Atlético Paranaense

Curitiba

Founded: 26.03.1924

Stadium: Estádio Joaquim Américo Guimarães (Arena da Baixada)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2017 - Round of 16
Copa Libertadores 2014 - Group 1 - place 3
Copa Libertadores 2005 - Final
Copa Libertadores 2002 - Group 4 - place 4
Copa Libertadores 2000 - 1/8 finals

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2018 - Round of 16
Copa Sudamericana 2015 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2011 - First Round
Copa Sudamericana 2009 - First Round
Copa Sudamericana 2008 - Round of 16
Copa Sudamericana 2007 - Section 2
Copa Sudamericana 2006 - Semifinal

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2018 - Round of 16
Copa do Brasil 2017 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2016 - Round of 16
Copa do Brasil 2015 - Second round
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Final
Copa do Brasil 2012 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2011 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2010 - Third round
Copa do Brasil 2009 - Third round
Copa do Brasil 2008 - First round
Copa do Brasil 2007 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2006 - Second round
Copa do Brasil 2003 - Second round
Copa do Brasil 2001 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2000 - Fourth round
Copa do Brasil 1999 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1997 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1992 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1991 - First round
Copa do Brasil 1989 - First round

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1959 - Second Round, Southern Group

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2018 Série A
Brazil 2017 Série A - place 11
Brazil 2016 Série A - place 6
Brazil 2015 Série A - place 10
Brazil 2014 Série A - place 8
Brazil 2013 Série A - place 3
Brazil 2011 Série A - place 17
Brazil 2010 Série A - place 5
Brazil 2009 Série A - place 14
Brazil 2008 Série A - place 13
Brazil 2007 Série A - place 12
Brazil 2006 Série A - place 13
Brazil 2005 Série A - place 6
Brazil 2004 Série A - place 2
Brazil 2003 Série A - place 12
Brazil, Série A 2002 First phase - place 14
Brazil, Série A 2001 Final - Champion
Copa João Havelange 2000 Round of 16
Brazil, Série A 1999 First phase - place 9
Brazil, Série A 1998 First phase - place 16
Brazil, Série A 1997 First phase - place 18
Brazil, Série A 1996 Quarterfinal
Brazil, Série A 1993 First phase, group D - place 7
Brazil, Série A 1992 First phase - place 15
Brazil, Série A 1991 First phase - place 17
Brazil, Série A 1989 Relegation tournament - place 19
Brazil, Série A 1988 First phase, group A, second stage - place 9
Copa União 1987 Yellow module, semifinal
Brazil, Série A 1986 Second phase, group K - place 5
Brazil, Série A 1984 Third phase, group S - place 3
Brazil, Série A 1983 Semifinal
Brazil, Série A 1982 Second phase, group O - place 4
Brazil, Série A 1979 Third phase, group S - place 4
Brazil, Série A 1978 Second phase, loosers, group K - place 7
Brazil, Série A 1977 Second phase, loosers, group P - place 3
Brazil, Série A 1976 Second phase, winners, group I - place 5
Brazil, Série A 1975 Second phase, group 4 - place 2
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 4 - place 2
Brazil, Série A 1973 First phase - place 28
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 First phase - place 7
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 First phase - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 808
Matches:1 015 806
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
25.09.2018
current

Third Qualifying Round of the
FA Cup 2018/19
added

20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, September 26

JuniorColón

19:15

 

Sakhalin (Yuzhno-Sahalinsk)Arsenal (Tula)

15:00

Luki-Energiya (Velikiye Luki)Yenisey (Krasnoyarsk)

17:30

Chernomorets (Novorossiysk)Spartak (Moscow)

18:30

Volgar (Astrakhan)Zenit (Saint Petersburg)

19:00

Chaika (Peschanokopskoye)Anzhi (Makhachkala)

19:00

Syzran-2003 (Syzran)FK Rostov (Rostov-on-Don)

19:00

SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)Akhmat (Grozny)

19:00

FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)FK Ufa (Ufa)

19:00

FK Khimki (Khimki)Rubin (Kazan)

19:00

Baltika (Kaliningrad)Lokomotiv (Moscow)

20:00

Torpedo (Moscow)Dynamo (Moscow)

20:15

 

FK ChitaIrtysh

17:00

 

FK MariupolDynamo

17:00

 

QarabağZira

20:00

 

Tarpeda MnBATE

16:30

 

KyzylzharShakhtyor

15:00

KaysarQayrat

16:00

ZhetysuOrdabasy

16:00

AkzhayikTobil

17:00

AtyrauAstana

17:30

AqtöbeIrtysh

19:00

 

ArsenalBrentford

19:45

LiverpoolChelsea

19:45

Nottingham ForestStoke City

19:45

West Ham UnitedMacclesfield Town

19:45

Tottenham HotspurWatford

20:00

 

LewesKings Langley

19:45*

Truro CityHereford

19:45*

 

VidiMezőkövesd-Zsóry

20:00

 

FortunaBayer 04

18:30

Borussia DNürnberg

20:30

RB LeipzigStuttgart

20:30

Borussia MEintracht

20:30

Mainz 05Wolfsburg

20:30

 

AthleticVillarreal

20:00

LeganésBarcelona

20:00

ValenciaCelta de Vigo

22:00

SevillaReal Madrid

22:00

 

UdineseLazio

19:00

AtalantaTorino

21:00

CagliariSampdoria

21:00

GenoaChievo

21:00

JuventusBologna

21:00

NapoliParma

21:00

RomaFrosinone

21:00

 

JonavaŽalgiris V

17:00

SūduvaTrakai

20:00

 

NapredakCrvena Zvezda

18:30

 

KrškoDomžale

20:00

 

AmiensRennes

19:00

BordeauxLille

19:00

CaenMontpellier

19:00

DijonLyon

19:00

MarseilleStrasbourg

19:00

NîmesGuingamp

19:00

Paris Saint-GermainReims

21:00

 

HammarbyElfsborg

19:00

NorrköpingMalmö

19:00

ÖstersundsBrommapojkarna

19:00

SundsvallDjurgårdens

19:00

TrelleborgDalkurd

19:00

 

Corinthians (São Paulo)Flamengo (Rio de Janeiro)

21:45

Cruzeiro (Belo Horizonte)Palmeiras (São Paulo)

21:45

 

New York CityChicago Fire

19:00

Local time

Yesterday, September 24

 

Krylia SovetovFK Krasnodar

0:3

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyDynamo

1:3

 

MetalurhReal Pharma

3:0

 

FK HaradzeyaNeman

0:2

 

ChikhuraSamtredia

2:0

 

RFSMETTA/LU

3:0

 

LillestrømTromsø

1:0

 

KoronaZagłębie S

3:1

 

BragaSporting

1:0

 

BaumitViktoria

3:0

 

HäckenGöteborg

4:1

 

ChapecoenseFluminense

1:2

Vasco da GamaBahia

2:1

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru