Metallurg

Lipetsk

See also:  Metallurg (Lipetsk), Russia

Founded: 1957

Stadium: Metallurg Stadium

Other names:

 1957 Ц   Lipetsk masters team
 1958 Ц 1960  Trudovye Rezervy
 1961 Ц 1965  Torpedo
 1966 Ц 1974  Metallurg
 1975 Ц 1978  Novolipetsk
 1979 Ц 1991  Metallurg

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - 1/16 finals
USSR Cup 1990/91 - 1/32 finals
USSR Cup 1987/88 - 1/32 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/64 finals
USSR Cup 1985/86 - Quarterfinal
USSR Cup 1984 - 1/32 finals
USSR Cup 1974 - 1/16 finals
USSR Cup 1973 - 1/32 finals
USSR Cup 1970 - 1/16 finals
USSR Cup 1969 - 1/128 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/32 finals
USSR Cup 1966/67 - RSFSR zone 2, quarterfinal
USSR Cup 1965/66 - RSFSR zone 3, 1/8 finals
USSR Cup 1964 - RSFSR zone 3, 1/8 finals
USSR Cup 1963 - RSFSR zone 2, 1/16 finals
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 2, 1/8 finals
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 3, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 1, final
USSR Cup 1958 - Zone 1, 1/8 finals

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1991, second league Center - place 4
  -    -  USSR 1990, second league Center - place 4
  -    -  USSR 1989, second league Zone 5 - place 5
  -    -  USSR 1988, second league Zone 3 - place 7
  -    -  USSR 1987, second league Zone 5 - place 5
  -    -  USSR 1986, second league Final B - place 2
  -    -  USSR 1985, second league Zone 5 - place 2
  -    -  USSR 1984, second league Zone 5 - place 3
  -    -  USSR 1983, second league Final 1 - place 2
  -    -  USSR 1982, second league Zone 5 - place 4
  -    -  USSR 1981, second league Zone 3 - place 5
  -    -  USSR 1980, second league Zone 3 - place 6
  -    -  USSR 1979, second league Zone 3 - place 3
  -    -  USSR 1978, second league Zone 1 - place 5
  -    -  USSR 1977, second league Zone 3 - place 14
  -    -  USSR 1976, second league Zone 3 - place 6
  -    -  USSR 1975, second league Zone 3 - place 17
  -  USSR, first league 1974 - place 19 ↓ 
  -  USSR, first league 1973 - place 5
  -    -  USSR 1972, second league Final 1 - place 2 ↑ 
  -    -  USSR 1971, second league Final 1 - place 4
  -    -  USSR 1970, second group A Zone 2 - place 7
  -  USSR, second group A 1969 Group 1 - place 7 ↓ 
  -  USSR, second group A 1968 Group 2 - place 19
  -    -  USSR 1967, class B RSFSR, final - place 6 ↑ 
  -    -  USSR 1966, class B RSFSR, zone 2 - place 6
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, zone 3 - place 4
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, zone 3 - place 14
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, zone 2 - place 10
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 2 - place 10 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 3 - place 6
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 1 - place 10
  -  USSR, class B 1959 Zone 1 - place 12
  -  USSR, class B 1958 Zone 1 - place 12

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 864
Matches:1 020 654
Clubs:10 769
National teams:259
Stadiums:9 480
Site news
18.03.2019
current

Semifinal & Final of the
FA Cup 2018/19
added

15.03.2019
current

Quarterfinal, Semifinal & Final of the
Europa League 2018/19
added

15.03.2019
current

Quarterfinal, Semifinal & Final of the
UEFA Champions League 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, March 23

GeorgiaSwitzerland

18:00

GibraltarIreland

18:00

MaltaFaroe Islands

18:00

SwedenRomania

18:00

SpainNorway

20:45

Bosnia and HerzegovinaArmenia

20:45

ItalyFinland

20:45

LiechtensteinGreece

20:45

SenegalMadagascar

19:00

CameroonComoros

16:00

BurundiGabon

15:00

MaliSouth Sudan

19:00

GhanaKenya

18:00

Côte d'IvoireRwanda

17:00

NigerEgypt

16:30

Guinea-BissauMozambique

16:30

ZambiaNamibia

18:30

DominicaBahamas

14:30

Sint MaartenSt. Martin

15:00

Antigua and BarbudaCuraçao

18:00

GuyanaBelize

18:30

SurinameSaint Kitts and Nevis

19:30

GuadeloupeMartinique

20:00

El SalvadorJamaica

20:00

MalaysiaAfghanistan

16:30

BrazilPanama

17:00

JordanSyria

18:00

OmanSingapore

20:45

 

AngushtViktor Ponedelnik Football Academy

3:0

SKADynamo

14:00

DruzhbaMashuk-KMV

15:00

Biolog-NovokubanskLegion-Dynamo

15:00

ChaikaSpartak Vl

16:00

Spartak-NalchikFK Krasnodar-3

16:00

VolgarUrozhay

16:00

 

ZirkaObolon-Brovar

0:3

KolosPrykarpattya

14:00

AhrobiznesFK Sumy

15:00

RukhBalkany

16:00

VolynAvanhard

17:00

Metalist 1925Dnipro-1

18:00

 

ColónSan Lorenzo de Almagro

20:00

 

DallasColorado Rapids

16:45

Los AngelesReal Salt Lake

18:30

Philadelphia UnionColumbus Crew

19:30

New York Red BullsOrlando City

19:30

Local time

Yesterday, March 21

Northern IrelandEstonia

2:0

NetherlandsBelarus

4:0

CroatiaAzerbaijan

2:1

SlovakiaHungary

2:0

AustriaPoland

0:1

MacedoniaLatvia

3:1

IsraelSlovenia

1:1

CyprusSan Marino

5:0

BelgiumRussia

3:1

KazakhstanScotland

3:0

British Virgin IslandsTurks and Caicos Islands

2:2

Saint Vincent and GrenadinesBonaire

2:1

New CaledoniaMauritius

1:3

UAESaudi Arabia

2:1

KuwaitNepal

0:0

KosovoDenmark

2:2

USAEcuador

1:0

ChinaThailand

0:1

Deportes AntofagastaFluminense

1:2

Montevideo WanderersSport Huancayo

2:0

Rionegro ÁguilasOriente Petrolero

1:1

International tournaments

Current

21.03.2019 Ц 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

22.03.2017 Ц 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 Ц 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 Ц 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 Ц 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2019 Ц 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 Ц 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 Ц 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 Ц 02.11.2019

AFC Cup 2019

27.11.2018 Ц 01.06.2019

CAF Champion's League 2018/19

27.11.2018 Ц 26.05.2019

CAF Confederation Cup 2018/19

26.01.2019 Ц 12.05.2019

OFC Champions League 2019

19.02.2019 Ц 02.05.2019

CONCACAF Champions League 2019,
Final tournament

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru