Ukraine

FIFA rank: 29
UEFA league rank: 8

National stadium: Olimpiysky NSC

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 1
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2012. Final tournament - Group D - place 3
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group B - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 4

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2011 - Winner
Cyprus International Tournament 2009 - Winner
Cyprus International Tournament 2001 - place 4

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 1

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1994 1993 1992

Clubs:

ADOMS (Kremenchuk)
Advis-Khutrovyk (Hmelnitsky)
Ahrobiznes (Volochysk)
Ahrobiznes TSK (Romny)
Ahrotekhservis (Sumy)
Antratsyt (Kirovske)
Arsenal (Kharkiv)
Arsenal-2 (Kyiv)
Arsenal-Kiev (Kiev)
Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)
Artaniya (Ochakiv)
Avanhard (Kramatorsk)
Avanhard (Merefa)
Avanhard (Zhovti Vody)
Baktyanets (Badalove)
Balkany (Zorya)
Barsa (Sumy)
Bastion (Illichivsk)
Batkivshchyna (Pervomayske)
Berehvideyk (Berehove)
Berkut (Bedevlya)
Beskyd (Nadvirna)
Blaho (Blahoyeve)
Borisfen (Borispil)
Borisfen-2 (Borispil)
Bukovyna (Chernivtsy)
Burevisnyk-Elbrus (Kirovohrad)
Chaika (Okhotnykove)
Chaika (Petropavlivska Borshchahivka)
Chaika (Sevastopol)
Cherkashchyna-Akademiya (Bilozirya)
Cherkasky-Dnipro-2-Akademiya (Cherkasy)
Chornohora-Nika (Ivano-Frankivsk)
Chornomorets (Odesa)
Chornomorets-2 (Odesa)
CSKA (Kiev)
CSKA-2 (Kiev)
Demnya (Demnya)
Desna (Chernigiv)
Desna-2 (Chernigov)
Dinamo (Khmelnytskyi)
Dnipro (Cherkasy)
Dnipro (Dnipropetrovsk)
Dnipro-1 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-2 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-3 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-75 (Dnipropetrovsk)
Dnister (Zalishchiky)
Druzhba (Mahdalynivka)
Druzhba-Nova (Varva)
Dynamo (Kiev)
Dynamo (Luhansk)
Dynamo (Lviv)
Dynamo (Odessa)
Dynamo (Saky)
Dynamo (Slavyansk)
Dynamo (Vysokopillya)
Dynamo-2 (Kiev)
Dynamo-3 (Kiev)
Dyzelyst (Tokmak)
EKO-Servis (Rivne)
Electron (Romny)
Elektrometalurh-NZF (Nikopol)
Enerhetyk (Burshtyn)
Enerhiya (Mykolaiv)
Enerhiya (Nova Kahovka)
Enerhiya (Yuzhnoukrainsk)
FC Karlivka (Karlivka)
Feniks-Illichovets (Kalinino)
FK Bakhmach (Bakhmach)
FK Berdiansk (Berdiansk)
FK Berezhany (Berezhany)
FK Bucha (Bucha)
FK Cherkasy-2 (Cherkasy)
FK Chernyakhiv (Chernyakhiv)
FK Chortkiv (Chortkiv)
FK Kalush (Kalush)
FK Kharkiv (Kharkiv)
FK Kharkiv-2 (Kharkiv)
FK Kolomyia (Kolomyia)
FK Korosten (Korosten)
FK Krasyliv (Krasyliv)
FK Lozova (Lozova)
FK Lubny (Lubny)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv-2 (Lviv)
FK Mariupol (Mariupol)
FK Mykolaiv (Mykolaiv)
FK Mynai (Mynai)
FK Myrhorod (Myrhorod)
FK Nikopol (Nikopol)
FK Odesa (Odesa)
FK Oleksandriya (Oleksandriya)
FK Perechyn (Perechyn)
FK Poltava (Poltava)
FK Sambir (Sambor)
FK Sevastopol (Sevastopol)
FK Sevastopol-2 (Sevastopol)
FK Sharhorod (Sharhorod)
FK Slavutych (Slavutych)
FK Sokal (Sokal)
FK Sumy (Sumy)
FK Ternopil (Ternopil)
FK Zhydachiv (Zhydachiv)
Frunzrenets-Liha-99 (Sumy)
Goverla (Uzhgorod)
Halychyna (Drohobych)
Halychyna (Lviv)
Haray (Zhovkva)
Hazovyk-KhGV (Kharkiv)
Hazovyk-Khurtovyna (Komarno)
Hirnyk (Khartsyzk)
Hirnyk (Kryvyi Rih)
Hirnyk (Pavlohrad)
Hirnyk (Rovenky)
Hirnyk (Sosnivka)
Hirnyk-Illichovets (Komsomolske)
Hirnyk-Sport (Komsomolsk)
Hvardiyets (Hvardiyske)
IgroServis (Simferopol)
Ikva (Mlyniv)
Illichovets-2 (Mariupol)
Impuls (Kamyanets-Podilskyi)
Ingulets (Petrove)
Ingulets-2 (Petrove)
Intehral (Vinnytsia)
Inter (Boyarka)
Inturist (Yalta)
Irpin (Horenychy)
Karpaty (Chernivtsi)
Karpaty (Lviv)
Karpaty (Mukachevo)
Karpaty (Yaremche)
Karpaty-2 (Lviv)
Keramik (Baranivka)
Kharchovyk (Bilozerka)
Kharchovyk (Popivka)
Khatobudivnyk (Chernihiv)
Khimik (Cherkasy)
Khimik (Krasnoperekopsk)
Khimik (Severodonetsk)
Khimik (Vinnytsia)
Khimmash (Korosten)
Khurtovyk (Tysmenytsia)
Knjazha-2 (Shchaslyve)
Knyazha (Shchaslyve)
Kobra (Kharkiv)
Kolos (Amvrosiivka Region)
Kolos (Karapyshi)
Kolos (Kovalivka)

Komunalnyk (Lugansk)
Kovel-Volyn (Kovel)
Kremin (Kremenchuk)
Krok (Zhytomyr)
Krymteplytsya (Molodizhne)
Krystal (Dubno)
Krystal (Kherson)
Krystal (Oleksandriya)
Krystal (Parkhomivka)
Kryvbas (Kryvyi Rih)
Kryvbas-2 (Kryvyi Rih)
Lada (Chernivtsi)
Lokomotyv (Dvorichna)
Lokomotyv (Konotop)
Lokomotyv (Rivne)
Lokomotyv (Znamianka)
Mashynobudivnyk (Druzhkivka)
Medik (Morshin)
Metalist (Irshava)
Metalist (Kharkiv)
Metalist 1925 (Kharkiv)
Metalurh (Kryvyi Rih)
Metalurh (Novomoskovsk)
Metalurh (Zaporizhzhya)
Metalurh D (Donetsk)
Metalurh-2 (Donetsk)
Metalurh-2 (Zaporizhzhya)
MFK Mykolaiv (Mykolaiv)
MFK Mykolaiv-2 (Mykolaiv)
MFK Zhytomyr (Zhytomyr)
Molniya (Severodonetsk)
More (Feodosiya)
Myr (Hornostayivka)
Nafkom (Brovary)
Naftokhymyk (Kremenchuk)
Naftovyk (Dolyna)
Naftovyk (Kremenchuk)
Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)
Nove Zhyttya (Andriivka)
NPGU-Makiivvuhillya (Makeevka)
Nyva (Bershad)
Nyva (Nechayane)
Nyva (Terebovlya)
Nyva (Vinnytsya)
Nyva T (Ternopol)
Nyva V (Vinnytsya)
Nyva-Kosmos (Myronivka)
Nyva-Viktor (Novomykolaivka)
Obolon (Kiev)
Obolon-2 (Kiev)
Obolon-Brovar (Kyiv)
ODEK (Orzhiv)
Olkom (Melitopol)
Olympik (Donetsk)
Olympik (Kharkiv)
Olympik (Kirovohrad)
Orbita (Zaporizhzhya)
Oskil (Kupyansk)
Palmira (Odesa)
Papirnyk (Malyn)
Papirnyk (Poninka)
Pervomayets (Pervomaisk)
Pidhirya (Storozhynets)
Pidshypnyk (Lutsk)
Podillya (Khmelnytskyi)
Podillya (Kyrnasivka)
Polihraftekhnika-Krystal (Oleksandriya)
Polissya (Zhytomyr)
Portovik (Kerch)
Portovyk (Illichovsk)
Prikarpattya-2 (Ivano-Frankivsk)
Prometey (Dniprodzerzhynsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Ratusha (Kamianets-Podilskyi)
Rava (Rava Ruska)
Real (Odesa)
Real Pharma (Odesa)
Rekord+ (Yalta)
Ros (Bila Tserkva)
Rotor (Cherkasy)
Rukh (Vynnyky)
Rus (Khust)
Rybak-Dorozhnik (Odesa)
SDYuShOR-Metalurh (Zaporizhia)
Shahtar (Donetsk)
Shahtar (Horlivka)
Shahtar (Lugansk)
Shahtar (Stahanov)
Shahtar (Sverdlovsk)
Shakhtar (Konotop)
Shakhtar (Shakhtarsk)
Shakhtar-2 (Donetsk)
Shakhtar-3 (Donetsk)
SK Kakhovka (Kakhovka)
SKA Odesa (Odesa)
SKA-Lotto (Odesa)
SKA-Orbita (Lviv)
SKAD-Yalpuh (Bolhrad)
Skala (Stryi)
Skala (Stryi)
Skify (Lviv)
Slovkhlib (Slovyansk)
Sokil (Lviv)
Sokil (Zolochiv)
Sokil-Orion (Velyki Hai)
Spartak (Ivano-Frankivsk)
Spartak (Okhtyrka)
Spartak (Sumy)
Sportinvest (Kryvyi Rih)
Stal (Alchevsk)
Stal (Dniprodzerzhinsk)
Stal-2 (Alchevsk)
Sudnobudivnyk (Mykolaiv)
Surozh (Sudak)
Tavriya (Novotroitske)
Tavriya (Simferopil)
Techno-Center (Rohatyn)
Temp (Shepetovka)
Temp-2 (Shepetivka)
Temp-ADVIS (Khmelnytsky)
Tiras-2500 (Bilhorod-Dnistrovskyi)
Torpedo (Zaporizhzhya)
Transimpeks-Ros-2 (Terezyne)
Tytan (Armyansk)
Tytan (Donetsk)
UkrAhroKom (Holovkivka)
Vahonobudivnyk (Kremenchuk)
Velta (Poltava)
Veres (Rivne)
Viktor (Zaporizhia)
Vodnyk (Mykolaiv)
Volyn (Lutsk)
Vorskla (Poltava)
Vorskla-2 (Poltava)
Vuhlyk (Bilozerske)
Vuhlyk (Dymytrov)
Yalynka (Velyky Bychkiv)
Yavir (Smila)
Yavir-Volynlis (Tsuman)
Yednist (Plysky)
Yednist-2 (Plysky)
Yugostal (Yenakiieve)
Zakarpattya-2 (Uzhgorod)
Zhemchuzhina (Odessa)
Zhemchuzhyna (Yalta)
Zhytychi (Zhytomyr)
Zirka (Kirovohrad)
Zirka-2 (Kirovohrad)
Zorya (Khorostkiv)
Zorya (Lugansk)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 805
Matches:1 015 760
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
England 2018/19

Day 7

29.09

West Ham United - Manchester United

12:30

29.09

Arsenal - Watford

15:00

29.09

Everton - Fulham

15:00

29.09

Huddersfield Town - Tottenham Hotspur

15:00

29.09

Manchester City - Brighton & Hove Albion

15:00

29.09

Newcastle United - Leicester City

15:00

29.09

Wolverhampton Wanderers - Southampton

15:00

29.09

Chelsea - Liverpool

17:30

30.09

Cardiff City - Burnley

16:00

01.10

AFC Bournemouth - Crystal Palace

20:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 25

NacionalSan Lorenzo de Almagro

21:15

 

Dynamo (Barnaul)FK Orenburg (Orenburg)

17:00

Neftekhimik (Nizhnekamsk)Ural (Ekaterinburg)

18:00

 

Burton AlbionBurnley

19:45

MillwallFulham

19:45

Oxford UnitedManchester City

19:45

Preston North EndMiddlesbrough

19:45

Wycombe WanderersNorwich City

19:45

Wolverhampton WanderersLeicester City

19:45

AFC BournemouthBlackburn Rovers

19:45

BlackpoolQueens Park Rangers

19:45

West Bromwich AlbionCrystal Palace

20:00

Manchester UnitedDerby County

20:00

 

AFC SudburyBognor Regis Town

19:45*

Coalville TownBuxton

19:45*

Blyth SpartansNantwich Town

19:45*

Warrington TownConsett AFC

19:45*

Alfreton TownSutton Coldfield Town

19:45*

Brackley TownNuneaton Town

19:45*

Didcot TownHitchin Town

19:45*

Brightlingsea RegentEgham Town

19:45*

Needham MarketMetropolitan Police

19:45*

SalisburyWeston-super-Mare

19:45*

SholingSlough Town

19:45*

Bamber BridgeCleethorpes Town

19:45*

Swindon SupermarineChippenham Town

19:45*

Grantham TownSt Ives Town

19:45*

 

WerderHertha

18:30

BayernAugsburg

20:30

HannoverHoffenheim

20:30

FreiburgSchalke 04

20:30

 

EspañolEibar

20:00

Real SociedadRayo Vallecano

21:00

AtléticoHuesca

22:00

 

InterFiorentina

21:00

 

AtlantasPalanga

18:00

 

MonacoAngers

19:00

NantesNice

19:00

ToulouseSaint-Étienne

21:00

 

ÖrebroSirius

19:00

Local time

Yesterday, September 23

EnyimbaRayon Sports

5:1

RajaCARA Brazzaville

1:0

RenaissanceVita

1:1

USM AlgerAl-Masry

0:1

 

ZenitLokomotiv

5:3

CSKASpartak

1:1

 

Spartak-2SKA-Khabarovsk

2:1

Zenit-2Baltika

0:1

AvangardFK Tyumen

2:0

FK KhimkiFK Armavir

2:3

LuchSibir

1:0

TomFK Chertanovo

3:1

FK SochiFK Tambov

0:0

ShinnikMordovia

1:2

FakelFK Krasnodar-2

0:0

Rotor-VolgogradFK Nizhniy Novgorod

2:1

 

Legion-DynamoMashuk-KMV

1:1

Spartak VlSKA

0:1

UrozhayBiolog-Novokubansk

2:1

 

FK ChelyabinskVolga

1:2

FK Ufa-2KAMAZ

0:4

NostaUral-2

4:1

 

DynamoDesna

4:0

ShahtarChornomorets

3:0

VorsklaZorya

2:1

 

KobraDnipro-1

*

RukhHirnyk-Sport

0:0

Obolon-BrovarAvanhard

0:1

InguletsVolyn

1:1

PrykarpattyaAhrobiznes

1:0

 

Nyva TNyva V

0:1

 

KeşləSumqayıt

1:2

QarabağQəbələ

4:1

 

ShirakArtsakh

3:0

Ararat-ArmeniaBanants

1:3

 

Dynamo MnLuch

3:2

 

AkzhayikAstana

1:2

 

LokomotivBunyodkor

2:1

NavbahorMetallurg

0:0

 

FK OlmaliqSoʼgʼdiyona

2:0

 

AustriaLASK

0:3

WackerAdmira Wacker

1:3

Red BullRapid

2:1

 

West Ham UnitedChelsea

0:0

ArsenalEverton

2:0

 

Gloucester CityPlymouth Parkway

3:1

 

GentBrugge

0:4

AnderlechtStandard

2:1

CercleGenk

2:5

 

VereyaDunav

1:1

Cherno MoreSlavia

1:2

Botev PLudogorets

2:3

 

Bayer 04Mainz 05

1:0

EintrachtRB Leipzig

1:1

 

FeyenoordUtrecht

1:0

EmmenZwolle

0:1

GroningenAZ

1:3

PSVAjax

3:0

 

SioniDinamo

0:0

SaburtaloTorpedo

0:3

DilaMetalurgi

2:0

 

FHValur

2:1

FjölnirBreiðablik

0:2

ÍBVStjarnan

2:1

KAGrindavík

4:3

KeflavíkVíkingur R

0:4

KRFylkir

1:1

 

LevanteSevilla

2:6

VillarrealValencia

0:0

Real BetisAthletic

2:2

BarcelonaGirona

2:2

 

TorinoNapoli

1:3

BolognaRoma

2:0

ChievoUdinese

0:2

LazioGenoa

4:1

MilanAtalanta

2:2

FrosinoneJuventus

0:2

 

JelgavaSpartaks

0:0

ValmieraVentspils

1:6

FK LiepājaRiga FC

0:0

 

Bodø/GlimtStart

1:2

KristiansundHaugesund

2:1

BrannSandefjord

1:1

StabækRanheim

3:2

StrømsgodsetMolde

1:2

RosenborgSarpsborg 08

3:1

 

ŚląskPiast

4:1

GórnikJagiellonia

1:3

 

TondelaMoreirense

2:0

FeirenseNacional

0:0

BenficaAves

2:0

PortimonenseVitória Guimaraes

3:2

 

PartizanCrvena Zvezda

1:1

 

TriglavRudar

1:2

CeljeMura

1:0

OlimpijaAluminij

3:1

 

RennesParis Saint-Germain

1:3

GuingampBordeaux

1:3

LyonMarseille

4:2

 

DinamoInter

5:3

Istra 1961Hajduk

2:4

 

SutjeskaBudućnost

2:1

MornarGrbalj

1:1

 

SlaviaBohemians 1905

1:0

 

AIKHammarby

1:0

MalmöKalmar

4:0

 

KilmarnockCeltic

2:1

RangersSt. Johnstone

5:1

 

KalevNõmme Kalju

0:2

 

GrêmioCeará

3:2

Atlético ParanaenseParaná

3:0

FlamengoAtlético Mineiro

2:1

CorinthiansInternacional

1:1

VitóriaBotafogo

3:4

SportPalmeiras

0:1

CruzeiroSantos

2:1

 

Philadelphia UnionSporting Kansas City

2:0

Los Angeles GalaxySeattle Sounders

3:0

Vancouver WhitecapsDallas

1:2

 

Tianjin TedaBeijing Renhe

2:2

Guangzhou R&FChongqing Dangdai Lifan

1:1

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru