Vasco da Gama

Rio de Janeiro

Founded: 21.08.1898

Stadium: Estádio Vasco da Gama (São Januário)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats FIFA Club World Cup - overall stats
FIFA Club World Cup 2000 - place 2

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1998 - Final

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2018 - Group 5 - place 3
Copa Libertadores 2012 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2001 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1999 - 1/8 finals
Copa Libertadores 1998 - Winner
Copa Libertadores 1990 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1985 - First round, group 1 - place 4
Copa Libertadores 1980 - First round, group 3 - place 2
Copa Libertadores 1975 - First round, group 3 - place 4
South American Club Championship 1948 - Winner

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2018 - Second round
Copa Sudamericana 2011 - Semifinal
Copa Sudamericana 2008 - First Round
Copa Sudamericana 2007 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2006 - Section 2
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, First Stage, Group 3 - place 2

Overall stats Supercopa Libertadores - overall stats
Supercopa Libertadores 1997 - Group 3 - place 2

Overall stats Copa CONMEBOL - overall stats
Copa CONMEBOL 1996 - Semifinal
Copa CONMEBOL 1993 - First round

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 2001 - Group A - place 3
Copa Mercosur 2000 - Winner
Copa Mercosur 1999 - Group D - place 3
Copa Mercosur 1998 - Group E - place 2

Overall stats Copa Interamericana - overall stats
Copa Interamericana 1998 - Final

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2019 - Fourth round
Copa do Brasil 2018 - Round of 16
Copa do Brasil 2017 - Third round
Copa do Brasil 2016 - Round of 16
Copa do Brasil 2015 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2011 - Winner
Copa do Brasil 2010 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2009 - Semifinal
Copa do Brasil 2008 - Semifinal
Copa do Brasil 2007 - Second round
Copa do Brasil 2006 - Final
Copa do Brasil 2005 - Third round
Copa do Brasil 2004 - Second round
Copa do Brasil 2003 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2002 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2000 - Fourth round
Copa do Brasil 1999 - Third round
Copa do Brasil 1998 - Semifinal
Copa do Brasil 1997 - Second round
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1995 - Semifinal
Copa do Brasil 1994 - Semifinal
Copa do Brasil 1993 - Semifinal
Copa do Brasil 1992 - Second round
Copa do Brasil 1991 - Second round
Copa do Brasil 1989 - Second round

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1965 - Final
Taça Brasil 1959 - Semifinal

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2019 Série A
Brazil 2018 Série A - place 16
Brazil 2017 Série A - place 7
Brazil 2015 Série A - place 18
Brazil 2013 Série A - place 18
Brazil 2012 Série A - place 5
Brazil 2011 Série A - place 2
Brazil 2010 Série A - place 11
Brazil 2008 Série A - place 18
Brazil 2007 Série A - place 10
Brazil 2006 Série A - place 6
Brazil 2005 Série A - place 12
Brazil 2004 Série A - place 16
Brazil 2003 Série A - place 17
Brazil, Série A 2002 First phase - place 15
Brazil, Série A 2001 First phase - place 11
Copa João Havelange 2000 Final - Champion
Brazil, Série A 1999 Quarterfinal
Brazil, Série A 1998 First phase - place 10
Brazil, Série A 1997 Final - Champion
Brazil, Série A 1996 First phase - place 18
Brazil, Série A 1995 Second phase, groups A/B - place 7
Brazil, Série A 1994 Second phase, stage 2, groups E/F - place 4
Brazil, Série A 1993 First phase, group B - place 5
Brazil, Série A 1992 Second phase, group A - place 2
Brazil, Série A 1991 First phase - place 11
Brazil, Série A 1990 Second phase, group A - place 3
Brazil, Série A 1989 Final - Champion
Brazil, Série A 1988 Quarterfinal
Copa União 1987 Green module, group B, second stage - place 5
Brazil, Série A 1986 Third phase
Brazil, Série A 1985 Second phase, group H - place 3
Brazil, Série A 1984 Final
Brazil, Série A 1983 Quarterfinal
Brazil, Série A 1982 Third phase
Brazil, Série A 1981 Quarterfinal
Brazil, Série A 1980 Third phase, group M - place 2
Brazil, Série A 1979 Final
Brazil, Série A 1978 Semifinal
Brazil, Série A 1977 Final phase, group S - place 2
Brazil, Série A 1976 Third phase, group R - place 4
Brazil, Série A 1975 Second phase, groups 1/2 - place 10
Brazil, Série A 1974 Final - Champion
Brazil, Série A 1973 Second phase, group 1 - place 7
Brazil, Série A 1972 Second phase, group 1 - place 2
Brazil, Série A 1971 Second phase, group B - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 First phase - place 9
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 9
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 Final phase - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 First phase - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 687
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
19.09.2019

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, September 23

 

KvantFK Strogino

16:00

 

ChaikaPolissya

16:00

 

ZiraQarabağ

19:00

 

EtarVitosha

17:30

 

WolfsburgHoffenheim

20:30

 

StabækMolde

19:00

 

BragaMarítimo

19:00

SportingFamalicão

21:00

 

JablonecSigma

18:00

 

TalleresGimnasia y Esgrima

21:00

 

GoiásFluminense

20:00

Local time

Yesterday, September 21

BurundiUganda

0:3

SenegalGuinea

1:0

MauritaniaMali

0:0

TunisiaLibya

1:0

AlgeriaMorocco

0:0

 

AkhmatKrylia Sovetov

1:1

ZenitRubin

5:0

FK TambovFK Rostov

2:1

 

FK Nizhniy NovgorodAvangard

1:1

Spartak-2Neftekhimik

0:3

MordoviaTekstilshchik

1:0

BaltikaRotor

2:1

ChaikaFK Krasnodar-2

1:1

TorpedoTom

2:1

FK ArmavirLuch

0:0

FakelFK Khimki

0:3

FK ChertanovoShinnik

0:1

 

OlimpZenit-2

2:5

Znamya TrudaTorpedo

0:0

LeningradetsZvezda

1:0

Pskov-747FK Kolomna

1:0

Lokomotiv-KazankaVeles

1:2

FK MuromFK Dolgoprudny

1:2

 

AraratMetallurg

1:1

Rotor-2Khimik-Arsenal

0:3

SokolFK Khimki-M

3:0

Salyut-BelgorodFK Kaluga

1:0

SaturnDynamo

0:2

 

SKAUrozhay

3:0

Legion-DynamoDruzhba

1:0

AnzhiBiolog-Novokubansk

1:0

Spartak-NalchikSpartak-Vladikavkaz

3:0

AlaniyaInter

5:0

ChernomoretsDynamo

3:0

FK Krasnodar-3FK Makhachkala

0:2

VolgarMashuk-KMV

1:0

 

FK ChelyabinskLada D

3:1

Zenit-IzhevskZvezda

0:1

VolgaFK Ufa-2

4:3

NostaFK Tyumen

1:4

AkronUral-2

1:0

 

FK LvivOlympik

0:1

ZoryaFK Mariupol

0:0

 

Cherkashchyna-AkademiyaHirnyk-Sport

1:2

KreminChornomorets

2:4

BalkanyPrykarpattya

2:0

RukhObolon-Brovar

0:1

Metalist 1925Volyn

2:0

 

Nyva VBukovyna

2:2

 

SumqayıtSabah

1:0

SəbailQəbələ

1:1

 

FC ErevanUrartu

0:1

ShirakArarat-Armenia

1:0

AlashkertGandzasar

2:0

 

FK SlutskTarpeda-BelAZ

1:2

NemanDnepr

1:0

ShakhtsyorFK Vitebsk

4:0

 

OkzhetpesIrtysh

1:0

KaysarQayrat

0:1

TarazAtyrau

2:2

 

CodruDinamo-Auto

0:1

SperanţaSheriff

0:0

 

MetallurgPaxtakor

1:2

SoʼgʼdiyonaNavbahor

0:0

 

MattersburgSturm

3:3

Admira WackerSt. Pölten

1:1

WattensRapid

0:2

 

Leicester CityTottenham Hotspur

2:1

BurnleyNorwich City

2:0

EvertonSheffield United

0:2

Manchester CityWatford

8:0

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

0:0

 

Leeds UnitedDerby County

1:1

Birmingham CityPreston North End

0:1

BrentfordStoke City

0:0

Bristol CitySwansea City

0:0

Cardiff CityMiddlesbrough

1:0

Luton TownHull City

0:3

MillwallQueens Park Rangers

1:2

Nottingham ForestBarnsley

1:0

ReadingBlackburn Rovers

1:2

Sheffield WednesdayFulham

1:1

Wigan AthleticCharlton Athletic

2:0

 

IrlamYork City

0:2

MarineDunston UTS

1:2

SouthportScarborough Athletic

5:2

ChesterAltrincham

1:1

Curzon AshtonBlyth Spartans

4:4

Bradford Park AvenueMorpeth Town

2:4

Ashton UnitedPontefract Collieries

1:0

ColneOssett United

0:0

1874 NorthwichWhitby Town

0:1

United of ManchesterWarrington Town

1:2

TraffordDarlington

1:3

GatesheadRamsbottom United

6:0

GuiseleyStockton Town

1:0

Lancaster CitySpennymoor Town

0:5

Runcorn TownFarsley Celtic

1:3

Alfreton TownKing's Lynn Town

1:1

StamfordBoston United

0:4

LeamingtonChasetown

2:2

Kettering TownSutton Coldfield Town

1:1

Belper TownWitton Albion

0:0

Loughborough DynamoTamworth

0:3

A.F.C. Telford UnitedNantwich Town

0:3

Rushall OlympicGainsborough Trinity

2:0

Halesowen TownStratford Town

4:1

Boston TownLeek Town

0:4

BuxtonCorby Town

5:0

Matlock TownKidsgrove Athletic

1:2

Hednesford TownBarwell

3:2

Kidderminster HarriersStafford Rangers

0:0

Coalville TownStourbridge

1:2

Beaconsfield TownHemel Hempstead Town

1:0

Corinthian-CasualsChelmsford City

2:0

WalthamstowAbbey Rangers

1:1

BalhamRoyston Town

3:5

Tonbridge AngelsEastbourne Borough

1:2

MargateConcord Rangers

3:1

HendonDeeping Rangers

3:2

St Ives TownCanvey Island

0:0

Maidstone UnitedCheshunt

4:1

Potters Bar TownAFC Hornchurch

2:0

Dulwich HamletBognor Regis Town

6:1

Flackwell HeathSlough Town

0:3

Billericay TownBasildon United

1:0

Tooting & Mitcham UnitedDorking Wanderers

1:0

HadleyRamsgate

1:0

Harrow BoroughCarshalton Athletic

0:1

Biggleswade TownWare

1:2

Badshot LeaHayes & Yeading United

0:4

Lowestoft TownNeedham Market

4:0

Barton RoversHitchin Town

0:1

Enfield TownBraintree Town

2:0

Maldon & TiptreeWingate & Finchley

4:2

MoneyfieldsWhyteleafe

0:2

Hartley WintneyChichester City

0:0

HorshamDartford

0:2

St Albans CityWorthing

2:2

Kings LangleyFolkestone Invicta

4:0

Haringey BoroughStaines Town

5:0

FarnboroughWealdstone

0:5

Welling UnitedChipstead

7:0

Chesham UnitedHampton & Richmond Borough

1:2

Weston-super-MareMerthyr Town

2:1

SholingWeymouth

0:3

HerefordTruro City

5:2

Portland UnitedSalisbury

0:1

Havant & WaterloovilleTaunton Town

2:1

Cirencester TownChippenham Town

2:2

TavistockHighworth Town

4:0

Tiverton TownBristol Manor Farm

2:4

Poole TownHungerford Town

2:1

Swindon SupermarineBath City

0:4

Oxford CityNorth Leigh

7:0

KidlingtonGloucester City

0:5

Brackley TownCinderford Town

4:0

Blackfield & LangleyDorchester Town

1:0

Bishop's StortfordPeterborough Sports

1:2

LewesBowers & Pitsea

1:2

 

CharleroiSint-Truiden

0:3

AntwerpCercle

3:1

Waasland-BeverenMouscron-Péruwelz

1:1

GenkOostende

3:1

 

Botev VDunav

0:0

SlaviaLevski

0:2

 

BayernKöln

4:0

Bayer 04Union

2:0

HerthaPaderborn 07

2:1

FreiburgAugsburg

1:1

WerderRB Leipzig

0:3

 

SpartaWaalwijk

4:0

GroningenZwolle

2:0

Willem IIVVV-Venlo

1:0

VitesseFortuna

4:2

 

ChikhuraDinamo Tb

0:2

WIT GeorgiaDila

0:2

 

VillarrealReal Valladolid

2:0

LevanteEibar

0:0

Atlético MadridCelta de Vigo

0:0

GranadaBarcelona

2:0

 

UdineseBrescia

0:1

JuventusHellas Verona

2:1

MilanInter

0:2

 

JelgavaRFS

1:1

SpartaksFK Liepāja

4:2

 

AtlantasStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris V

1:1

Žalgiris KSūduva

0:2

 

BrannHaugesund

0:0

 

ŁKSArka

1:4

LechiaKorona

2:0

ŚląskZagłębie L

4:4

 

BelenensesRio Ave

0:2

MoreirenseBenfica

1:2

 

InđijaRadnički

0:1

ČukaričkiMladost

1:0

NapredakTSC

1:3

RadRadnik

0:1

Spartak Zlatibor VodaJavor

1:0

FK MačvaProleter

0:1

VojvodinaVoždovac

1:2

 

AluminijTabor

3:0

 

MarseilleMontpellier

1:1

MetzAmiens

1:2

BordeauxBrest

2:2

NiceDijon

2:1

NîmesToulouse

1:0

ReimsMonaco

0:0

 

SlavenGorica

2:0

VaraždinDinamo

1:0

 

OpavaSlovan

1:1

PříbramKarviná

0:2

SlováckoTeplice

1:1

DynamoViktoria

0:3

 

FalkenbergsÖstersunds

1:0

KalmarHäcken

1:1

NorrköpingÖrebro

3:0

GöteborgSirius

2:1

 

LivingstonAberdeen

0:2

MotherwellRoss County

1:2

St. MirrenHamilton Academical

0:0

 

Nõmme KaljuKalev

6:0

PaideTulevik

4:0

LevadiaTrans

1:0

 

EstudiantesPatronato

1:0

Defensa y JusticiaHuracán

0:1

San Lorenzo de AlmagroBoca Juniors

0:2

Atlético TucumánIndependiente

0:1

 

BotafogoSão Paulo

1:2

CruzeiroFlamengo

1:2

CorinthiansBahia

2:1

SantosGrêmio

0:3

 

Vancouver WhitecapsColumbus Crew

1:1

Atlanta UnitedSan Jose Earthquakes

3:1

CincinnatiChicago Fire

0:0

New England RevolutionReal Salt Lake

0:0

Houston DynamoOrlando City

2:1

Sporting Kansas CityColorado Rapids

2:3

Los Angeles GalaxyMontreal Impact

2:1

Los AngelesToronto

1:1

 

Dalian YifangShenzhen

2:0

Hebei China FortuneTianjin Teda

2:1

Shandong Luneng TaishanShanghai Greenland Shenhua

2:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru