Veres

Rivne

See also:  Avangard (Rovno), USSR

Founded: 1957

Stadium: Avanhard Stadium

Other names:

 1957 – 1967  Kolkhoznik
 1967 – 1971  Goryn
 1972 – 1991  Avangard
 1991 –   Veres

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Ukrainian Cup - overall stats
Ukrainian Cup 2018/19 - First Preliminary round
Ukrainian Cup 2017/18 - Quarterfinal
Ukrainian Cup 2016/17 - Round of 16
Ukrainian Cup 2015/16 - Preliminary round
Ukrainian Cup 2010/11 - First preliminary round
Ukrainian Cup 2009/10 - Second preliminary round
Ukrainian Cup 2008/09 - First preliminary round
Ukrainian Cup 2006/07 - 1/32 finals
Ukrainian Cup 2005/06 - 1/8 finals
Ukrainian Cup 2004/05 - 1/32 finals
Ukrainian Cup 2003/04 - 1/16 finals
Ukrainian Cup 2002/03 - 1/32 finals
Ukrainian Cup 2001/02 - First stage
Ukrainian Cup 2000/01 - First stage. Second League Cup, preliminary stage
Ukrainian Cup 1999/00 - First stage. Second League Cup, 1/32 finals
Ukrainian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Ukrainian Cup 1997/98 - 1/64 finals
Ukrainian Cup 1996/97 - 1/32 finals
Ukrainian Cup 1995/96 - 1/64 finals
Ukrainian Cup 1994/95 - 1/8 finals
Ukrainian Cup 1993/94 - Semifinal
Ukrainian Cup 1992/93 - 1/8 finals
Ukrainian Cup 1992 - 1/32 finals

Overall stats Ukraine, Premiere league - overall stats

Overall stats Ukraine, First League - overall stats

Overall stats Ukraine, Second League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  Ukraine 2018/19, Second League Group A
Ukraine 2017/18, Premiere League Tournament for places 1-6 - place 6 ↓ 
  -  Ukraine 2016/17 First League - place 3 ↑ 
  -    -  Ukraine2015/16 Second League - place 2 ↑ 
  -    -  Ukraine2010/11, Second League Group A - place 12
  -    -  Ukraine2009/10, Second League Group A - place 9
  -    -  Ukraine2008/09, Second League Group A - place 13
  -    -  Ukraine2007/08, Second League Group A - place 14
  -    -  Ukraine2006/07, Second League Group A - place 13
  -    -  Ukraine2005/06, Second League Group A - place 7
  -    -  Ukraine2004/05, Second League Group A - place 11
  -    -  Ukraine2003/04, Second League Group A - place 10
  -    -  Ukraine2002/03, Second League Group A - place 7
  -    -  Ukraine2001/02, Second League Group A - place 6
  -    -  Ukraine2000/01, Second League Group A - place 12
  -    -  Ukraine1999/00, Second League Group A - place 14
  -    -  Ukraine1998/99, Second League Group A - place 13
  -    -  Ukraine1997/98, Second League Group A - place 4
  -  Ukraine 1996/97 First League - place 23 ↓ 
  -  Ukraine 1995/96 First League - place 16
Ukraine 1994/95 Top league - place 18 ↓ 
Ukraine 1993/94 Top league - place 12
Ukraine 1992/93 Top league - place 16
  -  Ukraine, spring 1992, first league Group 1 - place 1 ↑ 

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 827
Matches:1 016 726
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 423
Site news
02.11.2018
current

Semifinal & Final of the
Copa Sudamericana 2018
added

In the football world

Tomorrow, November 13

Hong KongNorth Korea

15:10

TaiwanMongolia

19:10

IndonesiaTimor-Leste

19:00

PhilippinesSingapore

20:00

Local time

Yesterday, November 11

North KoreaMongolia

4:1

TaiwanHong Kong

1:2

Boca JuniorsRiver Plate

2:2

 

FK KrasnodarYenisey

3:0

FK UfaSpartak

2:0

RubinLokomotiv

0:0

CSKAZenit

2:0

 

Lokomotiv-KazankaLuki-Energiya

1:0

 

Rotor-2Khimik

5:2

 

SKADruzhba

0:1

Biolog-NovokubanskMashuk-KMV

2:1

Spartak-NalchikViktor Ponedelnik Football Academy

0:1

ChernomoretsLegion-Dynamo

0:1

ChaikaDynamo

1:0

 

DynamoFK Mariupol

4:0

VorsklaShahtar

0:2

 

Hirnyk-SportDnipro-1

0:3

PrykarpattyaIngulets

4:0

RukhObolon-Brovar

0:3

 

FK KalushBukovyna

2:0

Cherkashchyna-AkademiyaPodillya

3:1

 

MetalurhTavriya

1:0

 

QəbələQarabağ

1:3

SumqayıtKeşlə

1:4

 

LoriPyunik

0:1

ArtsakhAlashkert

0:0

ShirakArarat-Armenia

1:0

GandzasarBanants

3:0

 

Tarpeda MnDnepr

3:0

Tarpeda-BelAZLuch

0:0

 

AqtöbeKaysar

0:2

AstanaIrtysh

4:0

QayratShakhtyor

0:0

OrdabasyAtyrau

1:0

TobilKyzylzhar

3:0

ZhetysuAkzhayik

3:1

 

MattersburgHartberg

1:2

WolfsbergRapid

3:1

AustriaRed Bull

0:2

 

LiverpoolFulham

2:0

ChelseaEverton

0:0

ArsenalWolverhampton Wanderers

1:1

Manchester CityManchester United

3:1

 

Mansfield TownCharlton Athletic

1:1

ChorleyDoncaster Rovers

2:2

Alfreton TownFleetwood Town

1:4

BarnetBristol Rovers

1:1

Shrewsbury TownSalford City

1:1

Hitchin TownSolihull Moors

0:2

GuiseleyCambridge United

4:3

Weston-super-MareWrexham

0:2

Port ValeSunderland

1:2

 

AnderlechtGent

2:0

KortrijkStandard

0:2

Mouscron-PéruwelzGenk

0:0

 

Botev VDunav

1:0

SlaviaLokomotiv

1:1

LudogoretsBeroe

1:0

 

Mezőkövesd-ZsóryVidi

1:0

 

RB LeipzigBayer 04

3:0

EintrachtSchalke 04

3:0

 

GroningenHeerenveen

2:0

ExcelsiorAjax

1:7

Den HaagAZ

0:1

Heracles AlmeloFeyenoord

0:2

 

SamtrediaTorpedo

0:8

DinamoChikhura

1:4

 

AlavésHuesca

2:1

BarcelonaReal Betis

3:4

Rayo VallecanoVillarreal

2:2

SevillaEspañol

2:1

Celta de VigoReal Madrid

2:4

 

AtalantaInter

4:1

ChievoBologna

2:2

EmpoliUdinese

2:1

RomaSampdoria

4:1

SassuoloLazio

1:1

MilanJuventus

0:2

 

Bodø/GlimtVålerenga

1:1

StartRosenborg

0:1

KristiansundBrann

3:1

MoldeHaugesund

2:0

OddStabæk

0:3

RanheimTromsø

1:2

Sarpsborg 08Sandefjord

1:1

StrømsgodsetLillestrøm

2:2

 

KoronaPiast

1:0

MiedźArka

0:4

JagielloniaLech

2:2

 

Vitória GuimaraesSanta Clara

2:0

TondelaBenfica

1:3

SportingChaves

2:1

 

DomžaleCelje

1:1

RudarOlimpija

1:2

KrškoAluminij

1:3

 

BordeauxCaen

0:0

MarseilleDijon

2:0

RennesNantes

1:1

MonacoParis Saint-Germain

0:4

 

Istra 1961Rijeka

1:2

LokomotivaDinamo

0:1

 

OpavaBaník

2:1

BaumitBohemians 1905

3:1

ViktoriaPříbram

1:1

TepliceSigma

0:0

SlaviaFastav

3:1

 

BrommapojkarnaTrelleborg

3:0

DjurgårdensSirius

1:0

HäckenNorrköping

0:1

KalmarAIK

0:1

MalmöElfsborg

2:0

ÖrebroGöteborg

1:3

ÖstersundsHammarby

3:3

SundsvallDalkurd

0:1

 

LivingstonCeltic

0:0

RangersMotherwell

7:1

 

River PlateUnión

11:00*

IndependienteBelgrano

2:1

Gimnasia y EsgrimaRacing Club

0:3

BanfieldLanús

0:0

San Martín San JuanBoca Juniors

20:00*

 

CearáInternacional

1:1

Atlético MineiroPalmeiras

1:1

VitóriaBahia

2:2

GrêmioVasco da Gama

2:1

FluminenseSport

0:0

 

Beijing RenheGuangzhou R&F

0:0

Jiangsu SuningHenan Jianye

4:0

Guangzhou Evergrande TaobaoTianjin Teda

5:1

Dalian YifangChangchun Yatai

2:0

Guizhou HengfengChongqing Dangdai Lifan

1:0

Shanghai Greenland ShenhuaShandong Luneng Taishan

2:2

Tianjin QuanjianShanghai SIPG

3:2

Hebei China FortuneBeijing Sinobo Guoan

2:1

 

Adelaide UnitedPerth Glory

0:2

Melbourne VictoryCentral Coast Mariners

4:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

08.11.2018 – 15.12.2018

AFF Cup 2018,
Final tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 24.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

Just finished

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru