Avangard

Kursk

See also:  Avangard (Kursk), USSR

Founded: 1958

Stadium: Trudovye Rezervy Stadium

Other names:

 1958 – 1966  Trudovye Rezervy
 1966  Trud
 1967 – 1973  Trudovye Rezervy
 1973 –   Avangard

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2019/20 - 1/32 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/16 finals
Russian Cup 2017/18 - Final
Russian Cup 2016/17 - 1/128 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/128 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/128 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/32 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/64 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/64 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/32 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/16 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/32 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/32 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/128 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/256 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/256 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/256 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/256 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/64 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/128 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/256 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/64 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/128 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/64 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/256 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2019 - Winner

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2009 - place 2

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2019/20 FNL First division
  -  Russia 2018/19 FNL First division - place 8
  -  Russia 2017/18 FNL First division - place 11
  -    -  Russia 2016/17, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2015/16, Second division Centre - place 5
  -    -  Russia 2014/15, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2013/14, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2012/13, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2011/12, Second division Centre - place 2
  -  Russia 2010 First division - place 20 ↓ 
  -    -  Russia 2009, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2008, Second division Centre - place 2
  -  Russia 2007 First division - place 18 ↓ 
  -  Russia 2006 First division - place 10
  -  Russia 2005 First division - place 16
  -    -  Russia 2004, Second division Centre - place 2 ↑ 
  -    -  Russia 2003, Second division Centre - place 13
  -    -  Russia 2002, Second division Centre - place 15
  -    -  Russia 2001, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2000, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 1999, Second division Centre - place 15
  -    -  Russia 1998, Second division Centre - place 18
  -    -  Russia 1997, Second league West - place 15
  -    -  Russia 1996, Second league West - place 15
  -    -    -  Russia 1995, Third league Zone 2 - place 1 ↑ 
  -    -    -  Russia 1994, Third league Zone 2 - place 4
  -    -  Russia 1993, Second league Zone 2 - place 6 ↓ 
  -    -  Russia 1992, Second league Zone 2 - place 10

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 687
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
19.09.2019

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
AFC Cup 2019

West Asia Zone, final, Day 1

24.09

Al-Jazeera - Al Ahed

19:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 25

Independiente del ValleCorinthians

19:30

Hà Nội4.25

19:00

WaterhouseMotagua

21:00

 

Chaika (Peschanokopskoye)FK Ufa (Ufa)

18:00

Alaniya (Vladikavkaz)CSKA (Moscow)

18:00

Mordovia (Saransk)FK Rostov (Rostov-on-Don)

18:30

Shinnik (Yaroslavl)FK Sochi (Sochi)

18:30

KAMAZ (Naberezhnye Chelny)Spartak (Moscow)

18:30

FK Khimki (Khimki)Rubin (Kazan)

19:00

Chernomorets (Novorossiysk)Ural (Ekaterinburg)

19:00

Luch (Vladivostok)Dynamo (Moscow)

19:00

FK Chertanovo (Moscow)FK Orenburg (Orenburg)

19:00

Fakel (Voronezh)Arsenal (Tula)

19:00

SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)Akhmat (Grozny)

19:00

Tom (Tomsk)FK Tambov (Tambov)

19:00

FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)FK Krasnodar (Krasnodar)

19:00

Torpedo (Moscow)Krylia Sovetov (Samara)

19:30

Yenisey (Krasnoyarsk)Zenit (Saint Petersburg)

19:30

Baltika (Kaliningrad)Lokomotiv (Moscow)

20:30

 

Kremin (Kremenchuk)Olympic (Donetsk)

15:00

MFK MykolaivChornomorets (Odesa)

15:00

Dinaz (Vyshhorod)FK Oleksandriya (Oleksandriya)

15:00

Ahrobiznes (Volochysk)Dnipro-1 (Dnipropetrovsk)

15:00

Bukovyna (Chernivtsy)FK Lviv (Lviv)

15:30

FK Mynai (Mynai)Volyn (Lutsk)

16:00

Ingulets (Petrove)Karpaty (Lviv)

17:00

Alians (Lypova Dolyna)Balkany (Zorya)

18:00

Obolon-Brovar (Kyiv)Hirnyk-Sport (Komsomolsk)

19:00

 

FK MariupolDynamo

17:00

 

Nyva VFK Uzhhorod

17:00

 

SlaviaFK Vitebsk

16:30

FK HaradzeyaShakhtsyor

18:45

Dynamo BrBATE

20:45

 

AtyrauAstana

18:00

 

Burton AlbionAFC Bournemouth

19:45

Sheffield UnitedSunderland

19:45

ChelseaGrimsby Town

19:45

Oxford UnitedWest Ham United

19:45

Milton Keynes DonsLiverpool

19:45

Brighton & Hove AlbionAston Villa

19:45

Wolverhampton WanderersReading

19:45

Manchester UnitedRochdale

20:00

 

KingstonianGrays Athletic

20:00

 

PSVGroningen

18:30

AjaxFortuna

20:45

 

LeganésAthletic

19:00

MallorcaAtlético Madrid

19:00

ValenciaGetafe

20:00

Real MadridAtlético Osasuna

21:00

 

RomaAtalanta

19:00

FiorentinaSampdoria

21:00

GenoaBologna

21:00

InterLazio

21:00

NapoliCagliari

21:00

ParmaSassuolo

21:00

SPALLecce

21:00

 

StumbrasSūduva

0:3

PalangaRiteriai

17:00

Žalgiris VAtlantas

19:00

 

JavorPartizan

17:00

VoždovacCrvena Zvezda

19:00

 

NK BravoMura

15:45

DomžaleOlimpija

18:00

MariborRudar

20:15

 

Saint-ÉtienneMetz

19:00

NantesRennes

19:00

ToulouseAngers

19:00

MontpellierNîmes

19:00

LilleStrasbourg

19:00

AmiensBordeaux

19:00

BrestLyon

19:00

Paris Saint-GermainReims

21:00

 

AIKGöteborg

19:00

HäckenElfsborg

19:00

ÖrebroÖstersunds

19:00

SiriusHammarby

19:00

 

LivingstonRangers

19:45

CelticPartick Thistle

19:45

KilmarnockHibernian

19:45

HeartsAberdeen

19:45

 

FloraTulevik

19:00

 

CearáCruzeiro

19:30

São PauloGoiás

21:30

FlamengoInternacional

21:30

BahiaBotafogo

21:30

 

TorontoMontreal Impact

19:30

 

New York CityAtlanta United

19:00

Minnesota UnitedSporting Kansas City

19:00

Real Salt LakeLos Angeles Galaxy

19:30

Los AngelesHouston Dynamo

19:30

Portland TimbersNew England Revolution

19:30

San Jose EarthquakesPhiladelphia Union

20:00

Local time

Yesterday, September 23

 

KvantFK Strogino

0:1

 

ChaikaPolissya

0:1

 

ZiraQarabağ

1:3

 

EtarVitosha

1:0

 

WolfsburgHoffenheim

1:1

 

StabækMolde

1:2

 

BragaMarítimo

2:2

SportingFamalicão

1:2

 

JablonecSigma

2:2

 

TalleresGimnasia y Esgrima

2:1

 

AvaíAtlético Mineiro

1:0

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru