China

FIFA rank: 68

National stadium: National Stadium

Last results

Asian Cup 2023, Qualifying tournament, Second round, group A

Статистика личных встреч  15.10.2019Philippines China0:0
 Bácolod

Asian Cup 2023, Qualifying tournament, Second round, group A

Статистика личных встреч  10.10.2019China Guam7:0 (6:0)
 Guangzhou

Asian Cup 2023, Qualifying tournament, Second round, group A

Статистика личных встреч  10.09.2019Maldives China0:5 (0:2)
 Malé

Friendly internationals 2019

Статистика личных встреч  30.08.2019China Myanmar4:1 (4:0)
 Xianghe
National Football Training Centre
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Asia - Third round, group A - place 5
World Cup 2014. Qualifying tournament, Asia - Third round, group A - place 3
World Cup 2010. Qualifying tournament, Asia - Third round, group 1 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Asia - First round, group 4 - place 2
World Cup 2002. Final tournament - Group C - place 4
World Cup 2002. Qualifying tournament, Asia - Second round, group B - place 1
World Cup 1998. Qualifying tournament, Asia - Second round, group A - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Asia - Group A - place 2
World Cup 1990. Qualifying tournament, Asia - Final round - place 4
World Cup 1986. Qualifying tournament, Asia - Group 2, round 1, subgroup C - place 2
World Cup 1982. Qualifying tournament, Asia and Oceania - Final round - place 3
World Cup 1958. Qualifying tournament, Africa and Asia - First round, subgroup 1

Overall stats Asian Cup - overall stats
Asian Cup 2023. Qualifying tournament - Second round, group A
Asian Cup 2019. Final tournament - Quarterfinal
Asian Cup 2019. Qualifying tournament - Second round, group C - place 2
Asian Cup 2015. Final tournament - Quarterfinal
Asian Cup 2015. Qualifying tournament - Group C - place 3
Asian Cup 2011. Final tournament - Group A - place 3
Asian Cup 2011. Qualifying tournament - Group D - place 2
Asian Cup 2007. Final tournament - Group C - place 3
Asian Cup 2007. Qualifying tournament - Group E - place 2
Asian Cup 2004. Final tournament - place 2
Asian Cup 2000. Final tournament - place 4
Asian Cup 2000. Qualifying tournament - Group 9 - place 1
Asian Cup 1996. Final tournament - Quarterfinal
Asian Cup 1996. Qualifying tournament - Group 2 - place 1
Asian Cup 1992. Final tournament - place 3
Asian Cup 1992. Qualifying tournament - Group 5 - place 1
Asian Cup 1988. Final tournament - place 4
Asian Cup 1988. Qualifying tournament - Group 1 - place 2
Asian Cup 1984. Final tournament - place 2
Asian Cup 1984. Qualifying tournament - Group 4 - place 1
Asian Cup 1980. Final tournament - Group 1 - place 4
Asian Cup 1980. Qualifying tournament - Group 4 - place 2
Asian Cup 1976. Final tournament - place 3
Asian Cup 1976. Qualifying tournament - Group 4, final

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Final tournament - Group A - place 4
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, East Asia - Final round - place 1
Olympic Games 1984. Qualifying tournament, Asia - Group 4 - place 3
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Asia - Group 3 - place 3
Olympic Games 1956. Qualifying tournament - Qualifying round
Olympic Games 1948 - First round
Olympic Games 1936 - First round

Overall stats East Asian Football Championship - overall stats
East Asian Football Championship 2019. Final tournament - Final round
East Asian Football Championship 2017. Final tournament - place 3
East Asian Football Championship 2015. Final tournament - place 2
East Asian Football Championship 2013. Final tournament - place 2
East Asian Football Championship 2010. Final tournament - Winner
East Asian Football Championship 2008. Final tournament - place 3
East Asian Football Championship 2005. Final tournament - Winner
East Asian Football Championship 2003. Final tournament - place 3

Overall stats Asian Games - overall stats
Asian Games 2002 - Quarterfinal
Asian Games 1998 - place 3
Asian Games 1994 - place 2
Asian Games 1990 - Quarterfinal
Asian Games 1986 - Quarterfinal
Asian Games 1982 - Quarterfinal
Asian Games 1978 - place 3
Asian Games 1974 - Group B - place 3

Overall stats Far Eastern Championship Games - overall stats
Far Eastern Championship Games 1934 - Winner
Far Eastern Championship Games 1930 - Winner
Far Eastern Championship Games 1927 - Winner
Far Eastern Championship Games 1925 - Winner
Far Eastern Championship Games 1923 - Winner
Far Eastern Championship Games 1921 - Winner
Far Eastern Championship Games 1919 - Winner
Far Eastern Championship Games 1917 - Winner
Far Eastern Championship Games 1915 - Winner
Far Eastern Championship Games 1913 - Final

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2001 - place 2

Overall stats Nehru Cup - overall stats
Nehru Cup 1997 - place 3
Nehru Cup 1991 - First round - place 4
Nehru Cup 1988 - place 5
Nehru Cup 1987 - Group A - place 4
Nehru Cup 1986 - place 2
Nehru Cup 1985 - Group B - place 4
Nehru Cup 1984 - place 2
Nehru Cup 1983 - place 2
Nehru Cup 1982 - place 2

Overall stats President's Cup/Korea Cup - overall stats
President's Cup 1993 - Group A - place 4

Overall stats China Cup - overall stats
China Cup 2019 - place 4
China Cup 2018 - place 4
China Cup 2017 - place 3

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1990 1989 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1978 1977 1976 1975 1973 1963 1960 1959 1957 1956 1952 1949 1913

Clubs:

Bayi (Beijing)
Beijing Renhe (Beijing)
Beijing Sinobo Guoan (Beijing)
Changchun Yatai (Changchun)
Chengdu Blades (Chengdu)
Chongqing Dangdai Lifan (Chongqing)
Dalian Shide (Dalian)
Dalian Yifang (Dalian)
Guangdong Hongyuan (Guangzhou)
Guangdong Wanbao (Guangzhou)
Guangzhou Evergrande Taobao (Guangzhou)
Guangzhou R&F (Guangzhou)
Guangzhou Songri (Shaoguan)
Guizhou Hengfeng (Guiyang)
Guizhou Renhe (Guiyang)
Hangzhou Greentown (Hangzhou)
Harbin Yiteng (Harbin)
Hebei China Fortune (Qinhuangdao)
Henan Jianye (Zhengzhou)

Jiangsu Suning (Nanjing)
Liaoning Whowin (Jinzhou)
Qingdao Jonoon (Qingdao)
Shaanxi Guoli (Xi'an)
Shandong Luneng Taishan (Jinan)
Shanghai Greenland Shenhua (Shanghai)
Shanghai Shenxin (Shanghai)
Shanghai SIPG (Shanghai)
Shanghai United (Shanghai)
Shenzhen (Shenzhen)
Shijiazhuang Ever Bright (Shijiazhuang)
Sichuan Guancheng (Chengdu)
Tianjin Teda (Tianjin)
Tianjin Tianhai (Tianjin)
Wuhan Optics Valley (Wuhan)
Wuhan Zall (Wuhan)
Xiamen Lanshi (Xiamen)
Yanbian (Yanji)
Yunnan Hongta (Kunming)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 111
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, October 19

MoroccoAlgeria

LibyaTunisia

MaliMauritania

GuineaSenegal

Côte d'IvoireNiger

Burkina FasoGhana

NigeriaTogo

DR CongoCentral African Republic

CongoEquatorial Guinea

RwandaEthiopia

UgandaBurundi

LesothoZimbabwe

NamibiaMadagascar

ZambiaEswatini

 

FK TambovUral

14:00

SpartakRubin

16:30

 

AvangardTekstilshchik

15:00

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

15:00

MordoviaFK Krasnodar-2

15:00

LuchYenisey

16:00

SKA-KhabarovskTom

16:00

FK ArmavirRotor

17:00

BaltikaNeftekhimik

17:00

FakelShinnik

17:00

ChaikaSpartak-2

17:00

TorpedoFK Chertanovo

18:00

 

Znamya TrudaFK Kolomna

13:00

LeningradetsOlimp

15:00

TorpedoZvezda

16:00

FK DolgoprudnyZenit-2

16:00

FK MuromLuki-Energiya

17:00

 

FK StroginoMetallurg

Rotor-2Dynamo

ZorkiyArarat

14:00

Khimik-ArsenalFK Ryazan

14:00

KvantFK Kaluga

15:00

SokolSalyut-Belgorod

15:30

 

Legion-DynamoAnzhi

14:30

Spartak-NalchikSKA

15:00

ChernomoretsUrozhay

16:00

FK Krasnodar-3Druzhba

16:00

Mashuk-KMVInter

16:00

AlaniyaBiolog-Novokubansk

18:00

 

KarpatyFK Lviv

14:00

ZoryaDesna

17:00

 

AhrobiznesChornomorets

14:00

BalkanyKremin

15:00

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

15:00

Hirnyk-SportVolyn

15:00

FK MynaiAvanhard

15:00

Metalist 1925Obolon-Brovar

16:30

 

Nyva TFK Kalush

15:00

PolissyaDinaz

15:00

Nyva VChaika

15:00

VeresFK Uzhhorod

15:00

 

HirnykKrystal

14:00

TavriyaAlians

15:00

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

15:00

 

QəbələQarabağ

17:00

KeşləSabah

19:15

 

ShirakArarat

15:00

 

SlaviaNeman

14:00

BATEFK Homel

16:00

Dynamo MnFK Vitebsk

18:00

 

AtyrauZhetysu

15:00

IrtyshKaysar

16:00

 

Dinamo-AutoZimbru

14:00

MilsamiSheriff

16:00

 

SurkhonNavbahor

15:15

DinamoPaxtakor

16:30

LokomotivBuxoro

16:30

NasafFK Andijon

17:30

 

LASKMattersburg

17:00

SturmRed Bull

17:00

AltachAdmira Wacker

17:00

 

EvertonWest Ham United

12:30

AFC BournemouthNorwich City

15:00

Aston VillaBrighton & Hove Albion

15:00

ChelseaNewcastle United

15:00

Leicester CityBurnley

15:00

Tottenham HotspurWatford

15:00

Wolverhampton WanderersSouthampton

15:00

Crystal PalaceManchester City

17:30

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

12:30

BarnsleySwansea City

15:00

BrentfordMillwall

15:00

Charlton AthleticDerby County

15:00

Hull CityQueens Park Rangers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Luton TownBristol City

15:00

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

15:00

ReadingPreston North End

15:00

Stoke CityFulham

15:00

 

Potters Bar TownBarnet

12:30

ChesterfieldWrexham

13:00

Hednesford TownBoston United

15:00

GatesheadColne

15:00

BarrowSolihull Moors

15:00

Whitby TownStourbridge

15:00

Hartlepool UnitedBrackley Town

15:00

Nantwich TownKing's Lynn Town

15:00

ChorleySpennymoor Town

15:00

SouthportAltrincham

15:00

TamworthDarlington

15:00

WhyteleafeChippenham Town

15:00

Welling UnitedEastleigh

15:00

Maidstone UnitedKings Langley

15:00

Oxford CityMargate

15:00

Bowers & PitseaChichester City

15:00

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

15:00

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

15:00

DartfordKingstonian

15:00

WeymouthDover Athletic

15:00

Sutton UnitedBillericay Town

15:00

Torquay UnitedBoreham Wood

15:00

Royston TownMaldon & Tiptree

15:00

Maidenhead UnitedWealdstone

15:00

BromleyAldershot Town

15:00

Gravesend & NorthfleetWoking

15:00

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

15:00

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

15:00

Halifax TownHarrogate

15:00

Notts CountyBelper Town

15:00

York CityStockport County

17:20

 

StandardGenk

18:00

KortrijkZulte Waregem

20:00

OostendeEupen

20:00

GentWaasland-Beveren

20:30

 

Botev PLudogorets

17:30

LevskiArda

20:00

 

RákócziKisvárda

17:00

DebrecenDiósgyőr

17:00

PuskásPaks

17:00

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

17:00

Zalaegerszegi TEHonvéd

17:00

FerencvárosÚjpest

19:30

 

RB LeipzigWolfsburg

15:30

WerderHertha

15:30

FortunaMainz 05

15:30

AugsburgBayern

15:30

UnionFreiburg

15:30

Borussia DBorussia M

18:30

 

AZHeerenveen

18:30

WaalwijkAjax

18:30

TwenteWillem II

19:45

UtrechtPSV

20:45

VVV-VenloVitesse

20:45

 

TorpedoSaburtalo

15:00

Dinamo TbLokomotivi

18:00

 

EibarBarcelona

13:00

Atlético MadridValencia

16:00

GetafeLeganés

18:30

MallorcaReal Madrid

21:00

 

LazioAtalanta

15:00

NapoliHellas Verona

18:00

JuventusBologna

20:45

 

VentspilsRiga FC

14:00

RFSBFC Daugava

16:00

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

13:00

PanevėžysAtlantas

17:00

 

KristiansundRosenborg

18:00

VålerengaStabæk

20:30

 

KoronaWisła P

15:00

LegiaLech

17:30

JagielloniaCracovia

20:00

 

MladostPartizan

15:00

VoždovacFK Mačva

18:00

JavorTSC

18:00

ProleterRadnik

18:00

RadničkiNapredak

18:00

Spartak Zlatibor VodaInđija

18:00

 

MuraTriglav

14:30

OlimpijaRudar

16:45

CeljeDomžale

18:45

 

LyonDijon

17:30

MetzNantes

20:00

ToulouseLille

20:00

NîmesAmiens

20:00

AngersBrest

20:00

ReimsMontpellier

20:00

 

VaraždinIstra 1961

15:00

SlavenRijeka

17:30

 

ZetaPetrovac

13:30

KomBudućnost

13:30

PodgoricaGrbalj

13:30

RudarTitograd

13:30

IskraSutjeska

13:30

 

SlovanJablonec

14:30

SigmaDynamo

16:30

FastavMladá Boleslav

16:30

SlaviaPříbram

19:00

 

HelsingborgsHäcken

13:30

ÖstersundsSirius

16:00

 

CelticRoss County

15:00

Hamilton AcademicalHibernian

15:00

KilmarnockLivingston

15:00

MotherwellAberdeen

15:00

St. MirrenSt. Johnstone

15:00

 

LevadiaKuressaare

13:00

PaideKalev

13:00

TransMaardu

16:00

 

BanfieldAtlético Tucumán

13:15

PatronatoNewell's Old Boys

13:15

ColónGodoy Cruz

15:30

Boca JuniorsRacing Club

17:45

ArsenalRiver Plate

20:00

 

FortalezaGrêmio

17:00

CorinthiansCruzeiro

19:00

BahiaCeará

19:00

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

17:30

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

19:35

 

Western UnitedPerth Glory

17:00

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

19:30

Local time

Yesterday, October 17

 

SantosCeará

2:1

AvaíInternacional

0:2

FluminenseAtlético Paranaense

1:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru