Kuban

Krasnodar

See also:  Kuban (Krasnodar), Russia

Founded: 1928

Stadium: Kuban Stadium

Other names:

 1928 Ц 1953  Dynamo
 1954 Ц 1957  Neftyanik
 1958 Ц 1960  Kuban
 1960 Ц 1962  Spartak
 1963 Ц 1991  Kuban

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - 1/64 finals
USSR Cup 1990/91 - 1/64 finals
USSR Cup 1989/90 - 1/64 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/32 finals
USSR Cup 1987/88 - 1/64 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/16 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/16 finals
USSR Cup 1984/85 - 1/32 finals
USSR Cup 1984 - 1/16 finals
USSR Cup 1983 - 1/16 finals
USSR Cup 1982 - 1/8 finals
USSR Cup 1981 - Zone 2 - place 4
USSR Cup 1980 - Zone 1 - place 5
USSR Cup 1979 - Zone 6 - place 3
USSR Cup 1978 - 1/32 finals
USSR Cup 1976 - 1/32 finals
USSR Cup 1975 - 1/32 finals
USSR Cup 1974 - 1/32 finals
USSR Cup 1970 - 1/32 finals
USSR Cup 1969 - 1/128 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/16 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/128 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/64 finals
USSR Cup 1965 - 1/32 finals
USSR Cup 1964 - 1/16 finals
USSR Cup 1963 - 1/64 finals
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 3, 1/8 finals
USSR Cup 1959/60 - Zone 3, semifinal
USSR Cup 1958 - Zone 4, quarterfinal
USSR Cup 1957 - Zone 1, semifinal
USSR Cup 1955 - Zone 4, 1/128 finals
USSR Cup 1954 - 1/64 finals
USSR Cup 1949 - RSFSR zone I, semifinal
USSR Cup 1938 - Zone 9 (Rostov), round 1
USSR Cup 1936 - 1/32 finals

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -  USSR, first league 1991 - place 21
  -  USSR, first league 1990 - place 19
  -  USSR, first league 1989 - place 19
  -  USSR, first league 1988 - place 19
  -    -  USSR 1987, second league Final C - place 1 ↑ 
  -  USSR, first league 1986 - place 20 ↓ 
  -  USSR, first league 1985 Group B - place 18
  -  USSR, first league 1984 - place 4
  -  USSR, first league 1983 - place 8
USSR, 1982 Top league - place 17 ↓ 
USSR, 1981 Top league - place 13
USSR, 1980 Top league - place 15
  -  USSR, first league 1979 - place 2 ↑ 
  -  USSR, first league 1978 - place 6
  -    -  USSR 1977, second league Final ↑ 
  -  USSR, first league 1976 - place 18 ↓ 
  -  USSR, first league 1975 - place 16
  -  USSR, first league 1974 - place 15
  -    -  USSR 1973, second league Final - place 3 ↑ 
  -    -  USSR 1972, second league Zone 3 - place 2
  -    -  USSR 1971, second league Zone 3 - place 5
  -  USSR, first group A 1970 - place 16 ↓ 
  -  USSR, second group A 1969 Group 1 - place 3
  -  USSR, second group A 1968 Group 2 - place 7
  -  USSR, second group A 1967 Group 1 - place 3
  -  USSR, second group A 1966 Group 1 - place 3
  -  USSR, second group A 1965 Tournament for places 17-32 - place 25
  -  USSR, second group A 1964 Tournament for places 15-27 - place 15
  -  USSR, second group A 1963 - place 10
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, final - place 1
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 4 - place 8
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 3 - place 3
  -  USSR, class B 1959 Zone 3 - place 5
  -  USSR, class B 1958 Zone 4 - place 3
  -  USSR, class B 1957 Zone 1 - place 4
  -  USSR, class B 1956 Zone 2 - place 4
  -  USSR, class B 1955 Zone 2 - place 5
  -  USSR, class B 1954 Zone 3 - place 10
  -  USSR, second group 1949 RSFSR, zone1 - place 3

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 674
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
19.09.2019

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, September 22

NigerCôte d'Ivoire

GhanaBurkina Faso

TogoNigeria

Central African RepublicDR Congo

EthiopiaRwanda

TanzaniaSudan

ZimbabweLesotho

MadagascarNamibia

EswatiniZambia

Equatorial GuineaCongo

17:00

 

FK OrenburgLokomotiv

13:30

DynamoFK Sochi

14:00

ArsenalUral

16:30

CSKAFK Krasnodar

19:00

 

RodinaLuki-Energiya

15:00

 

ZorkiyFK Ryazan

13:00

 

DesnaShahtar

14:00

VorsklaDynamo

17:00

KolosFK Oleksandriya

19:30

 

InguletsMFK Mykolaiv

15:00

 

Obolon-Brovar-2Nyva T

15:00

VeresFK Kalush

16:00

FK UzhhorodDinaz

16:00

 

Avanhard-2Hirnyk

15:00

EnerhiyaVPK-Ahro

16:00

TavriyaMFK Mykolaiv-2

16:00

Chornomorets-2Real Pharma

16:00

AliansKrystal

17:00

 

NeftçiKeşlə

18:30

 

LoriArarat

16:00

PyunikNoah

17:00

 

TarpedaBATE

0:3

Energetik-BDUIsloch

14:00

FK HomelDynamo Mn

17:00

 

ShakhtyorTobil

16:00

ZhetysuAstana

16:00

OrdabasyAqtöbe

18:00

 

BunyodkorQizilqum

18:00

NasafBuxoro

18:00

 

AustriaAltach

14:30

HartbergWolfsberg

14:30

LASKRed Bull

17:00

 

West Ham UnitedManchester United

14:00

Crystal PalaceWolverhampton Wanderers

16:00

ArsenalAston Villa

16:30

ChelseaLiverpool

16:30

 

West Bromwich AlbionHuddersfield Town

12:00

 

KingstonianGrays Athletic

15:00

Cray WanderersSoham Town Rangers

15:00

BiggleswadeChertsey Town

15:00

 

StandardEupen

14:30

BruggeAnderlecht

18:00

Zulte WaregemGent

20:00

 

LokomotivBeroe

17:45

LudogoretsArda

20:15

 

Zalaegerszegi TEFerencváros

17:00

 

Borussia MFortuna

15:30

EintrachtBorussia D

18:00

 

Den HaagAZ

12:15

HeerenveenUtrecht

14:30

PSVAjax

14:30

EmmenFeyenoord

16:45

 

FylkirStjarnan

14:00

GrindavíkValur

14:00

HKÍA

14:00

KRFH

14:00

ÍBVBreiðablik

14:00

Víkingur RKA

14:00

 

GetafeMallorca

12:00

EspañolReal Sociedad

14:00

ValenciaLeganés

16:00

AthleticAlavés

18:30

SevillaReal Madrid

21:00

 

SassuoloSPAL

12:30

BolognaRoma

15:00

LecceNapoli

15:00

SampdoriaTorino

15:00

AtalantaFiorentina

18:00

LazioParma

20:45

 

METTA/LUVentspils

16:00

ValmieraRiga FC

18:00

 

VålerengaViking

18:00

RanheimBodø/Glimt

18:00

OddSarpsborg 08

18:00

TromsøStrømsgodset

18:00

LillestrømKristiansund

18:00

MjøndalenRosenborg

20:00

 

Wisła PWisła K

12:30

PogońGórnik

15:00

CracoviaLegia

17:30

 

Gil VicenteBoavista

15:30

TondelaVitória G

18:00

Vitória SPortimonense

18:00

PortoSanta Clara

20:30

 

PartizanCrvena Zvezda

18:00

 

RudarDomžale

14:00

TriglavMaribor

16:00

MuraCelje

18:00

OlimpijaNK Bravo

20:15

 

RennesLille

15:00

AngersSaint-Étienne

17:00

LyonParis Saint-Germain

21:00

 

HajdukInter

16:30

Istra 1961Rijeka

19:00

 

IskraBudućnost

15:00

RudarPetrovac

15:00

PodgoricaKom

15:00

SutjeskaGrbalj

16:00

TitogradZeta

18:00

 

Mladá BoleslavBaník

15:30

SpartaSlavia

18:00

 

HammarbyAIK

15:00

ElfsborgMalmö

17:30

HelsingborgsAFC Eskilstuna

17:30

 

St. JohnstoneRangers

12:15

CelticKilmarnock

13:00

HibernianHearts

15:00

 

KuressaareMaardu

13:00

TammekaFlora

15:00

 

Newell's Old BoysAldosivi

11:00

Godoy CruzBanfield

13:15

LanúsColón

15:30

Racing ClubArsenal

17:45

River PlateVélez Sársfield

20:00

 

InternacionalChapecoense

11:00

FortalezaPalmeiras

16:00

Vasco da GamaAtlético Paranaense

16:00

CSACeará

16:00

AvaíAtlético Mineiro

19:00

 

Portland TimbersMinnesota United

12:55

DallasNew York City

17:00

New York Red BullsPhiladelphia Union

18:30

DC UnitedSeattle Sounders

20:00

 

Tianjin TianhaiBeijing Sinobo Guoan

17:30

Shanghai SIPGHenan Jianye

19:35

Guangzhou Evergrande TaobaoWuhan Zall

20:00

Local time

Yesterday, September 20

 

FK UfaSpartak

1:0

 

SKA-KhabarovskYenisey

2:0

 

KAMAZLada-Tolyatti

4:0

 

ZenitIrtysh

1:3

FK ChitaDynamo

3:0

SakhalinFK Novosibirsk

3:2

 

Dnipro-1Karpaty

2:0

 

AhrobiznesAvanhard

2:1

MetalurhFK Mynai

0:2

 

FK MinskSlavia

1:0

FK HaradzeyaDynamo Br

1:3

 

Sfîntul GheorgheMilsami

3:0

PetrocubZimbru

1:0

 

DinamoFK Andijon

0:1

Qoʼqon 1912Lokomotiv

1:1

SurkhonAGMK

1:0

 

SouthamptonAFC Bournemouth

1:3

 

KortrijkMechelen

2:3

 

Cherno MoreBotev P

2:0

CSKATsarsko Selo

3:0

 

Schalke 04Mainz 05

2:1

 

TwenteHeracles Almelo

2:3

 

SioniTorpedo

2:0

MetalurgiLokomotivi

2:1

Dinamo BtSaburtalo

1:0

 

Atlético OsasunaReal Betis

0:0

 

CagliariGenoa

3:1

 

PiastRaków

2:1

LechJagiellonia

1:1

 

Paços de FerreiraAves

2:1

 

StrasbourgNantes

2:1

 

LokomotivaOsijek

2:1

 

Bohemians 1905Fastav

2:2

 

SundsvallDjurgårdens

1:4

 

UniónRosario Central

0:0

Argentinos JuniorsCentral Córdoba

3:1

 

Chongqing Dangdai LifanJiangsu Suning

1:2

International tournaments

Current

04.09.2019 Ц 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 Ц 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 Ц 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 Ц 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 Ц 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 Ц 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 Ц 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 Ц 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 Ц 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 Ц 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 Ц 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru