04.09.1970 < | Football matches for 5.09.1970 | > 06.09.1970 |
France | | Czechoslovakia | 3:0 (3:0) | ||||||
Nice |
Day 1 | |||||||||
20:00 | Sevilla | | Eskişehirspor | 1:0 (0:0) | |||||
Sevilla |
Day 24 | |||||||||
Spartak Moscow | | Ararat | 1:1 (0:0) | ||||||
Moscow | |||||||||
Chernomorets | | Dynamo Moscow | 1:2 (1:0) | ||||||
Kiev |
18:00 | Dynamo Makhachkala | | Saturn | 1:0 (0:0) | |||||
Stavropol |
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Shinnik | 42 | 24 | 14 | 4 | 66-31 | 62 | ||
2. | Avtomobilist Nalchik | 42 | 22 | 15 | 5 | 58-17 | 59 | ||
3. | Volga Kalinin | 42 | 22 | 11 | 9 | 57-31 | 55 | ||
4. | Metallurg Tula | 42 | 21 | 11 | 10 | 80-38 | 53 | ||
5. | Mashuk | 42 | 17 | 16 | 9 | 52-36 | 50 | ||
6. | Dynamo Stavropol | 42 | 15 | 16 | 11 | 37-38 | 46 | ||
7. | Metallurg Lipetsk | 42 | 17 | 10 | 15 | 51-48 | 44 | ||
8. | Lokomotiv Kaluga | 42 | 14 | 16 | 12 | 47-56 | 44 | ||
9. | Trud | 42 | 16 | 11 | 15 | 56-43 | 43 | ||
10. | Dynamo Batumi | 42 | 14 | 15 | 13 | 35-40 | 43 |
Day 29 | |||||||||
Aeroflot | | Selenga | 0:3 (0:2) | ||||||
Irkutsk | |||||||||
17:00 | Irtysh | | Zvezda Perm | 2:1 (2:0) | |||||
Omsk | |||||||||
17:00 | Lokomotiv Chelyabinsk | | Zenit | 3:2 (3:2) | |||||
Chelyabinsk | |||||||||
18:00 | Torpedo Tolyatti | | Dynamo Barnaul | 1:0 (0:0) | |||||
Tolyatti | |||||||||
18:00 | Traktor | | Neftyanik | 1:0 (0:0) | |||||
Tashkent | |||||||||
19:00 | Kuzbass | | Metallurg Chimkent | 2:0 (0:0) | |||||
Kemerovo | |||||||||
19:00 | Tomles | | SKA Chita | 1:0 (0:0) | |||||
Tomsk | |||||||||
19:00 | Sokol | | Vostok | 3:0 (0:0) | |||||
Saratov | |||||||||
19:00 | Volga Ulyanovsk | | Politotdel | 0:3 (0:1) | |||||
Ulyanovsk | |||||||||
19:00 | Stroitel Ufa | | Spartak Yoshkar-Ola | 0:0 | |||||
Ufa | |||||||||
19:00 | Avtomobilist Krasnoyarsk | | Luch | 1:2 (0:1) | |||||
Krasnoyarsk |
Day 24 | |||||||||
Motor | | Spartak Oryol | 2:1 | ||||||
Dynamo Vologda | | Metallurg Cherepovets | 2:1 (1:1) | ||||||
Vologda | |||||||||
Desna | | Iskra | 1:3 (0:3) | ||||||
Bryansk | |||||||||
Elektron Pskov | | Trudovye Rezervy | 1:0 | ||||||
Spartak Ryazan | | Orbita | 2:0 | ||||||
Spartak Saransk | | Spartak Tambov | 3:0 | ||||||
Saransk | |||||||||
Dynamo Sukhumi | | Kolkhida | 1:1 (0:1) | ||||||
Dynamo | | Goryn | 1:2 | ||||||
Avangard Antratsit | | Khimik | 1:1 | ||||||
Shakhtyor Sverdlovsk | | Kommunarets | 0:0 | ||||||
Avangard Makeyevka | | Karpaty | 0:1 | ||||||
Avangard Kramatorsk | | Verkhovyna | 2:0 | ||||||
Avangard Rovenki | | Lokomotiv Donetsk | 0:1 | ||||||
18:00 | Lokomotiv Vinnitsa | | Torpedo Lutsk | 1:1 | |||||
Vinnytsia |
Day 5 | |||||||||
Austria Salzburg | | VOEST | 2:1 | ||||||
Salzburg Salzburg-Itzling | |||||||||
LASK | | Wacker Wien | 2:1 | ||||||
Linz | |||||||||
Simmering | | Admira | 0:3 | ||||||
Simmering Simmering-Platz neu | |||||||||
Wiener Sport-Club | | Wacker Innsbruck | 3:0 | ||||||
Wien | |||||||||
Wattens | | Rapid | 2:1 | ||||||
Wattens |
Day 7 | |||||||||
Liverpool | | Manchester United | 1:1 (1:1) | ||||||
Liverpool | |||||||||
Manchester City | | West Bromwich Albion | 4:1 (2:1) | ||||||
Manchester | |||||||||
West Ham United | | Everton | 1:2 (0:2) | ||||||
London | |||||||||
Wolverhampton Wanderers | | Stoke City | 1:1 (1:1) | ||||||
Wolverhampton | |||||||||
Coventry City | | Huddersfield Town | 0:0 | ||||||
Coventry | |||||||||
Arsenal | | Tottenham Hotspur | 2:0 (2:0) | ||||||
London | |||||||||
Blackpool | | Southampton | 0:3 (0:0) | ||||||
Blackpool | |||||||||
Ipswich Town | | Burnley | 3:0 (2:0) | ||||||
Ipswich | |||||||||
Leeds United | | Chelsea | 1:0 (0:0) | ||||||
Leeds | |||||||||
Derby County | | Newcastle United | 1:2 (1:2) | ||||||
Derby | |||||||||
Crystal Palace | | Nottingham Forest | 2:0 (1:0) | ||||||
London |
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Arsenal | 42 | 29 | 7 | 6 | 71-29 | 65 | ||
2. | Leeds United | 42 | 27 | 10 | 5 | 72-30 | 64 | ||
3. | Tottenham Hotspur | 42 | 19 | 14 | 9 | 54-33 | 52 | ||
4. | Wolverhampton Wanderers | 42 | 22 | 8 | 12 | 64-54 | 52 | ||
5. | Liverpool | 42 | 17 | 17 | 8 | 42-24 | 51 | ||
6. | Chelsea | 42 | 18 | 15 | 9 | 52-42 | 51 | ||
7. | Southampton | 42 | 17 | 12 | 13 | 56-44 | 46 | ||
8. | Manchester United | 42 | 16 | 11 | 15 | 65-66 | 43 | ||
9. | Derby County | 42 | 16 | 10 | 16 | 56-54 | 42 | ||
10. | Coventry City | 42 | 16 | 10 | 16 | 37-38 | 42 |
Blackburn Rovers | | Swindon Town | 1:0 | ||||||
Blackburn | |||||||||
Cardiff City | | Birmingham City | 2:0 | ||||||
Cardiff | |||||||||
Carlisle United | | Orient | 2:0 | ||||||
Carlisle | |||||||||
Charlton Athletic | | Millwall | 1:3 | ||||||
London | |||||||||
Hull City | | Bolton Wanderers | 1:0 | ||||||
Kingston upon Hull | |||||||||
Luton Town | | Middlesbrough | 1:0 | ||||||
Luton | |||||||||
Oxford United | | Leicester City | 1:0 | ||||||
Oxford | |||||||||
Portsmouth | | Sheffield Wednesday | 2:0 | ||||||
Portsmouth | |||||||||
Queens Park Rangers | | Watford | 1:1 | ||||||
London | |||||||||
Sheffield United | | Bristol City | 3:3 | ||||||
Sheffield | |||||||||
Sunderland | | Norwich City | 2:1 | ||||||
Sunderland |
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Leicester City | 42 | 23 | 13 | 6 | 57-30 | 59 | ||
2. | Sheffield United | 42 | 21 | 14 | 7 | 73-39 | 56 | ||
3. | Cardiff City | 42 | 20 | 13 | 9 | 64-41 | 53 | ||
4. | Carlisle United | 42 | 20 | 13 | 9 | 65-43 | 53 | ||
5. | Hull City | 42 | 19 | 13 | 10 | 54-41 | 51 | ||
6. | Luton Town | 42 | 18 | 13 | 11 | 62-43 | 49 | ||
7. | Middlesbrough | 42 | 17 | 14 | 11 | 60-43 | 48 | ||
8. | Millwall | 42 | 19 | 9 | 14 | 59-42 | 47 | ||
9. | Birmingham City | 42 | 17 | 12 | 13 | 58-48 | 46 | ||
10. | Norwich City | 42 | 15 | 14 | 13 | 54-52 | 44 |
Day 1 | |||||||||
Antwerp | | Racing White | 2:0 (0:0) | ||||||
Antwerpen | |||||||||
Anderlecht | | Charleroi | 3:0 (0:0) | ||||||
Bruxelles | |||||||||
Lierse | | Beerschot | 0:1 (0:0) | ||||||
Lier |
Day 2 | |||||||||
Akademik | | Chardafon-Orlovets | 1:0 | ||||||
Lokomotiv | | Dunav | 5:2 | ||||||
Day 4 | |||||||||
15:30 | Rot-Weiß Oberhausen | | Borussia Dortmund | 0:1 (0:1) | |||||
Oberhausen | |||||||||
15:30 | Arminia | | Borussia Mönchengladbach | 0:2 (0:1) | |||||
Bielefeld | |||||||||
15:30 | Kickers | | Eintracht Braunschweig | 0:2 (0:2) | |||||
Offenbach am Main | |||||||||
15:30 | Kaiserslautern | | Eintracht Frankfurt | 2:0 (1:0) | |||||
Kaiserslautern | |||||||||
15:30 | Hannover 96 | | Hamburger SV | 0:3 (0:2) | |||||
Hannover | |||||||||
15:30 | Schalke 04 | | Hertha | 0:1 (0:0) | |||||
Gelsenkirchen | |||||||||
15:30 | Werder | | Duisburg | 0:2 (0:0) | |||||
Bremen | |||||||||
15:30 | Bayern | | Rot-Weiß Essen | 2:2 (2:0) | |||||
München | |||||||||
15:30 | Köln | | Stuttgart | 2:1 (1:0) | |||||
Köln |
Day 4 | |||||||||
Sankt Pauli | | Arminia | 0:1 (0:0) | ||||||
Hamburg | |||||||||
Celle | | Holstein | 1:2 (0:0) | ||||||
Itzehoe | | Göttingen 05 | 2:1 (0:1) | ||||||
Day 3 | |||||||||
Wacker 04 | | Wannsee | 5:2 (4:0) | ||||||
Berlin | |||||||||
Spandauer SV | | Neukölln | 0:1 (0:1) | ||||||
Berlin | |||||||||
Alemannia Berlin | | Nord Berlin | 2:1 (0:1) | ||||||
Day 4 | |||||||||
Alemannia Aachen | | DJK Gütersloh | 1:0 (0:0) | ||||||
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Bochum | 34 | 26 | 4 | 4 | 81-27 | 56 | ||
2. | Fortuna Düsseldorf | 34 | 25 | 6 | 3 | 70-26 | 56 | ||
3. | Wuppertaler SV | 34 | 24 | 7 | 3 | 81-27 | 55 | ||
4. | Fortuna Köln | 34 | 16 | 7 | 11 | 71-46 | 39 | ||
5. | Eintracht Gelsenkirchen | 34 | 17 | 5 | 12 | 62-54 | 39 | ||
6. | Alemannia Aachen | 34 | 15 | 4 | 15 | 59-58 | 34 | ||
7. | Bayer 04 | 34 | 13 | 7 | 14 | 64-62 | 33 | ||
8. | DJK Gütersloh | 34 | 14 | 5 | 15 | 49-58 | 33 | ||
9. | Preußen | 34 | 13 | 5 | 16 | 62-57 | 31 | ||
10. | Viktoria Koeln | 34 | 10 | 11 | 13 | 36-46 | 31 |
Day 5 | |||||||||
Nürnberg | | Viktoria Aschaffenburg | 3:1 (1:1) | ||||||
Nürnberg | |||||||||
Reutlingen 05 | | Freiburger FC | 3:2 (1:1) | ||||||
Reutlingen | |||||||||
Mannheim | | Stuttgarter Kickers | 0:0 | ||||||
Mannheim Mannheimer Stadion | |||||||||
Göppingen | | ESV Ingolstadt | 0:0 | ||||||
Day 2 | |||||||||
Dundee | | Aberdeen | 1:2 | ||||||
Dundee | |||||||||
Greenock Morton | | Ayr United | 3:2 | ||||||
Greenock | |||||||||
Clyde | | Celtic | 0:5 | ||||||
Rutherglen | |||||||||
Dunfermline Athletic | | Cowdenbeath | 1:2 | ||||||
Dunfermline | |||||||||
St. Johnstone | | Dundee United | 1:1 | ||||||
Perth | |||||||||
Rangers | | Falkirk | 2:0 | ||||||
Glasgow | |||||||||
Hibernian | | Hearts | 0:0 | ||||||
Edinburgh | |||||||||
Airdrieonians | | Motherwell | 3:0 | ||||||
Airdrie | |||||||||
Kilmarnock | | St. Mirren | 1:2 | ||||||
Kilmarnock |
Now in database:
|
07.04.2024 current |
04.04.2024 April update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking |
05.12.2023 current |
19:00 | |
21:00 | |
18:30 | |
19:00 | |
17:00 | |
19:30 | |
17:30 | |
20:00 | |
20:30 | |
21:00 | |
18:30 | |
20:45 | |
18:00 | |
20:30 | |
20:15 | |
21:00 | |
19:45 | |
Local time | |
1:1 aet | |
1:0 | |
1:0 | |
4:2 | |
1:1 | |
1:3 | |
2:4 | |
0:0 | |
0:2 | |
1:3* | |
2:2* | |
* | |
+:- | |
0:3* | |
1:7* | |
1:0* | |
2:0* | |
4:0* | |
0:1 | |
2:0 | |
1:0 | |
1:0 | |
1:0 | |
1:2 | |
1:2 | |
2:1 | |
0:0 | |
1:3 | |
2:1 | |
2:0 | |
1:1 | |
1:1 | |
2:0 | |
0:1 | |
2:1 | |
Current
15.11.2023 – 01.10.2025
World Cup 2026,
Qualifying tournament, Africa
23.03.2024 – 14.07.2024
Copa América 2024,
Qualifying play-offs
12.10.2023 – 11.06.2024
Asian Cup 2027,
Qualifying tournament
27.06.2023 – 01.06.2024
08.08.2023 – 22.05.2024
13.07.2023 – 29.05.2024
UEFA Europa Conference League 2023/24
06.02.2024 – 30.11.2024
05.03.2024 – 23.11.2024
15.08.2023 – 18.05.2024
08.08.2023 – 05.05.2024
18.08.2023 – 26.05.2024
18.08.2023 – 17.05.2024
08.02.2024 – 28.05.2024
06.02.2024 – 02.06.2024
© WildSoft 2007-2024 | info@wildstat.ru |