Côte d'Ivoire

FIFA rank: 57

National stadium: Stade Félix Houphouët-Boigny

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Africa - Third round, group C - place 2
World Cup 2014. Final tournament - Group C - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Africa - Third round
World Cup 2010. Final tournament - Group G - place 3
World Cup 2010. Qualifying tournament, Africa - Third round, group E - place 1
World Cup 2006. Final tournament - Group C - place 3
World Cup 2006. Qualifying tournament, Africa - Group 3 - place 1
World Cup 2002. Qualifying tournament, Africa - Second round, group 4 - place 2
World Cup 1998. Qualifying tournament, Africa - First round
World Cup 1994. Qualifying tournament, Africa - Second round, group 1 - place 2
World Cup 1990. Qualifying tournament, Africa - Second round, group 1 - place 2
World Cup 1986. Qualifying tournament, Africa - Round 2
World Cup 1978. Qualifying tournament, Africa - Round 3
World Cup 1974. Qualifying tournament, Africa - Round 3

Overall stats African Cup of Nations - overall stats
African Cup of Nations 2019. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2019. Qualifying tournament - Group H - place 2
African Cup of Nations 2017. Final tournament - Group C - place 3
African Cup of Nations 2017. Qualifying tournament - Group I - place 1
African Cup of Nations 2015. Final tournament - Winner
African Cup of Nations 2015. Qualifying tournament - Group D - place 2
African Cup of Nations 2013. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2013. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 2012. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 2012. Qualifying tournament - Group H - place 1
African Cup of Nations 2010. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2008. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 2008. Qualifying tournament - Group 1 - place 1
African Cup of Nations 2006. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 2004. Qualifying tournament - Group 11 - place 2
African Cup of Nations 2002. Final tournament - Group C - place 4
African Cup of Nations 2002. Qualifying tournament - Group 7 - place 2
African Cup of Nations 2000. Final tournament - Group A - place 3
African Cup of Nations 2000. Qualifying tournament - Group 3 - place 1
African Cup of Nations 1998. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 1998. Qualifying tournament - Group 2 - place 1
African Cup of Nations 1996. Final tournament - Group D - place 3
African Cup of Nations 1996. Qualifying tournament - Group 7 - place 2
African Cup of Nations 1994. Final tournament - place 3
African Cup of Nations 1992. Final tournament - Winner
African Cup of Nations 1992. Qualifying tournament - Group 3 - place 1
African Cup of Nations 1990. Final tournament - Group A - place 3
African Cup of Nations 1990. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1988. Final tournament - Group A - place 3
African Cup of Nations 1988. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1986. Final tournament - place 3
African Cup of Nations 1986. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1984. Final tournament - Group A - place 3
African Cup of Nations 1980. Final tournament - Group A - place 3
African Cup of Nations 1980. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1978. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1976. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1974. Final tournament - Group A - place 4
African Cup of Nations 1974. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1972. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1970. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 1970. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1968. Final tournament - place 3
African Cup of Nations 1968. Qualifying tournament - Group 3 - place 1
African Cup of Nations 1965. Final tournament - place 3

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, Africa - Second round
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Africa - First round

Overall stats All-Africa Games - overall stats
All-Africa Games 1987 - 5th place match
All-Africa Games 1965 - place 3

Overall stats AFC-CAF Challenge Cup - overall stats
Afro-Asian Cup of Nations 1993 - Final

Overall stats CECAFA Cup - overall stats
CECAFA Cup 2010 - place 2

Overall stats CEDEAO Cup - overall stats
CEDEAO Cup 1991. Final tournament - Winner
CEDEAO Cup 1991. Qualifying tournament - Qualifying round
CEDEAO Cup 1990. Final tournament - place 3
CEDEAO Cup 1987. Final tournament - Winner
CEDEAO Cup 1987. Qualifying tournament - Qualifying round
CEDEAO Cup 1985. Final tournament - place 2
CEDEAO Cup 1983. Final tournament - Winner

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
King Fahd Cup 1992 - place 4

Overall stats WAFU Cup - overall stats
WAFU Cup 2002 - Group A - place 1

Overall stats West African Nations Cup - overall stats
West African Nations Cup 1987 - Group 2 - place 3
West African Nations Cup 1984 - place 3
West African Nations Cup 1983 - place 3
West African Nations Cup 1982 - place 4

Overall stats Kirin Cup - overall stats
Kirin Cup 2008 - place 3

Overall stats African Nations Championship - overall stats
African Nations Championship 2020. Qualifying tournament - Zone West B, second round
African Nations Championship 2018. Final tournament - Group B - place 4
African Nations Championship 2018. Qualifying tournament - Zone West B, second round
African Nations Championship 2016. Final tournament - place 3
African Nations Championship 2016. Qualifying tournament - Zone West B, first round
African Nations Championship 2014. Qualifying tournament - Zone West B, first round
African Nations Championship 2011. Final tournament - Group C - place 3
African Nations Championship 2011. Qualifying tournament - Zone West B
African Nations Championship 2009. Final tournament - Group A - place 4

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1991 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1980 1970 1969 1967 1962

Clubs:

AFAD (Abidjan)
Africa Sports (Abidjan)
Alliance (Bouaké)
ASC Bouaké (Bouaké)
ASEC Mimosas (Abidjan)
ASI Abengourou (Abengourou)
Bingerville (Bingerville)
Bouaflé (Bouaflé)
Denguélé (Odienné)
Issia Wazi (Issia)
JC Abidjan (Abidjan)
Man FC (Man)

RC Daloa (Daloa)
Séwé Sports (San-Pédro)
San Pédro (San Pédro)
Satellite du Plateau (Abidjan)
SC Gagnoa (Gagnoa)
SO de l'Armée (Yamoussoukro)
Sotra
Stade d'Abidjan (Abidjan)
Stella Club d'Adjamé (Abidjan)
Tanda (Abengourou)
Williamsville (Abidjan)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 013
Matches:1 031 494
Clubs:10 824
National teams:259
Stadiums:9 550
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

In the football world

Tomorrow, August 26

Al Nassr RiyadhAl Sadd

20:45

 

FK SochiUral

20:00

 

Spartak-2Rotor

16:00

 

AkronKAMAZ

19:00

 

Dnipro-1FK Lviv

19:00

 

ZiraNeftçi

19:00

 

AraratAlashkert

19:15

 

Halesowen TownBedworth United

15:00*

 

Botev VEtar

20:30

 

FylkirHK

19:15

ValurStjarnan

19:15

 

InterLecce

20:45

 

Bodø/GlimtVålerenga

19:00

 

PogońWisła P

18:00

 

DomžaleAluminij

18:00

 

FalkenbergsHammarby

19:00

GöteborgKalmar

19:00

SundsvallElfsborg

19:00

 

AldosiviAtlético Tucumán

19:00

HuracánArgentinos Juniors

21:10

 

BotafogoChapecoense

20:00

Local time

Yesterday, August 24

 

FK TambovDynamo

0:2

FK UfaZenit

1:0

FK KrasnodarLokomotiv

1:1

 

FK KolomnaVeles

1:2

 

AraratFK Strogino

2:1

Salyut-BelgorodKhimik-Arsenal

2:1

 

Legion-DynamoFK Makhachkala

1:0

Spartak-NalchikMashuk-KMV

0:3

UrozhaySpartak-Vladikavkaz

1:1

 

KolosVorskla

0:3

FK OleksandriyaDesna

0:3

DynamoOlympik

1:1

 

AvanhardObolon-Brovar

1:1

VolynChornomorets

3:2

 

DinazPolissya

0:0

FK KalushNyva T

1:3

PodillyaObolon-Brovar-2

1:0

FK UzhhorodVeres

1:2

ChaikaNyva V

2:1

 

MFK Mykolaiv-2VPK-Ahro

1:1

KrystalHirnyk

1:0

EnerhiyaChornomorets-2

4:0

FK NikopolAvanhard-2

1:1

 

SumqayıtSəbail

0:3

 

LoriNoah

1:0

UrartuGandzasar

1:1

 

FK VitebskNeman

0:0

Dynamo BrEnergetik-BDU

6:2

 

OrdabasyShakhtyor

3:2

TobilAtyrau

2:0

 

MilsamiZimbru

1:1

SheriffSfîntul Gheorghe

2:1

 

RapidLASK

1:2

WolfsbergAltach

5:2

MattersburgSt. Pölten

0:1

 

Norwich CityChelsea

2:3

Brighton & Hove AlbionSouthampton

0:2

Manchester UnitedCrystal Palace

1:2

Sheffield UnitedLeicester City

1:2

WatfordWest Ham United

1:3

LiverpoolArsenal

3:1

 

Derby CountyWest Bromwich Albion

1:1

BarnsleyLuton Town

1:3

Blackburn RoversCardiff City

0:0

Charlton AthleticBrentford

1:0

FulhamNottingham Forest

1:2

Huddersfield TownReading

0:2

Hull CityBristol City

1:3

MiddlesbroughMillwall

1:1

Preston North EndSheffield Wednesday

2:1

Queens Park RangersWigan Athletic

3:1

Stoke CityLeeds United

0:3

 

Dunston UTSGoole AFC

2:2

Newcastle BenfieldWorkington

1:0

Seaham Red StarGuisborough Town

3:1

Billingham TownOssett United

3:4

Garforth TownColne

0:4

AshingtonMarske United

1:3

Sunderland RCAHemsworth Miners Welfare

1:0

Pickering TownBridlington Town

3:1

Brighouse TownMorpeth Town

2:2

Pontefract CollieriesHebburn Town

1:1

Frickley AthleticTadcaster Albion

1:2

Northallerton TownStockton Town

0:3

WidnesMossley AFC

2:2

City of LiverpoolSkelmersdale United

2:1

SheffieldLitherland REMYCA

2:1

Eccleshill UnitedGlossop North End

1:1

Stalybridge CelticWest Didsbury & Chorlton

0:0

Ramsbottom UnitedWinsford United

3:3

Charnock RichardLongridge Town

1:1

TraffordBurscough

2:0

LiversedgeDroylsden

1:0

Atherton CollieriesRuncorn Linnets

2:1

1874 NorthwichHandsworth

6:0

Northwich VictoriaPrescot Cables

2:1

Stocksbridge Park SteelsIrlam

2:3

PadihamMarine

1:1

RadcliffeRuncorn Town

0:0

Kidsgrove AthleticNewcastle Town

1:1

Coleshill TownWhitchurch Alport

0:3

TividaleChasetown

0:5

AFC WulfruniansLeek Town

0:1

Stourport SwiftsBoldmere St Michaels

0:0

Bromsgrove SportingLeicester Road

2:1

Bedworth UnitedHalesowen Town

1:1

Belper TownSporting Khalsa

1:1

RomulusMarket Drayton Town

6:0

GresleySutton Coldfield Town

1:2

Lichfield CityHaughmond

3:0

WestfieldsLutterworth Town

2:3

Barton Town FCGrantham Town

1:3

Loughborough DynamoSherwood Colliery

2:2

Melton TownCleethorpes Town

1:3

Boston TownLeicester Nirvana

0:0

Heanor TownAFC Mansfield

0:0

Long Eaton UnitedSouth Normanton Athletic

1:1

Maltby MainLoughborough University

4:1

Winterton RangersKirby Muxloe

0:1

Staveley Miners WelfareLincoln United

2:1

Spalding UnitedDereham Town

2:4

Peterborough SportsBugbrooke St Michaels

7:0

GorlestonAFC Kempston Rovers

0:1

Bedford TownDeeping Rangers

0:1

Wisbech TownEly City

2:2

March Town UnitedWellingborough Town

2:1

Corby TownHolbeach United

4:0

WroxhamStamford

2:4

Cambridge CityBarton Rovers

0:2

Arlesey TownPeterborough Northern Star

2:0

BiggleswadeYaxley

4:0

Bury TownHiston

1:2

Godmanchester RoversSt Neots Town

1:1

Soham Town RangersBiggleswade United

2:0

WalthamstowGreat Wakering Rovers

2:0

CockfostersCoggeshall Town

0:4

Harwich & ParkestonRomford

0:2

Long MelfordColney Heath

0:2

HadleyHoddesdon Town

2:0

London ColneyHalstead Town

5:0

Whitton UnitedHertford Town

2:1

AFC SudburyFelixstowe & Walton United

2:1

Grays AthleticHeybridge Swifts

5:2

ClactonWitham Town

1:1

StotfoldCanvey Island

0:2

Bowers & PitseaBarkingside

4:2

Saffron Walden TownMaldon & Tiptree

1:2

Harlow TownBrentwood Town

1:1

TilburyStanway Rovers

3:1

Wingate & FinchleyWelwyn Garden City

2:0

CheshuntStowmarket Town

1:0

Basildon UnitedFramlingham Town

7:1

Waltham AbbeyWoodbridge Town

4:0

TakeleyWhite Ensign

3:3

Cirencester TownNorth Greenford United

5:0

Aylesbury Vale DynamosNorth Leigh

4:5

ShrivenhamChalfont St Peter

0:2

LonglevensNorthwood

1:0

Wantage TownThame Rangers

2:2

Highworth TownArdley United

3:0

MarlowCinderford Town

2:4

Fairford TownHanwell Town

2:3

WembleyBerkhamsted

2:3

Didcot TownRoman Glass St George

2:1

Thame UnitedLeighton Town

3:3

Slimbridge AFCBurnham

1:1

Brimscombe & ThruppAylesbury United

1:3

AFC DunstableHayes & Yeading United

0:0

Newport Pagnell TownFlackwell Heath

1:2

Tooting & Mitcham UnitedFaversham Town

1:0

SittingbourneUxbridge

2:0

Horsham YMCAEgham Town

2:1

Little CommonThree Bridges

2:1

Sutton AthleticAshford Town

6:0

Steyning TownRamsgate

1:4

Herne BayAFC Croydon Athletic

2:2

Chertsey TownErith & Belvedere

5:1

Sheppey UnitedGlebe

3:1

Cray Valley Paper MillsWhyteleafe

0:2

Whitstable TownNewhaven

3:1

Burgess Hill TownSevenoaks Town

0:3

VCD AthleticAFC Uckfield Town

3:3

Bedfont SportsHanworth Villa

3:2

RedhillBalham

1:4

South ParkCanterbury City

2:1

East Grinstead TownAbbey Rangers

0:1

Tower HamletsHorsham

1:6

ArundelShoreham

1:0

Beckenham TownAshford United

0:1

Phoenix SportsStaines Town

0:6

SouthallSpelthorne Sports

1:2

Bridon RopesChichester City

2:7

ChipsteadHassocks

0:0

Guildford CityAFC Varndeanians

1:2

Haywards Heath TownTunbridge Wells

2:1

CB Hounslow UnitedHorley Town

0:3

Hastings UnitedBroadbridge Heath

1:2

Portland UnitedHamworthy United

4:3

Hythe & DibdenHorndean

2:1

Hamble ClubSholing

0:1

Reading CityMoneyfields

0:3

Fleet TownBaffins Milton Rovers

3:0

AFC BournemouthBracknell Town

0:5

BinfieldLymington Town

3:2

Thatcham TownAndover New Street

7:1

Basingstoke TownWestfield

0:2

KnaphillFareham Town

0:1

Plymouth ParkwayPaulton Rovers

5:2

Yate TownExmouth Town

2:2

Bridgwater TownBrislington

7:0

CribbsBideford

0:1

Clevedon TownBristol Manor Farm

2:5

TavistockFrome Town

2:1

Shepton MalletMelksham Town

1:1

Bradford TownLarkhall Athletic

3:1

StreetWilland Rovers

1:5

BittonMangotsfield United

2:3

Bishop's CleeveKidlington

1:4

 

CharleroiBrugge

18:00*

CercleWaasland-Beveren

1:0

Sint-TruidenZulte Waregem

0:0

OostendeMechelen

2:1

 

Botev PVitosha

2:1

LevskiLokomotiv

1:0

 

RákócziZalaegerszegi TE

0:4

HonvédDebrecen

2:3

DiósgyőrMezőkövesd-Zsóry

0:3

KisvárdaÚjpest

2:0

PaksMOL Fehérvár

0:2

 

HoffenheimWerder

3:2

FortunaBayer 04

1:3

Mainz 05Borussia M

1:3

AugsburgUnion

1:1

Paderborn 07Freiburg

1:3

Schalke 04Bayern

0:3

 

Willem IIEmmen

2:1

Heracles AlmeloVitesse

1:1

HeerenveenTwente

0:0

 

ChikhuraLokomotivi

3:2

DilaTorpedo

2:2

 

ÍAÍBV

2:1

 

Atlético OsasunaEibar

0:0

Real MadridReal Valladolid

1:1

Celta de VigoValencia

1:0

GetafeAthletic

1:1

 

ParmaJuventus

0:1

FiorentinaNapoli

3:4

 

FK LiepājaVentspils

1:2

 

StumbrasŽalgiris K

0:3

 

RosenborgStabæk

3:2

 

CracoviaArka

3:1

LechiaŚląsk

1:1

RakówLech

2:3

 

BenficaPorto

0:2

BoavistaPaços de Ferreira

1:1

 

Crvena ZvezdaČukarički

*

Mladi RadnikPartizan

*

VoždovacMladost

2:0

JavorNapredak

2:2

ProleterVojvodina

0:1

RadFK Mačva

2:0

 

OlimpijaMura

1:1

 

DijonBordeaux

0:2

AmiensNantes

1:2

AngersMetz

3:0

BrestReims

1:0

 

SlavenVaraždin

1:1

 

GrbaljPetrovac

1:2

IskraRudar

2:0

SutjeskaPodgorica

1:2

TitogradKom

3:1

 

FastavKarviná

1:4

PříbramBaumit

4:0

SlaviaBohemians 1905

4:0

 

SiriusÖrebro

3:4

 

Hamilton AcademicalMotherwell

1:3

HibernianSt. Johnstone

2:2

KilmarnockAberdeen

0:0

Ross CountyLivingston

1:4

 

Nõmme KaljuLevadia

2:1

TransFlora

0:1

 

Gimnasia y EsgrimaDefensa y Justicia

0:1

Vélez SársfieldNewell's Old Boys

3:1

Rosario CentralPatronato

1:1

IndependienteColón

2:0

 

Atlético MineiroBahia

0:1

GrêmioAtlético Paranaense

2:1

 

New York CityNew York Red Bulls

2:1

San Jose EarthquakesVancouver Whitecaps

3:1

New England RevolutionChicago Fire

2:1

Philadelphia UnionDC United

3:1

TorontoMontreal Impact

2:1

Real Salt LakeColorado Rapids

2:0

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru