira

20:00

 

RudarCelje

20:00

 

SundsvallKalmar

19:00

ÖrebroHammarby

19:00

 

PaideInfonet

18:30

 

FluminenseAtlético Mineiro

20:00

Local time

Yesterday, August 19

CameroonSão Tomé and Príncipe

2:0

ZambiaSouth Africa

2:0

DR CongoCongo

1:1

RwandaUganda

2:0

Côte d'IvoireNiger

1:0

NigeriaBenin

2:0

MaliMauritania

0:1

AngolaMadagascar

1:0

GabonEquatorial Guinea

-:+*

SudanEthiopia

1:0

 

UralCSKA

0:0

SpartakLokomotiv

3:4

RubinAnzhi

6:0

 

DynamoTom

2:0

FK KhimkiShinnik

0:3

FK TambovKuban

2:1

SibirOlimpiets

1:1

FK TyumenKrylia Sovetov

0:2

YeniseyZenit-2

2:1

FK OrenburgLuch-Energiya

2:0

BaltikaFakel

0:1

VolgarAvangard

1:1

 

ChornomoretsVeres

0:1

ShahtarOlympik

2:0

 

AvanhardDesna

0:0

ZhemchuzhinaHirnyk-Sport

1:2

FK SumyHelios

1:1

BalkanyKolos

1:0

Cherkasky DniproFK Poltava

2:3

Naftovyk-UkrnaftaVolyn

1:0

KreminIngulets

0:1

Obolon-BrovarMFK Mykolaiv

2:0

 

FK TernopilNyva T

BukovynaPolissya

*

SkalaArsenal-Kyivshchyna

17:00*

FK LvivNyva V

1:1

AhrobiznesPodillya

2:1

 

Ingulets-2Enerhiya

1:3

TavriyaSudnobudivnyk

4:2

Metalist 1925FK Nikopol

4:0

Dnipro-1Real Pharma

4:1

 

FK HaradzeyaFK Slutsk

1:1

Tarpeda-BelAZFK Vitebsk

2:0

 

MilsamiSfîntul Gheorghe

1:0

SperanţaDinamo-Auto

1:1

 

ObodBuxoro

2:3

MashʼalShoʼrtan

4:0

NeftchiNavbahor

1:1

QizilqumQoʼqon 1912

3:1

FK OlmaliqSoʼgʼdiyona

2:1

 

RapidSturm

1:2

WolfsbergAdmira Wacker

2:0

 

Swansea CityManchester United

0:4

AFC BournemouthWatford

0:2

BurnleyWest Bromwich Albion

0:1

Leicester CityBrighton & Hove Albion

2:0

LiverpoolCrystal Palace

1:0

SouthamptonWest Ham United

3:2

Stoke CityArsenal

1:0

 

Sheffield UnitedBarnsley

1:0

Aston VillaNorwich City

4:2

Bolton WanderersDerby County

1:2

Bristol CityMillwall

0:0

FulhamSheffield Wednesday

0:1

Ipswich TownBrentford

2:0

Nottingham ForestMiddlesbrough

2:1

Preston North EndReading

1:0

Queens Park RangersHull City

2:1

Wolverhampton WanderersCardiff City

1:2

SunderlandLeeds United

0:2

 

South ShieldsBridlington Town

3:1

Albion SportsNewton Aycliffe

2:1

Sunderland RCAAshington

4:0

Guisborough TownShildon

1:5

Goole AFCNewcastle Benfield

1:2

Barnoldswick TownDunston UTS

2:1

Tadcaster AlbionColne

0:1

Harrogate Railway AthleticKendal Town

1:1

Scarborough AthleticMarske United

1:1

Consett AFCHeaton Stannington

4:0

PenrithWhitley Bay

1:1

Abbey HeyMaine Road

2:2

SheffieldOssett Town

0:2

Penistone ChurchLitherland REMYCA

2:0

Bamber BridgeBrighouse Town

3:2

Frickley AthleticRuncorn Town

2:1

Ramsbottom UnitedLiversedge

2:3

Pontefract CollieriesSkelmersdale United

1:2

Ashton AthleticRuncorn Linnets

4:2

ParkgateHandsworth Parramore

2:4

TraffordKidsgrove Athletic

2:2

1874 NorthwichWest Didsbury & Chorlton

3:3

Glossop North EndMossley AFC

0:2

HydeCongleton Town

4:2

Ossett AlbionDroylsden

3:4

Colwyn BayStocksbridge Park Steels

3:0

Radcliffe BoroughBurscough

1:1

Leek TownCammell Laird 1907

2:0

Sporting KhalsaMarket Drayton Town

1:1

AlvechurchHanley Town

2:0

Walsall WoodTividale

0:1

Bedworth UnitedHaughmond

0:2

Rugby TownRomulus

2:3

Bromsgrove SportingColeshill Town

3:4

Wolverhampton CasualsBoldmere St Michaels

2:2

BroctonGresley

2:0

Newcastle TownEvesham United

1:1

AFC WulfruniansWestfields

1:1

Birstall UnitedCleethorpes Town

0:3

Shepshed DynamoKimberley Miners Welfare

3:0

Kirby MuxloeDunkirk

0:2

Grimsby BoroughLeicester Road

4:1

Oadby TownLoughborough Dynamo

1:3

Hinckley AFCAylestone Park

4:1

Staveley Miners WelfareBasford United

0:1

Boston TownCarlton Town

3:2

Lincoln UnitedBelper Town

0:0

Bottesford TownClipstone

4:1

Wisbech TownSpalding United

2:2

Dereham TownCorby Town

3:0

Barton RoversDeeping Rangers

1:2

YaxleyHarborough Town

5:3

Holbeach UnitedNorthampton ON Chenecks

6:1

Newport Pagnell TownAFC Kempston Rovers

3:3

Arlesey TownDesborough Town

3:1

Soham Town RangersCogenhoe United

3:2

Eynesbury RoversPeterborough Sports

1:1

Wellingborough TownAFC Rushden & Diamonds

0:4

Bedford TownSwaffham Town

3:1

Bury TownTilbury

1:2

Southend ManorGorleston

2:3

Bowers & PitseaHaringey Borough

0:2

Maldon & TiptreeWaltham Abbey

5:1

AFC HornchurchBrentwood Town

2:0

Canvey IslandWitham Town

0:2

ClaptonNorwich United

2:0

Framlingham TownMildenhall Town

0:1

Haverhill RoversHeybridge Swifts

1:1

Newmarket TownWare

1:2

Tower HamletsTakeley

0:4

Brantham AthleticCheshunt

3:5

Stowmarket TownRomford

1:1

AFC SudburyAveley

4:0

IlfordHaverhill Borough

1:1

Hertford TownHadleigh United

4:1

Great Yarmouth TownBasildon United

1:0

Grays AthleticRedbridge

2:0

Long MelfordFC Romania

1:2

BarkingSaffron Walden Town

0:0

Potters Bar TownWest Essex

4:1

Slimbridge AFCCinderford Town

1:2

Flackwell HeathDidcot Town

1:2

Chalfont St PeterBeaconsfield Town

2:2

Ashford TownWembley

3:0

Colney HeathShortwood United

2:0

KidlingtonWantage Town

1:0

Swindon SupermarineNorthwood

1:0

Hayes & Yeading UnitedBrimscombe & Thrupp

1:0

Leighton TownTuffley Rovers

2:3

Leverstock GreenAylesbury United

1:1

SouthallHadley

2:4

AylesburyCirencester Town

2:1

UxbridgeThame United

0:4

Hanwell TownLonglevens

1:0

Highmoor IbisNorth Leigh

1:3

CockfostersHolmer Green

3:0

PaghamSittingbourne

1:1

Hollands & BlairCrowborough Athletic

1:4

WhyteleafeErith Town

1:1

Carshalton AthleticWalton & Hersham

1:1

Haywards Heath TownSouth Park

2:0

Colliers Wood UnitedShoreham

1:1

Sutton Common RoversEastbourne Town

1:2

Corinthian-CasualsHythe Town

1:1

Greenwich BoroughThree Bridges

4:1

Deal TownGlebe

2:2

Walton CasualsMolesey

3:1

RedhillAshford United

1:3

RamsgateHanworth Villa

3:1

East Grinstead TownVCD Athletic

3:2

Banstead AthleticLoxwood

6:3

East PrestonThamesmead Town

0:8

ChipsteadHorley Town

2:0

Tunbridge WellsCB Hounslow United

3:1

Steyning TownPhoenix Sports

0:3

Chertsey TownHorsham

1:3

LewesNewhaven

3:3

Sheppey UnitedHastings United

0:2

CroydonFaversham Town

0:0

Bracknell TownWinchester City

0:4

Fleet TownAFC Totton

1:1

Andover TownWimborne Town

3:3

Godalming TownFarnham Town

3:0

AFC PortchesterAmesbury Town

3:1

Hamworthy UnitedAscot United

4:1

BinfieldHorndean

1:1

BrockenhurstHartley Wintney

1:5

SalisburyFareham Town

3:2

Badshot LeaMoneyfields

0:3

Laverstock & FordKnaphill

2:4

Alresford TownThatcham Town

0:2

Portland UnitedPaulton Rovers

0:3

Barnstaple TownClevedon Town

1:0

TavistockShaftesbury

2:1

BidefordWells City

6:0

Cadbury HeathYate Town

1:0

Bridgwater TownBrislington

1:0

Hengrove AthleticBodmin Town

1:4

Willand RoversBristol Manor Farm

2:1

Odd DownMangotsfield United

1:0

Taunton TownLarkhall Athletic

3:0

BridportStreet

3:1

 

GenkCharleroi

0:1

Waasland-BeverenLokeren

2:3

EupenOostende

2:1

MechelenAntwerp

1:2

 

VereyaLokomotiv

1:0

CSKAVitosha

6:1

 

Mezőkövesd-ZsóryHonvéd

1:2

PuskásBalmazújváros

2:1

ÚjpestDiósgyőr

1:1

 

HoffenheimWerder

1:0

HerthaStuttgart

2:0

Hamburger SVAugsburg

1:0

Mainz 05Hannover

0:1

WolfsburgBorussia D

0:3

Schalke 04RB Leipzig

2:0

 

TwenteVVV-Venlo

1:2

AZDen Haag

2:0

HeerenveenHeracles Almelo

1:1

 

SaburtaloSamtredia

1:1

TorpedoDila

2:1

 

Celta de VigoReal Sociedad

2:3

GironaAtlético

2:2

SevillaEspañol

1:1

 

JuventusCagliari

3:0

Hellas VeronaNapoli

1:3

 

LillestrømVålerenga

2:1

 

ArkaPogoń

0:3

PiastKorona

2:0

JagielloniaŚląsk

1:1

 

TondelaEstoril-Praia

2:3

Vitória GSporting

0:5

BenficaBelenenses

5:0

 

BačkaMladost

1:0

FK MačvaRad

1:2

Spartak Zlatibor VodaVoždovac

0:0

ČukaričkiRadnički

0:0

JavorVojvodina

0:1

 

TriglavGorica

1:3

MariborKrško

3:2

 

LyonBordeaux

3:3

Saint-ÉtienneAmiens

3:0

TroyesNantes

0:1

MontpellierStrasbourg

1:1

NiceGuingamp

2:0

RennesDijon

2:2

 

RijekaLokomotiva

2:1

 

GrbaljBudućnost

1:2

MladostKom

2:2

PetrovacIskra

0:1

RudarDečić

4:0

 

BaníkTeplice

3:3

FastavKarviná

1:0

Bohemians 1905Slavia

0:0

Mladá BoleslavSlovan

0:3

 

AFC EskilstunaMalmö

3:1

 

KilmarnockCeltic

0:2

AberdeenDundee

2:1

HibernianHamilton Academical

1:3

MotherwellRoss County

2:0

RangersHearts

0:0

St. JohnstonePartick Thistle

1:0

 

LevadiaPärnu

3:0

TammekaTrans

0:2

 

CorinthiansVitória

0:1

FlamengoAtlético

2:0

 

Chicago FireToronto

1:3

Colorado RapidsDC United

0:1

Vancouver WhitecapsHouston Dynamo

2:1

Montreal ImpactReal Salt Lake

3:1

Orlando CityColumbus Crew

1:1

Sporting Kansas CityDallas

2:0

San Jose EarthquakesPhiladelphia Union

2:2

 

YanbianJiangsu Suning

0:4

Guizhou Hengfeng ZhichengShanghai SIPG

2:1

Hebei China FortuneBeijing Guoan

2:0

Liaoning WhowinTianjin Teda

1:1

Shanghai ShenhuaGuangzhou Evergrande

0:3

Local time

International tournaments

Current

04.09.2016 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Europe

08.10.2015 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, South America

07.10.2015 – 06.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Africa

22.03.2015 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, CONCACAF

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

22.04.2017 – 22.08.2017

African Nations Championship 2018,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

23.01.2017 – 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

28.02.2017 – 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 – 25.11.2017

AFC Champions League 2017

19.08.2016 – 04.11.2017

AFC Cup 2017

10.02.2017 – 05.11.2017

CAF Champion's League 2017

10.02.2017 – 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

01.08.2017 – 15.10.2017

CONCACAF League 2017

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru