Chile

FIFA rank: 14

National stadium: Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos

Last results

Copa América 2019, 3rd place match

Статистика личных встреч  06.07.2019Argentina Chile2:1 (2:0)
 São Paulo

Copa América 2019, Semifinal

Статистика личных встреч  03.07.2019Chile Peru0:3 (0:2)
 Porto Alegre

Copa América 2019, Quarterfinal

Статистика личных встреч  28.06.2019Colombia Chile0:0,
pen. 4:5
 São Paulo

Copa América 2019, Group C

Статистика личных встреч  24.06.2019Chile Uruguay0:1 (0:0)
 Rio de Janeiro
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 6
World Cup 2014. Final tournament - Round of 16
World Cup 2014. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 3
World Cup 2010. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 2010. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 2
World Cup 2006. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 7
World Cup 2002. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 10
World Cup 1998. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 1998. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 4
World Cup 1990. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 2
World Cup 1986. Qualifying tournament, South America - Playoff, final
World Cup 1982. Final tournament - Group 2 - place 4
World Cup 1982. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 1
World Cup 1978. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 2
World Cup 1974. Final tournament - Group 1 - place 3
World Cup 1974. Qualifying tournament, South America - Group 3
World Cup 1974. Qualifying tournament, intercontinental play-off - Playoff
World Cup 1970. Qualifying tournament, South America - Group 3 - place 2
World Cup 1966. Final tournament - Group 4 - place 4
World Cup 1966. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 1
World Cup 1962. Final tournament - place 3
World Cup 1958. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 3
World Cup 1954. Qualifying tournament - Group 11 - place 3
World Cup 1950. Final tournament - Group 2 - place 3
World Cup 1934. Qualifying tournament - Group 10
World Cup 1930 - Group 1 - place 2

Overall stats Copa América - overall stats
Copa América 2019 - place 4
Copa América 2016 - Winner
Copa América 2015 - Winner
Copa América 2011 - Quarterfinal
Copa América 2007 - Quarterfinal
Copa América 2004 - Group C - place 4
Copa América 2001 - Quarterfinal
Copa América 1999 - place 4
Copa América 1997 - Group A - place 4
Copa América 1995 - Group C - place 4
Copa América 1993 - Group B - place 4
Copa América 1991 - place 3
Copa América 1989 - Group B - place 3
Copa América 1987 - place 2
Copa América 1983 - Group 1 - place 2
Copa América 1979 - Final
Copa América 1975 - Group 2 - place 2
South American Championship 1967. Final tournament - place 3
South American Championship 1967. Qualifying tournament - Qualifying round
South American Championship 1959 - place 5
South American Championship 1957 - place 6
South American Championship 1956 (unofficial) - place 3
South American Championship 1955 - place 2
South American Championship 1953 - place 4
South American Championship 1949 - place 5
South American Championship 1947 - place 4
South American Championship 1946 (unofficial) - place 5
South American Championship 1945 (unofficial) - place 3
South American Championship 1942 - place 6
South American Championship 1941 (unofficial) - place 3
South American Championship 1939 - place 4
South American Championship 1937 - place 5
South American Championship 1935 (unofficial) - place 4
South American Championship 1926 - place 3
South American Championship 1924 - place 4
South American Championship 1922 - place 5
South American Championship 1920 - place 4
South American Championship 1919 - place 4
South American Championship 1917 - place 4
South American Championship 1916 (unofficial) - place 4
South American Championship 1910 (unofficial) - place 3

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, South America - Group 2 - place 3
Olympic Games 1984. Final tournament - Quarterfinal
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, South America - Final group - place 2
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 6
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 5
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, South America - Group 1 - place 5
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, South America - Group 1 - place 3
Olympic Games 1964. Qualifying tournament, South America - Qualifying round - place 6
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, America - First round
Olympic Games 1952 - Preliminary round
Olympic Games 1928 - place 6

Overall stats Brazil Independence Cup - overall stats
Brazil Independence Cup 1972 - Group 2 - place 2

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
FIFA Confederations Cup 2017. Final tournament - place 2

Overall stats Super Cup Millenium - overall stats
Super Cup Millenium 2001 - Semifinal

Overall stats Pan American Championship - overall stats
Pan American Championship 1956 - place 6
Pan American Championship 1952 - place 2

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1987 - Group B - place 5

Overall stats British Home Championship - overall stats
Rous Cup 1989 - place 3

Overall stats Kirin Cup - overall stats
Kirin Cup 2009 - Final round - place 3

Overall stats Taça Bernardo O'Higgins - overall stats
Taça Bernardo O'Higgins 1966 - Winner
Taça Bernardo O'Higgins 1961 - Final
Taça Bernardo O'Higgins 1959 - Final
Taça Bernardo O'Higgins 1957 - Winner
Taça Bernardo O'Higgins 1955 - Final

Overall stats Copa Carlos Dittborn - overall stats
Copa Carlos Dittborn 1976 - Final
Copa Carlos Dittborn 1974 - Final
Copa Carlos Dittborn 1973 - Winner
Copa Carlos Dittborn 1972 - Final
Copa Carlos Dittborn 1971 - Final
Copa Carlos Dittborn 1968 - Final
Copa Carlos Dittborn 1965 - Final
Copa Carlos Dittborn 1964 - Final
Copa Carlos Dittborn 1962 - Final

Overall stats Copa del Pacífico - overall stats
Copa del Pacífico 2012 - Winner
Copa del Pacífico 2006 - Winner
Copa del Pacífico 1988 - Winner
Copa del Pacífico 1983 - Winner
Copa del Pacífico 1982 - Final
Copa del Pacífico 1971 - Winner
Copa del Pacífico 1968 - Winner
Copa del Pacífico 1965 - Winner
Copa del Pacífico 1954 - Final
Copa del Pacífico 1953 - Final

Overall stats Maple Cup - overall stats
Maple Cup 1995 - Winner

Overall stats China Cup - overall stats
China Cup 2017 - Winner

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1963 1961 1960 1959 1956 1953 1950 1941 1940 1939 1927 1924 1923 1922 1921 1917 1916 1913 1910

Clubs:

Ñublense (Chillán)
Audax Italiano (La Florida)
Cobreloa (Calama)
Cobresal (El Salvador)
Colo-Colo (Santiago)
Concepción (Concepción)
Coquimbo Unido (Coquimbo)
Deportes (Iquique )
Deportes Antofagasta (Antofagasta)
Deportes Temuco (Temuco)
Everton (Viña del Mar)
Huachipato (Talcahuano)

Magallanes (Santiago)
O'Higgins (Rancagua)
Palestino (Santiago)
Provincial (Osorno)
Rangers (Talca)
Santiago Wanderers (Valparaíso)
Unión (San Felipe)
Unión Española (Santiago)
Unión La Calera
Universidad (Concepción)
Universidad Católica (Santiago)
Universidad de Chile (Santiago)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 015
Matches:1 031 510
Clubs:10 824
National teams:259
Stadiums:9 550
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

In the football world

Tomorrow, August 26

Al Nassr RiyadhAl Sadd

20:45

 

FK SochiUral

20:00

 

Spartak-2Rotor

16:00

 

AkronKAMAZ

19:00

 

Dnipro-1FK Lviv

19:00

 

ZiraNeftçi

19:00

 

AraratAlashkert

19:15

 

Halesowen TownBedworth United

15:00*

 

Botev VEtar

20:30

 

FylkirHK

19:15

ValurStjarnan

19:15

 

InterLecce

20:45

 

Bodø/GlimtVålerenga

19:00

 

PogońWisła P

18:00

 

DomžaleAluminij

18:00

 

FalkenbergsHammarby

19:00

GöteborgKalmar

19:00

SundsvallElfsborg

19:00

 

AldosiviAtlético Tucumán

19:00

HuracánArgentinos Juniors

21:10

 

BotafogoChapecoense

20:00

Local time

Yesterday, August 24

 

FK TambovDynamo

0:2

FK UfaZenit

1:0

FK KrasnodarLokomotiv

1:1

 

FK KolomnaVeles

1:2

 

AraratFK Strogino

2:1

Salyut-BelgorodKhimik-Arsenal

2:1

 

Legion-DynamoFK Makhachkala

1:0

Spartak-NalchikMashuk-KMV

0:3

UrozhaySpartak-Vladikavkaz

1:1

 

KolosVorskla

0:3

FK OleksandriyaDesna

0:3

DynamoOlympik

1:1

 

AvanhardObolon-Brovar

1:1

VolynChornomorets

3:2

 

DinazPolissya

0:0

FK KalushNyva T

1:3

PodillyaObolon-Brovar-2

1:0

FK UzhhorodVeres

1:2

ChaikaNyva V

2:1

 

MFK Mykolaiv-2VPK-Ahro

1:1

KrystalHirnyk

1:0

EnerhiyaChornomorets-2

4:0

FK NikopolAvanhard-2

1:1

 

SumqayıtSəbail

0:3

 

LoriNoah

1:0

UrartuGandzasar

1:1

 

FK VitebskNeman

0:0

Dynamo BrEnergetik-BDU

6:2

 

OrdabasyShakhtyor

3:2

TobilAtyrau

2:0

 

MilsamiZimbru

1:1

SheriffSfîntul Gheorghe

2:1

 

RapidLASK

1:2

WolfsbergAltach

5:2

MattersburgSt. Pölten

0:1

 

Norwich CityChelsea

2:3

Brighton & Hove AlbionSouthampton

0:2

Manchester UnitedCrystal Palace

1:2

Sheffield UnitedLeicester City

1:2

WatfordWest Ham United

1:3

LiverpoolArsenal

3:1

 

Derby CountyWest Bromwich Albion

1:1

BarnsleyLuton Town

1:3

Blackburn RoversCardiff City

0:0

Charlton AthleticBrentford

1:0

FulhamNottingham Forest

1:2

Huddersfield TownReading

0:2

Hull CityBristol City

1:3

MiddlesbroughMillwall

1:1

Preston North EndSheffield Wednesday

2:1

Queens Park RangersWigan Athletic

3:1

Stoke CityLeeds United

0:3

 

Dunston UTSGoole AFC

2:2

Newcastle BenfieldWorkington

1:0

Seaham Red StarGuisborough Town

3:1

Billingham TownOssett United

3:4

Garforth TownColne

0:4

AshingtonMarske United

1:3

Sunderland RCAHemsworth Miners Welfare

1:0

Pickering TownBridlington Town

3:1

Brighouse TownMorpeth Town

2:2

Pontefract CollieriesHebburn Town

1:1

Frickley AthleticTadcaster Albion

0:1

Northallerton TownStockton Town

0:3

WidnesMossley AFC

2:2

City of LiverpoolSkelmersdale United

2:1

SheffieldLitherland REMYCA

2:1

Eccleshill UnitedGlossop North End

1:1

Stalybridge CelticWest Didsbury & Chorlton

0:0

Ramsbottom UnitedWinsford United

3:3

Charnock RichardLongridge Town

1:1

TraffordBurscough

2:0

LiversedgeDroylsden

1:0

Atherton CollieriesRuncorn Linnets

2:1

1874 NorthwichHandsworth

6:0

Northwich VictoriaPrescot Cables

2:1

Stocksbridge Park SteelsIrlam

2:3

PadihamMarine

1:1

RadcliffeRuncorn Town

0:0

Kidsgrove AthleticNewcastle Town

1:1

Coleshill TownWhitchurch Alport

0:3

TividaleChasetown

0:5

AFC WulfruniansLeek Town

0:1

Stourport SwiftsBoldmere St Michaels

0:0

Bromsgrove SportingLeicester Road

2:1

Bedworth UnitedHalesowen Town

1:1

Belper TownSporting Khalsa

1:1

RomulusMarket Drayton Town

6:0

GresleySutton Coldfield Town

1:2

Lichfield CityHaughmond

3:0

WestfieldsLutterworth Town

2:3

Barton Town FCGrantham Town

1:3

Loughborough DynamoSherwood Colliery

2:2

Melton TownCleethorpes Town

1:3

Boston TownLeicester Nirvana

0:0

Heanor TownAFC Mansfield

0:0

Long Eaton UnitedSouth Normanton Athletic

1:1

Maltby MainLoughborough University

4:1

Winterton RangersKirby Muxloe

0:1

Staveley Miners WelfareLincoln United

2:1

Spalding UnitedDereham Town

2:4

Peterborough SportsBugbrooke St Michaels

7:0

GorlestonAFC Kempston Rovers

0:1

Bedford TownDeeping Rangers

0:1

Wisbech TownEly City

2:2

March Town UnitedWellingborough Town

2:1

Corby TownHolbeach United

4:0

WroxhamStamford

2:4

Cambridge CityBarton Rovers

0:2

Arlesey TownPeterborough Northern Star

2:0

BiggleswadeYaxley

4:0

Bury TownHiston

1:2

Godmanchester RoversSt Neots Town

1:1

Soham Town RangersBiggleswade United

2:0

WalthamstowGreat Wakering Rovers

2:0

CockfostersCoggeshall Town

0:4

Harwich & ParkestonRomford

0:2

Long MelfordColney Heath

0:2

HadleyHoddesdon Town

2:0

London ColneyHalstead Town

5:0

Whitton UnitedHertford Town

2:1

AFC SudburyFelixstowe & Walton United

2:1

Grays AthleticHeybridge Swifts

5:2

ClactonWitham Town

1:1

StotfoldCanvey Island

0:2

Bowers & PitseaBarkingside

4:2

Saffron Walden TownMaldon & Tiptree

1:2

Harlow TownBrentwood Town

1:1

TilburyStanway Rovers

3:1

Wingate & FinchleyWelwyn Garden City

2:0

CheshuntStowmarket Town

1:0

Basildon UnitedFramlingham Town

7:1

Waltham AbbeyWoodbridge Town

4:0

TakeleyWhite Ensign

3:3

Cirencester TownNorth Greenford United

5:0

Aylesbury Vale DynamosNorth Leigh

4:5

ShrivenhamChalfont St Peter

0:2

LonglevensNorthwood

1:0

Wantage TownThame Rangers

2:2

Highworth TownArdley United

3:0

MarlowCinderford Town

2:4

Fairford TownHanwell Town

2:3

WembleyBerkhamsted

2:3

Didcot TownRoman Glass St George

2:1

Thame UnitedLeighton Town

3:3

Slimbridge AFCBurnham

1:1

Brimscombe & ThruppAylesbury United

1:3

AFC DunstableHayes & Yeading United

0:0

Newport Pagnell TownFlackwell Heath

1:2

Tooting & Mitcham UnitedFaversham Town

1:0

SittingbourneUxbridge

2:0

Horsham YMCAEgham Town

2:1

Little CommonThree Bridges

2:1

Sutton AthleticAshford Town

6:0

Steyning TownRamsgate

1:4

Herne BayAFC Croydon Athletic

2:2

Chertsey TownErith & Belvedere

5:1

Sheppey UnitedGlebe

3:1

Cray Valley Paper MillsWhyteleafe

0:2

Whitstable TownNewhaven

3:1

Burgess Hill TownSevenoaks Town

0:3

VCD AthleticAFC Uckfield Town

3:3

Bedfont SportsHanworth Villa

3:2

RedhillBalham

1:4

South ParkCanterbury City

2:1

East Grinstead TownAbbey Rangers

0:1

Tower HamletsHorsham

1:6

ArundelShoreham

1:0

Beckenham TownAshford United

0:1

Phoenix SportsStaines Town

0:6

SouthallSpelthorne Sports

1:2

Bridon RopesChichester City

2:7

ChipsteadHassocks

0:0

Guildford CityAFC Varndeanians

1:2

Haywards Heath TownTunbridge Wells

2:1

CB Hounslow UnitedHorley Town

0:3

Hastings UnitedBroadbridge Heath

1:2

Portland UnitedHamworthy United

4:3

Hythe & DibdenHorndean

2:1

Hamble ClubSholing

0:1

Reading CityMoneyfields

0:3

Fleet TownBaffins Milton Rovers

3:0

AFC BournemouthBracknell Town

0:5

BinfieldLymington Town

3:2

Thatcham TownAndover New Street

7:1

Basingstoke TownWestfield

0:2

KnaphillFareham Town

0:1

Plymouth ParkwayPaulton Rovers

5:2

Yate TownExmouth Town

2:2

Bridgwater TownBrislington

7:0

CribbsBideford

0:1

Clevedon TownBristol Manor Farm

2:5

TavistockFrome Town

2:1

Shepton MalletMelksham Town

1:1

Bradford TownLarkhall Athletic

3:1

StreetWilland Rovers

1:5

BittonMangotsfield United

2:3

Bishop's CleeveKidlington

1:4

 

CharleroiBrugge

18:00*

CercleWaasland-Beveren

1:0

Sint-TruidenZulte Waregem

0:0

OostendeMechelen

2:1

 

Botev PVitosha

2:1

LevskiLokomotiv

1:0

 

RákócziZalaegerszegi TE

0:4

HonvédDebrecen

2:3

DiósgyőrMezőkövesd-Zsóry

0:3

KisvárdaÚjpest

2:0

PaksMOL Fehérvár

0:2

 

HoffenheimWerder

3:2

FortunaBayer 04

1:3

Mainz 05Borussia M

1:3

AugsburgUnion

1:1

Paderborn 07Freiburg

1:3

Schalke 04Bayern

0:3

 

Willem IIEmmen

2:1

Heracles AlmeloVitesse

1:1

HeerenveenTwente

0:0

 

ChikhuraLokomotivi

3:2

DilaTorpedo

2:2

 

ÍAÍBV

2:1

 

Atlético OsasunaEibar

0:0

Real MadridReal Valladolid

1:1

Celta de VigoValencia

1:0

GetafeAthletic

1:1

 

ParmaJuventus

0:1

FiorentinaNapoli

3:4

 

FK LiepājaVentspils

1:2

 

StumbrasŽalgiris K

0:3

 

RosenborgStabæk

3:2

 

CracoviaArka

3:1

LechiaŚląsk

1:1

RakówLech

2:3

 

BenficaPorto

0:2

BoavistaPaços de Ferreira

1:1

 

Crvena ZvezdaČukarički

*

Mladi RadnikPartizan

*

VoždovacMladost

2:0

JavorNapredak

2:2

ProleterVojvodina

0:1

RadFK Mačva

2:0

 

OlimpijaMura

1:1

 

DijonBordeaux

0:2

AmiensNantes

1:2

AngersMetz

3:0

BrestReims

1:0

 

SlavenVaraždin

1:1

 

GrbaljPetrovac

1:2

IskraRudar

2:0

SutjeskaPodgorica

1:2

TitogradKom

3:1

 

FastavKarviná

1:4

PříbramBaumit

4:0

SlaviaBohemians 1905

4:0

 

SiriusÖrebro

3:4

 

Hamilton AcademicalMotherwell

1:3

HibernianSt. Johnstone

2:2

KilmarnockAberdeen

0:0

Ross CountyLivingston

1:4

 

Nõmme KaljuLevadia

2:1

TransFlora

0:1

 

Gimnasia y EsgrimaDefensa y Justicia

0:1

Vélez SársfieldNewell's Old Boys

3:1

Rosario CentralPatronato

1:1

IndependienteColón

2:0

 

Atlético MineiroBahia

0:1

GrêmioAtlético Paranaense

2:1

 

New York CityNew York Red Bulls

2:1

San Jose EarthquakesVancouver Whitecaps

3:1

New England RevolutionChicago Fire

2:1

Philadelphia UnionDC United

3:1

TorontoMontreal Impact

2:1

Real Salt LakeColorado Rapids

2:0

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru