Znamya Truda

Orehovo-Zuevo

See also:  Znamya Truda (Orekhovo-Zuevo), Russia

Founded: 1909

Stadium: Znamya Truda Stadium

Other names:

 1909 –   KSO
 1936 – 1937  Krasnoye Znamya
 1938 – 1945  Zvezda
 1946 – 1957  Krasnoye Znamya
 1958 – 1991  Zhamya Truda

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1987/88 - 1/64 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/64 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/64 finals
USSR Cup 1984 - 1/16 finals
USSR Cup 1967/68 - RSFSR zone 1, semifinal
USSR Cup 1966/67 - 1/128 finals
USSR Cup 1965/66 - RSFSR zone 2, quarterfinal
USSR Cup 1965 - Quarterfinal
USSR Cup 1964 - 1/32 finals
USSR Cup 1963 - RSFSR zone 2, 1/8 finals
USSR Cup 1962 - Final
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 2, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 2, final
USSR Cup 1958 - Quarterfinal
USSR Cup 1949 - 1/16 finals
USSR Cup 1938 - Zone 1 (Moscow), subgroup 1, round 1
USSR Cup 1937 - 1/64 finals
USSR Cup 1936 - 1/64 finals

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -    -  USSR 1991, second minor league Zone 6 - place 11
  -    -    -  USSR 1990, second minor league Zone 5 - place 17
  -    -  USSR 1989, second league Zone 1 - place 8 ↓ 
  -    -  USSR 1988, second league Zone 1 - place 9
  -    -  USSR 1987, second league Zone 1 - place 9
  -    -  USSR 1986, second league Zone 1 - place 4
  -    -  USSR 1985, second league Zone 1 - place 3
  -    -  USSR 1984, second league Zone 1 - place 4
  -    -  USSR 1983, second league Final 2 - place 2
  -    -  USSR 1982, second league Zone 1 - place 2
  -    -  USSR 1981, second league Zone 1 - place 2
  -    -  USSR 1980, second league Zone 1 - place 2
  -    -  USSR 1979, second league Zone 3 - place 11
  -    -  USSR 1978, second league Zone 3 - place 8
  -    -  USSR 1977, second league Zone 3 - place 9
  -    -  USSR 1976, second league Zone 3 - place 10
  -    -  USSR 1975, second league Zone 4 - place 14
  -    -    -  USSR 1970, class B RSFSR, zone 2, subgroup 2 - place 5 ↑ 
  -    -  USSR 1969, class B RSFSR, semifinal Maikop - place 4 ↓ 
  -    -  USSR 1968, class B RSFSR, zone 1 - place 6
  -    -  USSR 1967, class B RSFSR, semifinal Astrakhan - place 5
  -    -  USSR 1966, class B RSFSR, zone 1 - place 5
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, zone 2 - place 11
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, semifinal Grozny - place 5
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, zone 2 - place 5
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 1 - place 4 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 2 - place 9
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 1 - place 5
  -  USSR, class B 1959 Zone 2 - place 10
  -  USSR, class B 1958 Zone 2 - place 10
  -  USSR, second group 1949 RSFSR, zone4 - place 3

Football calendar
Now in database:

Years:149
Tourneys:9 042
Matches:1 033 531
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 580
Site news
19.12.2019

December update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, January 28

 

Blackburn RoversQueens Park Rangers

19:45

BrentfordNottingham Forest

19:45

Cardiff CityWest Bromwich Albion

19:45

Hull CityHuddersfield Town

19:45

Leeds UnitedMillwall

19:45

Luton TownDerby County

19:45

Wigan AthleticSheffield Wednesday

19:45

ReadingBristol City

20:00

 

Aston VillaLeicester City

19:45

 

PortoGil Vicente

20:15

 

Vélez SársfieldAldosivi

17:35

LanúsGodoy Cruz

17:35

HuracánGimnasia y Esgrima

19:40

Newell's Old BoysSan Lorenzo de Almagro

21:45

Local time

Yesterday, January 26

Al-Ahly CairoÉtoile du Sahel

1:0

PyramidsEnugu Rangers

0:1

Al-MasryFC Nouadhibou

1:0

AdjobiRenaissance

1:5

Zanaco FCDC Motema Pembe

2:1

Horoya ACBidvest Wits

2:1

Djoliba ACAl-Nasr Benghazi

0:1

Enyimba InternationalHassania

1:1

ParadouSan Pédro

0:0

 

Manchester CityFulham

4:0

Tranmere RoversManchester United

0:6

Shrewsbury TownLiverpool

2:2

 

CercleAnderlecht

1:2

KortrijkBrugge

2:2

AntwerpZulte Waregem

2:1

 

WerderHoffenheim

0:3

Bayer 04Fortuna

3:0

 

VitesseEmmen

1:1

GroningenAjax

2:1

Willem IIZwolle

0:0

PSVTwente

1:1

 

Atlético MadridLeganés

0:0

Celta de VigoEibar

0:0

GetafeReal Betis

1:0

Real SociedadMallorca

3:0

Real ValladolidReal Madrid

0:1

 

InterCagliari

1:1

Hellas VeronaLecce

3:0

SampdoriaSassuolo

0:0

ParmaUdinese

2:0

RomaLazio

1:1

NapoliJuventus

2:1

 

TondelaVitória S

0:3

FamalicãoSanta Clara

0:1

BelenensesPortimonense

2:1

Paços de FerreiraBenfica

0:2

AvesBoavista

0:1

 

LyonToulouse

3:0

NantesBordeaux

0:1

LilleParis Saint-Germain

0:2

 

St. MirrenAberdeen

0:0

HeartsRangers

2:1

 

BanfieldPatronato

3:3

Defensa y JusticiaTalleres

4:1

Racing ClubAtlético Tucumán

1:1

Boca JuniorsIndependiente

0:0

 

Western UnitedAdelaide United

3:4

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

09.10.2019 – 17.11.2020

African Cup of Nations 2021,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

09.08.2019 – 29.05.2020

CAF Champion's League 2019/20

09.08.2019 – 24.05.2020

CAF Confederation Cup 2019/20

© WildSoft 2007-2020 info@wildstat.ru