1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976a  1976s  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960  1959  1958  1957  1956  1955  1954  1953  1952  1951  1950  1949  1948  1947  1946  1945  1941  1940  1939  1938  1937  1936a  1936s  Overall table

Dynamo

Minsk

See also:  Dynamo Mn (Minsk), Belarus

Founded: 1927

Stadium: National Olympic Stadium Dinamo

Other names:

 1927 – 1953  Dynamo
 1954 – 1959  Spartak
 1960 – 1962  Belarus
 1963 – 1991  Dynamo

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1983/84 - Quarterfinal

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
UEFA Cup 1988/89 - 1/16 finals
UEFA Cup 1986/87 - 1/32 finals
UEFA Cup 1984/85 - Quarterfinal

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1987/88 - Quarterfinal

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - 1/8 finals
USSR Cup 1990/91 - Quarterfinal
USSR Cup 1989/90 - Quarterfinal
USSR Cup 1988/89 - Quarterfinal
USSR Cup 1987/88 - 1/16 finals
USSR Cup 1986/87 - Final
USSR Cup 1985/86 - Quarterfinal
USSR Cup 1984/85 - Quarterfinal
USSR Cup 1984 - Semifinal
USSR Cup 1983 - 1/16 finals
USSR Cup 1982 - Quarterfinal
USSR Cup 1981 - Quarterfinal
USSR Cup 1980 - 1/8 finals
USSR Cup 1979 - Zone 2 - place 3
USSR Cup 1978 - 1/32 finals
USSR Cup 1977 - 1/8 finals
USSR Cup 1976 - 1/16 finals
USSR Cup 1975 - 1/16 finals
USSR Cup 1974 - 1/16 finals
USSR Cup 1973 - 1/8 finals
USSR Cup 1972 - 1/16 finals
USSR Cup 1971 - 1/8 finals
USSR Cup 1970 - 1/8 finals
USSR Cup 1969 - 1/16 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/8 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/8 finals
USSR Cup 1965/66 - Semifinal
USSR Cup 1965 - Final
USSR Cup 1964 - 1/16 finals
USSR Cup 1963 - Quarterfinal
USSR Cup 1962 - 1/8 finals
USSR Cup 1961 - 1/16 finals
USSR Cup 1959/60 - Zone 2, quarterfinal
USSR Cup 1958 - Zone 3, 1/8 finals
USSR Cup 1957 - 1/8 finals
USSR Cup 1955 - Quarterfinal
USSR Cup 1954 - 1/8 finals
USSR Cup 1953 - 1/128 finals
USSR Cup 1952 - 1/8 finals
USSR Cup 1951 - 1/64 finals
USSR Cup 1950 - 1/8 finals
USSR Cup 1949 - 1/16 finals
USSR Cup 1948 - 1/8 finals
USSR Cup 1947 - 1/8 finals
USSR Cup 1946 - 1/8 finals
USSR Cup 1945 - 1/16 finals
USSR Cup 1938 - Zone 13 (Belorussia), round 2
USSR Cup 1937 - 1/64 finals
USSR Cup 1936 - 1/64 finals

Overall stats USSR Football Federation Cup - overall stats
USSR Football Federation Cup 1990 - Semifinal
USSR Football Federation Cup 1989 - Final
USSR Football Federation Cup 1988 - Quarterfinal
USSR Football Federation Cup 1987 - Quarterfinal
USSR Football Federation Cup 1986 - Group D - place 4

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

USSR, 1991 Top league - place 8
USSR, 1990 Top league - place 12
USSR, 1989 Top league - place 9
USSR, 1988 Top league - place 12
USSR, 1987 Top league - place 5
USSR, 1986 Top league - place 10
USSR, 1985 Top league - place 4
USSR, 1984 Top league - place 5
USSR, 1983 Top league - place 3
USSR, 1982 Top league - Champion
USSR, 1981 Top league - place 9
USSR, 1980 Top league - place 10
USSR, 1979 Top league - place 6
  -  USSR, first league 1978 - place 3 ↑ 
  -  USSR, first league 1977 - place 4
USSR, 1976. Высшая лига Autumn - place 16 ↓ 
USSR, 1976. Высшая лига Spring - place 9
  -  USSR, first league 1975 - place 2 ↑ 
  -  USSR, first league 1974 - place 3
USSR, 1973 Top league - place 15 ↓ 
USSR, 1972 Top league - place 8
USSR, 1971 Top league - place 11
USSR, 1970 Top group A - place 9
USSR, 1969. First group A Tournament for places 1-14 - place 13
USSR, 1968 First group A - place 6
USSR, 1967 First group A - place 4
USSR, 1966 First group A - place 11
USSR, 1965 First group A - place 4
USSR, 1964 First group A - place 9
USSR, 1963 First group A - place 3
USSR, 1962. Class A Tournament for places 13-22 - place 19
USSR, 1961. Class A Tournament for places 11-22 - place 19
USSR, 1960. Class A Tournament for places 7-12 - place 11
  -  USSR, class B 1959 Zone 2 - place 7 ↑ 
  -  USSR, class B 1958 Zone 3 - place 2
USSR, 1957 Class A - place 12 ↓ 
  -  USSR, class B 1956 Zone 1 - place 1 ↑ 
USSR, 1955 Class A - place 12 ↓ 
USSR, 1954 Class A - place 3
  -  USSR, class B 1953 Tournament for places 1-6 - place 1 ↑ 
USSR, 1952 Class A - place 14 ↓ 
  -  USSR, class B 1951 - place 2 ↑ 
USSR, 1950 Class A - place 17 ↓ 
USSR, 1949 First group - place 15
USSR, 1948 First group - place 12
USSR, 1947 First group - place 12
USSR, 1946 First group - place 11
USSR, 1945 First group - place 9
USSR, 1941 Group A
  -  USSR, group B 1940 - place 6 ↑ 

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 119
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, October 20

Côte d'IvoireNiger

CongoEquatorial Guinea

LesothoZimbabwe

15:00

MaliMauritania

16:00

GuineaSenegal

16:00

Burkina FasoGhana

16:00

DR CongoCentral African Republic

16:00

LibyaTunisia

17:00

 

FK OrenburgKrylia Sovetov

13:30

FK UfaCSKA

16:00

ArsenalFK Sochi

16:30

DynamoFK Krasnodar

19:00

 

FK Khimki-MSaturn

13:00

 

FK MakhachkalaDynamo

14:30

VolgarSpartak-Vladikavkaz

16:00

 

Ural-2Lada-Tolyatti

14:00

Lada DFK Ufa-2

14:00

VolgaZenit-Izhevsk

14:00

FK ChelyabinskKAMAZ

15:00

NostaZvezda

16:00

AkronFK Tyumen

16:00

 

FK MariupolDnipro-1

14:00

DynamoFK Oleksandriya

17:00

OlympikVorskla

19:30

 

MetalurhMFK Mykolaiv

16:00

RukhIngulets

16:30

 

NeftçiZira

17:00

SəbailSumqayıt

19:30

 

AlashkertLori

15:00

PyunikUrartu

17:30

 

Tarpeda-BelAZIsloch

14:30

DneprShakhtsyor

17:00

Dynamo BrFK Slutsk

19:00

 

TobilOrdabasy

14:00

AqtöbeOkzhetpes

16:00

TarazShakhtyor

16:00

AstanaQayrat

20:00

 

CodruSperanţa

13:00

Sfîntul GheorghePetrocub

14:00

 

St. PöltenAustria

14:30

WattensHartberg

14:30

RapidWolfsberg

17:00

 

Manchester UnitedLiverpool

16:30

 

Wigan AthleticNottingham Forest

14:00

 

MechelenAntwerp

14:30

AnderlechtSint-Truiden

18:00

CercleCharleroi

20:00

 

LokomotivCSKA

17:45

 

KölnPaderborn 07

15:30

HoffenheimSchalke 04

18:00

 

ZwolleDen Haag

12:15

EmmenFortuna

14:30

GroningenSparta

14:30

FeyenoordHeracles Almelo

16:45

 

ChikhuraMetalurgi

15:00

WIT GeorgiaSioni

17:00

DilaDinamo Bt

19:00

 

AlavésCelta de Vigo

12:00

Real SociedadReal Betis

14:00

EspañolVillarreal

16:00

AthleticReal Valladolid

18:30

SevillaLevante

21:00

 

SassuoloInter

12:30

CagliariSPAL

15:00

SampdoriaRoma

15:00

UdineseTorino

15:00

ParmaGenoa

18:00

MilanLecce

20:45

 

SpartaksMETTA/LU

14:00

FK LiepājaValmiera

17:00

 

Žalgiris VSūduva

19:00

 

MoldeHaugesund

18:00

RanheimOdd

18:00

StrømsgodsetLillestrøm

18:00

VikingTromsø

18:00

Sarpsborg 08Brann

20:00

 

ArkaLechia

15:00

GórnikŁKS

17:30

 

TaborMaribor

14:30

AluminijNK Bravo

16:30

 

BordeauxSaint-Étienne

15:00

MonacoRennes

17:00

MarseilleStrasbourg

21:00

 

InterOsijek

15:00

LokomotivaHajduk

17:30

 

Bohemians 1905Opava

15:30

KarvináSlovácko

15:30

ViktoriaBaník

15:30

TepliceSparta

18:00

 

FalkenbergsAIK

15:00

HammarbyMalmö

15:00

NorrköpingKalmar

17:30

 

HeartsRangers

12:15

 

TammekaTulevik

13:00

Nõmme KaljuFlora

15:00

 

AldosiviDefensa y Justicia

11:00

Gimnasia y EsgrimaUnión

13:15

HuracánSan Lorenzo de Almagro

15:30

Rosario CentralVélez Sársfield

17:45

 

InternacionalVasco da Gama

16:00

Atlético MineiroSantos

16:00

São PauloAvaí

16:00

FlamengoFluminense

18:00

ChapecoenseGoiás

19:00

Atlético ParanaensePalmeiras

19:00

 

Tianjin TedaBeijing Renhe

15:30

Henan JianyeChongqing Dangdai Lifan

19:35

Jiangsu SuningHebei China Fortune

19:35

Shanghai Greenland ShenhuaDalian Yifang

19:35

 

Melbourne CityAdelaide United

16:00

SydneyWellington Phoenix

18:00

Local time

Yesterday, October 18

SudanTanzania

1:2

 

AkhmatLokomotiv

0:2

 

VelesPskov-747

6:0

Lokomotiv-KazankaRodina

5:1

 

ShahtarKolos

6:0

 

Obolon-Brovar-2Podillya

0:3

 

Avanhard-2FK Nikopol

0:3

Chornomorets-2Enerhiya

1:1

 

NoahFC Erevan

3:1

 

FK MinskTarpeda

3:0

 

Qoʼqon 1912Qizilqum

1:2

BunyodkorAGMK

0:2

MetallurgSoʼgʼdiyona

0:1

 

Cardiff CitySheffield Wednesday

1:1

 

Mouscron-PéruwelzBrugge

0:1

 

VitoshaCherno More

0:2

DunavEtar

0:2

 

EintrachtBayer 04

3:0

 

GranadaAtlético Osasuna

1:0

 

Zagłębie LPogoń

0:1

Wisła KPiast

1:2

 

ČukaričkiVojvodina

0:0

Crvena ZvezdaRad

3:1

 

NiceParis Saint-Germain

1:4

 

GoricaDinamo

2:4

 

AFC EskilstunaSundsvall

1:0

 

ArsenalRiver Plate

3:3

Boca JuniorsRacing Club

0:1

 

ShenzhenGuangzhou Evergrande Taobao

2:3

Tianjin TianhaiWuhan Zall

3:1

 

Melbourne VictoryWestern Sydney Wanderers

1:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru