Estonia

FIFA rank: 102
UEFA league rank: 46

National stadium: A. Le Coq Arena

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group H - place 4
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group D - place 5
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 5
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 4
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 4
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 5
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 6
World Cup 1938. Qualifying tournament - Group 1 - place 3
World Cup 1934. Qualifying tournament - Group 1 - place 3

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2020. Qualifying tournament - Group C
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group E - place 4
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group E - place 6
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 8 - place 4
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 9 - place 5
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 6

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1924 - First round

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2004 - place 4
King's Cup 2000 - place 4

Overall stats Baltic Cup - overall stats
Baltic Cup 2016 - place 3
Baltic Cup 2014 - place 4
Baltic Cup 2012 - place 3
Baltic Cup 2010 - place 3
Baltic Cup 2008 - place 3
Baltic Cup 2003 - place 3
Baltic Cup 2001 - place 3
Baltic Cup 1998 - place 3
Baltic Cup 1997 - place 3
Baltic Cup 1996 - place 2
Baltic Cup 1995 - place 3
Baltic Cup 1994 - place 3
Baltic Cup 1993 - place 2
Baltic Cup 1992 - place 3
Baltic Cup 1991 (unofficial) - place 3
Baltic Cup 1976 - place 2
Baltic Cup 1975 - place 4
Baltic Cup 1974 - place 2
Baltic Cup 1973 - Winner
Baltic Cup 1972 - Winner
Baltic Cup 1971 - place 2
Baltic Cup 1970 - place 2
Baltic Cup 1969 - Winner
Baltic Cup 1962 - place 2
Baltic Cup 1961 - place 3
Baltic Cup 1960 - Winner
Baltic Cup 1959 - place 3
Baltic Cup 1958 - place 3
Baltic Cup 1957 - place 4
Baltic Cup 1954 - place 4
Baltic Cup 1952 - Winner
Baltic Cup 1950 - place 3
Baltic Cup 1949 - place 3
Baltic Cup 1948 - place 2
Baltic Cup 1940 - place 2
Baltic Cup 1938 - Winner
Baltic Cup 1937 - place 2
Baltic Cup 1936 - place 2
Baltic Cup 1935 - place 3
Baltic Cup 1933 - place 3
Baltic Cup 1932 - place 3
Baltic Cup 1931 - Winner
Baltic Cup 1930 - place 3
Baltic Cup 1929 - Winner
Baltic Cup 1928 - place 2

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 1996 - place 3
Cyprus International Tournament 1995 - place 3

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League C - Group 2 - place 4

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1945 1942 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920

Clubs:

Ajax Lasnamäe (Tallinn)
Dünamo (Tallinn)
DAG (Tartu)
Eesti Põlevkivi (Jõhvi)
Elva (Elva)
FC Levadia II Tallinn (Tallinn)
FC Viljandi (Viljandi)
FCI Tallinn (Tallinn)
Flora (Tallinn)
Kalev (Sillamäe)
Kalev (Tallinn)
Keemik (Kohtla-Järve)
Kreenholm (Narva)
Kuressaare (Kuressaare)
Lantana (Tallinn)
Levadia (Pärnu)
Levadia (Tallinn)
Lokomotiv (Jõhvi)
Lootus (Kohtla-Järve)
Maag (Tartu)

Maardu (Maardu)
Nõmme Kalju (Tallinn)
Nikol (Tallinn)
Norma (Tallinn)
Pärnu (Pärnu)
Pärnu (Pärnu)
Paide (Paide)
Sadam (Tallinn)
Santos (Tartu)
Tallinna JK (Tallinn)
Tamme Auto (Kiviõli)
Tammeka (Tartu)
Tarvas (Rakvere)
Tervis (Pärnu)
Trans (Narva)
Tulevik (Viljandi)
TVMK (Tallinn)
Valga (Valga)
Vall (Tallinn)
Vigri (Tallinn)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 687
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
19.09.2019

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
UEFA Champions League 2019/20

Group A, Day 2

01.10

Real Madrid - Brugge

18:55

01.10

Galatasaray - Paris Saint-Germain

22:00

Group B, Day 2

01.10

Tottenham Hotspur - Bayern

20:00

01.10

Crvena Zvezda - Olympiakós

21:00

Group C, Day 2

01.10

Atalanta - Shahtar Donetsk

18:55

01.10

Manchester City - Dinamo Zagreb

20:00

Group D, Day 2

01.10

Juventus - Bayer 04

21:00

01.10

Lokomotiv Moscow - Atlético

22:00

Group E, Day 2

02.10

Genk - Napoli

18:55

02.10

Liverpool - Red Bull

20:00

Group F, Day 2

02.10

Slavia Praha - Borussia Dortmund

18:55

02.10

Barcelona - Inter

21:00

Group G, Day 2

02.10

RB Leipzig - Lyon

21:00

02.10

Zenit - Benfica

22:00

Group H, Day 2

02.10

Valencia - Ajax

21:00

02.10

Lille - Chelsea

21:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 25

Independiente del ValleCorinthians

19:30

Hà Nội4.25

19:00

WaterhouseMotagua

21:00

 

Chaika (Peschanokopskoye)FK Ufa (Ufa)

18:00

Alaniya (Vladikavkaz)CSKA (Moscow)

18:00

Mordovia (Saransk)FK Rostov (Rostov-on-Don)

18:30

Shinnik (Yaroslavl)FK Sochi (Sochi)

18:30

KAMAZ (Naberezhnye Chelny)Spartak (Moscow)

18:30

FK Khimki (Khimki)Rubin (Kazan)

19:00

Chernomorets (Novorossiysk)Ural (Ekaterinburg)

19:00

Luch (Vladivostok)Dynamo (Moscow)

19:00

FK Chertanovo (Moscow)FK Orenburg (Orenburg)

19:00

Fakel (Voronezh)Arsenal (Tula)

19:00

SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)Akhmat (Grozny)

19:00

Tom (Tomsk)FK Tambov (Tambov)

19:00

FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)FK Krasnodar (Krasnodar)

19:00

Torpedo (Moscow)Krylia Sovetov (Samara)

19:30

Yenisey (Krasnoyarsk)Zenit (Saint Petersburg)

19:30

Baltika (Kaliningrad)Lokomotiv (Moscow)

20:30

 

Kremin (Kremenchuk)Olympic (Donetsk)

15:00

MFK MykolaivChornomorets (Odesa)

15:00

Dinaz (Vyshhorod)FK Oleksandriya (Oleksandriya)

15:00

Ahrobiznes (Volochysk)Dnipro-1 (Dnipropetrovsk)

15:00

Bukovyna (Chernivtsy)FK Lviv (Lviv)

15:30

FK Mynai (Mynai)Volyn (Lutsk)

16:00

Ingulets (Petrove)Karpaty (Lviv)

17:00

Alians (Lypova Dolyna)Balkany (Zorya)

18:00

Obolon-Brovar (Kyiv)Hirnyk-Sport (Komsomolsk)

19:00

 

FK MariupolDynamo

17:00

 

Nyva VFK Uzhhorod

17:00

 

SlaviaFK Vitebsk

16:30

FK HaradzeyaShakhtsyor

18:45

Dynamo BrBATE

20:45

 

AtyrauAstana

18:00

 

Burton AlbionAFC Bournemouth

19:45

Sheffield UnitedSunderland

19:45

ChelseaGrimsby Town

19:45

Oxford UnitedWest Ham United

19:45

Milton Keynes DonsLiverpool

19:45

Brighton & Hove AlbionAston Villa

19:45

Wolverhampton WanderersReading

19:45

Manchester UnitedRochdale

20:00

 

KingstonianGrays Athletic

20:00

 

PSVGroningen

18:30

AjaxFortuna

20:45

 

LeganésAthletic

19:00

MallorcaAtlético Madrid

19:00

ValenciaGetafe

20:00

Real MadridAtlético Osasuna

21:00

 

RomaAtalanta

19:00

FiorentinaSampdoria

21:00

GenoaBologna

21:00

InterLazio

21:00

NapoliCagliari

21:00

ParmaSassuolo

21:00

SPALLecce

21:00

 

StumbrasSūduva

0:3

PalangaRiteriai

17:00

Žalgiris VAtlantas

19:00

 

JavorPartizan

17:00

VoždovacCrvena Zvezda

19:00

 

NK BravoMura

15:45

DomžaleOlimpija

18:00

MariborRudar

20:15

 

Saint-ÉtienneMetz

19:00

NantesRennes

19:00

ToulouseAngers

19:00

MontpellierNîmes

19:00

LilleStrasbourg

19:00

AmiensBordeaux

19:00

BrestLyon

19:00

Paris Saint-GermainReims

21:00

 

AIKGöteborg

19:00

HäckenElfsborg

19:00

ÖrebroÖstersunds

19:00

SiriusHammarby

19:00

 

LivingstonRangers

19:45

CelticPartick Thistle

19:45

KilmarnockHibernian

19:45

HeartsAberdeen

19:45

 

FloraTulevik

19:00

 

CearáCruzeiro

19:30

São PauloGoiás

21:30

FlamengoInternacional

21:30

BahiaBotafogo

21:30

 

TorontoMontreal Impact

19:30

 

New York CityAtlanta United

19:00

Minnesota UnitedSporting Kansas City

19:00

Real Salt LakeLos Angeles Galaxy

19:30

Los AngelesHouston Dynamo

19:30

Portland TimbersNew England Revolution

19:30

San Jose EarthquakesPhiladelphia Union

20:00

Local time

Yesterday, September 23

 

KvantFK Strogino

0:1

 

ChaikaPolissya

0:1

 

ZiraQarabağ

1:3

 

EtarVitosha

1:0

 

WolfsburgHoffenheim

1:1

 

StabækMolde

1:2

 

BragaMarítimo

2:2

SportingFamalicão

1:2

 

JablonecSigma

2:2

 

TalleresGimnasia y Esgrima

2:1

 

AvaíAtlético Mineiro

1:0

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru