Internacional

Porto Alegre

Founded: 04.04.1909

Stadium: Estádio José Pinheiro Borda (Beira-Rio)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats FIFA Club World Cup - overall stats
FIFA Club World Cup 2010 - place 3
FIFA Club World Cup 2006 - Winner

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2019 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2015 - Semifinal
Copa Libertadores 2012 - Round of 16
Copa Libertadores 2011 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2010 - Winner
Copa Libertadores 2007 - Group 4 - place 3
Copa Libertadores 2006 - Winner
Copa Libertadores 1993 - Group 4 - place 4
Copa Libertadores 1989 - Semifinal
Copa Libertadores 1980 - Final
Copa Libertadores 1977 - Semifinal group 2 - place 2
Copa Libertadores 1976 - First round, group 3 - place 2

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2014 - Second round
Copa Sudamericana 2009 - Round of 16
Copa Sudamericana 2008 - Winner
Copa Sudamericana 2005 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2004 - Semifinal
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, First Stage, Group 1 - place 2

Overall stats Mohammed V Trophy - overall stats
Mohammed V Trophy 1980 - Final

Overall stats Audi Cup - overall stats
Audi Cup 2011 - place 3

Overall stats Recopa Sudamericana - overall stats
Recopa Sudamericana 2011 - Winner

Overall stats Audi Cup - overall stats
Audi Cup 2011 - place 3

Overall stats Recopa Sudamericana - overall stats
Recopa Sudamericana 2009 - Final
Recopa Sudamericana 2007 - Winner

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2019 - Final
Copa do Brasil 2018 - Fourth round
Copa do Brasil 2017 - Round of 16
Copa do Brasil 2016 - Semifinal
Copa do Brasil 2015 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2014 - Third round
Copa do Brasil 2013 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2009 - Final
Copa do Brasil 2008 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2005 - Third round
Copa do Brasil 2004 - Third round
Copa do Brasil 2003 - Second round
Copa do Brasil 2002 - Third round
Copa do Brasil 2001 - Second round
Copa do Brasil 2000 - Third round
Copa do Brasil 1999 - Semifinal
Copa do Brasil 1998 - First round
Copa do Brasil 1997 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1996 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1995 - Second round
Copa do Brasil 1994 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1993 - Second round
Copa do Brasil 1992 - Winner
Copa do Brasil 1990 - First round
Copa do Brasil 1989 - Second round

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1962 - Semifinal

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2019 Série A
Brazil 2018 Série A - place 3
Brazil 2016 Série A - place 17
Brazil 2015 Série A - place 5
Brazil 2014 Série A - place 3
Brazil 2013 Série A - place 13
Brazil 2012 Série A - place 10
Brazil 2011 Série A - place 5
Brazil 2010 Série A - place 7
Brazil 2009 Série A - place 2
Brazil 2008 Série A - place 6
Brazil 2007 Série A - place 11
Brazil 2006 Série A - place 2
Brazil 2005 Série A - place 2
Brazil 2004 Série A - place 8
Brazil 2003 Série A - place 6
Brazil, Série A 2002 First phase - place 21
Brazil, Série A 2001 First phase - place 9
Copa João Havelange 2000 Quarterfinal
Brazil, Série A 1999 First phase - place 16
Brazil, Série A 1998 First phase - place 12
Brazil, Série A 1997 Second phase, group B - place 3
Brazil, Série A 1996 First phase - place 9
Brazil, Série A 1995 Second phase, groups A/B - place 6
Brazil, Série A 1994 Second phase, stage 2, groups E/F - place 5
Brazil, Série A 1993 First phase, group A - place 5
Brazil, Série A 1992 First phase - place 10
Brazil, Série A 1991 First phase - place 7
Brazil, Série A 1990 Second phase, group A - place 6
Brazil, Série A 1989 Second phase, groups A/B - place 8
Brazil, Série A 1988 Final
Copa União 1987 Green module, final
Brazil, Série A 1986 Second phase, group L - place 5
Brazil, Série A 1985 Second phase, group H - place 2
Brazil, Série A 1984 Second phase, group M - place 4
Brazil, Série A 1983 Second phase, group J - place 3
Brazil, Série A 1982 Second phase, group K - place 4
Brazil, Série A 1981 Quarterfinal
Brazil, Série A 1980 Semifinal
Brazil, Série A 1979 Final - Champion
Brazil, Série A 1978 Semifinal
Brazil, Série A 1977 Second phase, winners, group G - place 4
Brazil, Série A 1976 Final - Champion
Brazil, Série A 1975 Final - Champion
Brazil, Série A 1974 Final phase - place 4
Brazil, Série A 1973 Final round - place 4
Brazil, Série A 1972 Semifinal
Brazil, Série A 1971 Second phase, group B - place 2
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 First phase - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 Final phase - place 2
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 Final phase - place 2

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 119
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, October 21

 

GandzasarArarat-Armenia

16:00

 

FK HaradzeyaEnergetik-BDU

19:00

 

Sheffield UnitedArsenal

20:00

 

StourbridgeWhitby Town

19:45*

 

Tsarsko SeloBotev V

17:30

BeroeSlavia

20:00

 

BresciaFiorentina

20:45

 

Bodø/GlimtMjøndalen

19:00

 

RakówŚląsk

18:00

 

GöteborgDjurgårdens

19:00

ÖrebroElfsborg

19:00

 

Central CórdobaEstudiantes

19:00

ColónGodoy Cruz

21:20

 

BahiaCeará

19:30

BotafogoCSA

20:00

Local time

Yesterday, October 19

ZambiaEswatini

2:2

RwandaEthiopia

1:1

NigeriaTogo

2:0

UgandaBurundi

3:0

NamibiaMadagascar

2:0

MoroccoAlgeria

3:0

 

FK TambovUral

1:2

SpartakRubin

0:0

ZenitFK Rostov

6:1

 

AvangardTekstilshchik

2:1

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

1:0

MordoviaFK Krasnodar-2

0:3

LuchYenisey

0:1

SKA-KhabarovskTom

1:1

FK ArmavirRotor

0:0

BaltikaNeftekhimik

1:0

FakelShinnik

0:4

ChaikaSpartak-2

2:1

TorpedoFK Chertanovo

0:1

 

Znamya TrudaFK Kolomna

2:0

LeningradetsOlimp

0:0

TorpedoZvezda

2:1

FK DolgoprudnyZenit-2

2:1

FK MuromLuki-Energiya

5:1

 

ZorkiyArarat

4:2

Khimik-ArsenalFK Ryazan

4:2

Rotor-2Dynamo

0:3

KvantFK Kaluga

0:4

SokolSalyut-Belgorod

2:1

FK StroginoMetallurg

0:2

 

Legion-DynamoAnzhi

2:0

Spartak-NalchikSKA

0:1

ChernomoretsUrozhay

4:0

FK Krasnodar-3Druzhba

4:2

Mashuk-KMVInter

0:0

AlaniyaBiolog-Novokubansk

3:1

 

KarpatyFK Lviv

0:0

ZoryaDesna

2:1

 

AhrobiznesChornomorets

2:0

BalkanyKremin

1:1

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

0:0

Hirnyk-SportVolyn

2:4

FK MynaiAvanhard

2:0

Metalist 1925Obolon-Brovar

2:1

 

Nyva TFK Kalush

0:3

PolissyaDinaz

1:0

Nyva VChaika

2:0

VeresFK Uzhhorod

3:0

 

HirnykKrystal

1:2

TavriyaAlians

0:2

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

3:0

 

QəbələQarabağ

1:1

KeşləSabah

1:1

 

ShirakArarat

2:1

 

SlaviaNeman

0:1

BATEFK Homel

1:1

Dynamo MnFK Vitebsk

0:2

 

AtyrauZhetysu

0:3

IrtyshKaysar

2:1

 

Dinamo-AutoZimbru

4:0

MilsamiSheriff

1:1

 

SurkhonNavbahor

0:0

DinamoPaxtakor

1:4

LokomotivBuxoro

2:0

NasafFK Andijon

3:0

 

LASKMattersburg

7:2

SturmRed Bull

1:1

AltachAdmira Wacker

1:4

 

EvertonWest Ham United

2:0

AFC BournemouthNorwich City

0:0

Aston VillaBrighton & Hove Albion

2:1

ChelseaNewcastle United

1:0

Leicester CityBurnley

2:1

Tottenham HotspurWatford

1:1

Wolverhampton WanderersSouthampton

1:1

Crystal PalaceManchester City

0:2

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

2:2

BarnsleySwansea City

1:1

BrentfordMillwall

3:2

Charlton AthleticDerby County

3:0

Hull CityQueens Park Rangers

2:3

Leeds UnitedBirmingham City

1:0

Luton TownBristol City

3:0

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

0:1

ReadingPreston North End

1:0

Stoke CityFulham

2:0

 

Potters Bar TownBarnet

1:1

ChesterfieldWrexham

1:1

Hednesford TownBoston United

0:1

GatesheadColne

5:0

BarrowSolihull Moors

0:1

Whitby TownStourbridge

1:1

Hartlepool UnitedBrackley Town

1:0

Nantwich TownKing's Lynn Town

1:0

ChorleySpennymoor Town

2:0

SouthportAltrincham

1:3

TamworthDarlington

0:3

WhyteleafeChippenham Town

0:3

Welling UnitedEastleigh

0:0

Maidstone UnitedKings Langley

4:1

Oxford CityMargate

2:1

Bowers & PitseaChichester City

1:2

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

1:1

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

2:1

DartfordKingstonian

2:3

WeymouthDover Athletic

1:2

Sutton UnitedBillericay Town

1:1

Torquay UnitedBoreham Wood

3:2

Royston TownMaldon & Tiptree

1:3

Maidenhead UnitedWealdstone

1:1

BromleyAldershot Town

4:3

Ebbsfleet UnitedWoking

1:1

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

1:2

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

6:1

Halifax TownHarrogate

1:2

Notts CountyBelper Town

2:1

York CityStockport County

2:0

 

StandardGenk

1:0

KortrijkZulte Waregem

2:0

OostendeEupen

2:3

GentWaasland-Beveren

2:0

 

Botev PLudogorets

0:1

LevskiArda

2:1

 

RákócziKisvárda

0:2

DebrecenDiósgyőr

2:1

PuskásPaks

4:2

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

0:0

Zalaegerszegi TEHonvéd

0:1

FerencvárosÚjpest

1:0

 

RB LeipzigWolfsburg

1:1

WerderHertha

1:1

FortunaMainz 05

1:0

AugsburgBayern

2:2

UnionFreiburg

2:0

Borussia DBorussia M

1:0

 

AZHeerenveen

2:4

WaalwijkAjax

1:2

TwenteWillem II

0:1

UtrechtPSV

3:0

VVV-VenloVitesse

0:4

 

TorpedoSaburtalo

0:2

Dinamo TbLokomotivi

0:1

 

EibarBarcelona

0:3

Atlético MadridValencia

1:1

GetafeLeganés

2:0

MallorcaReal Madrid

1:0

 

LazioAtalanta

3:3

NapoliHellas Verona

2:0

JuventusBologna

2:1

 

VentspilsRiga FC

2:1

RFSBFC Daugava

2:0

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

0:0

PanevėžysAtlantas

1:1

 

KristiansundRosenborg

2:2

VålerengaStabæk

0:2

 

KoronaWisła P

0:1

LegiaLech

2:1

JagielloniaCracovia

3:2

 

MladostPartizan

1:0

VoždovacFK Mačva

2:0

JavorTSC

3:2

ProleterRadnik

2:1

RadničkiNapredak

4:1

Spartak Zlatibor VodaInđija

3:0

 

MuraTriglav

2:2

OlimpijaRudar

6:0

CeljeDomžale

2:1

 

LyonDijon

0:0

MetzNantes

1:0

ToulouseLille

2:1

NîmesAmiens

1:1

AngersBrest

0:1

ReimsMontpellier

1:0

 

VaraždinIstra 1961

1:0

SlavenRijeka

1:2

 

ZetaPetrovac

1:1

KomBudućnost

2:3

RudarTitograd

3:1

IskraSutjeska

2:0

PodgoricaGrbalj

1:1

 

SlovanJablonec

2:2

SigmaDynamo

1:3

FastavMladá Boleslav

0:2

SlaviaPříbram

3:1

 

HelsingborgsHäcken

0:2

ÖstersundsSirius

2:0

 

CelticRoss County

6:0

Hamilton AcademicalHibernian

1:1

KilmarnockLivingston

2:1

MotherwellAberdeen

0:3

St. MirrenSt. Johnstone

2:0

 

LevadiaKuressaare

2:1

PaideKalev

2:1

TransMaardu

5:2

 

BanfieldAtlético Tucumán

1:2

IndependienteArgentinos Juniors

0:1

PatronatoNewell's Old Boys

1:3

TalleresLanús

2:4

 

FortalezaGrêmio

2:1

CorinthiansCruzeiro

1:2

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

1:3

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

0:2

 

Western UnitedPerth Glory

1:1

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

1:1

Local time

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru