Ghana

FIFA rank: 51

National stadium: Accra Sports Stadium

Last results

WAFU Cup of Nations 2019, Final

Статистика личных встреч  13.10.2019Senegal Ghana1:1 aet
(0:0, 0:0),
pen. 3:1
 Thiès

WAFU Cup of Nations 2019, Semifinal

Статистика личных встреч  08.10.2019Côte d'Ivoire Ghana1:3 (0:1)
 Thiès

WAFU Cup of Nations 2019, Quarterfinal

Статистика личных встреч  04.10.2019Burkina Faso Ghana1:1 (1:1),
pen. 4:5
 Thiès

WAFU Cup of Nations 2019, Round of 16

Статистика личных встреч  01.10.2019Ghana Gambia1:0 (0:0)
 Thiès
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Africa - Third round, group E - place 3
World Cup 2014. Final tournament - Group G - place 4
World Cup 2014. Qualifying tournament, Africa - Third round
World Cup 2010. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2010. Qualifying tournament, Africa - Third round, group D - place 1
World Cup 2006. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 2006. Qualifying tournament, Africa - Group 2 - place 1
World Cup 2002. Qualifying tournament, Africa - Second round, group 2 - place 4
World Cup 1998. Qualifying tournament, Africa - Second round, group 5 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Africa - First round, group A - place 2
World Cup 1990. Qualifying tournament, Africa - First round
World Cup 1986. Qualifying tournament, Africa - Round 3
World Cup 1982. Qualifying tournament, Africa - Round 1
World Cup 1978. Qualifying tournament, Africa - Round 1
World Cup 1974. Qualifying tournament, Africa - Round 3
World Cup 1970. Qualifying tournament, Africa - Round 2
World Cup 1962. Qualifying tournament, Africa - Second round

Overall stats African Cup of Nations - overall stats
African Cup of Nations 2021. Qualifying tournament - Group C
African Cup of Nations 2019. Final tournament - Round of 16
African Cup of Nations 2019. Qualifying tournament - Group F - place 1
African Cup of Nations 2017. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 2017. Qualifying tournament - Group H - place 1
African Cup of Nations 2015. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 2015. Qualifying tournament - Group E - place 1
African Cup of Nations 2013. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 2013. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 2012. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 2012. Qualifying tournament - Group I - place 1
African Cup of Nations 2010. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 2008. Final tournament - place 3
African Cup of Nations 2006. Final tournament - Group D - place 3
African Cup of Nations 2004. Qualifying tournament - Group 13 - place 3
African Cup of Nations 2002. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2002. Qualifying tournament - Group 6 - place 1
African Cup of Nations 2000. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 2000. Qualifying tournament - Group 1
African Cup of Nations 1998. Final tournament - Group B - place 3
African Cup of Nations 1998. Qualifying tournament - Group 1 - place 1
African Cup of Nations 1996. Final tournament - place 4
African Cup of Nations 1996. Qualifying tournament - Group 3 - place 1
African Cup of Nations 1994. Final tournament - Quarterfinal
African Cup of Nations 1994. Qualifying tournament - Group 7 - place 1
African Cup of Nations 1992. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 1992. Qualifying tournament - Group 4 - place 1
African Cup of Nations 1990. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1988. Qualifying tournament - First round
African Cup of Nations 1986. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1984. Final tournament - Group B - place 3
African Cup of Nations 1982. Final tournament - Winner
African Cup of Nations 1982. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1980. Final tournament - Group B - place 3
African Cup of Nations 1978. Final tournament - Winner
African Cup of Nations 1976. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1974. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1972. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1970. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 1970. Qualifying tournament - Second round
African Cup of Nations 1968. Final tournament - place 2
African Cup of Nations 1965. Final tournament - Winner
African Cup of Nations 1963. Final tournament - Winner
African Cup of Nations 1962. Qualifying tournament - Round 1

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, Africa - Third round
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Africa - Second round
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Africa - Third round
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, Africa - Third round
Olympic Games 1972. Final tournament - Group 4 - place 4
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, Africa - Group 2 - place 1
Olympic Games 1968. Final tournament - Group C - place 3
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, Africa - Group 3, final
Olympic Games 1964. Final tournament - Consolation tournament, semifinal
Olympic Games 1964. Qualifying tournament, Africa - Group 2, round 2
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, Africa - Group 2 - place 2

Overall stats All-Africa Games - overall stats
All-Africa Games 1978 - place 3
All-Africa Games 1973 - place 4

Overall stats AFC-CAF Challenge Cup - overall stats
Afro-Asian Cup of Nations 1978 - Final

Overall stats Amilcar Cabral Cup - overall stats
Amilcar Cabral Cup 1993 - Group B

Overall stats CEDEAO Cup - overall stats
CEDEAO Cup 1991. Final tournament - place 3
CEDEAO Cup 1990. Qualifying tournament - Qualifying round - place 2
CEDEAO Cup 1983. Qualifying tournament - First round

Overall stats COSAFA Senior Challenge Cup - overall stats
COSAFA Cup 2015 - Plate semifinal

Overall stats Merdeka Tournament - overall stats
Merdeka Tournament 1993 - Group 2
Merdeka Tournament 1983 - Group 2
Merdeka Tournament 1982 - place 2

Overall stats Nehru Cup - overall stats
Nehru Cup 1997 - First round - place 5

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
Korea Cup 1997 - place 4
President's Cup 1985 - First round, group D - place 3
President's Cup 1983 - place 3

Overall stats WAFU Cup of Nations - overall stats
WAFU Cup of Nations 2019 - Final
WAFU Cup of Nations 2017 - Winner
WAFU Nations Cup 2013 - Winner
WAFU Nations Cup 2011 - place 4
WAFU Nations Cup 2010 - place 3
WAFU Cup 2002 - Winner

Overall stats West African Nations Cup - overall stats
West African Nations Cup 1987 - Winner
West African Nations Cup 1986 - Winner
West African Nations Cup 1984 - Winner
West African Nations Cup 1983 - Winner
West African Nations Cup 1982 - Winner

Overall stats African Nations Championship - overall stats
African Nations Championship 2020. Qualifying tournament - Zone West B, second round
African Nations Championship 2018. Qualifying tournament - Zone West B, second round
African Nations Championship 2016. Qualifying tournament - Zone West B, first round
African Nations Championship 2014. Final tournament - place 2
African Nations Championship 2014. Qualifying tournament - Zone West B, first round
African Nations Championship 2011. Final tournament - Group B - place 4
African Nations Championship 2011. Qualifying tournament - Zone West B
African Nations Championship 2009. Final tournament - place 2
African Nations Championship 2009. Qualifying tournament - Zone West B, second round

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1988 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1978 1971 1968 1967 1965 1964 1962 1956 1955 1954 1950

Clubs:

Accra Hearts of Oak SC (Accra)
Aduana Stars (Dormaa Ahenkro)
All Stars (Wa)
Asante Kotoko FC (Kumasi)
Ashanti Gold (Obuasi)
Bechem United (Bechem)
Berekum Arsenal (Berekum)
Berekum Chelsea (Berekum)
Ebusua Dwarfs (Cape Coast)
Ghapoha Readers (Tema)
Great Olympics (Accra)
Heart of Lions FC (Kpandu)

King Faisal Babes (Kumasi)
Liberty Professionals (Accra)
Medeama (Tarkwa)
Nania (Accra)
New Edubiase United (New Edubiase)
Okwahu United (Nkawkaw)
Real Republicans
Real Tamale United (Tamale)
Sekondi Eleven Wise (Sekondi-Takoradi)
Sekondi Hasaacas (Sekondi-Takoradi)
Tema Youth (Tema)
Voradep (Ho)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 119
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

Fixtures
Poland 2019/20, Ekstraklasa

Day 12

20.10

Arka - Lechia

15:00

20.10

Górnik - ŁKS

17:30

21.10

Raków - Śląsk

18:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 21

 

GandzasarArarat-Armenia

16:00

 

FK HaradzeyaEnergetik-BDU

19:00

 

Sheffield UnitedArsenal

20:00

 

StourbridgeWhitby Town

19:45*

 

Tsarsko SeloBotev V

17:30

BeroeSlavia

20:00

 

BresciaFiorentina

20:45

 

Bodø/GlimtMjøndalen

19:00

 

RakówŚląsk

18:00

 

GöteborgDjurgårdens

19:00

ÖrebroElfsborg

19:00

 

Central CórdobaEstudiantes

19:00

ColónGodoy Cruz

21:20

 

BahiaCeará

19:30

BotafogoCSA

20:00

Local time

Yesterday, October 19

ZambiaEswatini

2:2

RwandaEthiopia

1:1

NigeriaTogo

2:0

UgandaBurundi

3:0

NamibiaMadagascar

2:0

MoroccoAlgeria

3:0

 

FK TambovUral

1:2

SpartakRubin

0:0

ZenitFK Rostov

6:1

 

AvangardTekstilshchik

2:1

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

1:0

MordoviaFK Krasnodar-2

0:3

LuchYenisey

0:1

SKA-KhabarovskTom

1:1

FK ArmavirRotor

0:0

BaltikaNeftekhimik

1:0

FakelShinnik

0:4

ChaikaSpartak-2

2:1

TorpedoFK Chertanovo

0:1

 

Znamya TrudaFK Kolomna

2:0

LeningradetsOlimp

0:0

TorpedoZvezda

2:1

FK DolgoprudnyZenit-2

2:1

FK MuromLuki-Energiya

5:1

 

ZorkiyArarat

4:2

Khimik-ArsenalFK Ryazan

4:2

Rotor-2Dynamo

0:3

KvantFK Kaluga

0:4

SokolSalyut-Belgorod

2:1

FK StroginoMetallurg

0:2

 

Legion-DynamoAnzhi

2:0

Spartak-NalchikSKA

0:1

ChernomoretsUrozhay

4:0

FK Krasnodar-3Druzhba

4:2

Mashuk-KMVInter

0:0

AlaniyaBiolog-Novokubansk

3:1

 

KarpatyFK Lviv

0:0

ZoryaDesna

2:1

 

AhrobiznesChornomorets

2:0

BalkanyKremin

1:1

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

0:0

Hirnyk-SportVolyn

2:4

FK MynaiAvanhard

2:0

Metalist 1925Obolon-Brovar

2:1

 

Nyva TFK Kalush

0:3

PolissyaDinaz

1:0

Nyva VChaika

2:0

VeresFK Uzhhorod

3:0

 

HirnykKrystal

1:2

TavriyaAlians

0:2

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

3:0

 

QəbələQarabağ

1:1

KeşləSabah

1:1

 

ShirakArarat

2:1

 

SlaviaNeman

0:1

BATEFK Homel

1:1

Dynamo MnFK Vitebsk

0:2

 

AtyrauZhetysu

0:3

IrtyshKaysar

2:1

 

Dinamo-AutoZimbru

4:0

MilsamiSheriff

1:1

 

SurkhonNavbahor

0:0

DinamoPaxtakor

1:4

LokomotivBuxoro

2:0

NasafFK Andijon

3:0

 

LASKMattersburg

7:2

SturmRed Bull

1:1

AltachAdmira Wacker

1:4

 

EvertonWest Ham United

2:0

AFC BournemouthNorwich City

0:0

Aston VillaBrighton & Hove Albion

2:1

ChelseaNewcastle United

1:0

Leicester CityBurnley

2:1

Tottenham HotspurWatford

1:1

Wolverhampton WanderersSouthampton

1:1

Crystal PalaceManchester City

0:2

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

2:2

BarnsleySwansea City

1:1

BrentfordMillwall

3:2

Charlton AthleticDerby County

3:0

Hull CityQueens Park Rangers

2:3

Leeds UnitedBirmingham City

1:0

Luton TownBristol City

3:0

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

0:1

ReadingPreston North End

1:0

Stoke CityFulham

2:0

 

Potters Bar TownBarnet

1:1

ChesterfieldWrexham

1:1

Hednesford TownBoston United

0:1

GatesheadColne

5:0

BarrowSolihull Moors

0:1

Whitby TownStourbridge

1:1

Hartlepool UnitedBrackley Town

1:0

Nantwich TownKing's Lynn Town

1:0

ChorleySpennymoor Town

2:0

SouthportAltrincham

1:3

TamworthDarlington

0:3

WhyteleafeChippenham Town

0:3

Welling UnitedEastleigh

0:0

Maidstone UnitedKings Langley

4:1

Oxford CityMargate

2:1

Bowers & PitseaChichester City

1:2

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

1:1

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

2:1

DartfordKingstonian

2:3

WeymouthDover Athletic

1:2

Sutton UnitedBillericay Town

1:1

Torquay UnitedBoreham Wood

3:2

Royston TownMaldon & Tiptree

1:3

Maidenhead UnitedWealdstone

1:1

BromleyAldershot Town

4:3

Ebbsfleet UnitedWoking

1:1

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

1:2

Haringey BoroughYeovil Town

0:1

AFC FyldePeterborough Sports

6:1

Halifax TownHarrogate

1:2

Notts CountyBelper Town

2:1

York CityStockport County

2:0

 

StandardGenk

1:0

KortrijkZulte Waregem

2:0

OostendeEupen

2:3

GentWaasland-Beveren

2:0

 

Botev PLudogorets

0:1

LevskiArda

2:1

 

RákócziKisvárda

0:2

DebrecenDiósgyőr

2:1

PuskásPaks

4:2

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

0:0

Zalaegerszegi TEHonvéd

0:1

FerencvárosÚjpest

1:0

 

RB LeipzigWolfsburg

1:1

WerderHertha

1:1

FortunaMainz 05

1:0

AugsburgBayern

2:2

UnionFreiburg

2:0

Borussia DBorussia M

1:0

 

AZHeerenveen

2:4

WaalwijkAjax

1:2

TwenteWillem II

0:1

UtrechtPSV

3:0

VVV-VenloVitesse

0:4

 

TorpedoSaburtalo

0:2

Dinamo TbLokomotivi

0:1

 

EibarBarcelona

0:3

Atlético MadridValencia

1:1

GetafeLeganés

2:0

MallorcaReal Madrid

1:0

 

LazioAtalanta

3:3

NapoliHellas Verona

2:0

JuventusBologna

2:1

 

VentspilsRiga FC

2:1

RFSBFC Daugava

2:0

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

0:0

PanevėžysAtlantas

1:1

 

KristiansundRosenborg

2:2

VålerengaStabæk

0:2

 

KoronaWisła P

0:1

LegiaLech

2:1

JagielloniaCracovia

3:2

 

MladostPartizan

1:0

VoždovacFK Mačva

2:0

JavorTSC

3:2

ProleterRadnik

2:1

RadničkiNapredak

4:1

Spartak Zlatibor VodaInđija

3:0

 

MuraTriglav

2:2

OlimpijaRudar

6:0

CeljeDomžale

2:1

 

LyonDijon

0:0

MetzNantes

1:0

ToulouseLille

2:1

NîmesAmiens

1:1

AngersBrest

0:1

ReimsMontpellier

1:0

 

VaraždinIstra 1961

1:0

SlavenRijeka

1:2

 

ZetaPetrovac

1:1

KomBudućnost

2:3

RudarTitograd

3:1

IskraSutjeska

2:0

PodgoricaGrbalj

1:1

 

SlovanJablonec

2:2

SigmaDynamo

1:3

FastavMladá Boleslav

0:2

SlaviaPříbram

3:1

 

HelsingborgsHäcken

0:2

ÖstersundsSirius

2:0

 

CelticRoss County

6:0

Hamilton AcademicalHibernian

1:1

KilmarnockLivingston

2:1

MotherwellAberdeen

0:3

St. MirrenSt. Johnstone

2:0

 

LevadiaKuressaare

2:1

PaideKalev

2:1

TransMaardu

5:2

 

BanfieldAtlético Tucumán

1:2

IndependienteArgentinos Juniors

0:1

PatronatoNewell's Old Boys

1:3

TalleresLanús

2:4

 

FortalezaGrêmio

2:1

CorinthiansCruzeiro

1:2

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

1:3

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

0:2

 

Western UnitedPerth Glory

1:1

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

1:1

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru