1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976a  1976s  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960  1959  1958  1957  1956  1955  1954  1953  1952  1951  1950  1949  1948  1947  1946  1945  1941  1940  1939  1938  1937  1936a  1936s  Overall table

CSKA

Moscow

See also:  CSKA (Moscow), Russia

Founded: 1911

Other names:

 1911 – 1923  OLLS
 1923 – 1928  OPPV
 1928 – 1940  CDKA
 1941  Krasnaya Armiya
 1942 – 1951  CDKA
 1951 – 1957  CDSA
 1957 – 1960  CSK MO
 1960 – 1991  CSKA

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1971/72 - 1/8 finals

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
UEFA Cup 1981/82 - 1/32 finals

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - Final
USSR Cup 1990/91 - Winner
USSR Cup 1989/90 - Semifinal
USSR Cup 1988/89 - 1/64 finals
USSR Cup 1987/88 - 1/8 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/16 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/16 finals
USSR Cup 1984/85 - Quarterfinal
USSR Cup 1984 - Quarterfinal
USSR Cup 1983 - Semifinal
USSR Cup 1982 - Zone 4 - place 3
USSR Cup 1981 - 1/8 finals
USSR Cup 1980 - 1/8 finals
USSR Cup 1979 - Semifinal
USSR Cup 1978 - 1/8 finals
USSR Cup 1977 - 1/8 finals
USSR Cup 1976 - Quarterfinal
USSR Cup 1975 - Semifinal
USSR Cup 1974 - 1/8 finals
USSR Cup 1973 - Quarterfinal
USSR Cup 1972 - Semifinal
USSR Cup 1971 - 1/8 finals
USSR Cup 1970 - 1/8 finals
USSR Cup 1969 - Semifinal
USSR Cup 1967/68 - 1/8 finals
USSR Cup 1966/67 - Final
USSR Cup 1965/66 - 1/16 finals
USSR Cup 1965 - 1/8 finals
USSR Cup 1964 - Quarterfinal
USSR Cup 1963 - 1/16 finals
USSR Cup 1962 - 1/16 finals
USSR Cup 1961 - 1/32 finals
USSR Cup 1959/60 - 1/8 finals
USSR Cup 1958 - 1/8 finals
USSR Cup 1957 - Semifinal
USSR Cup 1955 - Winner
USSR Cup 1954 - Quarterfinal
USSR Cup 1951 - Winner
USSR Cup 1950 - Semifinal
USSR Cup 1949 - Semifinal
USSR Cup 1948 - Winner
USSR Cup 1947 - Semifinal
USSR Cup 1946 - Quarterfinal
USSR Cup 1945 - Winner
USSR Cup 1944 - Final
USSR Cup 1939 - Quarterfinal
USSR Cup 1938 - 1/32 finals
USSR Cup 1937 - Semifinal
USSR Cup 1936 - 1/16 finals

Overall stats USSR Football Federation Cup - overall stats
USSR Football Federation Cup 1990 - Group B - place 4
USSR Football Federation Cup 1987 - Group A - place 3

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

USSR, 1991 Top league - Champion
USSR, 1990 Top league - place 2
  -  USSR, first league 1989 - place 1 ↑ 
  -  USSR, first league 1988 - place 3
USSR, 1987 Top league - place 15 ↓ 
  -  USSR, first league 1986 - place 1 ↑ 
  -  USSR, first league 1985 Group A - place 2
USSR, 1985 Promotional play-off - place 3 ↓ 
  -  USSR, first league 1985 East - place 3 ↑ 
USSR, 1984 Top league - place 18 ↓ 
USSR, 1983 Top league - place 12
USSR, 1982 Top league - place 15
USSR, 1981 Top league - place 6
USSR, 1980 Top league - place 5
USSR, 1979 Top league - place 8
USSR, 1978 Top league - place 6
USSR, 1977 Top league - place 14
USSR, 1976. Высшая лига Autumn - place 7
USSR, 1976. Высшая лига Spring - place 7
USSR, 1975 Top league - place 13
USSR, 1974 Top league - place 13
USSR, 1973 Top league - place 10
USSR, 1972 Top league - place 5
USSR, 1971 Top league - place 12
USSR, 1970 Top group A - Champion
USSR, 1969. First group A Tournament for places 1-14 - place 6
USSR, 1968 First group A - place 4
USSR, 1967 First group A - place 9
USSR, 1966 First group A - place 5
USSR, 1965 First group A - place 3
USSR, 1964 First group A - place 3
USSR, 1963 First group A - place 7
USSR, 1962. Class A Tournament for places 1-12 - place 4
USSR, 1961. Class A Tournament for places 1-10 - place 4
USSR, 1960. Class A Tournament for places 1-6 - place 6
USSR, 1959 Class A - place 9
USSR, 1958 Class A - place 3
USSR, 1957 Class A - place 5
USSR, 1956 Class A - place 3
USSR, 1955 Class A - place 3
USSR, 1954 Class A - place 6
USSR, 1952 Class A
USSR, 1951 Class A - Champion
USSR, 1950 Class A - Champion
USSR, 1949 First group - place 2
USSR, 1948 First group - Champion
USSR, 1947 First group - Champion
USSR, 1946 First group - Champion
USSR, 1945 First group - place 2
USSR, 1941 Group A
USSR, 1940 Group A - place 4
USSR, 1939 Group A - place 3
USSR, 1938 Group A - place 2
USSR, 1937 Group A - place 9
  -  USSR, group B 1937 ↑ 
USSR, 1936. Group A Autumn - place 8 ↓ 
USSR, 1936. Group A Spring - place 4

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 119
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, October 21

 

GandzasarArarat-Armenia

16:00

 

FK HaradzeyaEnergetik-BDU

19:00

 

Sheffield UnitedArsenal

20:00

 

StourbridgeWhitby Town

19:45*

 

Tsarsko SeloBotev V

17:30

BeroeSlavia

20:00

 

BresciaFiorentina

20:45

 

Bodø/GlimtMjøndalen

19:00

 

RakówŚląsk

18:00

 

GöteborgDjurgårdens

19:00

ÖrebroElfsborg

19:00

 

Central CórdobaEstudiantes

19:00

ColónGodoy Cruz

21:20

 

BahiaCeará

19:30

BotafogoCSA

20:00

Local time

Yesterday, October 19

ZambiaEswatini

2:2

RwandaEthiopia

1:1

NigeriaTogo

2:0

UgandaBurundi

3:0

NamibiaMadagascar

2:0

MoroccoAlgeria

3:0

 

FK TambovUral

1:2

SpartakRubin

0:0

ZenitFK Rostov

6:1

 

AvangardTekstilshchik

2:1

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

1:0

MordoviaFK Krasnodar-2

0:3

LuchYenisey

0:1

SKA-KhabarovskTom

1:1

FK ArmavirRotor

0:0

BaltikaNeftekhimik

1:0

FakelShinnik

0:4

ChaikaSpartak-2

2:1

TorpedoFK Chertanovo

0:1

 

Znamya TrudaFK Kolomna

2:0

LeningradetsOlimp

0:0

TorpedoZvezda

2:1

FK DolgoprudnyZenit-2

2:1

FK MuromLuki-Energiya

5:1

 

ZorkiyArarat

4:2

Khimik-ArsenalFK Ryazan

4:2

Rotor-2Dynamo

0:3

KvantFK Kaluga

0:4

SokolSalyut-Belgorod

2:1

FK StroginoMetallurg

0:2

 

Legion-DynamoAnzhi

2:0

Spartak-NalchikSKA

0:1

ChernomoretsUrozhay

4:0

FK Krasnodar-3Druzhba

4:2

Mashuk-KMVInter

0:0

AlaniyaBiolog-Novokubansk

3:1

 

KarpatyFK Lviv

0:0

ZoryaDesna

2:1

 

AhrobiznesChornomorets

2:0

BalkanyKremin

1:1

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

0:0

Hirnyk-SportVolyn

2:4

FK MynaiAvanhard

2:0

Metalist 1925Obolon-Brovar

2:1

 

Nyva TFK Kalush

0:3

PolissyaDinaz

1:0

Nyva VChaika

2:0

VeresFK Uzhhorod

3:0

 

HirnykKrystal

1:2

TavriyaAlians

0:2

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

3:0

 

QəbələQarabağ

1:1

KeşləSabah

1:1

 

ShirakArarat

2:1

 

SlaviaNeman

0:1

BATEFK Homel

1:1

Dynamo MnFK Vitebsk

0:2

 

AtyrauZhetysu

0:3

IrtyshKaysar

2:1

 

Dinamo-AutoZimbru

4:0

MilsamiSheriff

1:1

 

SurkhonNavbahor

0:0

DinamoPaxtakor

1:4

LokomotivBuxoro

2:0

NasafFK Andijon

3:0

 

LASKMattersburg

7:2

SturmRed Bull

1:1

AltachAdmira Wacker

1:4

 

EvertonWest Ham United

2:0

AFC BournemouthNorwich City

0:0

Aston VillaBrighton & Hove Albion

2:1

ChelseaNewcastle United

1:0

Leicester CityBurnley

2:1

Tottenham HotspurWatford

1:1

Wolverhampton WanderersSouthampton

1:1

Crystal PalaceManchester City

0:2

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

2:2

BarnsleySwansea City

1:1

BrentfordMillwall

3:2

Charlton AthleticDerby County

3:0

Hull CityQueens Park Rangers

2:3

Leeds UnitedBirmingham City

1:0

Luton TownBristol City

3:0

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

0:1

ReadingPreston North End

1:0

Stoke CityFulham

2:0

 

Potters Bar TownBarnet

1:1

ChesterfieldWrexham

1:1

Hednesford TownBoston United

0:1

GatesheadColne

5:0

BarrowSolihull Moors

0:1

Whitby TownStourbridge

1:1

Hartlepool UnitedBrackley Town

1:0

Nantwich TownKing's Lynn Town

1:0

ChorleySpennymoor Town

2:0

SouthportAltrincham

1:3

TamworthDarlington

0:3

WhyteleafeChippenham Town

0:3

Welling UnitedEastleigh

0:0

Maidstone UnitedKings Langley

4:1

Oxford CityMargate

2:1

Bowers & PitseaChichester City

1:2

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

1:1

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

2:1

DartfordKingstonian

2:3

WeymouthDover Athletic

1:2

Sutton UnitedBillericay Town

1:1

Torquay UnitedBoreham Wood

3:2

Royston TownMaldon & Tiptree

1:3

Maidenhead UnitedWealdstone

1:1

BromleyAldershot Town

4:3

Ebbsfleet UnitedWoking

1:1

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

1:2

Haringey BoroughYeovil Town

0:1

AFC FyldePeterborough Sports

6:1

Halifax TownHarrogate

1:2

Notts CountyBelper Town

2:1

York CityStockport County

2:0

 

StandardGenk

1:0

KortrijkZulte Waregem

2:0

OostendeEupen

2:3

GentWaasland-Beveren

2:0

 

Botev PLudogorets

0:1

LevskiArda

2:1

 

RákócziKisvárda

0:2

DebrecenDiósgyőr

2:1

PuskásPaks

4:2

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

0:0

Zalaegerszegi TEHonvéd

0:1

FerencvárosÚjpest

1:0

 

RB LeipzigWolfsburg

1:1

WerderHertha

1:1

FortunaMainz 05

1:0

AugsburgBayern

2:2

UnionFreiburg

2:0

Borussia DBorussia M

1:0

 

AZHeerenveen

2:4

WaalwijkAjax

1:2

TwenteWillem II

0:1

UtrechtPSV

3:0

VVV-VenloVitesse

0:4

 

TorpedoSaburtalo

0:2

Dinamo TbLokomotivi

0:1

 

EibarBarcelona

0:3

Atlético MadridValencia

1:1

GetafeLeganés

2:0

MallorcaReal Madrid

1:0

 

LazioAtalanta

3:3

NapoliHellas Verona

2:0

JuventusBologna

2:1

 

VentspilsRiga FC

2:1

RFSBFC Daugava

2:0

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

0:0

PanevėžysAtlantas

1:1

 

KristiansundRosenborg

2:2

VålerengaStabæk

0:2

 

KoronaWisła P

0:1

LegiaLech

2:1

JagielloniaCracovia

3:2

 

MladostPartizan

1:0

VoždovacFK Mačva

2:0

JavorTSC

3:2

ProleterRadnik

2:1

RadničkiNapredak

4:1

Spartak Zlatibor VodaInđija

3:0

 

MuraTriglav

2:2

OlimpijaRudar

6:0

CeljeDomžale

2:1

 

LyonDijon

0:0

MetzNantes

1:0

ToulouseLille

2:1

NîmesAmiens

1:1

AngersBrest

0:1

ReimsMontpellier

1:0

 

VaraždinIstra 1961

1:0

SlavenRijeka

1:2

 

ZetaPetrovac

1:1

KomBudućnost

2:3

RudarTitograd

3:1

IskraSutjeska

2:0

PodgoricaGrbalj

1:1

 

SlovanJablonec

2:2

SigmaDynamo

1:3

FastavMladá Boleslav

0:2

SlaviaPříbram

3:1

 

HelsingborgsHäcken

0:2

ÖstersundsSirius

2:0

 

CelticRoss County

6:0

Hamilton AcademicalHibernian

1:1

KilmarnockLivingston

2:1

MotherwellAberdeen

0:3

St. MirrenSt. Johnstone

2:0

 

LevadiaKuressaare

2:1

PaideKalev

2:1

TransMaardu

5:2

 

BanfieldAtlético Tucumán

1:2

IndependienteArgentinos Juniors

0:1

PatronatoNewell's Old Boys

1:3

TalleresLanús

2:4

 

FortalezaGrêmio

2:1

CorinthiansCruzeiro

1:2

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

1:3

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

0:2

 

Western UnitedPerth Glory

1:1

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

1:1

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru