Guatemala

FIFA rank: 147

National stadium: Estadio Nacional Doroteo Guamuch Flores

Last results

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, CONCACAF - Fourth round, group C - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, CONCACAF - Third round, group A - place 3
World Cup 2010. Qualifying tournament, CONCACAF - Third round, group 1 - place 3
World Cup 2006. Qualifying tournament, CONCACAF - Final round - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, CONCACAF - Semifinal round, group 3 - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, CONCACAF - Semifinal round, group 1 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, CONCACAF - First round
World Cup 1970. Qualifying tournament, CONCACAF - First round, subgroup B - place 2
World Cup 1962. Qualifying tournament, CONCACAF - First round, subgroup B - place 3
World Cup 1958. Qualifying tournament, CCCF - First round, subgroup B - place 3

Overall stats CCCF/CONCACAF Championship/Gold Cup - overall stats
CONCACAF Gold Cup 2015. Final tournament - Group C - place 4
CONCACAF Gold Cup 2011. Final tournament - Quarterfinals
CONCACAF Gold Cup 2007. Final tournament - Quarterfinal
CONCACAF Gold Cup 2005. Final tournament - Group C - place 4
CONCACAF Gold Cup 2003. Final tournament - Group B - place 3
CONCACAF Gold Cup 2002. Final tournament - Group A - place 3
CONCACAF Gold Cup 2000. Final tournament - Group C - place 3
CONCACAF Gold Cup 1998. Final tournament - Group A - place 3
CONCACAF Gold Cup 1996. Final tournament - place 4
CONCACAF Gold Cup 1991. Final tournament - Group B - place 4
CONCACAF Championship 1989. Final tournament - place 4
CONCACAF Championship 1989. Qualifying tournament - Second round
CONCACAF Championship 1985. Qualifying tournament - Second round, subgroup 2 - place 2
CONCACAF Championship 1981. Qualifying tournament - Central American Zone - place 3
CONCACAF Championship 1977. Final tournament - place 5
CONCACAF Championship 1977. Qualifying tournament - Central American Zone - place 1
CONCACAF Championship 1973. Final tournament - place 5
CONCACAF Championship 1973. Qualifying tournament - Central American Zone, group 2
CONCACAF Championship 1971. Qualifying tournament - Central American Zone, round 1
CONCACAF Championship 1969. Final tournament - place 2
CONCACAF Championship 1967. Final tournament - Winner
CONCACAF Championship 1967. Qualifying tournament - Group 2 - place 1
CONCACAF Championship 1965. Final tournament - place 2
CONCACAF Championship 1963. Final tournament - Group 1 - place 4
CCCF Championship 1961 - Group 1 - place 3
CCCF Championship 1955 - place 6
CCCF Championship 1953 - place 3
CCCF Championship 1948 - place 2
CCCF Championship 1946 - place 2
CCCF Championship 1943 - place 2

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Final tournament - Group B - place 4
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, CONCACAF - Second round, group 2 - place 2
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, CONCACAF - Second round
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, CONCACAF - Second round
Olympic Games 1976. Final tournament - Group B - place 3
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, CONCACAF - Third round - place 2
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, CONCACAF - Final round - place 3
Olympic Games 1968. Final tournament - Quarterfinal
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, CONCACAF - Group 1, final

Overall stats Central American and Caribbean Games - overall stats
Central American and Caribbean Games 1950 - place 2
Central American and Caribbean Games 1946 - place 6
Central American and Caribbean Games 1935 - place 6
Central American and Caribbean Games 1930 - Group B - place 3

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1984 - Group A - place 4

Overall stats U.S. Cup - overall stats
U.S. Cup 1999 - place 3

Overall stats Copa Centroamericana - overall stats
Copa Centroamericana 2014 - place 2
Copa Centroamericana 2013 - place 6
Copa Centroamericana 2011 - place 5
UNCAF Nations Cup 2009 - place 6
UNCAF Nations Cup 2007 - place 3
UNCAF Nations Cup 2005 - place 3
UNCAF Nations Cup 2003 - place 2
UNCAF Nations Cup 2001 - Winner
UNCAF Nations Cup 1999 - place 2
UNCAF Nations Cup 1997 - place 2
UNCAF Nations Cup 1995 - place 2
UNCAF Nations Cup 1991. Final tournament - place 3

Overall stats Maple Cup - overall stats
Maple Cup 1999 - place 4

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1992 1990 1989 1988 1987 1985 1984 1983 1980 1979 1977 1976 1975 1973 1972 1969 1968 1967 1966 1965 1963 1955 1950 1949 1923 1921

Clubs:

Amatitlán (Amatitlán)
Antigua (Antigua Guatemala)
Aurora (Ciudad de Guatemala)
Cementos Novella
Cobán Imperial (Cobán)
Comunicaciones (Ciudad de Guatemala)
Finanzas Industriales
Galcasa (Villa Nueva)
Heredia (San José Petén)
Jalapa (Jalapa)
Juventud Retalteca (Retalhuleu)
Marquense (San Marcos)
Municipal (Ciudad de Guatemala)
Sacachispas (Chiquimula)
Suchitepéquez (Mazatenango)
Tiquisate (Tiquisate)
Xelajú MC (Quetzaltenango)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 748
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Russia 2018/19

Day 8

24.09

Krylia Sovetov - FK Krasnodar

19:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 24

 

Krylia SovetovFK Krasnodar

19:30

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyDynamo

15:00

 

MetalurhReal Pharma

16:30

 

FK HaradzeyaNeman

19:00

 

ChikhuraSamtredia

16:00

 

RFSMETTA/LU

19:00

 

LillestrømTromsø

19:00

 

KoronaZagłębie S

18:00

 

BragaSporting

20:15

 

BaumitViktoria

18:00

 

HäckenGöteborg

19:00

 

ChapecoenseFluminense

20:00

Vasco da GamaBahia

20:00

Local time

Yesterday, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

4:0

 

DynamoAnzhi

0:1

YeniseyUral

1:2

ArsenalRubin

2:2

FK RostovFK Ufa

0:0

AkhmatFK Orenburg

1:1

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

2:0

LeningradetsFK Dolgoprudny

1:2

Pskov-747FK Murom

2:0

Lokomotiv-KazankaVeles

3:0

 

FK Khimki-MZorkiy

0:2

FK RyazanFK Kaluga

1:2

TorpedoDynamo

1:0

SaturnRotor-2

0:3

SokolKvant

2:1

 

Spartak-NalchikChernomorets

1:3

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

1:3

 

FK MariupolFK Oleksandriya

1:0

FK LvivKarpaty

1:1

Arsenal-KievOlympik

1:3

 

KolosMetalist 1925

0:0

 

ChaikaBukovyna

1:1

PodillyaVeres

0:1

FK MynaiFK Kalush

2:0

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

0:1

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

2:1

KreminEnerhiya

2:0

FK NikopolMyr

1:1

TavriyaHirnyk

1:2

 

SəbailSabah

0:0

ZiraNeftçi

1:2

 

AlashkertLori

2:1

GandzasarArarat

4:0

 

IslochShakhtsyor

1:0

FK SlutskFK Minsk

0:1

FK VitebskDynamo Br

0:1

Tarpeda-BelAZFK Homel

1:0

 

KaysarShakhtyor

2:1

ZhetysuQayrat

1:0

AtyrauKyzylzhar

3:2

AqtöbeTobil

3:1

OrdabasyIrtysh

0:2

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

4:1

Dinamo-AutoMilsami

1:0

SheriffZarya

5:2

ZimbruPetrocub

0:0

 

PaxtakorBuxoro

2:1

 

NeftchiNasaf

3:1

QizilqumQoʼqon 1912

1:0

 

SturmMattersburg

1:2

AltachWolfsberg

0:1

St. PöltenHartberg

3:0

 

FulhamWatford

1:1

BurnleyAFC Bournemouth

4:0

Cardiff CityManchester City

0:5

Crystal PalaceNewcastle United

0:0

Leicester CityHuddersfield Town

3:1

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

1:1

LiverpoolSouthampton

3:0

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

1:2

 

Aston VillaSheffield Wednesday

1:2

Derby CountyBrentford

3:1

MiddlesbroughSwansea City

0:0

ReadingHull City

3:0

Ipswich TownBolton Wanderers

0:0

Leeds UnitedBirmingham City

1:2

Nottingham ForestRotherham United

1:0

Sheffield UnitedPreston North End

3:2

Stoke CityBlackburn Rovers

2:3

West Bromwich AlbionMillwall

2:0

Queens Park RangersNorwich City

0:1

 

Lymington TownTorquay United

0:7

ChesterCity of Liverpool

4:0

Ashton UnitedTrafford

3:0

RadcliffeCurzon Ashton

1:2

Farsley CelticSouthport

0:3

Mossley AFCKidsgrove Athletic

1:2

Staveley Miners WelfareGuiseley

0:4

South ShieldsStockport County

1:2

Knaresborough TownWorkington

1:4

Cleethorpes TownBamber Bridge

3:3

York CityAshton Athletic

5:0

MarineFrickley Athletic

1:0

Dunston UTSIrlam

2:1

United of ManchesterColne

2:0

Nantwich TownBlyth Spartans

3:3

DarlingtonBradford Park Avenue

0:1

ChorleyLeek Town

3:0

Witton AlbionSpennymoor Town

2:1

AltrinchamWhitley Bay

5:0

Consett AFCWarrington Town

3:3

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

2:2

Boston UnitedPeterborough Sports

0:2

St Ives TownGrantham Town

1:1

Kidderminster HarriersAtherstone Town

5:0

StourbridgeLeamington

3:2

Rugby TownHednesford Town

1:3

St Neots TownRomulus

4:3

Nuneaton TownBrackley Town

1:1

AlvechurchCorby Town

1:4

Kettering TownAFC Mansfield

2:1

Anstey NomadsMickleover Sports

1:7

Halesowen TownGainsborough Trinity

0:3

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

3:1

BuxtonCoalville Town

0:0

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

3:0

Kings LangleyLewes

1:1

WealdstoneGreat Wakering Rovers

2:0

Welling UnitedChesham United

2:1

HendonPhoenix Sports

15:00*

WokingTooting & Mitcham United

4:0

Hanwell TownLowestoft Town

1:0

Egham TownBrightlingsea Regent

3:3

Chelmsford CityWorthing

1:2

Concord RangersMargate

2:0

Leverstock GreenDorking Wanderers

2:4

Haringey BoroughErith Town

2:0

LeistonHastings United

3:4

Coggeshall TownWalton Casuals

2:0

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

1:6

Billericay TownBurnham

4:1

AFC Kempston RoversMarlow

1:0

Hitchin TownDidcot Town

1:1

Bognor Regis TownAFC Sudbury

1:1

Haverhill RoversLeatherhead

0:6

East Thurrock UnitedWhitehawk

2:3

Brantham AthleticEastbourne Borough

0:1

Oxford CityCray Valley Paper Mills

5:0

Gosport BoroughRamsgate

2:3

AFC HornchurchEast Grinstead Town

2:1

AFC Uckfield TownDartford

1:3

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

0:1

FC RomaniaBeaconsfield Town

0:2

HorshamHeybridge Swifts

4:3

Dulwich HamletTonbridge Angels

3:1

Metropolitan PoliceNeedham Market

2:2

Merthyr TownWinchester City

1:4

Chippenham TownSwindon Supermarine

2:2

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

5:2

Weston-super-MareSalisbury

2:2

Tiverton TownDorchester Town

2:0

HerefordTruro City

0:0

Poole TownCinderford Town

3:0

Taunton TownBitton

4:0

Banbury UnitedBath City

0:2

Hungerford TownWantage Town

15:00*

BinfieldCirencester Town

0:3

Slough TownSholing

2:2

King's Lynn TownStafford Rangers

3:1

 

Waasland-BeverenCharleroi

1:1

EupenOostende

1:2

LokerenMouscron-Péruwelz

0:0

Sint-TruidenAntwerp

2:0

 

SeptemvriLokomotiv

1:3

Botev VCSKA

0:2

 

HoffenheimBorussia D

1:1

HerthaBorussia M

4:2

AugsburgWerder

2:3

WolfsburgFreiburg

1:3

NürnbergHannover

2:0

Schalke 04Bayern

0:2

 

FortunaWillem II

4:4

ExcelsiorHeerenveen

3:3

VVV-VenloNAC

3:0

VitesseDen Haag

1:1

 

Rayo VallecanoAlavés

1:5

Celta de VigoReal Valladolid

3:3

EibarLeganés

1:0

GetafeAtlético

0:2

Real MadridEspañol

1:0

 

ParmaCagliari

2:0

FiorentinaSPAL

3:0

SampdoriaInter

0:1

 

StumbrasŽalgiris K

0:0

 

OddVålerenga

3:2

 

CracoviaWisła P

3:1

LechiaZagłębie L

3:3

MiedźLegia

1:4

 

Santa ClaraRio Ave

1:3

MarítimoBelenenses

0:0

Vitória SetubalPorto

0:2

 

NapredakDinamo

3:0

ZemunBačka

2:2

VojvodinaVoždovac

3:0

RadnikRadnički

1:2

MladostProleter

1:0

RadFK Mačva

1:0

 

GoricaKrško

1:0

MariborDomžale

2:2

 

LilleNantes

2:1

AngersToulouse

0:0

MontpellierNice

1:0

ReimsDijon

0:0

Saint-ÉtienneCaen

2:1

StrasbourgAmiens

3:1

 

OsijekGorica

0:1

LokomotivaRijeka

2:0

 

RudarIskra

0:0

LovćenZeta

0:2

PetrovacTitograd

1:2

 

SigmaDukla

1:0

KarvináPříbram

4:1

Mladá BoleslavSlovácko

5:1

OpavaTeplice

2:0

SpartaSlovan

4:1

 

ElfsborgÖrebro

1:0

SiriusÖstersunds

0:1

TrelleborgDjurgårdens

0:3

DalkurdNorrköping

0:2

 

AberdeenMotherwell

1:0

DundeeHibernian

0:3

Hamilton AcademicalSt. Mirren

3:0

HeartsLivingston

0:0

 

TulevikTammeka

3:2

KuressaareLevadia

0:5

PaideTrans

2:5

FloraPärnu

3:0

 

São PauloAmérica

1:1

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

2:0

New York Red BullsToronto

2:0

Atlanta UnitedReal Salt Lake

2:0

Minnesota UnitedPortland Timbers

3:2

Columbus CrewColorado Rapids

2:1

Montreal ImpactNew York City

1:1

New England RevolutionChicago Fire

2:2

Orlando CityHouston Dynamo

0:0

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

2:1

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

1:4

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

3:2

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

2:3

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

2:0

Shanghai SIPGChangchun Yatai

3:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 Ц 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 Ц 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 Ц 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 Ц 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 Ц 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 Ц 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 Ц 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 Ц 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 Ц 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 Ц 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 Ц 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru