KAMAZ

Naberezhnye Chelny

See also:  KAMAZ (Naberezhnye Chelny), USSR

Founded: 11.11.1981

Stadium: Arena Polar Bear

Other names:

 1981 – 1987  Trud-PRZ
 1988 – 1989  Torpedo
 1990 – 1994  KAMAZ
 1995 – 2000  KAMAZ-Chally
 2001 –   KAMAZ

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1996 - Semifinals

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - 1/128 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/64 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/64 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/256 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/128 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/32 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/32 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/16 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/8 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/32 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/32 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/16 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/16 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/64 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/32 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/256 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/512 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/8 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - Quarterfinal
Russian Cup 1994/95 - 1/8 finals
Russian Cup 1993/94 - Quarterfinal
Russian Cup 1992/93 - 1/16 finals

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2003 - place 4

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  Russia 2017/18, Second division Urals-Volga
  -    -  Russia 2016/17, Second division Urals-Volga - place 7
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 20 ↓ 
  -    -  Russia 2014/15, Second division Urals-Volga, Group A - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2013/14, Second division Urals-Volga, Group A - place 3
  -    -  Russia 2012/13, Second division Urals-Volga - place 10
  -  Russia 2011/12, FNL First division Tournament for places 9-19 - place 9 ↓ 
  -  Russia 2010 First division - place 4
  -  Russia 2009 First division - place 5
  -  Russia 2008 First division - place 3
  -  Russia 2007 First division - place 4
  -  Russia 2006 First division - place 4
  -  Russia 2005 First division - place 3
  -  Russia 2004 First division - place 4
  -    -  Russia 2003, Second division Urals-Volga - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2002, Second division Urals - place 6
  -    -  Russia 2001, Second division Urals - place 3
  -    -  Russia 2000, Second division Urals - place 3
  -    -  Russia 1999, Second division Urals - place 10
  -  Russia 1998 First division - place 22 ↓ 
Russia 1997 Top league - place 18 ↓ 
Russia 1996 Top league - place 14
Russia 1995 Top league - place 9
Russia 1994 Top league - place 6
Russia 1993 Top league - place 10
  -  Russia 1992, first league Center - place 1 ↑ 

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 706
Matches:1 004 810
Clubs:10 673
National teams:258
Stadiums:9 290
Site news
19.02.2018
current

Sixth round proper of the
FA Cup 2017/18
added

15.02.2018
current

Brazilian Série A 2018 added

15.02.2018
current

Chinese Super League 2018 added

15.02.2018
current

Kazakhstan Premier League 2018 added

15.02.2018
current

Uzbekistan Professional Top League 2018 added

14.02.2018
current

Georgian Umaglesi Liga 2018 added

Fixtures
Russia 2017/18

Day 21

02.03

Anzhi - Rubin

19:30

03.03

CSKA - Ural

14:00

03.03

Zenit - Amkar

16:30

03.03

FK Krasnodar - FK Rostov

19:00

04.03

FK Ufa - Dynamo

16:00

04.03

Lokomotiv - Spartak

16:30

04.03

SKA-Khabarovsk - FK Tosno

18:00

04.03

Arsenal - Akhmat

19:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, February 23

 

FK TambovRotor-Volgograd

10:15

Krylia SovetovSpartak-2

12:45

Riga FCShinnik

15:30

Luch-EnergiyaUral

18:00

 

Hull CitySheffield United

19:45

 

GenkAntwerp

20:30

 

CSKACherno More

17:30

 

Mainz 05Wolfsburg

20:30

 

GroningenNAC

20:00

 

DeportivoEspañol

21:00

 

ZagłębieArka

18:00

 

Rio AveAves

20:30

 

StrasbourgMontpellier

20:45

 

InterIstra 1961

18:00

 

DuklaBaumit

18:00

 

HuracánEstudiantes

OlimpoArsenal

Godoy CruzRacing Club

 

Central Coast MarinersWellington Phoenix

19:50

Local time

Yesterday, February 21

SevillaManchester United

0:0

Shahtar DonetskRoma

2:1

CSKA MoscowCrvena Zvezda

1:0

Jorge WilstermannVasco da Gama

4:0
pen. 2:3

NacionalBanfield

1:0

LanúsSporting Cristal

4:2

Buriram UnitedJeju United

0:2

Cerezo OsakaGuangzhou Evergrande

0:0

Suwon Samsung BluewingsKashima Antlers

1:2

Shanghai ShenhuaSydney

2:2

Sport Bissau e BenficaDifaâ

0:0

Mighty WanderersAS Vita Club

1:2

Aduana StarsAl Tahaddi

2:0

Togo-PortLéopards

2:1
pen. 4:3

ZESCO UnitedJKU SC

7:0

SongoNgaya Club

2:0

PlatinumPrimeiro de Agosto

1:2

LLB AcadémicRayon Sports

0:1

MounanaRC Kadiogo

2:0

Eding SportPlateau United

0:1

KCCACNaPS Sport

1:0

Mbabane SwallowsBantu

1:3

MFMAS Real Bamako

1:0

ASEC MimosasBuffles du Borgou

3:2

Pamplemousses SCBidvest Wits

1:0

Horoya ACASFAN

0:0

Leones VegetarianosGor Mahia

1:1

EspéranceConcorde

5:0

Saint Louis Suns UnitedYoung Africans

1:1

MC AlgerOtôho

9:0

Misr El-MakasaGénération Foot

0:0

Al-MerreikhTownship Rollers

2:1

Fosa JuniorsAFC Leopards

0:0

Maniema UnionAS Mangasport

1:1

Etoile FilanteOlympique Star

0:1

CARA BrazzavilleAsante Kotoko FC

1:0
pen. 7:6

FC NouadhibouAfrica Sports

1:0

Sahel SCAl Ittihad

0:3

Mbour Petite-CôteRenaissance

1:1

Welayta DichaZimamoto

1:0

Banjul HawksAkwa United

0:2

Jwaneng GalaxyCosta do Sol

0:1

GrêmioIndependiente

21:45

SaprissaAmérica

1:5

TauroDallas

1:0

MotaguaTijuana

21:00

 

KarpatyOlympik

2:1

 

Bristol CityFulham

1:1

Derby CountyLeeds United

2:2

Ipswich TownCardiff City

0:1

Wolverhampton WanderersNorwich City

2:2

 

LeganésReal Madrid

1:3

 

Estoril-PraiaPorto

1:3

 

Atlético Paranaense (Curitiba)Atlético (Tubarão)

5:4

Londrina (Londrina)Ceará (Fortaleza)

1:2

Remo (Belém)Internacional (Porto Alegre)

1:2

Criciúma (Criciúma)Cianorte (Cianorte)

1:1
pen. 4:5

Goiás (Goiânia)Boa Esporte (Varginha)

20:30

Bragantino (Bragança Paulista)Altos (Altos)

1:0

Figueirense (Florianópolis)Oeste (Itápolis)

2:1

Cuiabá (Cuiabá)Aparecidense (Aparecida de Goiânia)

3:1

Ponte Preta (Campinas)Internacional (Limeira)

1:0

Botafogo (João Pessoa)Atlético Mineiro (Belo Horizonte)

0:4

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

20.02.2018 – 26.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

10.02.2018 – 23.02.2018

FNL Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru