Arsenal

Tula

See also:  Arsenal (Tula), Russia

Founded: 1946

Stadium: Arsenal Stadium

Other names:

 1946 Ц   Zenit
 1959 Ц 1961  Trud
 1962 Ц 1963  Shakhtyor
 1964 Ц 1973  Metallurg
 1974 Ц 1978  Mashinostroitel
 1979 Ц 1983  TOZ
 1984 Ц 1991  Arsenal

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1987/88 - 1/64 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/64 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/32 finals
USSR Cup 1970 - 1/16 finals
USSR Cup 1969 - 1/128 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/128 finals
USSR Cup 1966/67 - RSFSR zone 1, semifinal
USSR Cup 1965/66 - RSFSR zone 1, quarterfinal
USSR Cup 1964 - RSFSR zone 2, final
USSR Cup 1963 - RSFSR zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 1, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 2, semifinal
USSR Cup 1949 - RSFSR zone IV, quarterfinal
USSR Cup 1938 - Zone 1 (Moscow), subgroup 1, round 1

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -    -  USSR 1991, second minor league Zone 5 - place 12
  -    -    -  USSR 1990, second minor league Zone 5 - place 15
  -    -  USSR 1989, second league Zone 1 - place 15 ↓ 
  -    -  USSR 1988, second league Zone 1 - place 16
  -    -  USSR 1987, second league Zone 1 - place 12
  -    -  USSR 1986, second league Zone 1 - place 2
  -    -  USSR 1985, second league Zone 1 - place 4
  -    -  USSR 1984, second league Zone 1 - place 3
  -    -  USSR 1983, second league Zone 1 - place 11
  -    -  USSR 1982, second league Zone 1 - place 15
  -    -  USSR 1981, second league Zone 1 - place 17
  -    -  USSR 1980, second league Zone 1 - place 8
  -    -  USSR 1979, second league Zone 1 - place 19
  -    -  USSR 1978, second league Zone 3 - place 24
  -    -  USSR 1977, second league Zone 1 - place 10
  -    -  USSR 1976, second league Zone 3 - place 18
  -    -  USSR 1975, second league Zone 3 - place 19
  -    -  USSR 1974, second league Zone 2 - place 10
  -    -  USSR 1973, second league Zone 3 - place 16
  -    -  USSR 1972, second league Zone 2 - place 12
  -    -  USSR 1971, second league Zone 2 - place 2
  -    -  USSR 1970, second group A Zone 2 - place 4
  -  USSR, second group A 1969 Group 1 - place 5 ↓ 
  -  USSR, second group A 1968 Group 1 - place 14
  -  USSR, second group A 1967 Group 2 - place 13
  -    -  USSR 1966, class B RSFSR, final - place 3 ↑ 
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, zone 1 - place 9
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, zone 2 - place 12
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, zone 1 - place 11
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 1 - place 10 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 1 - place 6
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 1 - place 8
  -  USSR, class B 1959 Zone 2 - place 13
  -  USSR, second group 1949 RSFSR, zone4 - place 13

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 661
Matches:1 001 307
Clubs:10 624
National teams:258
Stadiums:9 229
<2017>
<October>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Site news
17.10.2017
current

Second round of UEFA qualification for the of the World Cup 2018 added

16.10.2017

October update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Russia 2017/18, Second division

Day 14

20.10

FK Murom - Spartak

14:00

20.10

Torpedo - FK Dolgoprudny

18:00

21.10

Znamya Truda - Veles

21.10

Lokomotiv-Kazanka - Luki-Energiya

21.10

Pskov-747 - Tekstilshchik

14:00

21.10

FK Kolomna - Dynamo-2

14:00

21.10

FK Chertanovo - TsRFSO

15:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 20

 

FK MuromSpartak

14:00

TorpedoFK Dolgoprudny

18:00

 

Lada-TolyattiFK Orenburg-2

18:30

 

InguletsAvanhard

17:00

VolynDesna

18:00

 

FK LvivSkala

16:00

 

SudnobudivnykTavriya

14:00

Real PharmaDnipro-1

15:00

 

Səbailİnter

18:00

 

BanantsArarat

15:00

 

KrumkachyFK Haradzeya

19:00

 

SpiculSfîntul Gheorghe

DaciaZarya

ZimbruSperanţa

 

FK OlmaliqMashʼal

SoʼgʼdiyonaMetallurg

QizilqumLokomotiv

NasafDinamo

 

West Ham UnitedBrighton & Hove Albion

20:00

 

Mouscron-PéruwelzStandard

20:30

 

PirinSlavia

17:45

DunavBotev

19:45

 

Schalke 04Mainz 05

20:30

 

GroningenWillem II

20:00

 

ZagłębiePiast

18:00

GórnikKorona

20:30

 

Estoril-PraiaBoavista

20:30

 

VojvodinaRadnički

18:00

 

OlimpijaTriglav

20:20

 

Saint-ÉtienneMontpellier

20:45

 

InterRudeš

18:00

 

VysočinaBohemians 1905

18:00

BaníkSigma

20:15

 

ÖrebroHalmstad

19:00

 

TransFlora

19:30

 

Shandong Luneng TaishanLiaoning Whowin

19:35

 

Adelaide UnitedMelbourne Victory

19:20

Local time

Yesterday, October 18

BenficaManchester United

0:1

CSKABasel

0:2

AnderlechtParis Saint-Germain

0:4

BayernCeltic

3:0

ChelseaRoma

3:3

QarabağAtlético Madrid

0:0

JuventusSporting

2:1

BarcelonaOlympiakós

3:1

Urawa Red DiamondsShanghai SIPG

1:0

BengaluruEsteghlal

2:2

 

DneprIsloch

1:2

 

SamtrediaDinamo

3:0

KobuletiChikhura

0:1

 

DečićMladost

1:1

KomIskra

1:0

RudarGrbalj

0:1

SutjeskaPetrovac

3:0

BudućnostZeta

2:1

 

CoritibaCruzeiro

1:0

AtléticoVasco da Gama

0:1

Atlético MineiroChapecoense

2:3

FluminenseSão Paulo

3:1

CorinthiansGrêmio

0:0

AvaíBotafogo

1:1

International tournaments

Current

04.09.2016 Ц 14.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Europe

07.10.2015 Ц 06.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Africa

22.03.2017 Ц 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 Ц 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 Ц 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 Ц 16.05.2018

Europa League 2017/18

23.01.2017 Ц 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

28.02.2017 Ц 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 Ц 25.11.2017

AFC Champions League 2017

19.08.2016 Ц 04.11.2017

AFC Cup 2017

10.02.2017 Ц 05.11.2017

CAF Champion's League 2017

10.02.2017 Ц 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

01.08.2017 Ц 26.10.2017

CONCACAF League 2017

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru