Football matches in May 1936 |
03.05 | Belgium | | Netherlands | 1:1 (0:1) | |||||
Bruxelles | |||||||||
03.05 | Hungary | | Ireland | 3:3 (1:2) | |||||
Budapest | |||||||||
03.05 | Switzerland | | Spain | 0:2 (0:0) | |||||
Bern | |||||||||
06.05 | Austria | | England | 2:1 (2:0) | |||||
Wien | |||||||||
09.05 | Belgium | | England | 3:2 (0:0) | |||||
Bruxelles | |||||||||
09.05 | Luxembourg | | Ireland | 1:5 (0:1) | |||||
Lëtzebuerg | |||||||||
10.05 | Romania | | Yugoslavia | 3:2 (1:1) | |||||
Bucureşti | |||||||||
17.05 | Italy | | Austria | 2:2 (0:1) | |||||
Roma | |||||||||
24.05 | Switzerland | | Belgium | 1:1 (1:0) | |||||
Basel | |||||||||
28.05 | Estonia | | Latvia | 3:4 (1:3) | |||||
Tallinn | |||||||||
31.05 | Hungary | | Italy | 1:2 (0:1) | |||||
Budapest |
Day 2 | |||||||||
Spartak | | CDKA | 0:3 (0:2) | ||||||
Moscow | |||||||||
Dynamo Moscow | | Dynamo Leningrad | 2:0 (1:0) | ||||||
Moscow | |||||||||
Krasnaya Zarya | | Dynamo Kiev | 2:7 (0:1) | ||||||
Leningrad | |||||||||
Day 1 | |||||||||
Dynamo Leningrad | | Lokomotiv | 3:1 (2:1) | ||||||
Leningrad | |||||||||
CDKA | | Krasnaya Zarya | 6:2 (2:1) | ||||||
Moscow | |||||||||
Dynamo Kiev | | Dynamo Moscow | 1:5 (0:3) | ||||||
Kiev |
Day 2 | |||||||||
27.05 03:00 | Dynamo Dnepropetrovsk | | Stalinets Leningrad | 1:1 (0:1) | |||||
Dnipropetrovsk | |||||||||
28.05 18:00 | ZIS | | Spartak | 1:2 (1:0) | |||||
Moscow | |||||||||
30.05 18:15 | Dynamo Tiflis | | Stalinets Moscow | 1:1 (0:0) | |||||
Tiflis | |||||||||
Day 1 | |||||||||
22.05 03:00 | Stalinets Moscow | | Serp i Molot | 1:1 (0:0) | |||||
Moscow | |||||||||
23.05 | Dynamo Dnepropetrovsk | | Spartak | 5:1 (0:0) | |||||
Dnipropetrovsk | |||||||||
24.05 | Dynamo Tiflis | | Dynamo Kharkov | +:- | |||||
24.05 03:00 | Dynamo Rostov-on-Don | | Lokomotiv Kiev | 1:0 (1:0) | |||||
Rostov-on-Don | |||||||||
24.05 03:00 | Dynamo Odessa | | Spartak | 0:1 (0:1) | |||||
Odesa | |||||||||
24.05 03:00 | Dynamo Kazan | | Ugolshchiki | 4:1 (3:0) | |||||
Kazan | |||||||||
24.05 03:00 | Lokomotiv Tiflis | | Stroiteli | 0:1 (0:1) | |||||
Tiflis | |||||||||
30.05 03:00 | Dynamo Rostov-on-Don | | Dynamo Odessa | 4:3 (4:0) | |||||
Rostov-on-Don | |||||||||
31.05 03:00 | Stroiteli | | Lokomotiv Kiev | 2:3 (2:3) | |||||
Bakı |
Day 22 | |||||||||
23.05 | Favoritner AC | | FC Wien | 3:5 | |||||
Wien | |||||||||
24.05 | Wacker | | Hakoah | 2:2 | |||||
Wien Wacker-Platz | |||||||||
24.05 | Libertas | | Wiener Sport-Club | 1:1 | |||||
Wien Wacker-Platz | |||||||||
24.05 | Austria | | First Vienna | 2:2 | |||||
Wien | |||||||||
24.05 | FAC | | Rapid | 3:2 | |||||
Wien | |||||||||
Day 21 | |||||||||
17.05 | Wiener Sport-Club | | Wacker | 1:1 | |||||
Wien | |||||||||
17.05 | Austria | | Libertas | 0:0 | |||||
Wien | |||||||||
17.05 | WAC | | Favoritner AC | 0:1 | |||||
Wien | |||||||||
17.05 | FC Wien | | FAC | 3:3 | |||||
Wien | |||||||||
27.05 | Hakoah | | Admira | 3:2 | |||||
Wien | |||||||||
27.05 | First Vienna | | Rapid | 2:1 | |||||
Wien | |||||||||
Day 20 | |||||||||
01.05 | Libertas | | First Vienna | 1:5 | |||||
Wien | |||||||||
01.05 | Rapid | | FC Wien | 5:2 | |||||
Wien | |||||||||
03.05 | FAC | | WAC | 2:1 | |||||
Wien Jedlesee I | |||||||||
13.05 | Wacker | | Austria | 3:1 | |||||
Wien Wacker-Platz | |||||||||
13.05 | Admira | | Wiener Sport-Club | 2:2 | |||||
Wien Wacker-Platz | |||||||||
20.05 | Favoritner AC | | Hakoah | 3:2 | |||||
Wien | |||||||||
21.05 | FAC | | WAC | 2:2 | |||||
Day 16 | |||||||||
09.05 | FAC | | Libertas | 2:0 | |||||
Wien Jedlesee I | |||||||||
10.05 | Favoritner AC | | Wacker | 5:3 | |||||
Wien | |||||||||
10.05 | FC Wien | | Wiener Sport-Club | 3:0 | |||||
Wien | |||||||||
10.05 | Rapid | | Austria | 2:3 | |||||
Wien |
02.05 | Portsmouth | | Bolton Wanderers | 2:1 | |||||
Portsmouth | |||||||||
02.05 | Wolverhampton Wanderers | | Middlesbrough | 4:0 | |||||
Wolverhampton | |||||||||
02.05 | Stoke City | | Liverpool | 2:1 | |||||
Stoke-on-Trent | |||||||||
02.05 | Birmingham | | West Bromwich Albion | 1:3 | |||||
Birmingham | |||||||||
02.05 | Brentford | | Derby County | 6:0 | |||||
Brentford | |||||||||
02.05 | Arsenal | | Leeds United | 2:2 | |||||
London | |||||||||
02.05 | Everton | | Preston North End | 5:0 | |||||
Liverpool | |||||||||
02.05 | Grimsby Town | | Manchester City | 3:1 | |||||
Cleethorpes | |||||||||
02.05 | Huddersfield Town | | Sheffield Wednesday | 1:0 | |||||
Huddersfield | |||||||||
02.05 | Chelsea | | Blackburn Rovers | 5:1 | |||||
London |
02.05 | Barnsley | | Tottenham Hotspur | 0:0 | |||||
Barnsley | |||||||||
02.05 | Bradford City | | Leicester City | 2:0 | |||||
Bradford | |||||||||
02.05 | Burnley | | Fulham | 0:2 | |||||
Burnley | |||||||||
02.05 | Charlton Athletic | | Port Vale | 1:1 | |||||
London | |||||||||
02.05 | Hull City | | Manchester United | 1:1 | |||||
Kingston upon Hull | |||||||||
02.05 | Norwich City | | Doncaster Rovers | 2:1 | |||||
Norwich | |||||||||
02.05 | Plymouth Argyle | | Newcastle United | 1:0 | |||||
Plymouth | |||||||||
02.05 | Sheffield United | | West Ham United | 4:2 | |||||
Sheffield | |||||||||
02.05 | Swansea Town | | Bradford Park Avenue | 1:2 | |||||
Swansea |
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Manchester United | 42 | 22 | 12 | 8 | 85-43 | 56 | ||
2. | Charlton Athletic | 42 | 22 | 11 | 9 | 85-58 | 55 | ||
3. | Sheffield United | 42 | 20 | 12 | 10 | 79-50 | 52 | ||
4. | West Ham United | 42 | 22 | 8 | 12 | 90-68 | 52 | ||
5. | Tottenham Hotspur | 42 | 18 | 13 | 11 | 91-55 | 49 | ||
6. | Leicester City | 42 | 19 | 10 | 13 | 79-57 | 48 | ||
7. | Plymouth Argyle | 42 | 20 | 8 | 14 | 71-57 | 48 | ||
8. | Newcastle United | 42 | 20 | 6 | 16 | 88-79 | 46 | ||
9. | Fulham | 42 | 15 | 14 | 13 | 76-52 | 44 | ||
10. | Blackpool | 42 | 18 | 7 | 17 | 93-72 | 43 |
Day 30 | |||||||||
10.05 | Alessandria | | Juventus | 3:2 (2:0) | |||||
Alessandria | |||||||||
10.05 | Bologna | | Triestina | 3:0 | |||||
10.05 | Brescia | | Sampierdarenese | 1:2 | |||||
10.05 | Genoa | | Ambrosiana-Inter | 2:2 | |||||
10.05 | Lazio | | Fiorentina | 1:0 | |||||
10.05 | Milan | | Napoli | 0:1 | |||||
10.05 | Palermo | | Roma | 1:3 | |||||
10.05 | Torino | | Bari | 2:0 | |||||
Day 29 | |||||||||
03.05 | Juventus | | Brescia | 1:0 (0:0) | |||||
Torino | |||||||||
03.05 | Ambrosiana-Inter | | Bari | 2:0 | |||||
03.05 | Bologna | | Palermo | 1:0 | |||||
03.05 | Fiorentina | | Torino | 0:2 | |||||
03.05 | Napoli | | Lazio | 1:2 | |||||
03.05 | Roma | | Alessandria | 3:1 | |||||
03.05 | Sampierdarenese | | Milan | 3:1 | |||||
03.05 | Triestina | | Genoa | 0:0 | |||||
Day 6 | |||||||||
17.05 | Ruch Hajduki Wielkie | | ŁKS | 6:3 | |||||
17.05 | Warta | | Legia | 2:1 (2:0) | |||||
Poznań | |||||||||
17.05 | Garbarnia | | Wisła | 2:1 | |||||
17.05 | Warszawianka | | Śląsk | 3:1 | |||||
17.05 | Pogoń | | Dąb | 5:2 | |||||
Day 5 | |||||||||
10.05 | Wisła | | Warta | 1:4 | |||||
10.05 | ŁKS | | Garbarnia | 1:3 | |||||
10.05 | Dąb | | Warszawianka | 3:1 | |||||
10.05 | Śląsk | | Pogoń | 3:2 | |||||
10.05 | Legia | | Ruch Hajduki Wielkie | 2:4 (2:2) | |||||
Warszawa | |||||||||
Day 4 | |||||||||
03.05 | Warta | | ŁKS | 5:1 | |||||
03.05 | Garbarnia | | Dąb | 3:1 | |||||
03.05 | Warszawianka | | Wisła | 1:1 | |||||
03.05 | Pogoń | | Legia | 2:1 (2:0) | |||||
Lwow | |||||||||
03.05 | Śląsk | | Ruch Hajduki Wielkie | 2:1 | |||||
Day 14 | |||||||||
03.05 | Belenenses | | Académica | 8:0 (5:0) | |||||
Lisboa | |||||||||
03.05 | Boavista | | Benfica | 2:2 (1:1) | |||||
Porto | |||||||||
03.05 | Carcavelinhos | | Porto | 0:1 (0:0) | |||||
Lisboa | |||||||||
03.05 | Vitória | | Sporting | 3:2 (1:2) | |||||
Setúbal |
Day 21 | |||||||||
29.05 | Göteborg | | GAIS | 3:0 | |||||
Göteborg | |||||||||
Day 20 | |||||||||
24.05 | AIK | | Göteborg | 4:0 | |||||
Stockholm | |||||||||
24.05 | Elfsborg | | Örgryte | 4:1 | |||||
Borås | |||||||||
24.05 | Gårda | | Eskilstuna | 0:0 | |||||
Göteborg | |||||||||
24.05 | Halmstad | | Landskrona | 3:1 | |||||
Halmstad | |||||||||
24.05 | Sandvikens | | Sleipner | 2:1 | |||||
Sandviken | |||||||||
Day 19 | |||||||||
21.05 | Elfsborg | | GAIS | 2:0 | |||||
Borås | |||||||||
21.05 | Eskilstuna | | Norrköping | 1:1 | |||||
Eskilstuna | |||||||||
21.05 | Halmstad | | Sandvikens | 2:1 | |||||
Halmstad | |||||||||
21.05 | Sleipner | | AIK | 3:3 | |||||
Norrköping | |||||||||
Day 18 | |||||||||
15.05 | GAIS | | Örgryte | 1:0 | |||||
Göteborg | |||||||||
17.05 | AIK | | Sleipner | 3:2 | |||||
Stockholm | |||||||||
17.05 | Göteborg | | Halmstad | 3:0 | |||||
Göteborg | |||||||||
17.05 | Norrköping | | Elfsborg | 3:3 | |||||
Norrköping | |||||||||
17.05 | Sandvikens | | Eskilstuna | 1:0 | |||||
Sandviken | |||||||||
21.05 | Gårda | | Landskrona | 1:5 | |||||
Göteborg | |||||||||
Day 17 | |||||||||
08.05 | Göteborg | | Örgryte | 0:0 | |||||
Göteborg | |||||||||
10.05 | Elfsborg | | Gårda | 1:1 | |||||
Borås | |||||||||
10.05 | GAIS | | AIK | 0:2 | |||||
Göteborg | |||||||||
10.05 | Sandvikens | | Halmstad | 4:1 | |||||
Sandviken | |||||||||
10.05 | Sleipner | | Eskilstuna | 2:0 | |||||
Norrköping | |||||||||
Day 15 | |||||||||
01.05 | Gårda | | GAIS | 1:3 | |||||
Göteborg | |||||||||
Day 14 | |||||||||
03.05 | Göteborg | | Sandvikens | 2:2 | |||||
Göteborg | |||||||||
06.05 | Sleipner | | Norrköping | 5:0 | |||||
Norrköping | |||||||||
Day 13 | |||||||||
03.05 | Örgryte | | Landskrona | 0:2 | |||||
Göteborg |
03.05 | AIK | | Gårda | 2:1 | |||||
Stockholm | |||||||||
03.05 | Norrköping | | Eskilstuna | 2:2 | |||||
Norrköping | |||||||||
13.05 | Gårda | | Göteborg | 1:0 | |||||
Göteborg |
Now in database:
|
07.04.2024 current |
04.04.2024 April update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking |
05.12.2023 current |
19:00 | |
21:00 | |
18:30 | |
19:00 | |
17:00 | |
19:30 | |
17:30 | |
20:00 | |
20:30 | |
21:00 | |
18:30 | |
20:45 | |
18:00 | |
20:30 | |
20:15 | |
21:00 | |
19:45 | |
Local time | |
1:1 aet | |
1:0 | |
1:0 | |
4:2 | |
1:1 | |
1:3 | |
2:4 | |
0:0 | |
0:2 | |
1:3* | |
2:2* | |
* | |
+:- | |
0:3* | |
1:7* | |
1:0* | |
2:0* | |
4:0* | |
0:1 | |
2:0 | |
1:0 | |
1:0 | |
1:0 | |
1:2 | |
1:2 | |
2:1 | |
0:0 | |
1:3 | |
2:1 | |
2:0 | |
1:1 | |
1:1 | |
2:0 | |
0:1 | |
2:1 | |
Current
15.11.2023 – 01.10.2025
World Cup 2026,
Qualifying tournament, Africa
23.03.2024 – 14.07.2024
Copa América 2024,
Qualifying play-offs
12.10.2023 – 11.06.2024
Asian Cup 2027,
Qualifying tournament
27.06.2023 – 01.06.2024
08.08.2023 – 22.05.2024
13.07.2023 – 29.05.2024
UEFA Europa Conference League 2023/24
06.02.2024 – 30.11.2024
05.03.2024 – 23.11.2024
15.08.2023 – 18.05.2024
08.08.2023 – 05.05.2024
18.08.2023 – 26.05.2024
18.08.2023 – 17.05.2024
08.02.2024 – 28.05.2024
06.02.2024 – 02.06.2024
© WildSoft 2007-2024 | info@wildstat.ru |