Beroe

Stara Zagora

UEFA clubs rank (2018): 241

Founded: 1916

Stadium: Beroe Stadium

Other names:

 1916 – 1918  Vereya
 1918 – 1924  Borislav
 1924 – 1926  Beroia
 1926 – 1940  Borislav
 1949 – 1951  DSO Stroitel
 1951 – 1957  DSO Udarnik
 1957 – 1959  DSO Botev
 1959 – 1985  DFS Beroe
 1985 – 1999  FK Beroe
 1999 – 2000  FK Olimpik-Beroe
 2000 –   PFK Beroe

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1986/87 - 1/16 finals

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2016/17 - Second qualifying round
Europa League 2015/16 - Second qualifying round
Europa League 2013/14 - Second qualifying round
Europa League 2010/11 - Third qualifying round
UEFA Cup 1980/81 - 1/16 finals
UEFA Cup 1972/73 - 1/8 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1979/80 - 1/8 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1973/74 - Quarterfinal

Overall stats Bulgarian Supercup - overall stats
Bulgarian Supercup 2013 - Winner
Bulgarian Supercup 2010 - Final

Overall stats Bulgarian A Football Group - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Bulgaria 2019/20, Group A First stage
Bulgaria 2018/19, Group A Championship - place 4
Bulgaria 2017/18, Group A Championship - place 4
Bulgaria 2016/17, Group A European play-off
Bulgaria 2015/16 Group A - place 3
Bulgaria 2014/15, Group A Championship - place 2
Bulgaria 2013/14, Group A Tournament for places 8-14 - place 8
Bulgaria 2012/13 A Group - place 7
Bulgaria 2011/12 A Group - place 10
Bulgaria 2010/11 A Group - place 7
Bulgaria 2009/10 A Group - place 10
Bulgaria 2007/08 A Group - place 14
Bulgaria 2006/07 A Group - place 11
Bulgaria 2005/06 A Group - place 10
Bulgaria 2004/05 A Group - place 10
Bulgaria 2001/02, A Group Relegation - place 14
Bulgaria 2000/01 A Group - place 12
Bulgaria 1999/00 A Group - place 13
Bulgaria 1994/95 A Group - place 16
Bulgaria 1993/94 A Group - place 7
Bulgaria 1992/93 A Group - place 10
Bulgaria 1991/92 A Group - place 7
Bulgaria 1990/91 A Group - place 9
Bulgaria 1989/90 A Group - place 10
Bulgaria 1988/89 A Group - place 5
Bulgaria 1987/88 A Group - place 6
Bulgaria 1986/87 A Group - place 13
Bulgaria 1985/86 A Group - Champion
Bulgaria 1984/85 A Group - place 12
Bulgaria 1983/84 A Group - place 4
Bulgaria 1981/82 A Group - place 15
Bulgaria 1980/81 A Group - place 10
Bulgaria 1979/80 A Group - place 4
Bulgaria 1978/79 A Group - place 7
Bulgaria 1977/78 A Group - place 6
Bulgaria 1976/77 A Group - place 9
Bulgaria 1975/76 A Group - place 10
Bulgaria 1973/74 A Group - place 15
Bulgaria 1972/73 A Group - place 13
Bulgaria 1971/72 A Group - place 3
Bulgaria 1969/70 A Group - place 16
Bulgaria 1968/69 A Group - place 12
Bulgaria 1967/68 A Group - place 10
Bulgaria 1966/67 A Group - place 10
Bulgaria 1965/66 A Group - place 6
Bulgaria 1964/65 A Group - place 5
Bulgaria 1963/64 A Group - place 14
Bulgaria 1962/63 A Group - place 12
Bulgaria 1961/62 A Group - place 9
Bulgaria 1960/61 A Group - place 10
Bulgaria 1958/59 A Group - place 11
Bulgaria 1958 A Group - place 10
Bulgaria 1954 A Group - place 14
Bulgarian State Championship 1933 Quarterfinal
Bulgarian State Championship 1932 1/8 finals
Bulgarian State Championship 1926 1/8 finals

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 012
Matches:1 031 360
Clubs:10 823
National teams:259
Stadiums:9 546
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

16.08.2019
current

Preliminary Round of the
FA Cup 2019/20
added

16.08.2019
current

Australia, A-League 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, August 23

 

Luki-EnergiyaZvezda

16:00

RodinaTorpedo

16:00

OlimpFK Dolgoprudny

17:00

Lokomotiv-KazankaZnamya Truda

21:00

 

ZorkiyKvant

18:00

DynamoFK Khimki-M

18:00

SokolRotor-2

19:00

SaturnMetallurg

19:00

 

SKADynamo

19:00

 

Ural-2FK Tyumen

Lada DLada-Tolyatti

17:00

ZvezdaFK Ufa-2

18:00

NostaZenit-Izhevsk

18:00

FK ChelyabinskVolga

18:30

 

Hirnyk-SportIngulets

16:00

AhrobiznesRukh

17:00

FK MynaiKremin

17:00

MetalurhMetalist 1925

18:00

PrykarpattyaMFK Mykolaiv

18:30

 

AliansTavriya

17:00

 

IslochFK Slutsk

18:00

LuchFK Minsk

19:45

 

Aston VillaEverton

20:00

 

BarkingAveley

19:45

WhickhamThornaby

19:45

Mickleover SportsCoventry Sphinx

19:45

Great Yarmouth TownRothwell Corinthians

19:45

Sutton Common RoversEastbourne Town

19:45

WhitehawkSaltdean United

19:45

ChristchurchBadshot Lea

19:45

Winchester CityAFC Stoneham

19:45

 

GenkAnderlecht

20:30

 

Tsarsko SeloBeroe

18:00

ArdaCherno More

20:30

 

KölnBorussia D

20:30

 

SioniDinamo Bt

17:00

 

GranadaSevilla

20:00

LevanteVillarreal

22:00

 

PanevėžysRiteriai

18:00

Žalgiris VSūduva

20:00*

 

JagielloniaWisła K

20:30

 

Vitória SMoreirense

19:00

Rio AveAves

21:15

 

BaníkSlovácko

18:00

SigmaTeplice

18:00

 

KuressaareTammeka

18:45

 

ArsenalSan Lorenzo de Almagro

21:00

 

Portland TimbersSeattle Sounders

19:00

Orlando CityAtlanta United

20:00

Local time

Yesterday, August 21

Young BoysCrvena Zvezda

2:2

Dinamo ZagrebRosenborg

2:0

OlympiakósFK Krasnodar

4:0

LDUBoca Juniors

0:3

FlamengoInternacional

2:0

Abahani4.25

4:3

 

Alaniya (Vladikavkaz)Rotor (Volgograd)

2:1

Ararat (Moscow)FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)

0:3

Veles (Moscow)Torpedo (Moscow)

3:3 aet
pen. 5:6

Inter (Cherkessk)Chaika (Peschanokopskoye)

2:5

FK Chita (Chita)Luch (Vladivostok)

0:1

Chernomorets (Novorossiysk)FK Armavir (Armavir)

3:0

Leningradets (Leningrad Oblast)Baltika (Kaliningrad)

1:2

FK Ryazan (Ryazan)FK Chertanovo (Moscow)

1:4

KAMAZ (Naberezhnye Chelny)Neftekhimik (Nizhnekamsk)

2:0

Salyut-Belgorod (Belgorod)Fakel (Voronezh)

1:3

Shinnik (Yaroslavl)Tekstilshchik (Ivanovo)

1:0

Akron (Tolyatti)Mordovia (Saransk)

1:1 aet
pen. 3:5

FK Khimki (Khimki)Avangard (Kursk)

4:1

 

Cardiff CityHuddersfield Town

2:1

Charlton AthleticNottingham Forest

1:1

FulhamMillwall

4:0

Leeds UnitedBrentford

1:0

Preston North EndStoke City

3:1

Queens Park RangersSwansea City

1:3

West Bromwich AlbionReading

1:1

 

Atlético ParanaenseSão Paulo

0:1

 

New York CityColumbus Crew

1:0

Los AngelesSan Jose Earthquakes

4:0

DC UnitedNew York Red Bulls

1:2

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru