Denmark

FIFA rank: 10
UEFA league rank: 17

National stadium: Parken

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Final tournament - Round of 16
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group B - place 2
World Cup 2010. Final tournament - Group E - place 3
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 1
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 3
World Cup 2002. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 1
World Cup 1998. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 1
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 3
World Cup 1990. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 2
World Cup 1986. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 1986. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 1
World Cup 1982. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1978. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 3
World Cup 1974. Qualifying tournament, Europe - Group 8 - place 3
World Cup 1970. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 3
World Cup 1966. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 4
World Cup 1958. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 3

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2012. Final tournament - Group B - place 3
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group H - place 1
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group F - place 4
European Football Championship 2004. Final tournament - Quarterfinal
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 2 - place 1
European Football Championship 2000. Final tournament - Group D - place 4
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 1996. Final tournament - Group D - place 3
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 2 - place 2
European Football Championship 1992. Final tournament - Winner
European Football Championship 1992. Qualifying tournament - Group 4 - place 2
European Football Championship 1988. Final tournament - Group A - place 4
European Football Championship 1988. Qualifying tournament - Group 6 - place 1
European Football Championship 1984. Final tournament - Semifinal
European Football Championship 1984. Qualifying tournament - Group 3 - place 1
European Football Championship 1980. Qualifying tournament - Group 1 - place 5
European Football Championship 1976. Qualifying tournament - Group 4 - place 4
European Football Championship 1972. Qualifying tournament - Group 5 - place 4
European Football Championship 1968. Qualifying tournament - Group 5 - place 4
European Nations Cup 1964. Final tournament - place 4
European Nations Cup 1964. Qualifying tournament - Quarterfinal
European Nations Cup 1960. Qualifying tournament - 1/8 finals

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 2
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 4
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Europe - First round, group 4
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, Europe - Preliminary round
Olympic Games 1972. Final tournament - Semifinal group A - place 3
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, Europe - Group 4
Olympic Games 1964. Qualifying tournament, Europe - Group 1, round 1
Olympic Games 1960. Final tournament - place 2
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 1
Olympic Games 1952 - Quarterfinal
Olympic Games 1948 - place 2
Olympic Games 1920 - First round
Olympic Games 1912 - place 2
Olympic Games 1908 - place 2

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
King Fahd Cup 1995 - Winner

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2012 - place 2
King's Cup 2010 - Winner
King's Cup 2009 - Winner
King's Cup 1998 - place 3
King's Cup 1996 - place 2

Overall stats Nehru Cup - overall stats
Nehru Cup 1987 - Semifinal

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1989 - place 2

Overall stats U.S. Cup - overall stats
U.S. Cup 1997 - place 2

Overall stats Kirin Cup - overall stats
Kirin Cup Soccer 2016 - place 3

Overall stats Nordic Football Championship - overall stats
Nordic Football Championship 2000/01 - Championship - place 3
Nordic Football Championship 1981/83 - Championship - place 1
Nordic Football Championship 1978/80 - Championship - place 1
Nordic Football Championship 1972/77 - Championship - place 2
Nordic Football Championship 1968/71 - Championship - place 2
Nordic Football Championship 1964/67 - Championship - place 2
Nordic Football Championship 1960/63 - Championship - place 2
Nordic Football Championship 1956/59 - Championship - place 3
Nordic Football Championship 1952/55 - Championship - place 3
Nordic Football Championship 1948/51 - Championship - place 2
Nordic Football Championship 1937/47 - Championship - place 2
Nordic Football Championship 1933/36 - Championship - place 2
Nordic Football Championship 1929/32 - Championship - place 3
Nordic Football Championship 1924/28 - Championship - place 1

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 4

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912

Clubs:

AaB (Aalborg)
Aarhus (Aarhus)
AB København (Copenhagen)
B 1901 (Nykøbing Falster)
B 1903 (Copenhagen)
B 1909 (Odense)
B 1913 (Odense)
B 93 (Copenhagen)
Brøndby (Brøndby)
Copenhagen XI (Copenhagen)
Esbjerg (Esbjerg)
Frem (København)
Fremad Amager (Copenhagen)
Herfølge (Herfølge)
Horsens (Horsens)
Hvidovre (Hvidovre)
Ikast (Ikast)
København (Copenhagen)

Køge (Køge)
Kastrup (Tårnby)
KB (Copenhagen)
Lyngby (Kongens Lyngby)
Midtjylland (Midtjylland)
Næstved (Naestved)
Nordsjælland (Farum)
Nordvest (Holbæk)
Odense (Odense)
Odense XI (Odense)
Randers (Randers)
SønderjyskE (Haderslev)
Silkeborg (Silkeborg)
Vanløse (København)
Vejle (Vejle)
Vestsjælland (Slagelse)
Viborg (Viborg)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 820
Matches:1 015 963
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 415
Site news
10.10.2018
current

Quarterfinal of the
Russian Cup 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, October 20

 

FK OrenburgYenisey

13:30

UralKrylia Sovetov

16:00

FK UfaRubin

18:30

 

Spartak-2FK Chertanovo

14:30

ShinnikLuch

15:00

AvangardTom

16:00

FakelFK Tambov

16:00

FK KhimkiFK Tyumen

16:00

Rotor-VolgogradMordovia

16:00

BaltikaFK Krasnodar-2

16:00

FK Nizhniy NovgorodFK Armavir

16:00

FK SochiSibir

17:00

Zenit-2SKA-Khabarovsk

17:00

 

Znamya TrudaVeles

13:00

Pskov-747Lokomotiv-Kazanka

14:00

FK KolomnaTorpedo

14:00

LeningradetsDnepr

15:00

 

FK KalugaMetallurg

14:00

KvantDynamo

14:00

FK RyazanZorkiy

15:00

Salyut-BelgorodSaturn

15:00

SokolRotor-2

15:30

FK StroginoTorpedo

16:00

 

FK MariupolZorya

14:00

VorsklaDynamo

17:00

 

InguletsKobra

*

AvanhardBalkany

13:00

KolosDnipro-1

15:00

RukhVolyn

15:00

Hirnyk-SportAhrobiznes

15:00

ZirkaMetalist 1925

15:00

 

Cherkashchyna-AkademiyaFK Mynai

15:00

VeresFK Kalush

16:00

PodillyaNyva V

16:00

 

Real PharmaKrystal

15:00

HirnykEnerhiya

15:00

FK NikopolKremin

15:00

 

QəbələNeftçi

17:00

QarabağSəbail

19:00

 

ArtsakhLori

14:00

ShirakArarat

15:00

 

FK MinskDynamo Mn

15:00

BATEFK Haradzeya

17:00

ShakhtsyorNeman

19:00

 

AstanaOrdabasy

19:00

 

ZimbruZarya

15:00

Dinamo-AutoSperanţa

15:00

 

NavbahorBuxoro

16:00

MetallurgBunyodkor

16:00

PaxtakorLokomotiv

18:00

 

Red BullWacker

17:00

LASKAltach

17:00

HartbergRapid

17:00

 

ChelseaManchester United

12:30

AFC BournemouthSouthampton

15:00

Cardiff CityFulham

15:00

Manchester CityBurnley

15:00

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

15:00

West Ham UnitedTottenham Hotspur

15:00

Wolverhampton WanderersWatford

15:00

Huddersfield TownLiverpool

17:30

 

Blackburn RoversLeeds United

12:00

Aston VillaSwansea City

15:00

BrentfordBristol City

15:00

ReadingMillwall

15:00

Hull CityPreston North End

15:00

Ipswich TownQueens Park Rangers

15:00

Nottingham ForestNorwich City

15:00

Rotherham UnitedBolton Wanderers

15:00

Stoke CityBirmingham City

15:00

Wigan AthleticWest Bromwich Albion

15:00

Derby CountySheffield United

17:30

 

Dunston UTSGateshead

12:30

GuiseleyStourbridge

15:00

Warrington TownHalifax Town

15:00

ChorleyBarrow

15:00

Hartlepool UnitedKidsgrove Athletic

15:00

AFC FyldeChesterfield

15:00

SouthportAshton United

15:00

Blyth SpartansYork City

15:00

Harrogate TownWrexham

15:00

Stockport CountyAltrincham

15:00

MarineSalford City

15:00

Witton AlbionSolihull Moors

15:00

Alfreton TownSt Neots Town

15:00

WokingWelling United

15:00

Hitchin TownLeatherhead

15:00

Chippenham TownMaidenhead United

15:00

Eastbourne BoroughSlough Town

15:00

Hemel Hempstead TownOxford City

15:00

Weston-super-MareBath City

15:00

Boreham WoodDagenham & Redbridge

15:00

Metropolitan PoliceHavant & Waterlooville

15:00

Gloucester CityBromley

15:00

Aldershot TownKettering Town

15:00

Torquay UnitedWinchester City

15:00

Billericay TownTaunton Town

15:00

EastleighHampton & Richmond Borough

15:00

WealdstoneSutton United

15:00

Ebbsfleet UnitedWorthing

15:00

Maidstone UnitedLeyton Orient

15:00

Haringey BoroughPoole Town

15:00

BarnetBraintree Town

15:00

Concord RangersDover Athletic

15:00

 

Mouscron-PéruwelzStandard

18:00

KortrijkSint-Truiden

20:00

AntwerpLokeren

20:00

GenkEupen

20:30

 

SlaviaSeptemvri

15:00

Botev PCherno More

17:15

LudogoretsLevski

20:00

 

KisvárdaMezőkövesd-Zsóry

17:00

HaladásVidi

17:00

MTKHonvéd

17:00

DiósgyőrÚjpest

17:00

DebrecenPaks

17:00

PuskásFerencváros

19:30

 

Bayer 04Hannover

15:30

StuttgartBorussia D

15:30

AugsburgRB Leipzig

15:30

WolfsburgBayern

15:30

NürnbergHoffenheim

15:30

Schalke 04Werder

18:30

 

PSVEmmen

18:30

ExcelsiorVitesse

18:30

HeerenveenAjax

20:45

UtrechtAZ

20:45

 

SioniSamtredia

15:30

 

Real MadridLevante

13:00

ValenciaLeganés

16:15

VillarrealAtlético

18:30

BarcelonaSevilla

20:45

 

RomaSPAL

15:00

JuventusGenoa

18:00

UdineseNapoli

20:30

 

Riga FCJelgava

13:00

VentspilsSpartaks

15:00

FK LiepājaMETTA/LU

17:00

 

SandefjordStrømsgodset

18:00

 

Zagłębie SMiedź

15:30

ŚląskArka

18:00

LechKorona

20:30

 

VoždovacMladost

16:00

ProleterFK Mačva

19:00

Crvena ZvezdaRad

19:00

RadničkiZemun

19:00

NapredakRadnik

19:00

 

MuraRudar

14:00

GoricaMaribor

16:00

AluminijDomžale

18:00

 

Paris Saint-GermainAmiens

17:00

CaenGuingamp

20:00

DijonLille

20:00

NantesToulouse

20:00

ReimsAngers

20:00

StrasbourgMonaco

20:00

 

RudešOsijek

15:00

Istra 1961Dinamo

17:30

 

BudućnostTitograd

13:30

IskraZeta

13:30

RudarGrbalj

13:30

PetrovacSutjeska

13:30

LovćenMornar

13:30

 

SigmaFastav

15:00

PříbramBaumit

17:00

BaníkKarviná

17:00

SlováckoTeplice

17:00

 

DalkurdÖrebro

16:00

 

CelticHibernian

15:00

HeartsAberdeen

15:00

LivingstonDundee

15:00

MotherwellSt. Johnstone

15:00

St. MirrenKilmarnock

15:00

 

KuressaareKalev

13:00

PaidePärnu

13:00

TransFlora

16:00

 

AméricaGrêmio

16:00

BotafogoBahia

16:00

São PauloAtlético Paranaense

19:00

SportVasco da Gama

19:00

 

Guangzhou Evergrande TaobaoBeijing Renhe

19:35

Guizhou HengfengDalian Yifang

19:35

Chongqing Dangdai LifanHebei China Fortune

19:35

Shanghai Greenland ShenhuaTianjin Quanjian

19:35

Shandong Luneng TaishanTianjin Teda

19:35

Local time

Yesterday, October 18

 

Real Salt LakeNew England Revolution

4:1

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru